Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 19 maja 2020, 12:07

autor: Barx

Technologia 5G – co to jest?

Przyglądamy się, czym właściwie jest reprezentant piątej generacji technologii mobilnej – 5G – oraz jakie konsekwencje może mieć wprowadzenie go na polski rynek.

Czy sieć 5G jest bezpieczna?

Chęć implementacji technologii 5G na nadwiślańskim gruncie spotkała się z wrogim nastawieniem niektórych środowisk już od samego początku - jak chociażby wspomniane protesty mieszkańców Gliwic. Głównymi zarzutami przeciwników był domniemany brak zgody władz miasta na działania Orange oraz rzekomy negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie konsumentów.

Ten drugi argument uzasadniany jest faktem, że docelowo anten obsługujących 5G ma być bardzo dużo na niewielkim tylko obszarze, co miałoby zwiększać wystawienie ludzi na negatywne działanie pola elektromagnetycznego. Co ciekawe – zarzuty protestujących nie mają jak dotychczas oparcia w żadnych konkretnych danych naukowych. Nie wydaje się zatem prawdopodobne, aby akurat ten czynnik miał spowolnić rozwój technologii 5G w Polsce.

5G spotyka się z wrogim nastawieniem wielu osób. - Technologia 5G – co to jest? - dokument - 2020-05-19
5G spotyka się z wrogim nastawieniem wielu osób.

5G ma przede wszystkim zapewnić stabilny transfer danych na obszarze całych miast. I to nie tylko dla telefonów komórkowych – sterowanie urządzeniami codziennego użytku ma wykroczyć w sferę dotychczas kojarzoną z filmami science fiction. A to wszystko w czasie niewiele ponad pięciu lat. Bezsprzecznie, technologia 5G ma ogromny potencjał i jeśli zostanie on właściwie spożytkowany, przyszłość odkryje przed nami zupełnie nowe horyzonty.

Jednak na chwilę obecną możemy jedynie wierzyć w zapewnienia twórców i operatorów. Nadal istnieje wiele przeszkód, które mogą efektywnie spowolnić rozwój nowej sieci. Już na etapie testów 5G zderzyło się z oporem nieufnej części społeczeństwa. Wizerunek nowej technologii ucierpiał również w związku z oskarżeniami, jakie wystosowały amerykańskie służby wobec będących motorem rozwoju sieci 5G chińskich koncernów.

Najbliższe miesiące najprawdopodobniej odpowiedzą nam na pytania dotyczące obsługi 5G w kolejnych smartfonach, co da nam jakiś obraz tego, w którym kierunku zmierza implementacja tej technologii. Również czas pokaże, jak zostanie ona spożytkowana.

Bartosz Barx Stasiek

5G zabija? Obalamy mity
5G zabija? Obalamy mity

Anteny 5G stały się bohaterami wielu teorii spiskowych. Nowa technologia ma być niebezpieczna dla zdrowia, a w niektórych krajach nawet zakazana. Czy maszty 5G są szkodliwe? A może więcej zagrożeń wiąże się z ich przeciwnikami?

Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?
Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?

Rok 2020 zdecydowanie będzie rokiem 5G. Również w Polsce po raz pierwszy będziemy mogli na własnej skórze przekonać się, czym jest sieć komórkowa piątej generacji. No właśnie, czym jest 5G? Czy jest szkodliwe? Kiedy będzie dostępne w Polsce?