Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 2 marca 2021, 14:13

Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok

Antywirusy na telefonach często spotykają się z mieszanymi opiniami. Nie bez powodu – znaczna część z nich jest absolutnie beznadziejna. Na szczęście nie wszystkie – wybraliśmy dla Was 9 najlepszych darmowych antywirusów na Androida.

Antywirus to jeden z najważniejszych programów na naszym komputerze. - Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok - dokument - 2021-03-02
Antywirus to jeden z najważniejszych programów na naszym komputerze.

Smartfon to w dzisiejszych czasach jedno z najważniejszych dla nas urządzeń. W niektórych wypadkach urasta wręcz do rangi swoistej osi, wokół której obraca się nasze życie. Rozmawiamy dzięki niemu ze znajomymi, czytamy lub oglądamy wiadomości ze świata, konsumujemy kulturę, fotografujemy świat, naszych bliskich i siebie samych - nie zawsze w ujęciach, którymi chcemy się chwalić przed szerszą publicznością.

Pomimo tak ważnej roli telefonów w naszej codzienności, wielu z nas nie podchodzi zbyt poważnie do zabezpieczania ich przed złośliwym oprogramowaniem. W sieci dość łatwo trafić na opinię, że mobilne aplikacje antywirusowe nie są warte zachodu, bowiem brakuje im skuteczności, a do tego niejednokrotnie spowalniają urządzenie. Jak jest w rzeczywistości? Czy dla systemu Android istnieją jakieś warte uwagi programy tego typu? Postanowiliśmy sprawdzić, czy antywirus na telefon ma w ogóle sens.

Złośliwe oprogramowanie tylko w Google Play?

iOS nie cieszy się zbyt dużą popularnością pośród polskich graczy - zgodnie z wynikami badania Polish Gamers Research aż 87% z nas sięga po urządzenia z Androidem. Co więcej, platforma Apple ma zupełnie inną charakterystykę - w przeciwieństwie do środowiska stworzonego przez Google jest zamkniętym ekosystemem, co oznacza, że daje użytkownikom zauważalnie mniejsze możliwości w zakresie wpływania na sposób działania urządzenia i ogranicza źródła, z których mogą pochodzić aplikacje instalowane na smartfonie do jednego - App Store. Dzięki temu iOS niewątpliwie może być systemem bezpieczniejszym, szczególnie w rękach niezbyt doświadczonej osoby. Z powyższych powodów w niniejszym tekście skupiamy się wyłącznie na programach antywirusowych dla systemu Android. Wprawdzie iOS nie jest całkowicie wolny od złośliwego oprogramowania, w sklepie Google Play zagrożeń jest znacznie więcej.

Antywirus na Androida - warto?

Odpowiedź na to pytanie powinna być bardzo prosta, ale w praktyce problem jest niestety bardziej skomplikowany. Opublikowany w 2019 roku raport niezależnych ekspertów od mobile security z firmy AV Comparatives dowodzi, że znakomita większość aplikacji antywirusowych, na które można trafić w sklepie Google Play, nie nadaje się do niczego. Spośród 250 przetestowanych aplikacji tylko 80 wykryło więcej niż 30% zagrożeń, zaś zaledwie 51 może pochwalić się skutecznością na poziomie powyżej 90%.

RODZAJE WIRUSÓW:

  1. Worm – oprogramowanie, którego głównym celem jest rozprzestrzenianie się na jak największej liczbie telefonów. Na ogół nie stanowią poważnego zagrożenia, jednak mogą spowalniać działanie urządzenia.
  2. Adware – uciążliwe programy, które są tworzone po to, by wyświetlać reklamy. Najczęściej instalujemy je wraz z innym oprogramowaniem.
  3. Spyware – oprogramowanie szpiegujące. Są niezwykle niebezpieczne, bowiem potrafią śledzić np. historię przeglądarki czy zapisywać wykorzystywane przez nas hasła. Niektóre potrafią nawet instalować na naszym telefonie dodatkowe oprogramowanie, które może czynić dalsze szkody.
  4. Ransomware – wirusy blokujące urządzenie w celu wymuszenia okupu (np. poprzez szyfrowanie i blokowanie dostępu do danych).

Eksperci odnotowali też, że niektóre aplikacje są ich zdaniem problematycznie pomimo względnie dużej skuteczności, co jest powiązane ze źle zaprojektowanym sposobem przesyłania przez nie pakietów danych - powstaje luka, która w teorii umożliwia wirusowi podszycie się pod inny program, co z oczywistych względów jest olbrzymim zagrożeniem dla bezpieczeństwa urządzenia.

Nie oznacza to jednak, że dla systemu Android nie ma godnego polecenia oprogramowania antywirusowego i możemy lekką ręką odpuścić sobie zabezpieczanie naszego smartfona. Warto odnotować, że 23 aplikacjom udało się wykryć wszystkie zagrożenia (100%). Kilka z nich uzyskało bardzo podobny wynik (99,9% lub 100%) w zbiorczej recenzji z lipca zeszłego roku. Należy przy tym zaznaczyć, że zdaniem ekspertów z AV Comparatives najlepiej stawiać na sprawdzone, znane firmy, które regularnie poddają się podobnym testom.

Także testy firmy AV-TEST (wykonane w styczniu 2021 roku) dowodzą, że na rynku aplikacji dla systemu Android nie brakuje skutecznych pogromców złośliwego oprogramowania.

Powyższa lista uwzględnia wyłącznie programy o skuteczności na poziomie powyżej 95% Wykluczyliśmy też aplikacje, które miały dużo fałszywych wskazań w testach. Ostatnim kryterium jest cena - by znaleźć się na liście oprogramowanie musiało posiadać darmową wersję, która umożliwia korzystanie z najważniejszych funkcji bez ograniczeń czasowych (dodatkowe opcje najczęściej są dostępne tylko w wersji Premium).

Czas zmienić telefon? Przyjrzyj się aktualnym ofertom i znajdź coś dla siebie

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.