Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 1 stycznia 2020, 10:00

autor: Daniel Laskowski

Jak poprawić działanie laptopa

Laptop działa coraz wolniej, a bateria wytrzymuje za krótko? Windows i programy uruchamiają się strasznie długo? Nie pomogło przywracanie ustawień fabrycznych? Co zrobić aby laptop pracował szybciej i dłużej?

Wielu posiadaczy PC choć raz w życiu wymieniało dysk lub dokładało pamięć RAM. Komputery stacjonarne zapewniają w miarę dobry dostęp do podzespołów, co pozwala na stosunkowo swobodne „grzebanie” w ich wnętrzu i dokonywanie samodzielnych modyfikacji. Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy klasycznej skrzynki, ale laptopa, który ewidentnie zwolnił? Jakie mamy możliwości by go przyspieszyć lub przywrócić jego dawną wydajność?

Czy w takim przypadku musimy kupić nowe urządzenie? Niekoniecznie. Lepszy wyjściem jest oczywiście wymiana komponentów, które sprawią, że nasz przenośny komputer zyska drugie życie. Jednak nasuwa się pytanie: co w ogóle można wymienić jeśli mówimy o laptopach?

Nie będziemy Was okłamywać – niewiele da się zrobić, jeśli laptop nie daje sobie rady z nowymi grami. Ale na pewno można nieco podnieść komfort pracy z systemem i programami. - Jak poprawić działanie laptopa - dokument - 2019-12-30
Nie będziemy Was okłamywać – niewiele da się zrobić, jeśli laptop nie daje sobie rady z nowymi grami. Ale na pewno można nieco podnieść komfort pracy z systemem i programami.

Wymiana podzespołów a utrata gwarancji

Jeśli nasz laptop nadal jest na gwarancji, to zanim przystąpimy do modyfikacji, musimy się upewnić, że jej nie utracimy, jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę interesującego nas podzespołu. Wielu producentów pozwala na wymianę komponentów bez utraty gwarancji. W niektórych modelach ze spokojem możemy wymienić pamięć RAM, napęd, dysk czy baterię. Niestety czasem zdarza się tak, że nawet mała modyfikacja wiąże się z utratą gwarancji. Dlatego warto zapoznać się dokładnie z jej warunkami, by w razie problemów serwis nie odesłał nam urządzenia w taki samym stanie, argumentując tym, że awaria prawdopodobnie nastąpiła poprzez nasze działania.

Lepiej rozbudować czy kupić nowy?

Wymiana komponentów może okazać się znacznie tańsza i wystarczy na danie notebookowi chociaż w pewnym stopniu „nowego życia”. Wydatki nie będą aż tak duże, jak w przypadku kupna nowego laptopa. Należy jednak pamiętać, że nie każdy z podzespołów da się łatwo wymienić. O ile dysk, czy pamięć RAM w wielu modelach nie stanowią żadnego problemu, to o wymianie karty graficznej w laptopie możemy w zasadzie zapomnieć. W większości przypadków jest to po prostu niemożliwe.

Krótko mówiąc, jeśli na obecnie posiadanym laptopie po prostu pracujemy i chcemy, by przeglądarka czy pakiet biurowy uruchamiały się szybciej, warto zainwestować w dysk SSD i dodatkową pamięć RAM. Jeśli chcemy, by komputer był wydajniejszy w grach, raczej musimy rozejrzeć się za nowym urządzeniem.

Kolejnym problemem wielu laptopów jest zbyt krótki czas działania na baterii. Często można go znacząco przedłużyć zaledwie kilkoma prostymi metodami, bez konieczności wymiany akumulatora.

Warto dowiedzieć się, ile możemy zmienić w laptopie bez utraty gwarancji producenta. - Jak poprawić działanie laptopa - dokument - 2019-12-30
Warto dowiedzieć się, ile możemy zmienić w laptopie bez utraty gwarancji producenta.
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.

Komputery i laptopy poleasingowe
Komputery i laptopy poleasingowe

Choć wielu z nas wzbrania się przed zakupem używanego sprzętu, ceny na rynku wtórnym bywają bardzo kuszące. Zamiast szukać ofert użytkowników indywidualnych, można też skierować wzrok na sprzęt poleasingowy, z którego wcześniej korzystały firmy.

Laptop do gier - jaki kupić?
Laptop do gier - jaki kupić?

Doradzamy, czym kierować się przy zakupie laptopa gamingowego i na co zwracać uwagę, przeglądając oferty. Zaprezentujemy także kilka propozycji popularnych marek – Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo i MSI.