Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 13 grudnia 2019, 11:59

autor: Serek

AMD Radeon czy Nvidia GeForce? Jakie karty graficzne kupują Polacy - TOP 5

Jakie karty graficzne Polacy kupują najchętniej? Czy Nvidia nadal rządzi na salonach, a może skutecznie wygryza ją AMD? Postanowiliśmy sprawdzić, czy nad Wisłą chętniej sięgamy po GeForce, czy po Radeon.

Na światowym rynku kart graficznych sporo się ostatnio dzieje. Na rynku zadebiutowały nowe Radeony, ale nie udało im się z miejsca przekonać wszystkich graczy. Nvidia odpowiedziała modelami SUPER i wydaje się, że gracze dostrzegają coraz większy potencjał w ray tracingu. Przynajmniej takie można odnieść wrażenie, patrząc na listę najchętniej kupowanych kart graficznych w Polsce. Podzespoły których producentów są najchętniej wybierane przez naszych rodaków?

Jakie karty graficzne są teraz najpopularniejsze? Zerknijmy na statystyki Steam: użytkownicy platformy Valve zdecydowanie chętniej sięgają po produkty firmy Nvidia, o czym świadczy fakt, że w pierwszej dziesiątce nie znalazła się ani jedna karta graficzna od AMD.

Zdecydowana przewaga Nvidii. Tylko 1 Radeon na 20 kart „zielonych”. - AMD Radeon czy Nvidia GeForce? Jakie karty graficzne kupują Polacy - TOP 5 - dokument - 2019-12-16
Zdecydowana przewaga Nvidii. Tylko 1 Radeon na 20 kart „zielonych”.

Ranking powstał w oparciu o dane zebrane z 3 sklepów internetowych: morele.net, x-kom.pl, euro.com.pl oraz 2 porównywarek: ceneo.pl i skapiec.pl. Sprawdziliśmy, które urządzenia pojawiały się w popularnych wyborach klientów danej strony. Z każdego z nich wybraliśmy 5 najpopularniejszych kart graficznych, przyznając im określoną liczbę punktów (od 5 do 1 miejsca). Karty graficzne, które uzyskały najwięcej punktów oraz pojawiały się wśród najpopularniejszych w minimum dwóch sklepach, umieściliśmy w naszym rankingu. Pozostałe (które były popularne tylko w 1 sklepie) znajdziecie na osobnej liście.

AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT – którą wersję kupić?
AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT – którą wersję kupić?

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo wariantów kart graficznych AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT. Prawie wszystkie mogą pochwalić się dobrym stosunkiem ceny do jakości i wydajności – ale niektóre niereferenty są pod tym względem zauważalnie lepsze.

Ranking kart graficznych Nvidia i AMD - październik 2019
Ranking kart graficznych Nvidia i AMD - październik 2019

GeForce RTX 2070, 2080 i 2080 z serii Super kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 5700 i 5700 XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych jesienią 2019 roku.

AMD Radeon RX 5700 – cena i wydajność kontra GeForce RTX SUPER
AMD Radeon RX 5700 – cena i wydajność kontra GeForce RTX SUPER

Nvidia dość skutecznie przyćmiła odświeżonymi kartami GeForce RTX SUPER zbliżającą się premierę układów AMD Navi. Czy warto w ogóle czekać na nowe Radeony RX 5700? Porównujemy cenę i wydajność kart graficznych AMD i Nvidii.