futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 19 lutego 2019, 10:55

autor: Łukasz Łoziński

Komputery i laptopy poleasingowe

Choć wielu z nas wzbrania się przed zakupem używanego sprzętu, ceny na rynku wtórnym bywają bardzo kuszące. Zamiast szukać ofert użytkowników indywidualnych, można też skierować wzrok na sprzęt poleasingowy, z którego wcześniej korzystały firmy.

Spis treści

Zasilacz to podstawa – mocy, przybywaj!

Ponieważ sprzęt przeznaczony dla klienta korporacyjnego stworzono z myślą o wielogodzinnej pracy, w zasadzie wszystkie komputery poleasingowe wyposażono w bardzo dobrej klasy zasilacze. Niestety zwykle mają one słabą moc oraz nie posiadają dodatkowej linii zasilania chociażby 6-pin, potrzebnej do kart graficznych o dużych możliwościach. Poniżej umieszczam grafikę obrazującą moc wspomnianych zasilaczy na przykładzie serii 7010 firmy Dell, której wnętrze widzieliście już wyżej:

Lepiej dokładnie przyjrzeć się zasilaczowi, zanim do komputera poleasingowego wsadzimy mocarną kartę graficzną. - 2019-02-19
Lepiej dokładnie przyjrzeć się zasilaczowi, zanim do komputera poleasingowego wsadzimy mocarną kartę graficzną.

Wyjątkiem od tej reguły są sprzęty typu WorkStation, traktowane nieraz jako swego rodzaju rozwiązania serwerowe w obudowie Tower (na rynku znajdziemy jednostki zawierające stosowane w serwerach procesory serii Intel XEON). Tutaj, w zależności od typu stacji, znaleźć można zasilacze o mocy min. 425 W (np. w komputerach z serii Dell T3600), płyty główne umożliwiające montaż do 5 dysków twardych (nie licząc napędów), dwa złącza PCI Express oraz rozbudowane linie zasilania. Takie maszyny są zazwyczaj wykonane z bardziej odpornych materiałów, jak wzmocnione dodatkowymi tworzywami obudowy, oraz oferują mnogość rozwiązań swego czasu przeznaczonych jedynie dla serwerów rack, jak np. montaż zasilaczy typu hot swap.

Warto zaznaczyć, że nawet w ofercie sprzętu poleasingowego są to z reguły najdroższe propozycje, ale z racji zamontowanych w nich wspomnianych wcześniej procesorów typu XEON idealnie nadają się do pracy serwerowej (ciągłej). Są one zdecydowanie bardziej prądożerne niż klasycznej architektury multimedialne CPU Intela (i5/i7), a ich najlepiej sprawdzają się, wykonując mnogość obliczeń związanych z renderingiem, skalowaniem czy obróbką grafiki (przy wsparciu odpowiednich kart graficznych, jak np. seria Nvidia Quadro).

Wyglądają niepozornie – niestety takie też są zwykle ich możliwości. - 2019-02-19
Wyglądają niepozornie – niestety takie też są zwykle ich możliwości.

Jeżeli mamy już świadomość słabszej strony „biznesówek” w kwestii zasilaczy – nie wszystko jeszcze stracone. Obecnie producenci kart graficznych prześcigają się w coraz ciekawszych rozwiązaniach dotyczących oszczędzania energii i odprowadzania nadmiaru ciepła. Nawet GPU z wyższej półki występują w wersji niskoprofilowej, co pozwala nam na montaż karty nawet w obudowach typu SFF. Decydując się na kartę graficzną niewymagającą dodatkowego zasilania, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na moc, jaką oferuje dana jednostka ze swojego slotu PCI Express – będzie to gwarancją stabilnej pracy (patrz artykuł „Kłamstwo „tanich i wydajnych” zasilaczy komputerowych”).

Płyta główna i pamięci? Po prostu są…

Jednym z ważniejszych elementów komputera jest płyta główna i pamięci RAM. Zazwyczaj kupując nowego peceta do gier, doborowi tych elementów poświęcamy dużo czasu, analizując jakość komponentów, ich cechy, zegary i opóźnienia modułów RAM, możliwości podkręcania etc. W przypadku sprzętu pochodzącego z korporacji możemy o tym zapomnieć. Zawsze otrzymujemy solidną płytę z logiem HP, Dell czy Fujitsu (generalnie pochodzącą od producenta całego komputera) przeznaczoną do maszyny danego typu, która owszem, gwarantuje stabilną pracę przez lata, ale pozwala na działanie wyłącznie w standardowych, fabrycznych parametrach CPU, pamięci itd. Oferuje ona w zamian szereg innych opcji, w stylu wbudowanego w BIOS programatora pozwalającego włączać i wyłączać komputer od określonych godzinach, czy funkcję diagnostyki wszystkich komponentów komputera. Fajne rzeczy w korpo-świecie, ale dla nas, graczy, raczej pomijalne.

Praktycznie to samo tyczy się modułów RAM. To standardowe pamięci renomowanych producentów pokroju Hynix czy Samsung, z wieczystą gwarancją, aczkolwiek uniemożliwiające overclocking.

Nie można zapomnieć również o fakcie, że większość komputerów poleasingowych w cenie zawiera również oryginalny Windows. Składając własny sprzęt do gier zwykle jesteśmy zmuszeni do zakupu systemu operacyjnego na własną rękę, co nie jest niestety małym wydatkiem.

Jak poprawić działanie laptopa
Jak poprawić działanie laptopa

Laptop działa coraz wolniej, a bateria wytrzymuje za krótko? Windows i programy uruchamiają się strasznie długo? Nie pomogło przywracanie ustawień fabrycznych? Co zrobić aby laptop pracował szybciej i dłużej?

Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.