futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 16 sierpnia 2019, 10:28

autor: Krzysztof Grzegorowski

Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane

W rankingu najpopularniejszych i tym samym najbardziej niebezpiecznych haseł ciągle dominują abcdef, qwerty i 1234567… Podpowiadamy, jak stworzyć dobre i mocne hasło oraz dbać o swoje dane w sieci.

Spis treści

Hasło, którego nikt nie zgadnie

Generatory w postaci stron internetowych

To chyba najszybsze i najprostsze generatory, pod warunkiem, że jesteśmy w aktualnie podłączeni do sieci. Umówmy się jednak - w dzisiejszych czasach o to nietrudno. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „generator haseł” zostaniemy zasypani propozycjami stron internetowych mających utworzyć dla nas hasło o oczekiwanej mocy. Jedną z pozycji w tej kategorii jest strona dobrehaslo.pl umożliwiająca stworzenie ciągu znaków bezpośrednio w przeglądarce.

Dobrehaslo.pl – rozbudowany, ale prosty w obsłudze generator nawet najbardziej skomplikowanych haseł. - Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane - dokument - 2019-08-16
Dobrehaslo.pl – rozbudowany, ale prosty w obsłudze generator nawet najbardziej skomplikowanych haseł.

Ciąg wylosowanych znaków nie będzie przechowywany na żadnych serwerach i zniknie zaraz po zamknięciu okna przeglądarki. Strona nie tylko pozwala na wybór liczby znaków wchodzących w skład hasła, ale też pozwoli zdecydować o tym, jakich chcemy użyć. Ponadto mamy podgląd na to, z ilu kombinacji składa się stworzone hasło oraz ile czasu potrzeba, żeby je złamać poprzez przeprowadzenie 1 miliona prób na sekundę. I tak – próbując stworzyć 12-literowe hasło, dysponując wyłącznie cyframi i małymi literami (bez polskich znaków), możemy się dowiedzieć, że złamanie go zajmie ok. 150 tysięcy lat. A wymaganie od generatora polskich, małych liter wydłuży ten czas do… 2 milionów lat, gdyż liczba kombinacji wyniesie wtedy 68952523554931640000 (sześćdziesiąt osiem trylionów dziewięćset pięćdziesiąt dwa biliardy pięćset dwadzieścia trzy biliony pięćset pięćdziesiąt cztery miliardy dziewięćset trzydzieści jeden milionów sześćset czterdzieści tysięcy – wg strony kwotaslownie.pl, sam tego nie „przetłumaczyłem”).

Jeżeli wolelibyśmy jednak coś jeszcze bardziej intuicyjnego i prostego, można sięgnąć po stronę stworzoną przez firmę Avast – jednego z najbardziej znanych twórców oprogramowania antywirusowego. Generator jest banalnie prosty w obsłudze, a hasła są tworzone, podobnie jak w przypadku dobrehaslo.pl, lokalnie, na komputerze.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Jak wyczyścić historię przeglądania?
Jak wyczyścić historię przeglądania?

Historia naszej przeglądarki – rzecz tak intymna i prywatna, że prawdopodobnie część zdradziłaby przyjaciół i najbliższych, aby nigdy nie ujrzała światła dziennego. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby od czasu do czasu ją wyczyścić.

Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?
Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?

W dzisiejszych czasach zakupy online to nieodłączny element życia wielu osób. W sieci możemy korzystać z różnych metod płatności, warto przy tym zwrócić uwagę, że cały czas musimy uważać, bowiem oszustów nie brakuje.

Kopia zapasowa - dlaczego warto robić backup plików
Kopia zapasowa - dlaczego warto robić backup plików

Antywirus ma za zadanie chronić pliki przed hakerami, ale co uchroni nas przed ich utratą w przypadku awarii dysku? Odpowiedzią jest wykonany zawczasu backup plików. Dlaczego powinniśmy go robić? W jaki inny sposób można utracić ważne dane?