Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 5 października 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Joker to świetne kino, bo mówi nam, że schrzaniliśmy sprawę

Joker wzbudził zachwyt i rozpętał burzę. Wielu zaczęło obawiać się filmu i postaci Joaquina Phoenixa. W zasadzie to powinni się bać. Ale z innych powodów niż myślicie – bo usłyszą i zobaczą w kinie rzeczy, o których nie chcieli myśleć.

Film Todda Phillipsa wywołuje skrajne reakcje. Wręcz histeryczne. Z jednej strony na Jokera spadł deszcz nagród, a echa oklasków z festiwali słychać aż w Pekinie, z drugiej spotkał się on z falą krytyki i uprzedzeniami. Policja ma zachować wzmożoną czujność podczas seansów w obawie, by nie powtórzyła się sytuacja z 2012 roku, kiedy to zamachowiec rozpętał strzelaninę na pokazie filmu The Dark Knight Rises. Inni twierdzą, że Joker to pochwała anarchii. Z kolei niektórzy publicyści potraktowali ten film protekcjonalnie i próbowali zepchnąć na margines. I tym sposobem zgrabnie wpisali się w przekaz Phillipsa. Bo to on może część publiki najbardziej zaboleć.

CZY SĄ SPOILERY?

W dalszej części tekstu dużo będzie o treści filmu, dlatego spodziewajcie się sporej dawki spoilerów. Z drugiej strony – mało kto idzie na Jokera, żeby ujrzeć szokujące zwroty fabularne. Ale i tak czujcie się uprzedzeni.

PLUSY:
  1. znakomite zdjęcia pokazujące zepsute do szpiku kości Gotham;
  2. Joaquin Phoenix powala swoim występem;
  3. ...ale reszta obsady, z Robertem De Niro na czele, wcale mu nie ustępuje;
  4. film ma mocny, gorzki przekaz o stanie świata;
  5. znakomita realizacja, zdjęcia i klimat.
MINUSY:
  1. kilka uproszczeń psychologicznych i fabularnych;
  2. niekiedy męcząca muzyka;
  3. to nie jest film dla każdego i jeśli idziecie z nastawieniem na bardziej mroczną rozrywkę – możecie się mocno przejechać.

O Jokerze da się powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że pochwala mord i chaos. Choć jedno i drugie na ekranie zobaczycie. I to pokazane w tak sugestywny – aczkolwiek nie obrzydliwy – sposób, że poczujecie się nieswojo. To uczucie generalnie będzie towarzyszyć Wam przez cały seans. Wyjdziecie z kina zaniepokojeni, być może nawet zdołowani. Bo Joker to dobry, mocny film o ogromnej sile rażenia. Obłędny Joaquin Phoenix o rachitycznej posturze zabiera nas na mroczną, noirową odyseję przez Gotham z lat 70. – miasto bardzo bliskie temu, które znamy z Taksówkarza. Złe, zepsute, bezlitosne i zaniedbane.

Każdy kadr, dekoracja, kostium czy kontrast między bogactwem niektórych a biedą reszty, każda scena przemocy, powolny rozpad osobowości głównego bohatera – Arthura Flecka, niedoszłego komika i smutnego klauna nękanego przez chorobę psychiczną – składa się na pewien obraz. Pejzaż współczesnego społeczeństwa, który wprost i bez ogródek, przy akompaniamencie dołującej smyczkowej muzyki, mówi jedną rzecz. My, społeczeństwo, schrzaniliśmy. Po całości.

Joker jednak nie zachęca do sięgnięcia po przemoc, wyjścia na ulicę, to nie przewodnik zamachowca ani klepanie inceli po plecach. Arthur w kreacji Phoenixa to nie charyzmatyczny, owiany tajemnicą terrorysta z opętańczym spojrzeniem Heatha Ledgera. Nie napędza go idea. Nie rzuca one-linerami, a jego żartom brakuje zjadliwej puenty. Fleck to krucha, skopana istotka, chore zwierzę zepchnięte na margines chorego systemu. Jeśli już czymś Joker próbuje być, to przestrogą. Pokazuje, jak kończy się uleganie kulturze wyparcia.

