Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 28 lutego 2019, 10:30

autor: Zelek

Oczy a granie | Jak dbać o oczy przy komputerze?

Często słyszymy, że od przesiadywania przy komputerze oślepniemy. Jest w tym ziarnko prawdy, warto więc nauczyć się, jak dbać o swoje oczy; przy okazji można poznać i docenić niezwykłe zdolności naszego narządu wzroku.

W dzisiejszych czasach, kiedy przesiadujemy wiele godzin przed ekranami monitorów (czy to dla rozrywki, czy pracując), warto pamiętać, że oczy też mają swoje limity. Postaramy się przedstawić kilka prostych porad, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie narządu wzroku.

Cud inżynierii genetycznej

Aby docenić nasze oczy, powinniśmy zrozumieć, jak niezwykle są skonstruowane – można je uznać za cud inżynierii genetycznej. Choć ich funkcję można porównać do kamer, przesyłających obraz do mózgu, to właśnie one zużywają sporą część jego „mocy obliczeniowej” (i to właśnie on generuje obraz w naszym umyśle).

Przez źrenicę (to czarne na środku) do wnętrza oka wpada światło, które trafia na soczewkę, a dzięki niej obraz zostaje odbity na siatkówce, znajdującej się z tyłu gałki ocznej. Następnie informacja z siatkówki transportowana jest do naszych zwojów mózgowych, gdzie poddana zostaje odpowiedniej obróbce – i dzięki temu widzimy.

Spora część siatkówki zbudowana jest z milionów pręcików, które odpowiedzialne są za wyłapywanie ruchu (jakże przydatne w FPS-ach!). Za kolory odpowiada środkowa części siatkówki, a ich rozpoznawaniem zajmują się czopki. Najliczniejsza armia tych światłoczułych receptorów znajduje się w plamce żółtej. Rozpoznają 3 podstawowe kolory, czyli zielony, niebieski oraz czerwony; padające na nie światło jest analizowane, dzięki czemu postrzegamy też inne barwy.

Budowa oka / źródło: https://www.medianauka.pl - 2019-02-28
Budowa oka / źródło: https://www.medianauka.pl

Monitory – czy psują wzrok?

Jako że stare monitory CRT (cathode ray tube – to te wielkie pudła) były oskarżane o negatywny wpływ na oczy użytkownika, do sprzedaży szybko trafiły filtry polaryzujące, mające zmniejszyć ilość emitowanego promieniowania oraz ograniczyć negatywny wpływ migotania ekranu. Czy były skuteczne? Wiele osób uważało, że niekoniecznie, aczkolwiek coraz nowsze modele monitorów posiadały już wbudowane filtry i teoretycznie ograniczały do minimum negatywne skutki wpatrywania się w ekran.

Dzisiaj posiadamy monitory zupełnie innego typu – czy to przy PC, czy w laptopie. W ekranach LCD obraz jest generowany dzięki sterowaniu komórkami panelu zawierającymi substancję ciekłokrystaliczną, która pochłania promieniowanie emitowane przez źródło światła. W nowszych rozwiązaniach tym źródłem są diody LED; coraz popularniejsze są monitory wyposażone w matryce OLED.

Monitory na przestrzeni lat zmieniły się w zasadzie nie do poznania. - 2019-02-28
Monitory na przestrzeni lat zmieniły się w zasadzie nie do poznania.

Praktycznie każda barwa wyświetlana na monitorze powstaje ze zmieszania trzech kolorów – czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Najbardziej szkodliwe dla oczu jest niebieskie światło, które wywołuje zmęczenie oczu. Dlatego w wielu monitorach oraz systemach operacyjnych pojawił się tryb nocny, który w redukuje obecność tego koloru, zmniejszając dyskomfort użytkownika.

Nie zmienia to jednak faktu, że narząd wzroku może się męczyć przy kilkugodzinnym kontakcie z ekranem. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania znacząco się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Ponadto przed monitorem oczy użytkownika pozostają przez dłuższy czas skupione na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka.

Na kolejnych stronach poznacie szczegółowe rady, które pomogą Wam zachować komfort widzenia nawet podczas wielogodzinnych sesji przed monitorem.

Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia?
Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia?

Długie godziny spędzone z ulubioną grą potrafią nieźle dać w kość naszemu ciału. Bóle pleców, zmęczenie oczu, przeciążone nadgarstki. Te wszystkie niedogodności można ograniczyć, jeśli zadbamy o właściwe stanowisko do grania.