Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 26 czerwca 2020, 12:20

autor: rassi

Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć

Kojarzący się z Facebookiem (i z nim powiązany) Messenger dostępny jest m.in. jako apka na Androida i iOS oraz program dla Windows. Pobrać można również jego wersję Lite. Podpowiadamy, czy warto z niego korzystać i jakie funkcje w sobie kryje.

Kasowanie historii i wyciszanie powiadomień

Inną funkcją, która może okazać się przydatna, jest kasowanie historii czatu. Istnieją sytuacje, gdy rozmawiamy o czymś, o czym nie chcemy, aby dowiedziały się osoby trzecie. W celu ograniczenia ryzyka, że ktoś obcy (lub wręcz przeciwnie – najbliższy!) sięgnie po nasz telefon i odczyta treść rozmowy, którą chcielibyśmy ukryć, dobrze będzie zdecydować się na usunięcie konwersacji. Przy czym warto zaznaczyć, że nazwa tej funkcji jest bardzo mylącą. Skasowaniu nie ulegną bowiem ostatnie wiadomości tekstowe tylko cała historia rozmów, jakie prowadziliśmy z daną osobą.

Po usunięciu konwersacji okno czatu będzie wyglądać tak, jak byśmy dopiero co dodali znajomego do listy kontaktów. Dostaniemy nawet opcje pomachania w celu przywitania się. Dlatego też przed podjęciem nieodwracalnej decyzji o kasacji, warto zastanowić się, czy podczas wcześniejszych rozmów nie przekazaliśmy osobie czegoś, do czego będzie potrzeba wrócić. Część osób traktuje okno czatu tekstowego jak notatnik, w którym mogą zapisać ważne dane, linki, zdjęcia itp.

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że usunięcie wszystkich wiadomości wymienionych z daną osobą jest konieczne, należy przejść do listy kontaktów, odnaleźć konkretnego znajomego, tapnąć na niego, przytrzymać palec i z wysuniętej belki wybrać graficzny symbol czerwonego kosza na śmieci.

Po skasowaniu rozmów zaczynamy wszystko od nowa. - Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć - dokument - 2020-06-26
Po skasowaniu rozmów zaczynamy wszystko od nowa.

Po potwierdzeniu wszystkie wiadomości znikną podobnie jak... znajomy. Spokojnie jednak. Nie oznacza to, że został on usunięty z listy kontaktów. Po prostu spadł na najniższe jej pozycje. Messenger tworzy listę czatów na bazie tego z kim i ile ostatnio rozmawialiśmy. Po wyczyszczeniu rozmów ze znajomym jest on traktowany jako osoba, z którą jeszcze w ogóle nie nawiązaliśmy kontaktu.

Bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość, że po usunięciu historii czatu pozostaje ona w nienaruszonym stanie po drugiej stronie, czyli na koncie osoby, z którą wymienialiśmy wiadomości.

Wyciszanie powiadomień

Istnieją sytuacje, w których chcemy, aby nam nie przeszkadzano. Czasami robimy coś ważnego i wymagającego dużego skupienia, a w innych przypadkach po prostu chcemy w spokoju obejrzeć film lub kolejny odcinek ulubionego serialu. Mobilna aplikacja Messengera, a konkretniej wyświetlane przez nią powiadomienia, mogą w tym przeszkodzić. O ile w przypadku tych dźwiękowych wystarczy wyciszyć smartfon, o tyle wyskakujących zdjęć znajomych, którzy właśnie do nas napisali, pozbyć jest się trudniej. A to właśnie one skutecznie wybijają ze skupienia i są irytujące. Głównie przez to, że zawsze pojawiają się na wierzchu.

Można jednak zapewnić sobie chwilę spokoju. Przydaje się wtedy wyciszenie powiadomień, które w przypadku Messengera zostało dobrze zrealizowane. Dlaczego? Funkcja ta pozwala na wyłączenie powiadomień zarówno od konkretnego znajomego/w jednej konwersacji, jak i dezaktywację wszystkich powiadomień za pomocą jednego przełącznika.

Szkoda, że zabrakło 1,5 godziny – tyle ile trwa przeciętny film. - Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć - dokument - 2020-06-26
Szkoda, że zabrakło 1,5 godziny – tyle ile trwa przeciętny film.

W pierwszym przypadku należy odnaleźć daną osobę na liście kontaktów i po przytrzymaniu palca na niej wybrać z wysuniętego menu symbol dzwonka. Powiadomienia można wyłączyć na określony czas lub do odwołania. W pierwszej kolejności rozsądne wydaje się wybranie znajomych, którzy najczęściej do nas piszą. Niemniej jednak zawsze istnieje ryzyko, że w przypadku, gdy chcemy, aby nam nie przeszkadzano podczas korzystania z telefonu, odezwie się do nas osoba, która już od dawna się nie kontaktowała.

Dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się wtedy globalne wyłączenie powiadomień z poziomu ustawień aplikacji Messenger. Aby dostać się w miejsce, gdzie opcja ta jest dostępna, należy przejść do swojego profilu (tapnąć w swoje zdjęcie profilowe na karcie „Czaty”) i odnaleźć pozycję „Powiadomienia i dźwięki” w sekcji „Preferencje”.

Innym sposobem jest wyłączenie powiadomień z poziomu ustawień systemu Android. W tym przypadku także mówimy o działaniu kompleksowym. Odpowiednią opcję w Androidzie znajdziemy, włączając „Ustawienia”, następnie wybierając „Powiadomienia”. Teraz trzeba odszukać Messengera i przełączyć opcję „Zezwalaj na powiadomienia”.

Wyłączenie powiadomień w Androidzie – raz a dobrze. - Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć - dokument - 2020-06-26
Wyłączenie powiadomień w Androidzie – raz a dobrze.

Możliwość wyciszenia powiadomień można wykorzystać w jeszcze inny sposób. Funkcja pomoże na jakiś czas odpocząć od osoby, która zaczęła zalewać nas dużą ilością wiadomości. Jeśli nie chcemy jej zablokować, wyłączenie powiadomień będzie mniej rygorystycznym posunięciem. Kilka godzin powinno wystarczyć, aby spamer zdążył się uspokoić.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Jak chronić dziecko na Facebooku?
Jak chronić dziecko na Facebooku?

Czy internet to bezpieczne miejsce dla dziecka? Z jakimi zagrożeniami nasza pociecha może spotkać się na Facebooku i jak się przed nimi uchronić?

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.