Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 28 grudnia 2020, 09:20

autor: rassi

Najlepsze VPN - 7 programów pomocnych w ochronie prywatności

Co to jest VPN i który jest najlepszy? Jak dzięki VPN zmienić IP i zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? Staramy się odpowiedzieć na te pytania i pomóc ochronić prywatne dane.

Czasy się zmieniają, zmienia się też Internet. Dlatego też jako użytkownicy coraz większą wagę przywiązujemy do naszej prywatności w sieci i staramy się zabezpieczyć w jakikolwiek sposób przed atakami cybernetycznymi lub byciem szpiegowanym. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że programy antywirusowe czy nawet firewalle to zbyt mało. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam wirtualne sieci prywatne (Virtual Private Network) czyli VPN.

VPN – co to jest?

Zanim zaczniemy przegląd dostępnych usług warto zatrzymać się na moment i odpowiedzieć najogólniej jak to tylko możliwe, czym w ogóle są VPN-y. Najprościej rzecz ujmując - to serwery poprzez które pośrednio łączymy się z Internetem. W praktyce po połączeniu się do serwera VPN, nasz komputer identyfikowany jest jako należący do tej samej sieci lokalnej co serwer VPN, dzięki czemu wirtualnie zmienia się nasza lokalizacja, a co za tym idzie - także adres IP oraz wszelkie dane pozwalające na identyfikację naszego urządzenia.

Jest jednak jeszcze coś. Gdy korzystamy z VPN, wszelkie dane przesyłane pomiędzy naszym komputerem a serwerem VPN są szyfrowane, co uniemożliwia lub przynajmniej utrudnia przechwycenie ich hakerom czy służbom, które mogłyby być zainteresowane badaniem naszej aktywności w sieci.

Komu potrzebny jest VPN?

Dobry prawnik odpowiedź na większość pytań rozpoczyna od stwierdzenia „to zależy”. Tak też można odpowiedzieć na nasze pytanie. Może się jednak okazać, że korzystanie z VPN będzie wskazane w zdecydowanie większej liczbie sytuacji niż mogłoby się wydawać. Wyobraźmy sobie, że będąc w centrum handlowym, na lotnisku lub w innym miejscu, gdzie korzystamy z publicznej sieci dowiadujemy się, że Cyberpunk 2077 kosztuje dziś trzy złote. Aby zakupić grę należy podać swoje dane oraz numer karty kredytowej. W takich okolicznościach jest to dość niebezpieczne, ponieważ niezaszyfrowane pakiety danych mogą zostać przechwycone przez hakerów i wkrótce może się okazać, że zamiast jednej kopii zakupiliśmy trzydzieści, które wkrótce pojawią się np. na G2A. VPN dzięki szyfrowaniu połączenia uniemożliwia przechwycenie tego typu informacji. To oczywiście jeden z wielu scenariuszy, w których VPN zapewni nam zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Sieci VPN pozwalają także w wielu przypadkach na ominięcie blokad regionalnych. Jeśli często podróżujemy, a zależy nam na tym, by obejrzeć do obiadu nasz ulubiony serial, dostępny w usłudze z ograniczeniem regionalnym, wystarczy, że za pomocą VPN teleportujemy się wirtualnie do rodzinnego kraju i będziemy mogli korzystać z usług tak, jak byśmy przebywali na miejscu.

VPN – który najlepszy?

Na kolejnych stronach przedstawimy siedem popularnych usług VPN i pokrótce przedstawimy ich wady oraz zalety. Sprawdziliśmy następujące usługi: Surfshark, Nord VPN, TunnelBear, ExpressVPN, IPVanish, Windscribe oraz VyprVPN. Testując je, skupialiśmy się przede wszystkim na wygodzie korzystania z nich w codziennym życiu, podstawowych funkcjach przydatnych dla każdego użytkownika oraz wybraliśmy takich dostawców, którzy oferują brak logów aktywności, solidne bezpieczeństwo danych, przyzwoite ceny oraz obsługują wiele platform. Niniejszy przegląd usług VPN należy traktować jako wprowadzenie do świata wirtualnych sieci prywatnych, stąd też pewne uogólnienia oraz brak głęboko sięgających analiz technicznych.

