Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 23 października 2019, 13:46

autor: medic

W „realu” zawodowo uzupełniam HP. W „nierealu” krążę głównie wokół strategii ekonomicznych i RPG-ów.

Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia?

Długie godziny spędzone z ulubioną grą potrafią nieźle dać w kość naszemu ciału. Bóle pleców, zmęczenie oczu, przeciążone nadgarstki. Te wszystkie niedogodności można ograniczyć, jeśli zadbamy o właściwe stanowisko do grania.

Czy myszka i klawiatura mają znaczenie dla komfortu naszych rąk?

Podstawowe urządzenia sterujące – myszkę i klawiaturę można kupić w mnóstwie wariantów designu. Nie ma żadnych pewnych dowodów, by klawiatury mechaniczne były jakkolwiek zdrowsze dla rąk gracza, niż membranowe. Przede wszystkim liczy się to, czy sprzęt pozwala na swobodne ułożenie nadgarstków.

Dobrze jest stosować podkładkę pod nadgarstki – dzięki niej nasze ręce nie będą tak się męczyć podczas pisania na klawiaturze. - Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia? - dokument - 2019-10-24
Dobrze jest stosować podkładkę pod nadgarstki – dzięki niej nasze ręce nie będą tak się męczyć podczas pisania na klawiaturze.

Ręka powinna być ustawiona w osi przedramienia, nie zaś długotrwale ugięta w nadgarstku w górę czy dół. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przeciążeń tej okolicy i nasilenia objawów zespołu cieśni nadgarstka. Dlatego najzdrowsze dla naszych rąk są modele o niskim profilu lub oferujące specjalne podkładki. Oparcie na nadgarstki w najdroższych modelach klawiatur często przybiera formę skórzanej poduszki.

Myszki występują w różnych rozmiarach, co pozwala dopasować gryzonia do wielkości naszej dłoni - kształt i ergonomia są tutaj bardzo ważne. Dlatego też warto przyjrzeć się temu w trakcie zakupów, by zapewnić swobodne i wygodne ułożenie palców. Jeśli urządzenie nie współgra z rozmiarem naszej dłoni lub stosowanym przez nas chwytem, obsługa takiej myszy nigdy nas w pełni nie zadowoli, grozi nam nawet ból w dłoni lub nadgarstku przy dłuższym stosowaniu.

Osoby cierpiące na ból nadgarstków powinny zainteresować się myszkami „wertykalnymi”. - Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia? - dokument - 2019-10-24
Osoby cierpiące na ból nadgarstków powinny zainteresować się myszkami „wertykalnymi”.

O czym pamiętać, żeby nie umęczyć naszego ciała?

Zdrowsze i bardziej komfortowe granie na komputerze wymaga od nas również wprowadzenia właściwych nawyków. Powinniśmy postarać się o przerwy, co najmniej 10 minut na każdą godzinę gry. Warto przeznaczyć ten czas na kilka ćwiczeń – skłonów, skrętów ciała itp.

Wiele ciekawych informacji na temat wpływu monitorów na nasze oczy, działania narządu wzroku, przybieraniu zdrowej pozycji podczas siedzenia oraz innych problemów zdrowotnych związanych z graniem, znajdziecie w naszym artykule: Czy gry szkodzą zdrowiu? Mity na temat grania.

Co pewien czas (np. 15 min) korzystne jest odrywanie wzroku od monitora i patrzenie w dal, a następnie kilkukrotne mrugnięcie, by dać odpocząć mięśniowi rzęskowemu wewnątrz oka i pozwolić na nawilżenie gałki ocznej. Pilnujmy również opisanej wcześniej pozycji, by takie ułożenie ciała, jakie wydaje nam się najwygodniejsze, nie okazało się kluczem wiolinowym krzywiącym kręgosłup we wszystkich możliwych kierunkach.

Wszelkie problemy z oczami oraz kręgosłupem najlepiej skonsultować z lekarzem. - Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia? - dokument - 2019-10-24
Wszelkie problemy z oczami oraz kręgosłupem najlepiej skonsultować z lekarzem.

O autorze:

Gracz, współpracownik GRY-Online.pl, lekarz w trakcie rezydentury z ortopedii.

Zastrzeżenie:

Materiał powstał przy współpracy z firmami:

- SPC Gear, która zapewniła redakcji fotele SR800 BK oraz EG950 BK,

- Mobiusdesk, która dostarczyła biurko z możliwością regulacji wysokości blatu oraz segmentem zasilania i podświetlania.

Michał medic Wasiak

Oczy a granie | Jak dbać o oczy przy komputerze?
Oczy a granie | Jak dbać o oczy przy komputerze?

Często słyszymy, że od przesiadywania przy komputerze oślepniemy. Jest w tym ziarnko prawdy, warto więc nauczyć się, jak dbać o swoje oczy; przy okazji można poznać i docenić niezwykłe zdolności naszego narządu wzroku.