Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Kompendia 18 października 2019, 14:03

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Ciekawostki. Wszystko o Red Dead Redemption 2 - wymagania sprzętowe PC, cena, Steam

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze RDR 2. Za jej produkcję odpowiada Rockstar Games – autorzy nie tylko poprzednich odsłon cyklu Red Dead, lecz również bijącej rekordy popularności serii GTA.

Ciekawostki

  1. Red Dead Redemption II nie jest drugą, a trzecią odsłoną cyklu Red Dead. Protoplastę dla Red Dead Redemption stanowiło bowiem Red Dead Revolver, wydane na PlayStation 2 i Xboksa w 2004 roku. Produkcja nie była jednak grą z otwartym światem, a zręcznościową strzelaniną TPP, w której wcielaliśmy się w Reda Harlowa, mszczącego się na przestępcach odpowiedzialnych za śmierć jego ojca – Nate'a. W 2016 roku tytuł doczekał się wydanej na PlayStation 4 reedycji, która może pochwalić się przede wszystkim nieco ładniejszą grafiką (rozdzielczość 1080p, dodatkowe efekty), animacją trzymającą stałe 60 klatek na sekundę oraz obsługą trofeów i funkcjonalności związanych z nagrywaniem materiałów wideo i robieniem zrzutów ekranu.
  2. Spis osiągnięć w Red Dead Redemption II znajdziecie pod tym adresem. Zdobycie ich wszystkich nie jest łatwe, gdyż wymaga między innymi wykonania każdej opcjonalnej misji honorowej, zebrania siedemdziesięciu złotych medali w zadaniach fabularnych, czy choćby przeżycia trzech dni z nagrodą za naszą głowę w wysokości 250 dolarów; o tym, jak duża jest to suma, niech świadczy fakt, że jedno z trofeów otrzymujemy po zrabowaniu właśnie takiej kwoty. Poza tym gracze chcący pochwalić się kompletem pucharów muszą wziąć udział w licznych minigrach, zabawić się w poszukiwaczy skarbów, udzielać pomocy potrzebującym czy choćby robić użytek z systemu craftingu. Nie bez znaczenia pozostaje również konieczność zagłębienia się w tryb multiplayer, czyli Red Dead Online.
  3. W przedpremierowym wywiadzie Dan Houser z Rockstar Games zdradził, że autorzy Red Dead Redemption II kilkukrotnie pracowali po sto godzin tygodniowo, co oczywiście wzbudziło kontrowersje. Sprawę postanowili jednak wyjaśnić redaktorzy serwisu Kotaku, którzy kontaktowali się z firmą. Jak się okazuje, Houser nie mówił o wszystkich pracownikach Rockstara, a jedynie o sobie samym oraz trzech innych osobach (Mike Unsworth, Rupert Humphries, Lazlow Jones), którzy przywykli do intensywnej pracy na finiszu produkcji.
  4. Red Dead Redemption II zaliczyło najlepszy weekend otwarcia w historii rozgrywki, zarabiając 725 milionów dolarów. Pod względem wyników wygenerowanych w ciągu trzech dni od debiutu (a więc biorąc pod uwagę nie tylko „premierowe” weekendy), opisywana produkcja ustępuje jedynie wcześniejszemu dziełu Rockstar Games, czyli Grand Theft Auto V, które uzyskało ponad miliard dolarów przychodu.
  5. W Red Dead Redemption II znalazło się sporo easter eggów. Mowa między innymi o znikających trupach, które mogą stanowić mrugnięcie okiem do miłośników Red Dead Redemption: Undead Nightmare, a także o UFO, domu uderzonym przez meteor, dziwnym mutancie, a nawet szkielecie wielkiej stopy. Więcej konkretów na ten temat znajdziecie pod tym adresem.
  6. Red Dead Redemption II posiada mobilną aplikację towarzyszącą. Jak się okazuje, pojawiają się się w niej parametry i komendy wskazujące na to, że tytuł doczeka się premiery także na komputerach osobistych. Zawarto tam również odniesienia do opracowanej przez Nvidię techniki antyaliasingowej nazwanej TXAA, która jest dostępna wyłącznie na pecetach.
  7. Podczas gali The Game Awards 2018 Red Dead Redemption II zwyciężyło w następujących kategoriach: najlepsza narracja, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepsza oprawa audio, najlepszy występ aktorski (wygrał Roger Clark wcielający się w Arthura Morgana). Produkcji nie udało się jednak zdobyć głównego wyróżnienia, które otrzymało God of War.
  8. W marcu 2019 roku światło dzienne ujrzała informacja, że Red Dead Redemption II to najlepiej oceniana gra na PlayStation 4. Tytuł mógł się wówczas pochwalić ponad 175 nagrodami Gry Roku i 275 maksymalnymi notami.
  9. Na początku lutego 2019 roku firma Take-Two Interactive poinformowała, że wysłała do sklepów 23 miliony egzemplarzy Red Dead Redemption II. W ciągu piętnastu dni od premiery tytuł znalazł więcej nabywców niż pierwsza części serii przez osiem lat.
Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2