Pierwsza warstwa – ta lżejsza, przynajmniej pozornie – to wypieranie treści, które nie pasują do naszego obrazu świata. Każdy to robi. Ja, Ty i tamta starsza pani, która zagląda Ci przez ramię w ekran smartfona. Niektórzy nie dopuszczają do świadomości, że przeciwnicy ideologiczni też okazjonalnie mogą mieć rację, a przynajmniej, że też są ludźmi. To idzie zresztą dalej, wielu boi się czarnego, bezpruderyjnego humoru (nie mylić z tanim buractwem wujka Zdziśka i memicznym upraszczaniem świata). Bo nie jest kompatybilny z naszym światopoglądem albo obnaża jakiś mechanizm, do którego byliśmy przywiązani. Czasem po prostu żart nie współgra z przyjętymi przez nas zasadami i tabu.

W filmie obrazuje to talk-show Takie życie. Prowadzący oraz goście kładą nacisk na to, by wypowiedzi były przyzwoite. By nie żartować z poważnych spraw, które mogą kogoś dotknąć, np. ze śmierci. By nie przeklinać. W końcu nie chcemy słyszeć tego, co zaburza naszą strefę komfortu, co naprawdę porusza. Sam reżyser zwracał w paru wywiadach uwagę, że na niektórych zmianach w kulturze ucierpiała komedia. A komedia to przecież filtr, przez który powinniśmy przepracowywać smutki, traumy, nieszczęścia. Ciężko to robić przy zbyt wielu obostrzeniach. Znamienne, że gospodarza programu gra Robert De Niro, niegdyś twarz buntowniczego Taksówkarza.

Lektury uzupełniające

Jeśli chcecie zobaczyć komiksowe źródła Jokera, to polecam takie pozycje jak: Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera, Zabójczy żart Alana Moore’a, Azyl Arkham Granta Morrisona czy Śmierć rodziny Scotta Snydera. To taki takie kompendium wiedzy na temat Jokera i jego relacji z Batmanem. Ale Joker generalnie miał szczęście do występów w grach (seria Arkham), serialach (Batman The Animated Series z Markiem Hamillem) czy filmach (Joker Heatha Ledgera i Jacka Nicholsona).

To wszystko to jednak tylko fasada, za którą kryje się coś bardziej mrocznego. Bo w naszej rzeczywistości na margines spychamy nie tylko treści, ale i ludzi, którzy nie pasują, którzy przejawiają odchylenia od normy. Na przykład w postaci choroby psychicznej. Phillips nie gloryfikuje swojego Jokera i choć ostatecznie przedstawia go jako niestabilnego potwora, to nie stygmatyzuje chorych. W przerysowany sposób pokazuje, co się dzieje, kiedy zbagatelizujemy chorobę i osoby nią dotknięte. Kiedy odetniemy je od opieki, zarówno tej ludzkiej, jak i społecznej, medycznej. Kiedy nie będziemy ich traktować poważnie.

Philips pociągnął to grubą krechą, ale przez proces rozpadu przeprowadza nas konsekwentnie i systematycznie. Tak, żeby bolało. Widzimy, jak człowiek, który potrzebuje fachowej pomocy, leków i po prostu wsparcia, powoli traci grunt pod nogami, jak zaczyna żyć złudzeniami, jak upadek zmienia go w drapieżnika i psychopatę, który swoimi czynami inspiruje do kolejnych przestępstw. W ostatecznym rozrachunku nikt nie otrzymuje tu reżyserskiego rozgrzeszenia. Ani „biedny” Joker, ani jego ofiary, ani samo miasto.

Joker koresponduje z tymi rzeczami, których się boimy. Z naszym poczuciem winy. Choć kadry ustawiono pięknie, zwłaszcza panoramy przytłaczającej betonowej dżungli, jest to film pełen brzydoty. Zły. Wściekły. Nie zapewni Wam katharsis ani komfortu. O tym, jak nihilistyczny jest to obraz, niech świadczy fakt, że jedyny promyk nadziei daje scena, w której widzimy chłopca stojącego w kałuży krwi zastrzelonych rodziców.

...Tylko dlatego, że wiemy, co to za chłopiec, ale to niewiele zmienia. To tylko przyszłość i prawdopodobieństwo. A tymczasem, zdaje się mówić Joker, zabija nas chaos i obojętność. Po czym mógłby z histerycznym, nieopanowanym śmiechem dodać: „Zastanówcie się, czy jest co ratować”.

