Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 24 czerwca 2019, 09:15

autor: Osti

Po co nam Google Stadia? W Polsce działa streaming GeForce NOW

Bardzo tani komputer do grania na maksymalnych detalach? Czy takie rzeczy są możliwe? Taka jest idea strumieniowania gier – dążą do niej Google, Nvidia, Microsoft, czy Sony ze swoim PlayStation Now. Ale jak to działa w praktyce?

Nvidia Shield TV – komputer do gier Full HD i 60 FPS za 1000 zł?

GeForce NOW, jako usługa strumieniowania w chmurze, zmienia konsolkę Shield TV w oparty na układzie GeForce zestaw do grania. W zestawie wraz z głównym urządzeniem znajdziemy pilota i bardzo wygodny kontroler. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami grania na padzie, swobodnie możemy podłączyć do Shield TV klawiaturę i mysz (także bezprzewodowe). System Android TV wykrywa peryferia od razu po podłączeniu ich do wejścia USB znajdującego się z tyłu konsolki.

Mała i niepozorna rzecz, ale ma zaskakująco duże możliwości. - 2019-06-25
Mała i niepozorna rzecz, ale ma zaskakująco duże możliwości.

Jeżeli nie mamy kontrolera Nvidii, Shield TV obsługuje też inne popularne pady. Nie ma problemów choćby z DualShock 4 (USB lub Bluetooth) czy przewodowymi kontrolerami Xbox 360 i Xbox One. Właściciele modeli Logitech F310/F510/F710 również mogą spać spokojnie.

Urządzenie Shield TV współpracuje z praktycznie każdym telewizorem i wyświetlaczem, który obsługuje standard HDMI – istnieje też możliwość wyświetlania treści w jakości 4K lub HDR.

Prawie jak PC, tylko że z Android TV

Urządzenie Nvidia Shield TV posiada fabrycznie zainstalowany system Android TV oraz pakiet aplikacji, w tym jedną z najważniejszych - Google Play. Dzięki niej na konsolce uruchomimy wiele aplikacji znanych ze smartfonów. Dzięki obsłudze Netfliksa czy Amazon Wideo można zamienić nawet stary telewizor w Smart TV. Dzięki Shield TV skorzystamy także z Asystenta Google.

W ramach systemu Android TV otrzymujemy też aplikację Nvidia Games, dzięki której skorzystamy z GeForce NOW i możemy przesyłać rozgrywkę ze swojego komputera na telewizor. Nvidia Share natomiast umożliwia nagrywanie i udostępnianie fragmentów rozgrywki.

Specyfikacja Nvidia Shield TV

  1. Procesor: Nvidia Tegra X1 z 256-rdzeniową jednostką GPU
  2. Pamięć operacyjna: 3 GB RAM
  3. Przechowywanie danych: 16 GB pamięci masowej (możliwość podłączenia dysków przenośnych i pendrive)
  4. System operacyjny: Android 7.0 (Nougat) oparty na platformie Android TV
Nvidia Shield TV – oto, co znajdziecie w pudełku. - 2019-06-25
Nvidia Shield TV – oto, co znajdziecie w pudełku.

O ile specyfikacja techniczna samej konsolki Nvidii na nikim wielkiego wrażenia z pewnością nie robi, to nie możemy zapominać, że gry w ramach usługi GeForce NOW uruchamiane są na zewnętrznych serwerach. Te natomiast zostały niedawno solidnie wzmocnione i teoretycznie każdemu graczowi umożliwiają rozgrywkę na poziomie posiadaczy komputerów z kartą graficzną GeForce RTX 2080.

Specyfikacja serwerów RTX

  1. Procesor: Intel Core i9 (8 rdzeni, 16 wątków) @3,5 GHz
  2. Pamięć operacyjna: 32 GB RAM
  3. Karta graficzna: 2x Nvidia RTX z 16 GB GDDR6
GeForce NOW vs Google Stadia - kto ma lepszy streaming
GeForce NOW vs Google Stadia - kto ma lepszy streaming

Nie masz mocnego komputera ani konsoli do grania w wymagające tytuły jak np. Cyberpunk 2077? Rozwiązaniem może być streaming gier, do którego wystarczy teoretycznie dowolne urządzenie z ekranem i dostępem do internetu. A jak to działa w praktyce?

Xbox Game Pass sprawił, że chcę mieć już 5G
Xbox Game Pass sprawił, że chcę mieć już 5G

Strumieniowanie gier to dość niewdzięczny temat – w teorii wygląda pięknie („wystarczy tylko ekran i możesz grać we wszystko!”), ale w praktyce musi ciągle walczyć o naszą uwagę. Czy Microsoft odniesie sukces na tym polu?

Komputer poszedł w odstawkę, mam Steam Link i GeForce Now
Komputer poszedł w odstawkę, mam Steam Link i GeForce Now

Google Stadia narobiła streamingowi gier dużo złego PR-u, ale w czasach zamknięcia w domu warto wypróbować nowych sposobów na zabawę. Dlatego wziąłem tablet w dłoń i sprawdziłem działanie Steam Link oraz GeForce Now.