VPN kontra serwery proxy oraz TOR

Zanim przejdziemy do porównania poszczególnych usług VPN, zatrzymajmy się jeszcze na moment przy pozostałych popularnych metodach zabezpieczania naszej tożsamości w sieci.

Serwery Proxy działają w zbliżony sposób do serwerów VPN – pośredniczą w wymianie informacji pomiędzy naszym komputerem oraz serwerem, z którym chcemy nawiązać połączenie, dzięki czemu możemy na przykład ukryć naszą faktyczną lokalizację. Jednak nie jest to rozwiązanie optymalne i bywa niewystarczające, gdyż połączenie nie jest szyfrowane. Dane mogą zatem zostać przechwycone, a nasza faktyczna lokalizacja nie jest zbyt dobrze chroniona i stosunkowo łatwo ją ustalić. Proxy pozwalają zatem głównie na obejście prostych zabezpieczeń regionalnych, gdy nie zależy nam aż tak bardzo na bezpieczeństwie połączenia.

Sieć TOR (The Onion Router, czyli cebulowy router) długo była uważana za najlepszy sposób na uzyskanie pełnej anonimowości w Internecie, jednak jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste. Gdy korzystamy z mechanizmu TOR, nasze połączenie przekierowywane jest przez szereg węzłów sieciowych (tworzonych przez użytkowników), co sprawia, że cała sieć ma wiele warstw – jak cebula. Upraszczając, można ten mechanizm porównać do korzystania z wielu serwerów Proxy jednocześnie.

Należy jednak pamiętać, że sieć TOR bazuje na publicznych węzłach tworzonych przez nieznanych użytkowników, przez co zdarza się, że ktoś manipuluje przesyłanymi przez nas danymi, a serwery przez które nasze połączenia wychodzą na „otwarty” Internet często trafiają na czarne listy i są blokowane. Także służby ścigające cyberprzestępców sporo uwagi poświęcają sieci TOR, ponieważ to w niej gnieździ się owiany złą sławą „darknet” – ciemna część Internetu, z której korzystają przestępcy, by handlować bronią czy narkotykami. Dlatego TOR jest ciągle rozpracowywany i staje się coraz mniej bezpieczny. Sugeruje się, że względną anonimowość można dziś uzyskać korzystając z sieci VPN oraz TOR jednocześnie.

Który VPN wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać, który VPN będzie najlepszy. Wiele zależy tu od naszych potrzeb i oczekiwań oraz tego, jakim dysponujemy budżetem. Każda z zaprezentowanych usług spełnia podstawowe zadania – ukrywa naszą lokalizację oraz szyfruje niezabezpieczone połączenia, dzięki czemu nasz poziom bezpieczeństwa w sieci wzrasta znacząco.

Świetne programy VPN – nasze propozycje:

  1. Dla oszczędnych: Windscribe – darmowe 10 GB miesięcznie, brak limitu urządzeń;
  2. Dla wymagających: ExpressVPN – mnogość lokalizacji i potężna baza wiedzy;
  3. Dla każdego: Surfshark – bezpieczeństwo, wygoda i korzystne ceny.

Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak stuprocentowe bezpieczeństwo w sieci, a także o tym, że usługi VPN nie są przepustką pozwalającą na bezkarne robienie w Internecie rzeczy nielegalnych, takich jak pobieranie pirackich filmów, gier czy muzyki lub prowadzenia działalności przestępczej. Z VPN-ów należy korzystać rozsądnie, przede wszystkim do tego, do czego zostały stworzone – do ochrony naszych danych wrażliwych.

TOP 10 programów do pracy zdalnej
TOP 10 programów do pracy zdalnej

Choć praca zdalna jest czymś zupełnie normalnym, to nie każdy miał okazję zaznajomić się z takim trybem wykonywania obowiązków zawodowych. Niestety pandemia koronawirusa wymusza na wielu pracodawcach dokonywanie szybkich zmian w tej materii.

Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5
Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5

Przetestowaliśmy kilka darmowych programów VPN, sprawdzając funkcjonalność, zestaw funkcji oraz prędkość łącza po aktywowaniu. Która ze znanych aplikacji poradziła sobie najlepiej? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?