Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 29 maja 2019, 08:48

autor: Aquma

Windows 10 May 2019 Update - zainstalowałem i... nie ma tragedii

Firma Microsoft udostępniła kolejną dużą aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 10. Oto, jakie przydatne nowe funkcje oraz usprawnienia zostały wprowadzone przez łatkę 1903 znaną też jako 19H1.

Nowa aktualizacja do Windows 10 już dostępna. - 2019-05-29
Nowa aktualizacja do Windows 10 już dostępna.

Niedawno firma Microsoft udostępniła piątą dużą aktualizację systemu operacyjnego Windows 10, znaną też jako wersja 1903 lub pod nazwą kodową 19H1. Łatka przyniosła wiele nowości, a także usprawnień istniejących funkcji – mowa m.in. o ulepszeniach dla menu Start oraz trybie Piaskownicy. Przyjrzyjmy się, co ma do zaoferowania Windows 10 May 2019 Update.

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje?

Poczynając od omawianej majowej aktualizacji, Microsoft nie będzie już wymuszał automatycznego instalowania łatek z nowymi funkcjami (więcej o tym w dalszej części tekstu). Istnieje jednak wyjątek od tej reguły – ściągnięcie patcha będzie wymagane w przypadku użytkowników, którzy mają zbyt starą wersję systemu operacyjnego (taką, która nie jest już oficjalnie wspierana, co na ogół następuje po 18 miesiącach). Jeśli mając przestarzały OS mimo wszystko nie chcemy instalować majowej aktualizacji, istnieje kilka sposobów, by tego uniknąć.

Użytkownicy wydań Windows 10 Pro, Enterprise oraz Dla Edukacji mogą po prostu skorzystać ze stosownej opcji w menu „Aktualizacja i zabezpieczenia” w ustawieniach. Klikamy zakładkę Windows Update i wybieramy „Opcje zaawansowane”. Na dole znajdziemy dwa pola, w które można wpisać liczbę dni, o jaką ma zostać opóźniona instalacja (maksymalnie 365). Interesuje nas to, które znajduje się wyżej.

Posiadacze Windowsa 10 w wersji Home będą musieli pokombinować nieco bardziej. Najskuteczniejszym sposobem jest zmiana połączenia internetowego na taryfowe – a w każdym razie sprawienie, by system był przekonany, że do takiej modyfikacji doszło. Stosowne opcje znajdziemy w menu „Sieć i internet” w ustawieniach. Wybieramy naszą sieć, klikamy „Zmień właściwości połączenia” i zaznaczamy opcję „Połączenie taryfowe”.

Jasny motyw i lepsze menu Start

Najbardziej zauważalną zmianą w Windows 10 May 2019 Update jest z pewnością nowy, jasny motyw, który zmienia wygląd zarówno paska zadań, jak i menu start. Co ciekawe, programiści Microsoftu umożliwili użytkownikom łączenie elementów jasnego i ciemnego motywu, w celu stworzenia własnej, unikatowej wizji wyglądu systemu Windows 10.

Menu start i jasny motyw. Źródło: Microsoft.
Menu start i jasny motyw. Źródło: Microsoft.

Drugą modyfikacją, widoczną już na pierwszy rzut oka, jest zmiana wyglądu menu Start. Kafelki i skróty poszczególnych programów zajmują teraz mniej miejsca, a strona wizualna całego menu sprawia lepsze wrażenie – jest przejrzyściej i bardziej schludnie. Co najważniejsze - Start otrzymał własny, dedykowany proces. Powinno to poskutkować przede wszystkim płynniejszym działaniem i większym poziomem niezawodności.

Centrum akcji i ekran logowania

Majowa aktualizacja przyniosła także szereg zmian w bocznej belce powiadomień – tzw. Centrum Akcji. Skupiają się one przede wszystkim na zwiększeniu przystępności i możliwości dostosowania funkcji do własnych potrzeb – możemy w bardzo prosty i intuicyjny sposób aranżować przyciski z poziomu samego Centrum. Dodatkowo pojawił się tam również przydatny suwak jasności ekranu.