O AUTORZE

Nie dziwię się żadnej ze stron. Ani zachwytom, ani tym, którzy krytykują. Nie wszystko w Jokerze działa idealnie, zdarzają się uproszczenia. Nie dziwię się też tym, którzy próbują film wyprzeć, zbagatelizować. Jest niewygodny. Nieprzyjemny. Dużo ciosów wymierza wprost, a to, co trzyma w odwodzie, jest jeszcze mniej komfortowe. Niemniej to wartościowy seans, z którego wyszedłem co najmniej poruszony. Do kina wybrałem się o 10 rano, kiedy ludzie już trudzą się w pracy, a i tak na sali zastałem przynajmniej dwadzieścia osób. Dość, by narobić hałasu. W trakcie napisów końcowych nikt się nie odzywał.

Hubert Sosnowski

TWOIM ZDANIEM

Pójdziesz do kina na Jokera?

Już byłem/byłam
50,7%
Tak
32,4%
Nie
16,9%
Zobacz inne ankiety
Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami
Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.

Recenzja filmu Spider-Man: Daleko od domu – piękny krajobraz po bitwie
Recenzja filmu Spider-Man: Daleko od domu – piękny krajobraz po bitwie

Nowy odcinek przygód Spider-Mana potyka się kilka razy na początku, ale gdy fabuła nabiera rumieńców, produkcja zmienia się nie do poznania i wyrasta na godną kontynuację świetnego Homecoming.

Recenzja filmu Shazam! – DC znalazło sposób na Marvela?
Recenzja filmu Shazam! – DC znalazło sposób na Marvela?

Dziecinny, durnowaty, odpustowy, kolorowy, niedzisiejszy. Ale jednocześnie bardzo zabawny, pełen serca i uroku. Shazam! to nie do końca typowe, ale bardzo udane podejście do kina o superherosach.

Komentarze Czytelników (46)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.10.2019 12:41
berial6
9
odpowiedz
4 odpowiedzi
berial6
107
Donut Hole

Festiwal w Wenecji- średnia ocen 9/10, arcydzieło, Phoenix, marsz po oskara!
Premiera w Stanach- oceny spadły do 6/10, zbyt brutalne i wulgarne!11

A FBI ostrzegające przed pokazami w kinach, bo terroryści to już śmiech na sali.

05.10.2019 15:02
piter987
😍
8
odpowiedz
1 odpowiedź
piter987
29
PcMasterRace
9.0

Dobry film, oglądałem wczoraj :D Niektóre momenty trochę długawe, ale dopełniają klimat. Zdecydowanie nie jest to film o standardowych "antybohaterach", czy w stylu Marvelowskim, albo nawet "Batmanów". Nie ma tu planów zniszczenia miasta, nie ma zagrożenia atakiem biologicznym, nawet Gotham nie ma na stronach żadnych wybijających się przestępców, a największym zagrożeniem jest plaga szczurów.
Cała fabuła jest pchana do przodu przypadkami, splotami wydarzeń, aż w końcu wybucha w pełni anarchistycznej siły.
Film pokazuje jak ktoś zdegradowany przez społeczeństwo może wpłynąć na losy "najlepszych". Wystarczy że już nie ma nic do stracenia. Smutne że w przypadku Jokera on nigdy nie miał nic do stracenia.
Co do Phoenix'a - ani przez chwilę nie widziałem go jako aktora w tym filmie. W każdej scenie jest do szpiku albo Arthurem, albo Jokerem. Rewelacyjnie zagrana postać. Nie zagłębiając się w spoilery można łatwo poczuć tragizm postaci i jej współczuć. Dodatkowo Phoenix musiał chyba sporo zrzucić do tej roli, chyba że na co dzień wygląda jak śmierć na chorągwi.
Muzyka :D Choć nie kojarzyłem do tej pory Hildur Guđnadóttir muszę przyznać iż odwaliła kawał dobrej roboty. Soundtrack jest świetny, klimatyczny, zgrywający się z tym co na ekranie, pozwala zagłębić się w wizję ponurego mrocznego świata gdzie nie ma dualizmów dobra i zła, a tylko skrajna szarość codzienności.
Nie wiem czego w filmie brakowało. Phoenix wypowiadał się jakoby wycięto jego ulubioną scenę, a sam film miałby obrać troszkę inny kierunek z pełną długością. Może na blu ray doświadczymy przyjemności zapoznania się z całą wersją :D Tutaj fakt faktem niektóre momenty były przedłużone lecz pewnie po to by dopełnić całości, dać widzowi chwilę na kontemplację tego co właśnie zobaczył, pozwolić zastanowić się co teraz siedzi w głowie Arthura/Jokera. Sam fakt iż rozbija się go tak łatwo na dwie postacie odseparowane od siebie świadczy o tym jak świetnie zagrana została ta rola.
Krótko mówiąc i nie przedłużając - solidne 9/10 :D Dałbym może i 8,5 ale w dobie netflixowej poprawności politycznej wypuszczenie filmu poruszającego takie kwestie społeczne jest odważne. W końcu zostało tutaj pięknie przedstawione że to nie gry, ani nic takiego zmieniają człowieka w potwora. Robią to inni ludzie.

