Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 16 września 2019, 09:00

autor: Aquma

Windows 10 20H1 – co Microsoft szykuje w kolejnej aktualizacji?

Firma Microsoft rozpoczęła pracę nad kolejną dużą łatką dla systemu operacyjnego Windows 10. W sieci pojawiły się już pierwsze informacje na temat nowych funkcji, które przyniesie omawiana aktualizacja.

Microsoft nie ustaje w rozwijaniu Windows 10. - Windows 10 20H1 – co Microsoft szykuje w kolejnej aktualizacji? - dokument - 2019-09-17
Microsoft nie ustaje w rozwijaniu Windows 10.

Majowa aktualizacja Windows 10 za nami, ale Microsoft nie przestaje rozwijać swojego flagowego systemu operacyjnego – trwają już prace nad kolejnymi dużymi łatkami, zawierającymi szereg nowych funkcji i usprawnień. Co tym razem szykują dla nas programiści giganta z Redmond? Czy warto będzie czekać? Przyjrzyjmy się pierwszym konkretom na temat 20H1, czyli Windows 10 April 2020 Update.

Jak to sprawdzić u siebie?

Wczesne – robocze – wersje systemu operacyjnego Windows 10 mogą zwierać różnego rodzaju błędy, problemy i luki bezpieczeństwa, dlatego też nie są dostępne dla zwykłych użytkowników. Jeśli chcemy, możemy jednak sprawdzić tego typu łatki na własną rękę – i odpowiedzialność. Wymaga to zapisania się do programu Microsoft Insider i pobrania jednego z udostępnionych plików ISO. Dokładne instrukcje znajdziecie po kliknięciu w powyższy link.

Kontrola nad restartem aplikacji

W przyszłej wersji systemu Windows 10 będziemy mogli zdecydować, czy używane przez nas aplikacje mają zostać ponownie uruchomione po restarcie lub wyłączeniu i włączeniu komputera. Może to trochę ułatwić życie w sytuacji, gdy musimy ponownie uruchomić komputer w trakcie pracy, a także oszczędzić nam kilka kliknięć po włączeniu roboczego laptopa, na którym zawsze korzystamy z tych samych programów. Przełącznik funkcji znajdzie się w menu opcji logowania. Domyślnie będzie ona wyłączona.

Nowa funkcja restartowania aplikacji. Źródło: Microsoft.
Nowa funkcja restartowania aplikacji. Źródło: Microsoft.

Zaawansowana kontrola wzrokiem

Znaczących poprawek doczeka się funkcja kontrolowania systemu z wykorzystaniem wzroku. Otrzymamy m.in. możliwość przenoszenia plików w stylu drag-and-drop – dokładnie tak, jakbyśmy wykorzystywali w tym celu mysz. Pojawi się też opcja łączenia kliknięć i ruchów myszki z modyfikatorami podpiętymi do klawiszy Ctrl lub Shift. Uprawnione zostanie także pauzowanie – interfejs (tzw. launchpad) będzie chowany, dzięki czemu będziemy mogli np. oglądać bez żadnych utrudnień filmy zajmujące cały ekran. Ponowne umożliwienie wchodzenia w interakcję z komputerem za pomocą wzroku będzie wymagało spojrzenia w bok lub zamknięcia oczu.

Programiści Microsoftu dodadzą także alternatywną metodę aktywowania wybranych programów / obiektów. Obecnie standardowym sposobem jest tzw. „dwell”, czyli skupienie na chwilę wzroku w danym miejscu. Po aktualizacji otrzymamy też opcję wykorzystania w tym celu specjalnego przycisku (np. na joysticku czy innym urządzeniu). Dodatkowo usprawniony zostanie ekran opcji i personalizowania poszczególnych funkcji.

Nowy ekran ustawień kontroli wzrokiem. Źródło: Windows Central.
Nowy ekran ustawień kontroli wzrokiem. Źródło: Windows Central.
Windows 7 vs Windows 10
Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2019 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.