Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 18 maja 2020, 13:58

autor: Wiktor Jarosz

Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10

Zanim doczekamy się premiery PS5 i Xbox Scarlett, możemy spojrzeć na chwilę w przeszłość. Nie odpowiemy na pytanie, jaka konsola była najlepsza – wiemy natomiast, która zdobyła największą popularność (i nie jest to PS4 ani Xbox One).

Nie ma się co oszukiwać – wszyscy uwielbiają brać udział w dyskusjach na temat wyższości jednej platformy nad drugą. Świadczą o tym chociażby liczne komentarze pod artykułami takimi jak Konsola do gier czy PC. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który sprzęt jest najlepszy do grania – w końcu każdy z nas ma nieco inne preferencje. Dlatego spróbujemy podejść do tematu trochę inaczej i przedstawimy, które konsole cieszyły się największą popularnością na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Aktualizacja – co się zmieniło?

Od grudnia 2019 roku nie doszło na liście najpopularniejszych konsol w historii do wielu przetasowań. Sony może pochwalić się powolnym, ale nadal wzrostem liczby sprzedanych PS4 – nie wydaje nam się jednak, aby rekordowy wynik osiągnięty przez PS2 był jeszcze w zasięgu „czwórki”. Co ważniejsze, Nintendo Switch nabrało bardzo dużego rozpędu – wygląda na to, że zamknięci w izolacji ludzie masowo zaczęli kupować konsolkę, żeby pograć w Animal Crossing: New Horizons. Sprzedaż Switcha przekroczyła 55 milionów egzemplarzy i prawdopodobnie kwestią czasu jest wskoczenie tego urządzenia na listę TOP 10.

Z obecnej generacji tylko PS4 oraz Switch mają jeszcze teoretyczną szansę na stanie się najpopularniejszą konsolą w dziejach. - Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10 - dokument - 2020-05-18
Z obecnej generacji tylko PS4 oraz Switch mają jeszcze teoretyczną szansę na stanie się najpopularniejszą konsolą w dziejach.

Nasz przegląd zaczniemy oczywiście od obowiązkowego „wstępu historycznego”. Uznaje się, że pionierem w dziedzinie przeniesienia elektronicznej rozgrywki pod strzechy był Ralph Baer, który w 1968 roku zaprezentował prototyp urządzenia Brown Box. Jego projekt nie trafił nigdy do masowej produkcji, ale zainspirował firmę Magnavox do stworzenia pierwszej konsoli w dziejach. I tak, w 1972 roku, na rynku pojawiła się Magnavox Oddysey. Cena „premierowa” wynosiła 170 dolarów, w pierwszym roku od wydania sprzedało się 100 tysięcy sztuk, do roku 1975 wyprodukowano i sprzedano 360 tysięcy egzemplarzy konsoli.

Od tamtego czasu wiele się na poletku maszynek do grania zmieniło. Najpopularniejszą z nich do dnia dzisiejszego pozostaje PlayStation 2, które sprzedało się w ponad 159 milionach egzemplarzy. Sony całkiem niedawno chwaliło się, że ich najmłodsze dziecko znalazło już 110,4 miliona nabywców na całym świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że growy światek powoli wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na kolejną generację konsol, mała jest szansa, że PS4 prześcignie swoją starszą siostrzyczkę. Nie zmienia to faktu, że jest drugą najlepiej sprzedającą się konsolą „stacjonarną” w historii i raczej przez długi czas nikt jej tego miejsca nie odbierze.

Poza naszą listą znalazło się kilka kultowych urządzeń, które warto chociażby wymienić. Czy istnieje szansa, aby któraś z konsol zajmujących w rankingu sprzedaży miejsca 11-15, mogła zagrozić modelom z TOP 10? Teoretycznie Nintendo 3DS nadal znajduje się w produkcji, a Switch jest stosunkowo młodą platformą, która niebawem doczeka się odświeżonego wcielenia. To właśnie w najmłodszej konsoli Nintendo możemy upatrywać potencjalnego pogromcę PSP czy Game Boya Advance. Czy będzie w stanie zagrozić PS2? Pożyjemy, zobaczymy.

  1. Nintendo 3DS – 75 milionów
  2. NES (Famicom) – 62 miliony
  3. Nintendo Switch – 55 milionów
  4. SNES (Super Famicom) – 49 milionów
  5. Xbox One – 47 milionów

Dane dotyczące sprzedaży Xboksa One nie pochodzą z oficjalnych źródeł. Firma Microsoft już od dobrych paru lat nie podaje wyników, jakie osiągnęła jej najnowsza konsola. Nie ma się czemu dziwić, gdyż według szacunkowych informacji maszynkę od Sony zdecydowało się kupić ponad dwukrotnie więcej graczy.

PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku
PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku

PS5 i Xbox Series są z nami już od jakiegoś czasu, niestety ciągle nie każdy zainteresowany miał możliwość ich zakupu. Dostępność nowego PlayStation woła o pomstę do nieba. A nawet pomijając ten fakt wybór konsoli w 2021 jest dość trudny.

Poznajcie 12 najpopularniejszych gier RPG na świecie
Poznajcie 12 najpopularniejszych gier RPG na świecie

Popularność można mierzyć różną miarą. Sprawdziliśmy, jakie gry RPG są na liście najpopularniejszych na świecie na podstawie liczby sprzedanych egzemplarzy.

PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku
PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku

Pomagamy w wyborze odpowiedniej konsoli - która jest najlepsza na ten moment? Czy czekając na PS5 i Xbox Series jest w ogóle sens kupowania PS4 czy Xbox One? A może postawić na Nintendo Switch?