Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 26 lutego 2020, 08:30

autor: Ramzes

Komputer do gier czy konsola PS4 lub Xbox One?

Nie masz na czym grać? Zastanawiasz się: lepiej kupić PS4/Xbox One czy PC? Postanowiłem rozważyć wady i zalety wszystkich platform, aby odpowiedzieć, kto powinien skusić się na konsolę, a kto na komputer do gier.

Konsole - wady i zalety

Małe pudełko, a cieszy.
Małe pudełko, a cieszy.

Pora przejść do konkretów, bo żartowanie z obu platform stało się uciążliwe. Największą zaletą konsol jest cena. Nie ma do tego żadnych wątpliwości. Na początku roku 2020 konsole kosztują w okolicy tysiąca złotych, a ich mocniejsze odpowiedniki (PS4 Pro oraz Xbox One X) około 1500 złotych. Jest to koszt, który bardzo zachęca, bowiem kupno nowego peceta, który nie będzie kompletnym ziemniakiem, w takim samym przedziale cenowym, graniczy z cudem. Oczywiście możesz połasić się na części używane, ale dokładnie to samo możesz zrobić w przypadku konsol, dlatego całkowicie pominę ten aspekt zakupowy. Kompletnie pomijam również zakup takich rzeczy jak ekran, bo musisz to zrobić w obu przypadkach.

Drugą zaletą są gry, czyli to, do czego konsole zostały przecież stworzone. Produkcje na wyłączność w przypadku PS4 i PS4 Pro, takie jak Uncharted 4, Horizon: Zero Dawn, God of War, czy The Last of Us to gry, w które powinien zagrać niemalże każdy, kto nazywa siebie „graczem”. Pecetowcy w tym przypadku mogą co najwyżej pooglądać gameplaye w serwisie Youtube, czy Twitch (chociaż to samo można powiedzieć w przypadku pecetowców i ich gier na wyłączność). Jest również druga strona medalu, ponieważ granie to tak naprawdę jedyna rzecz (nie licząc korzystania ze niektórych aplikacji do streamingu wideo czy muzyki), którą możesz robić na konsoli. Nie jest to urządzenie uniwersalne – w przeciwieństwie do komputera osobistego.

„Kanapowy tryb gracza” to wersja sterownika, która włącza się automatycznie po powrocie z pracy, czy szkoły i jest moim zdaniem kolejną zaletą konsol. Wygoda użytkowania urządzenia nie ma sobie równych, bowiem tylko w tym przypadku, w cenie urządzenia, możesz spokojnie rozwalić się na kanapie i ogrywać ulubione produkcje na kilkudziesięciocalowych ekranach, nie martwiąc się ani o ustawienia graficzne, ani o to, czy Twój gamingowy komputer uciągnie daną grę. Taki ficzer jest opcjonalny oraz dodatkowo płatny w przypadku pecetów. Dochodzi jeszcze do tego konsolowy tryb „przyszedł znajomy” – tytułów pozwalających grać kilku osobom na jednym ekranie jest całkiem sporo. Zaletą jest oczywiście to, że można w taki sposób umocnić więzi towarzyskie ze znajomymi, czy partnerką/partnerem (lub wręcz przeciwnie – jeśli ktoś nie potrafi przegrywać).

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

TWOIM ZDANIEM

Lepiej grać na komputerze czy konsoli?

69,3%
PC
30,7%
Konsola
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2020
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2020

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2020 roku
PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2020 roku

Pomagamy w wyborze odpowiedniej konsoli - która jest najlepsza na ten moment? Czy czekając na PS5 i Xbox Scarlett jest w ogóle sens kupowania PS4 czy Xbox One?

Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku
Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku

Lepiej kupić PC czy PS4 lub Xbox One? Rok za rokiem nie milkną dyskusje związane z odwieczną niemalże wojną - konsole vs komputery. Podejdziemy do sprawy jak najbardziej obiektywnie i zastanowimy się, na czym najlepiej grać w 2019 roku?