05.10.2019 12:22
KiddoXGamer
5
Legionista

świetny film i kopalnia memów spod znaku ,,we live in a society"

05.10.2019 12:41
berial6
9
odpowiedz
4 odpowiedzi
berial6
107
Donut Hole

Festiwal w Wenecji- średnia ocen 9/10, arcydzieło, Phoenix, marsz po oskara!
Premiera w Stanach- oceny spadły do 6/10, zbyt brutalne i wulgarne!11

A FBI ostrzegające przed pokazami w kinach, bo terroryści to już śmiech na sali.

05.10.2019 13:56
ddawdad
odpowiedz
ddawdad
11
Konsul

Jak dam radę to chyba dzisiaj się wybiorę na film, bo zapowiada się wyśmienicie.

05.10.2019 14:44
Qui-Gon Jinn Borderlands
odpowiedz
Qui-Gon Jinn Borderlands
3
Legionista

Filmowy HONK HONK

05.10.2019 15:02
piter987
😍
8
odpowiedz
1 odpowiedź
piter987
29
PcMasterRace
9.0

Dobry film, oglądałem wczoraj :D Niektóre momenty trochę długawe, ale dopełniają klimat. Zdecydowanie nie jest to film o standardowych "antybohaterach", czy w stylu Marvelowskim, albo nawet "Batmanów". Nie ma tu planów zniszczenia miasta, nie ma zagrożenia atakiem biologicznym, nawet Gotham nie ma na stronach żadnych wybijających się przestępców, a największym zagrożeniem jest plaga szczurów.
Cała fabuła jest pchana do przodu przypadkami, splotami wydarzeń, aż w końcu wybucha w pełni anarchistycznej siły.
Film pokazuje jak ktoś zdegradowany przez społeczeństwo może wpłynąć na losy "najlepszych". Wystarczy że już nie ma nic do stracenia. Smutne że w przypadku Jokera on nigdy nie miał nic do stracenia.
Co do Phoenix'a - ani przez chwilę nie widziałem go jako aktora w tym filmie. W każdej scenie jest do szpiku albo Arthurem, albo Jokerem. Rewelacyjnie zagrana postać. Nie zagłębiając się w spoilery można łatwo poczuć tragizm postaci i jej współczuć. Dodatkowo Phoenix musiał chyba sporo zrzucić do tej roli, chyba że na co dzień wygląda jak śmierć na chorągwi.
Muzyka :D Choć nie kojarzyłem do tej pory Hildur Guđnadóttir muszę przyznać iż odwaliła kawał dobrej roboty. Soundtrack jest świetny, klimatyczny, zgrywający się z tym co na ekranie, pozwala zagłębić się w wizję ponurego mrocznego świata gdzie nie ma dualizmów dobra i zła, a tylko skrajna szarość codzienności.
Nie wiem czego w filmie brakowało. Phoenix wypowiadał się jakoby wycięto jego ulubioną scenę, a sam film miałby obrać troszkę inny kierunek z pełną długością. Może na blu ray doświadczymy przyjemności zapoznania się z całą wersją :D Tutaj fakt faktem niektóre momenty były przedłużone lecz pewnie po to by dopełnić całości, dać widzowi chwilę na kontemplację tego co właśnie zobaczył, pozwolić zastanowić się co teraz siedzi w głowie Arthura/Jokera. Sam fakt iż rozbija się go tak łatwo na dwie postacie odseparowane od siebie świadczy o tym jak świetnie zagrana została ta rola.
Krótko mówiąc i nie przedłużając - solidne 9/10 :D Dałbym może i 8,5 ale w dobie netflixowej poprawności politycznej wypuszczenie filmu poruszającego takie kwestie społeczne jest odważne. W końcu zostało tutaj pięknie przedstawione że to nie gry, ani nic takiego zmieniają człowieka w potwora. Robią to inni ludzie.

