Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 7 października 2019, 12:00

autor: Julia Dragović

Słodkie kotki, dzikie bajki, socmoderna i RPG-i.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Co musicie wiedzieć na początek:

  1. nie ma nic za darmo,
  2. nie ma prywatności bez poświęceń albo wykluczenia technologicznego,
  3. jesteście chodzącymi narzędziami reklamowymi.

To teraz możemy zaczynać. Siedzicie przy piwie ze znajomymi, rozmawiacie, jak to „już nigdy papieros nie będzie tak smaczny, a wódka - taka zimna i pożywna” i wymieniacie na głos nazwę jednego z powyższych. Przyjmijmy, że będzie to „Ląża” (gdyby ktoś mi zapłacił za reklamę, też bym tu jakąś nazwę wymieniła, ale za darmo, to co się będę). Następnego dnia przeglądacie na Instagramie zdjęcia, na których Was oznaczono, a tam, w gąszczu obrazów, które nigdy nie powinny były ujrzeć światła dziennego, stoi jak byk – reklama Ląży. Brzmi znajomo? Pewnie tak. I najprawdopodobniej nie jest to przypadek.

Czy te oczy mogą kłamać? - Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft - dokument - 2019-10-04
Czy te oczy mogą kłamać?

Wszystkie urządzenia, na których łączycie się z Internetem, zbierają informacje na Wasz temat. Powód? Tzw. ciągłe „ulepszanie usługi”. W praktyce oznacza to głównie „ulepszanie” reklam. Wielkie korporacje jak Facebook, Google czy Microsoft (ale nie tylko), wychodzą z założenia, że zależy Wam na możliwie najbardziej spersonalizowanych reklamach. Bo jeśli ktoś jest weganinem, dlaczego miałby codziennie widzieć sponsorowane posty producenta pasztetu? No i zgoda.

Rozumowanie jest takie: dostajecie darmową usługę (np. wyszukiwarkę albo serwis społecznościowy), która musi jakoś na siebie zarabiać – z reklam są dobre pieniądze – im bardziej spersonalizowane reklamy, tym skuteczniejsze = dużo, dużo pieniędzy. Usługa nie jest więc darmowa. Personalizacja opiera się na danych o użytkownikach. Za wszystko płacicie swoją prywatnością.

Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć
Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć

Kojarzący się z Facebookiem (i z nim powiązany) Messenger dostępny jest m.in. jako apka na Androida i iOS oraz program dla Windows. Pobrać można również jego wersję Lite. Podpowiadamy, czy warto z niego korzystać i jakie funkcje w sobie kryje.

Kopia zapasowa - dlaczego warto robić backup plików
Kopia zapasowa - dlaczego warto robić backup plików

Antywirus ma za zadanie chronić pliki przed hakerami, ale co uchroni nas przed ich utratą w przypadku awarii dysku? Odpowiedzią jest wykonany zawczasu backup plików. Dlaczego powinniśmy go robić? W jaki inny sposób można utracić ważne dane?

Facebook Messenger vs. WhatsApp – komunikatory nie tylko na Walentynki
Facebook Messenger vs. WhatsApp – komunikatory nie tylko na Walentynki

Użytkownicy smartfonów mają do wyboru całe mnóstwo różnego rodzaju komunikatorów. Do najpopularniejszych z nich należą Messenger oraz WhatsApp. Który z nich jest lepszy? A może nasz wybór nie ma większego znaczenia?