Otrzymaliśmy też opcję spersonalizowania wyglądu ekranu blokady (tego, który wyświetla się, zanim zalogujemy się na swoje konto), który dodatkowo dostał nowe, akrylowe tło. Znacznie ważniejszą zmianą jest jednak funkcja logowania się za pośrednictwem smartfona. Jeśli do naszego konta Microsoft dodaliśmy numer telefonu, możemy skorzystać z możliwości logowania się do „Okienek” poprzez wpisywanie kodu PIN na urządzeniu mobilnym (w aplikacji Windows Hello), albo korzystanie z niektórych jego funkcji, takich jak rozpoznawanie twarzy czy czytnik linii papilarnych.

Tryb piaskownicy

Majowa aktualizacja 1903 wprowadziła także zupełnie nową funkcję, którą jest Windows Sandbox, czyli tryb piaskownicy. Jest to aplikacja umożliwiająca uruchomienie świeżej kopii Windows 10 (wzorowanej na naszym systemie lub obrazie VHD ściągniętym z sieci), która jest całkowicie odcięta od pozostałych plików na naszym pececie. W środowisku tym możemy testować np. pliki, których pochodzenia lub działania nie jesteśmy pewni, bez żadnego zagrożenia dla komputera – po zamknięciu aplikacji wszystko, czym się zajmowaliśmy, zostaje wykasowane.

Windows Sandbox w działaniu. Źródło: HowToGeek.
Windows Sandbox w działaniu. Źródło: HowToGeek.

Warto odnotować, że funkcja jest dostępna wyłącznie dla użytkowników systemu Windows 10 w wersji Pro i nim zaczniemy z niej korzystać, trzeba będzie ją aktywować.

Nowe komunikaty i usprawnienia prywatności

Zmianie uległy także komunikaty błędów, które są teraz przydatniejsze – nie tylko informują użytkownika, że „coś poszło nie tak” (co samo w sobie nie ma wielkiego sensu), ale też proponują możliwe rozwiązania. Otrzymujemy również link do opracowania powiązanego z danym błędem, zamieszczonego w bazie pomocy technicznej.

Microsoft wprowadził także ciekawą zmianę, która powinna spodobać się osobom martwiącym się o swoją prywatność i możliwość wykorzystania np. kamery czy mikrofonu wbrew ich woli. Kiedy uruchomimy jakąś aplikację korzystającą z tego typu urządzeń, w obszarze powiadomień pojawia się ikonka, która informuje, że są one aktywne. Po kliknięciu rozwija się lista programów wykorzystujących dany sprzęt, która daje też możliwość odebrania albo przyznania uprawnień poszczególnym aplikacjom.

Dzięki nowym powiadomieniom nie będzie trzeba już zakrywać kamerki w laptopie. - 2019-05-29
Dzięki nowym powiadomieniom nie będzie trzeba już zakrywać kamerki w laptopie.

TWOIM ZDANIEM

Aktualizujesz Windows 10 regularnie?

73,7%
Tak
16,5%
Nie korzystam z Windows 10
9,8%
Nie
Zobacz inne ankiety

Komentarze Czytelników (37)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.04.2019 14:18
5
odpowiedz
Niebieskiej żaby kły
29
Generał

19H1? Brzmi jak nazwa jakiegoś groźnego wirusa.

08.04.2019 09:17
Kaczmarek35
4
Kaczmarek35
11
Senator

Otrzymamy możliwość wstrzymania procesu automatycznych aktualizacji. Łatki nie będą ściągane w niewłaściwym momencie i zyskamy pewną kontrolę nad ich instalacją (np. będziemy mogli zaczekać, jeśli dowiemy się, że patch tworzy problemy), bez wyłączania funkcji automatycznych aktualizacji. Będziemy mieć więc wybór, czy chcemy aktualizować system od razu, czy wstrzymać się z tym o maksymalnie 35 dni.

To najlepsza wiadomość. Aczkolwiek po 35 dniach i tak wymuszana zostanie aktualizacja.

