Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 14 stycznia 2020, 10:47

autor: orson_dzi

Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2019 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

W czym Windows 10 jest lepszy od 7

Praca na wielu oknach jest w Windows 10 znacznie wygodniejsza. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Praca na wielu oknach jest w Windows 10 znacznie wygodniejsza.
Plusy Windows 10:
  1. genialna praca na wielu oknach i ekranach (w tym dotykowych),
  2. kompatybilność z najnowszymi rozwiązaniami,
  3. nie trzeba martwić się o szukanie sterowników,
  4. przyjazny dla graczy,
  5. atrakcyjny wizualnie.
Minusy Windows 10:
  1. agresywne wymuszanie aktualizacji,
  2. problemy z działaniem starych gier,
  3. problemy z prywatnością użytkowników.

O ile w przypadku gier różnica pomiędzy systemami momentami nie jest oczywista, tak podczas pracy Windows 10 jest znacznie lepszym towarzyszem. Jeszcze nie tak dawno, pracując w dużej korporacji, przechodziłem od próśb do gróźb i z powrotem, żeby tylko informatycy w końcu wymienili mi Windowsa 7 na Windowsa 10. Wszystko przez to, że praca na wielu oknach jest na 10-tce nieporównywalnie wygodniejsza.

Banalna rzecz w postaci skalowania okien to coś, bez czego nie wyobrażam sobie dzisiaj funkcjonowania. Potrzebuję mieć obok siebie dwa okna? Przeciągam jedno z nich do bocznej krawędzi ekranu, a ono automatycznie zajmuje mi jego połowę. W drugiej mogę wybrać dowolne inne okno aplikacji, a później przesuwając pasek na środku ekranu symetrycznie je zmniejszać, powiększając okno obok. Użytecznym narzędziem jest również opcja pracy na wielu pulpitach oraz łatwiejsze przełączanie się pomiędzy aplikacjami.

Są ludzie, którzy nie „mieszczą się” na jednym ekranie. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Są ludzie, którzy nie „mieszczą się” na jednym ekranie.

Obok pracy na wielu oknach, Windows 10 jest też znacznie bardziej elastyczny podczas pracy z wieloma ekranami lub ekranami nietypowymi. Opisane wyżej skalowanie okien działa również bardzo wygodnie na dwóch lub trzech monitorach. Przy czym dwa możemy ustawić w poziomie, trzeci w pionie, albo wyczarować dowolną inną kombinację. Pomiędzy ekranami możemy przełączać się skrótem klawiatury lub z poziomu belki ustawień. Dotyczy to zarówno ekranów przewodowych, jak i bezprzewodowych. W przypadku Windowsa 7 owszem, da się to w dużej mierze zrobić, ale nie jest to tak wygodne. Dodatkowo jeśli dysponujemy laptopem konwertowalnym, czyli takim, w którym dotykowy ekran możemy obrócić o 360 stopni, system może automatycznie przechodzić w tryb tabletu. Dostosowując interfejs do obsługi za pomocą dotyku.

To nie jest specjalny tablet graficzny, to laptop z Windowsem. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
To nie jest specjalny tablet graficzny, to laptop z Windowsem.

Również obsługa ekranów dotykowych to kolejna ogromna zaleta Windowsa 10. Z laptopów wyposażonych w dotykowy ekran korzystam już od czterech lat i to szalenie wygodne narzędzie. Często używam go do przewijania treści lub nawet jednoczesnej obsługi aplikacji za pomocą myszki i dotyku. Dodatkowo jest to dużo wygodniejsze niż korzystanie z touchpada. Podczas ubiegłorocznych targów telekomunikacyjnych Mobile World Congress w Barcelonie, siedząc niemal pod samą sceną podczas premiery Huaweia Mate X, byłem w stanie w trakcie trwania wydarzenia bez problemu przycinać i obrabiać wykonywane zdjęcia i od razu publikować gotowy materiał. Tylko dzięki możliwości obsługi programów graficznych za pomocą dotyku. Gdybym miał to zrobić wyłącznie za pomocą touchpada, pewnie bym się złamał.

Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10
Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10

Codzienna praca z Windows 10 może odbywać się jeszcze sprawniej. Wystarczy zapoznać się tymi z dziesięcioma funkcjami. Wszystkie z nich łączy to, że pozwalają uprzyjemnić i przyśpieszyć pracę na komputerze lub laptopie z zainstalowanym Windowsem 10.

Windows 10 November 2019 Update – Co zmienia wersja 1909 (wydanie 19H2) systemu?
Windows 10 November 2019 Update – Co zmienia wersja 1909 (wydanie 19H2) systemu?

Microsoft, po raz kolejny uraczył nas „większą” aktualizacją systemu operacyjnego Windows 10. Co jednak tak naprawdę zawiera wersja 1909? Czy Windows 10 z November 2019 Update działa prawidłowo?

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?
Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Automatyczne aktualizacje Windowsa 10 bywają kłopotliwe. Nie każda poprawka jest dobrze przygotowana i raczej nikt nie chce jej instalować do momentu usunięcia błędów. Sprawdźmy jak w prosty sposób „zdyscyplinować” aktualizacje Windows 10.