05.10.2019 15:06
odpowiedz
1 odpowiedź
TheSkrilex
45
Pretorianin

Reszta obsady nie ustępuję Phoenixowi? To co on wyprawia w tym filmie to są wyżyny aktorstwa, reszta aktorów tam to tylko tło, nie ma nawet co ich porównywać

05.10.2019 15:50
Caine
odpowiedz
Caine
6
Pretorianin

Hunar robiła m. in. muzykę do "Czarnobyla", tak że ma dobrą promocję.
Ja bym wolał Chrisa Drake'a, ale to już kwestia gustu.

05.10.2019 19:36
papież Flo IV
odpowiedz
3 odpowiedzi
papież Flo IV
29
Biskup

Phoenix dokonał rzeczy niemożliwej- zagrał Jokera bez maski i wyszło mu to jeszcze lepiej jak w mrocznym rycerzu

05.10.2019 21:18
Szatek iks de
odpowiedz
Szatek iks de
72
Konsul

Jak dla mnie to, że to nie jest film dla każdego to zdecydowanie zaleta, dlatego że obecne "filmy dla każdego" to zazwyczaj szrot z dobrymi aktorami i efekciarską akcją, bez jakiejkolwiek ambicji. Będąc w temacie ekranizacji komiksów, sztandarowym przykładem takiego szrotu jest Age of Ultron

05.10.2019 22:43
odpowiedz
3 odpowiedzi
DaivPL
16
Chorąży

Kompletnie mi się nie podoba i mam nadzieje żeby jak najmniej takich filmów powstawało.

06.10.2019 00:45
Bukary
👍
odpowiedz
Bukary
173
Legend
9.5

Byłem dziś. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Niesamowity film.

06.10.2019 01:07
MaBo_s
odpowiedz
MaBo_s
18
Konsul

to nie jest film dla każdego i jeśli idziecie z nastawieniem na bardziej mroczną rozrywkę – możecie się mocno przejechać.

Czemu wśród minusów znajduje się coś tak uargumentowanego?
Skąd w ogóle założenie, że jakikolwiek film musi być dla każdego?
I jaki sens ma wymienianie w minusach, że film może rozczarować widzów, którzy idąc na niego oczekują rozrywki?
Skoro cała promocja filmu i wszystkie materiały przed premierą wręcz trąbiły o tym, że to będzie dramat psychologiczny?

post wyedytowany przez MaBo_s 2019-10-06 01:10:47
06.10.2019 07:51
odpowiedz
3 odpowiedzi
czubaluga
1
Legionista

uwielbiam brudne, mroczne , patologiczne klimaty w filmach i grach i po przeczytaniu opini ruszam na pewno we wtorek.
Pytanie mam jednak.
Te wszystkie uniwersa komiksowe unikam jak ognia, nie moje klimaty (tak wiem że nie oto tu chodzi)
Czy jednak powinienem wiedzieć coś z fabuły z tych uniwersów.
Pytam bo na kinomaniaku recenzje słuchałem i przerwałem w momencie jak mówi że uwaga spoiler, tu dosłownie jedno zdanie posłuchałem by nie zepsuć sobie

spoiler start

30 lat temu jego matka zmarła

spoiler stop


I czy wszystko w filmie będzie jasne czy warto bym coś wiedział

06.10.2019 18:14
Elaith
odpowiedz
1 odpowiedź
Elaith
0
Legionista

Ogólnie to nie wiem jak wypisać moje myśli na temat tego filmu.

06.10.2019 18:23
Bezi2598
odpowiedz
1 odpowiedź
Bezi2598
96
Legend

Super film, ciekawe podejście do postaci. Wszystko mi się podobało poza jednym małym szczegółem.

spoiler start

Mogli sobie darować flashbacki z dziewczyną z którą się w końcu nie spotykał tylko sobie to wymyślił, jej reakcja była dość oczywista, można by wymagać nieco więcej inteligencji od widzów ;)

spoiler stop

06.10.2019 18:36
francois
👍
odpowiedz
francois
43
Centurion
10

Dwa seanse Jokera za mną... Genialny film, magnum opus Phoenix'a. Gorąco polecam każdemu. Zwłaszcza, że od widza nie jest wymagana znajomość uniwersum DC.

post wyedytowany przez francois 2019-10-06 18:39:13
06.10.2019 18:40
Mutant z Krainy OZ
👍
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
196
Farben
10

Kapitalny film, jak za te role nie bedzie Oscara, to nie wiem jak trzeba zagrac, zeby go dostac.
Klimat jest niesamowity, nie zamierzalem ogladac w kinie, ostatecznie poszedlem dzis i nie zaluje.