08.04.2019 11:12
odpowiedz
1 odpowiedź
ameon
8
Centurion

@up podejrzewam, że sztuczka z połączeniem taryfowym nadal będzie działać. Choć mi to nie robi, bo akurat ja należę do grona szczęśliwców - blisko 100 komputerów z win10 i żadnego problemu (poza opóźnieniem na alienware z jesienną bo coś im nie pykło ze sterami grafy), a aktualizowane kanałem oficjalnym. Może powinienem w totolotka zagrać =)

08.04.2019 14:18
5
odpowiedz
Niebieskiej żaby kły
29
Generał

19H1? Brzmi jak nazwa jakiegoś groźnego wirusa.

08.04.2019 16:12
marcinbvb
odpowiedz
2 odpowiedzi
marcinbvb
89
Pretorianin

A październikowa już naprawiona? Dla mnie najlepsze rozwiązanie to połączenie taryfowe i to gówno mi się nie ściąga. Zawsze jakiś problem po tych aktualizacjach. I na bank wino aktualizacji bo wszystko śmiga dobrze a po tej październikowej komp zwariował. Po przywróceniu do wersji sprzed aktualizacji śmiga do dzisiaj.

post wyedytowany przez marcinbvb 2019-04-08 16:16:15
08.04.2019 17:18
topyrz
👍
odpowiedz
topyrz
72
pogodnik duchnik

W końcu zakładki w eksploratorze.

08.04.2019 18:12
4
odpowiedz
lajosz
84
Pretorianin

//// Co ciekawe, programiści Microsoftu umożliwią użytkownikom łączenie elementów jasnego i ciemnego motywu, w celu stworzenia własnej, unikatowej wizji wyglądu systemu Windows 10. /////

Mogę się mylić, ale .... ta "unikatowa" funkcja była już w Windows 95, że o Linuxach nie wspomnę.

///// Drugą modyfikacją, widoczną już na pierwszy rzut oka, jest zmiana wyglądu menu Start. Kafelki i skróty poszczególnych programów będą teraz zajmowały mniej miejsca /////

Czyli ..... tak jak w Windows 95 i każdym kolejnym aż do XP.

///// Zmianie ulegną także komunikaty błędów, które mają być teraz przydatniejsze – nie tylko poinformują użytkownika, że „coś poszło nie tak” (co samo w sobie nie ma wielkiego sensu), ale też zaproponują możliwe rozwiązania. Otrzymamy również link do opracowania powiązanego z danym błędem, zamieszczonego w bazie pomocy technicznej. /////

Każdy użytkownik marzy o "przydatnych" komunikatach błędów i oczywiście o samych błędach.
Poza tym pomylę się jeśli stwierdzę, że ...... dokładnie tak samo było wcześniej i jest teraz ?

Mimo wszystko cieszy, że po tylu latach i wygłupach, Mały miękki w końcu doszedł do wniosku, że system powinien być dla ludzi, a nie dla telefonów i powoli, powoli wraca funkcjonalność znana jeszcze z Win95.

08.04.2019 18:47
pieterkov
odpowiedz
2 odpowiedzi
pieterkov
90
Generał

Dowolny win od 7 do 10 obsługuje rawy. Wystarczy wgrać camera codec packa
https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=26829

08.04.2019 19:56
DeadPL
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
DeadPL
66
Pretorianin

>> nowy, jasny motyw , no naprawdę początek newsa i już jestem zniesmaczony.

>> Start otrzyma własny, dedykowany proces. Powinno to poskutkować przede wszystkim płynniejszym działaniem - serio ? nawet nie wiedziałem że menu start może lagować :D chyba na komputerze z epoki XP :P

08.04.2019 21:49
Widzący
odpowiedz
2 odpowiedzi
Widzący
182
Legend

Dość ciekawie zapowiada się za to Microsoft Edge na kodzie Chromium, można wypróbować, całkiem szybki.
https://www.microsoftedgeinsider.com/en-us/download

09.04.2019 18:33
Hydrant
odpowiedz
Hydrant
4
Pretorianin

mam go

10.04.2019 11:55
YojimboFTW
odpowiedz
YojimboFTW
15
Pretorianin

Wszystko to wygląda mi na dosyć kosmetyczne zmiany w systemie. Osobiście widziałbym więcej pracy i bardziej wymiernych efektów w stosunku do niej, w zupełnie innych miejscach tego systemu. Tutaj zajmujemy się wodotryskami i neonkami do nich, kiedy jeszcze nie mamy solidnie podłączonych rur oraz zaworów.

Może właśnie Microsoft stanowi dla informatyków/"programistów" tę oazę szmalem płynącą za nic i kreatywne ściemnianie. W razie czego wiemy gdzie wysyłać swoje CV. Przyjmą nas choćby na testerów ilości kandeli przy nowym kolorze paseczka u dołu. Stawka i tak na pewno lepsza albo podobna, jak w jakiejś faktycznej umysłowej lub fizycznej pracy.

Dobrze, że chociaż stworzyli OneNote oraz PowerApps. Te pierwsze co prawda jeszcze wiele potrzebuje, ale spełnia swoją rolę, zaś to drugie z pewnością wiele zmian jeszcze czeka i to dobrze, bo jest to technologia naprawdę godna uwagi.

post wyedytowany przez YojimboFTW 2019-04-10 12:02:56
10.04.2019 21:41
1
odpowiedz
Śliwuś
1
Junior

Przecież cały czas można wyłączyć aktualizacje... gpedit.msc jedna opcja i mamy wyłączone, także żadna to nowość.

11.04.2019 11:48
odpowiedz
Sage
141
Arbiter Elegantiae

Obsługa plików raw - rewelacja. Wreszcie. Może przestanę robić fotki jpg+raw dla łatwego nimi zarządzania, a wystarcza same rawy.

29.05.2019 11:28
😁
odpowiedz
Niebieskiej żaby kły
29
Generał

A ten kwiatek na pierwszym zdjęciu to rozumiem, że nieprzypadkowe jest nawiązanie do Drakengarda i kwiatu wyrastającego z oka Zero?

29.05.2019 12:49
Kajzerken
1
odpowiedz
Kajzerken
14
Centurion

Mój pc był uaktualniony z zaśmieconego win7 do win10 i bez formatu tak sobie pracuje bez problemów, wszystkie aktualizacje dziesiątki robiły się automatycznie zawsze wszystko działało. Tymczasem brat na o wiele świeższym laptopie co aktualizacja to problemy, wyzwiska i przekleństwa. I dlaczego się tak dzieje? nikt tego nie wie, wy też nie.

29.05.2019 13:17
SpecShadow
odpowiedz
1 odpowiedź
SpecShadow
73
Silence of the LAMs

Otrzymamy możliwość wstrzymania procesu automatycznych aktualizacji. Łatki nie będą ściągane w niewłaściwym momencie i zyskamy pewną kontrolę nad ich instalacją (np. będziemy mogli zaczekać, jeśli dowiemy się, że patch tworzy problemy), bez wyłączania funkcji automatycznych aktualizacji. Będziemy mieć więc wybór, czy chcemy aktualizować system od razu, czy wstrzymać się z tym o maksymalnie 35 dni.

Nie można było tak od razu?

Zresztą miały one niewielki sens gdy istnieją inne wersje systemu niż Home (jak LTSC), gdzie nie ma takich cyrków także poza robieniem za testerów na pierwszej linii frontu nie widzę innego powodu.

A i widzę że już pojawiają się obrońcy Win10, którzy wszystkie problemy (także te do których przyznał się sam MS) zrzucają na użytkowników. Klasyka.
Sam mimo że nie miałem większych problemów z Win10 (ot, sterownik do urządzenia nie zadziałał po któreś aktualizacji) to daleki jestem od atakowania innych użytkowników w taki sposób. Nic nie jest idealne, systemy operacyjne też, i to bez instalowania jakiś urojonych przez was bzdetnych programów czy aplikacji czy skryptów...

Może po prostu potrafisz korzystać z komputera, w przeciwieństwie do bandy pajaców,
tja, najlepiej w ogóle nie uruchamiać komputera z Win10, wtedy nie będzie problemów :]

post wyedytowany przez SpecShadow 2019-05-29 13:24:44
29.05.2019 16:01
p4go
3
odpowiedz
p4go
104
Geek

Ja osobiscie wrocilem do poprzedniej wersji, bo ta zniszczyla mi ilosc fps w niektorych grach jak np. Bf3,w ktorego lubie pograc do dzisiaj. Z ponad 100 nagle po aktualizacji bylo 30!!! Wybor audio rowniez sie popsul, nie wspominajac o profilu kolorow nvidia,ktory dzialal tylko w grach kiedy sa odpalone w okienku bez ramek. Przy pelnym ekranie masakra. IMO w M$ pracuja idioci i nieudacznicy. Przy ktorejs aktualizacji byly podobne problemy,zanim to ogarneli. Powielaja te same bledy i trudno tego nie nazwac amatorszczyzna. Teraz musze pogimnastykowac sie aby wstrzymac jak najdluzej te dupiasta aktualizacje, ktora wlasciwie zmienia kosmetyke. Oni chyba nie maja czym sie tam zajmowac. Wymuszaja aktualizacje,ktora niby ma chronic lepiej a przy tej majowej juz bylo info,ze spartaczli wiele rzeczy, w tym dodali jakas dziure w zabezpieczeniach. Rece opadaja.

https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1130677/Windows-10-warning-alert-new-zero-day-security-vulnerability-discovered/amp

post wyedytowany przez p4go 2019-05-29 16:07:25
29.05.2019 17:33
Daro_ufo
odpowiedz
Daro_ufo
98
Pretorianin
Image

U mnie niestety nie działa tryb piaskownicy (sandbox), przy próbie uruchomienia wywala komunikat jak na załączonym obrazku (error 0x80070002).

29.05.2019 18:58
Maxymilian66
odpowiedz
1 odpowiedź
Maxymilian66
3
Junior

Witam.
Nikt jeszcze nie napisał że instalacja Windows 1903 wymusza instalację sterowników grafiki DCH.
Nikt jeszcze nie napisał że jest to zrąbane,ponieważ Windows sam manipuluje kolorami i
kontrastem.Jest to odwieczny problem,kiedy zrobią z tym porządek?
Pozdrawiam.

29.05.2019 21:12
NajPhil
2
odpowiedz
NajPhil
62
Fiu Fiu
Image

"Odkąd mi System przerwał układanie pasjansa, arbitralnie stwierdzając, że to będzie najlepszy moment na zrobienie aktualizacji, nie tylko w kartach, ale i w życiu przestało mi się układać".
- Borys lat 9

30.05.2019 10:20
Smok3
😈
odpowiedz
Smok3
3
Junior

No to zobaczymy, z doświadczenia niestety winda po wprowadzeniu łatek okropnie działa, zwłaszcza na mocnych bebechach , głownie problem polega na dopasowaniu sterowników, jestem dobrej myśli ale czas zweryfikuje wszystko, najbardziej cieszy wersja sandboksa dla wersji pro , z tego na 100% będę korzystał

30.05.2019 23:03
Maciek_RPG
3
odpowiedz
Maciek_RPG
47
Centurion

Sam tytuł tego artykułu świadczy o jakości dziesiątki. Po prostu kiedyś pisało się artykuły jak aktualizacja nie działała, a teraz odwrotnie;)

31.05.2019 13:28
AzumiChan
odpowiedz
AzumiChan
65
Centurion

U mnie to nawet nie pokazuje tego update (wszystko aktualne)

02.06.2019 18:57
odpowiedz
Tozert
1
Junior

"Wielu użytkowników narzekało na niewielką kontroli, jaką mają nad procesem aktualizacji systemu Windows 10."

Brakuje słowa "ilość".

11.06.2019 17:06
odpowiedz
premium197001
5
Junior

mi skasowało sterowniki nvidii do numeru 419 i cokolwiek chc e zrobi następuje restart kompa ktoś tak ma ,zainstalowałem najnowsze sterowniki DCH bo innych nie przyjmuje ale problem nie zniknął .mało tego nie mogę powrócić do poprzedniej wersji bo w kółko instaluje wersje 1903 pomimo opóźnienia aktualizacji

23.06.2019 19:23
odpowiedz
1 odpowiedź
Cheneka
1
Junior

Mi po aktualizacji wywala neta najpierw błąd z DNS a potem problem z protokołem IP i kicha nawet nie mogę się z routerem połączyć, ktoś miał taki problem?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze