Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 21 marca 2019, 12:32

autor: Aquma

Drukarka laserowa do domu i biura | Top 10 na 2019

Przedstawiamy subiektywne zestawienie wartych uwagi drukarek laserowych przeznaczonych do użytkowania w domu lub małej firmie.

Drukarki laserowe potrzebują do działania specjalnych tonerów. - 2019-03-21
Drukarki laserowe potrzebują do działania specjalnych tonerów.

Wielu osobom druk laserowy wciąż kojarzy się ze sprzętem biurowym, który z powodu rozmiaru i gigantycznej ceny, zupełnie nie nadaje się do domowego użytkowania. Tymczasem dzięki popularyzacji tej technologii omawiany stereotyp od dawna nie ma pokrycia w rzeczywistości. Na rynku dostępna jest ogromna liczba tanich, kompaktowych urządzeń, które świetnie radzą sobie w roli domowej drukarki. Mnogość produktów tworzy jednak osobny problem: który z nich wybrać? Przedstawiamy Wam kilka drukarek, na które warto zwrócić uwagę.

Laserowa czy atramentowa?

To zależy od szeregu czynników. Przykładowo, opłacalność jest kwestią sporną i w dużej mierze uzależnioną od konkretnego modelu, jednak przyjmuje się, że czarno-białe drukarki laserowe są obecnie tańsze w eksploatacji od swoich atramentowych odpowiedników, szczególnie w przypadku niskiego segmentu cenowego (droższe atramentówki z systemem tankowania oferują wydajność podobną do urządzeń laserowych). Dużą zaletą drukarek laserowych jest również fakt, że są zawsze gotowe do pracy – nie musimy martwić się o przykre niespodzianki w postaci zaschniętego tuszu.

Niestety, druga strona medalu jest taka, że kolorowe drukarki laserowe często bywają drogie w eksploatacji, a do tego już na starcie trzeba na nie wyłożyć więcej pieniędzy niż na atramentową alternatywę. Opłacalność takiego zakupu będzie w dużej mierze uzależniona od konkretnego modelu i naszego sposobu jego użytkowania (czyli od tego co i jak często zamierzamy drukować), jednak w większości sytuacji bardziej opłaci się inwestycja w kolorową drukarkę atramentową z wyższej półki (posiadająca wspomniany już system tankowania).

Jak wybrać?

Podstawowym kryterium stosowanym przy wyborze drukarki powinna być świadomość tego, do czego w praktyce będzie używana. Przed podjęciem decyzji warto zadać sobie szereg pytań: czy planuję drukować treści kolorowe? Jak często będę korzystał z drukarki? Czy ma dla mnie znaczenie szybkość druku? Jaka rozdzielczość obrazów jest mi potrzebna? Jakie formaty musi obsługiwać sprzęt, na którego zakup się zdecyduję? Czy muszę mieć skaner?

Poszczególne drukarki mają bardzo różne mocne i słabe strony, a dopłacanie za funkcje, które w praktyce nie są nam potrzebne, to po prostu marnowanie pieniędzy. Warto też zapoznać się z dokładnymi specyfikacjami poszczególnych modeli oraz dostępnymi dla nich akcesoriami – szczególne znaczenie mają tutaj tonery. W większości przypadków drukarki współpracują całkiem dobrze z zamiennikami – decydując się na ich zakup na ogół jesteśmy w stanie zauważalnie obniżyć realne koszty użytkowania sprzętu.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
22.03.2019 15:39
1
michal6pl
1
Junior

Szkoda że nie pojawiła się żadna drukarka Ricoh ani Oki, sprzęt bardziej profesjonalny ale tańszy w eksploatacji. W artykule same marki "popowe" ( czytaj: mniej wydajne i drogie w eksploatacji)
Za każdą z tych (jeśli drukujemy sporo) wolałbym ot choćby : RICOH Aficio SP 311SFN, w której zamienniki działają świetnie.
OKI ma większy problem z zamiennikami tonerów, ale też warte ceny

22.03.2019 23:55
odpowiedz
Sarseth
26
Konsul

Brother MFC-L2712, szukałem dość wąskiej i krótkiej, jest wysoka to prawda. Ale drukuje mega szybko ;) I w bardzo fajnej jakości. Czarno biała, bo kolor był niepotrzebny