Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Vectra - światłowód. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Vectra - światłowód

Niewątpliwą zaletą Vectry jest rozbudowany zasięg internetu światłowodowego. Osoby mieszkające w miejscowościach, gdzie nie ma technicznych możliwości korzystania z usług innych operatorów, powinny sprawdzić, czy dostępu do internetu stacjonarnego nie może zapewnić im właśnie Vectra. Firmy nie należy jednak traktować jedynie jako ostatniej deski ratunku. Oferta operatora bez problemu pozwala konkurować mu z innymi graczami na rynku.

Internet stacjonarny dla nowego klienta

Jakiś czas temu Vectra zrezygnowała z taryfy 450 Mb/s na rzecz internetu 300 Mb/s, a teraz… ponownie ma ją w swojej ofercie. Wolniejsza jest za to najszybsza dostępna opcja. Miejsce światłowodu 1,2 Gb/s zajął ten o prędkości 900 Mb/s. Nie można nie zauważyć też, że za internet 600 Mb/s trzeba zapłacić więcej.

Nowy klient (umowa na 12 miesięcy):

 

450 Mb/s

600 Mb/s

900 Mb/s

Prędkość pobierania (download)

do 450 Mb/s

do 600 Mb/s

do 900 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 60 Mb/s

do 70 Mb/s

Cena

59,99 zł/mies.

69,99 zł/mies.

74,99 zł/mies.

Jednorazowy koszt instalacji

1 zł

1 zł

1 zł

Na korzystne warunki nowy klient Vectry może liczyć także przy umowie na czas nieokreślony:

 

450 Mb/s

600 Mb/s

900 Mb/s

Prędkość pobierania (download)

do 450 Mb/s

do 600 Mb/s

do 900 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 60 Mb/s

do 70 Mb/s

Cena

64,99 zł/mies.

74,99 zł/mies.

79,99 zł/mies.

Jednorazowy koszt instalacji

69,99 zł

69,99 zł

69,99 zł

Nowi klienci w cenie abonamentu otrzymują router Wi-Fi.

Światłowód + Blacknut = ciekawa oferta dla graczy

Wcześniej dostępne opcje prędkości zostały przesunięte do oferty internetu światłowodowego z Blacknut, czyli usługą typu granie w chmurze. W praktyce sprowadza się to do tego, że nie trzeba posiadać ani konsol, ani komputera, aby zagrać w produkcje dostępne na tych platformach. Rozgrywka jest bowiem uruchomiona na maszynach należących do właściciela usługi Blacknut, a obraz z niej trafia do gracza poprzez streaming. Można to porównać do oglądania filmów i seriali na popularnych platformach VOD z tą różnicą, że gry są oczywiście interaktywną formą rozrywki.

Rozpiska dla umowy na 12 miesięcy wygląda tak:

 

300 Mb/s z Blacknut

600 Mb/s z Blacknut

1,2 Gb/s z Blacknut

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1,2 Gb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 40 Mb/s

do 60 Mb/s

do 90 Mb/s

Cena

79,98 zł/mies.

89,98 zł/mies.

119,98 zł/mies.

Jednorazowy koszt aktywacji

1 zł

1 zł

1 zł

Internet 10 G

Od niedawna Vectra oferuje superszybki, symetryczny internet o prędkości 8300 Mb/s. Okres zobowiązania to w tym przypadku 24 miesiące, a comiesięczna opłata 294,99 zł. Wszyscy chętni będą musieli także uiścić jednorazową opłatę w wysokości 199 zł za instalację usługi.

Multimedia Internet Stacjonarny

Marka Multimedia została przejęta przez Vectrę. Dla nas, klientów oznacza to, że oferta Multimedia jest teraz w zasadzie identyczna (lub bardzo podobna), jak ta, która widnieje na stronie Vectry. Dotyczy to nie tylko podstawowego cennika usługi dostępu do internetu, ale również usług dodatkowych i promocji. Sprawiło to, że zdecydowaliśmy się usunąć z zestawienia ofertę Multimedia, żeby nie dublować warunków umowy.

Promocje

Oferta promocyjna Vectry jest niewielka. Operator potrafi jednak pozytywnie zaskoczyć.

HBO za darmo nawet przez pół roku

Operator umożliwia oglądanie trzech kanałów HBO na dekoderze i zapewnia dostęp do platformy HBO MAX za 0 zł przez miesiąc, 4 miesiące lub 6 miesięcy – okres zależy od wybranego wariantu prędkości. Po określonym czasie usługa automatycznie się wyłączy. Promocją została objęta jedynie umowa na 12 miesięcy.

45 kanałów TV i dekoder w cenie

Vectra zapewnia nie lada bonus do wszystkich prędkości internetu dostępnych zarówno przy umowie na 12 miesięcy, jak i czas nieokreślony. Mowa o pakiecie 45 kanałów telewizyjnych, z czego aż 29 jest dostępnych w jakości HD. Żeby wszystko działało tak, jak należy, operator dodaje w prezencie również dekoder TV Smart 4K BOX.

Dodatkowe opłaty

Podane ceny zawierają rabat w wysokości 10 zł/mies. wynikający z udzielenia zgody na wystawianie e-faktur i wydaniu przyzwolenia na przetwarzanie danych i przesyłanie korespondencji drogą elektroniczną. Niewyrażenie zgody na któryś z tych warunków zwiększa opłatę abonamentową o dodatkowe 5 zł.

Największe wady i zalety stałego łącza Vectry

PLUSY:

  1. HBO za 0 zł nawet przez 6 miesięcy i 45 kanałów TV z dekoderem 4K
  2. rozbudowana infrastruktura światłowodowa pozwala uzyskać dostęp do szybkiego internetu w miejscowościach, do których nie dociera konkurencja
  3. niska opłata aktywacyjna dla nowych klientów przy umowie na rok

MINUSY:

  1. wyższa cena pakietu 600 Mb/s
  2. niski upload
Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.