Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 5 stycznia 2020, 11:30

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Najciekawsze premiery kinowe 2020 roku – na jakie filmy warto czekać?

Oto Wasz filmowy przewodnik na najbliższe 12 miesięcy. Wybraliśmy ponad 20 kinowych premier, o których trzeba pamiętać.

Nadchodzące 12 miesięcy w kinach zapowiada się ekscytująco, jak co roku zresztą. Na kolejnych stronach prezentujemy 11 dużych premier, którym towarzyszy 10 mniejszych filmów. Wybrane propozycje nie wykraczają poza główny nurt kina, ale i tak warto się im przyjrzeć. Będzie coś dla fanów sensacji, ostatni Bond z Danielem Craigiem, garść filmów komiksowych i długo oczekiwany debiut nowej ekranizacji słynnej Diuny.

PRZEGAPILIŚMY COŚ?

Jeśli czekasz na jakiś film, który ma zadebiutować w przyszłym roku, a nie znalazłeś go w naszym zestawieniu, daj nam znać w komentarzu. Nie zapomnij napisać, dlaczego według Ciebie warto go obejrzeć.

Psy 3. W imię zasad

W SKRÓCIE

  1. Data premiery: 17 stycznia
  2. Reżyseria: Władysław Pasikowski
  3. Obsada: Bogusław Linda, Cezary Pazura, Marcin Dorociński
  4. Co to: finał najsłynniejszej polskiej serii sensacyjnej

Gdy w 1992 roku do polskich kin wszedł film Psy, szybko stało się jasne, że Władysław Pasikowski bezbłędnie wyczuł społeczne nastroje i zaproponował widzom obraz idealnie pasujący do tamtych czasów. Kraj tuż po wielkich zmianach pragnął czegoś nowego, ale jednocześnie chciał rozliczeń i popadał w cynizm. Psy właśnie to nam dały, wprowadzając klimat amerykańskich produkcji sensacyjnych – np. taka kurtka Franza Maurera dość bezwstydnie nawiązywała do Top Gunu.

W imię zasad pojawia się 25 lat po premierze kontynuacji zatytułowanej Ostatnia krew. Franz Maurer wychodzi z więzienia, a Polska, którą znał, już nie istnieje. W nowym kraju jako tako odnaleźli się byli koledzy Franza, ale przecież Pasikowski nie mógł zatrudnić tylko weteranów. Obok Lindy, Pazury czy Żmijewskiego pojawi się młodsza ekipa – Dorociński, Fabijański czy Schuchardt. Czy Psy mają rację bytu w nowoczesnej kinematografii? Czy klimat starej sensacji uda się bezboleśnie przeszczepić na nowy grunt? I najważniejsze – czy dialogi w nowym filmie okażą się tak samo dobre jak kiedyś?

WARTO PAMIĘTAĆ O FILMIE: W LESIE DZIŚ NIE ZAŚNIE NIKT

Dodając ten film do naszej listy, muszę podkreślić niepewność kryjącą się za tą rekomendacją. Kino gatunkowe (horror, fantastyka naukowa, fantasy) w Polsce wygląda tak sobie, ale każda kolejna próba pokazania czegoś dla nas nietypowego zasługuje na uwagę. Pod oryginalnym tytułem W lesie dziś nie zaśnie nikt kryje się współczesna straszna historia o grupie młodych ludzi na obozie, którzy właśnie doświadczają bycia „offline”. Oczywiście wszystko bierze w łeb, a zwykła walka z uzależnieniem od ekranów zmienia się w walkę o życie. Filmowcy są młodzi, aktorzy są młodzi, teaser jest bardzo krótki, ale daje jakąś nadzieję. Oby nie było tak jak z Porą mroku – wtedy też młoda ekipa chciała stworzyć mrożący krew w żyłach horror, a wiadomo, jak to się skończyło.

Premiera: 13 marca