06.10.2019 20:30
Verminus
odpowiedz
Verminus
186
Senator
9.0

Rewelacja! Oczywiście ma drobne zgrzyty, które jednak nie wpłynęły na odbiór całości.

spoiler start

Po co te flashbacki?!

spoiler stop

Oglądałem z przerażeniem, film podejmuje naprawdę sporo problemów dotykających genezy zła, nieudolności systemu i współczesnego społeczeństwa. Oczywiście nie jest w tym wszystkim bardzo subtelny, no ale po Jokerze nie oczekiwałem subtelności.

Soundtrack chyba zajadę na śmierć ;)

06.10.2019 22:15
Lothers
odpowiedz
Lothers
143
Senator

Polecam ten film, bo jest naprawdę bardzo dobry.

06.10.2019 23:05
1
odpowiedz
Olekrek
30
Pretorianin

znakomita realizacja, zdjęcia i klimat.
No właśnie zdjęcia to najgorszy element tego filmu. Przez to w jaki sposób reżyser przekazał poszczególne sceny film traci bardzo dużo klimatu. Wzorował się na Taksówkarzu i Królu Komedii i daleko mu do tych filmów pod względem przekazu za pomocą ujęć. Phoenix dwoił i troił się, ale reżyser skopał kompletnie.
Co nie zmienia faktu, że to film roku. Liczyłem po cichu na film dekady, ale nie.

06.10.2019 23:44
odpowiedz
Siembi
29
Chorąży

Wreszcie film godny jednego z najciekawszych antagonistów popkultury, na takiego Jokera czekałem : )

post wyedytowany przez Siembi 2019-10-06 23:44:59
07.10.2019 09:38
Koyocisko
👍
odpowiedz
Koyocisko
21
Pretorianin
9.5

Fantastyczny, mroczny, dołujący, ciężki - a Joaquin......

07.10.2019 13:47
😃
odpowiedz
zanonimizowany1285110
6
Legionista

wow joker co jeszcze spiderman?

a moze bolek i lolek jako freud i jung

post wyedytowany przez zanonimizowany1285110 2019-10-07 13:48:39
09.10.2019 21:47
Ghost2P
👍
1
odpowiedz
Ghost2P
105
Legend
9.0

Byłem, ogladalem, jestem zachwycony

Dawno zaden film mnie az tak nie przygnebil, genialne aktorstwo i muzyka

Pisanie o tym ostatnim, ze jest meczaca to jakis dowcip

To najlepsze OST od.. Zawsze

13.10.2019 13:57
👍
odpowiedz
Arczi25
11
Chorąży
10

Byłem wczoraj, film wybitny, ale też bardzo mocny. Nie w sensie, że jakoś mocno drastyczny (choć kilka scen było), ale ponury i dołujący. Jednak ogółem jeden z najlepszych filmów jakie oglądałem (a adaptacji komiksów nie oglądam prawie w ogóle).

13.10.2019 19:24
odpowiedz
czubaluga
1
Legionista

Ależ ten film wgniata w fotel, zostaje w głowie na długo.

S

spoiler start

cena jak tańczy na schodach gdy idzie do programu miałem ciary

spoiler stop

13.10.2019 19:42
pawelisto
odpowiedz
1 odpowiedź
pawelisto
55
N7
8.0

Kurczę, film fajny, aktorsko również absolutny majstersztyk, muzyka także fajnie wpasowuje się w sceny, które zresztą przypominają puzzle składające się w końcu w całość, ale...
No właśnie. Ale nie wiem czemu, dużo więcej przemyśleń miałem po wyjściu z seansu Ad Astra przeszło tydzień temu aniżeli dzisiaj z Jokera

15.10.2019 19:16
KMyL
👎
odpowiedz
KMyL
90
BetterWeebThanRed

Film dziś obejrzałem, teraz przeglądam te tzw. "mainstreamowe recenzje" i muszę przyznać, że według mnie ta powyższa (autorstwa Pana Sosnowskiego) jest bezużyteczna...

Prawdopodobnie dlatego (głównie), że to nie ma jakichś większych przesłanek do miana recenzji...

Takie na szybko sklecone myśli, albo na szybko tłumaczone...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze