Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Kompendia 27 sierpnia 2019, 12:48

autor: Vergil

Wszystko o Metro Exodus - data premiery, cena i Epic Games Store

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat Metro Exodus – trzeciej odsłony popularnego cyklu strzelanin FPP, nad którym pieczę sprawuje ukraińskie studio 4A Games. Tekst będzie uzupełniany o najciekawsze informacje.

DLC i rozwój gry

Ranger Update

27 marca 2019 roku Metro Exodus otrzymało dużą aktualizację nazwaną Ranger Update. Łatka ważąca około 6 GB (w zależności od platformy) przynosi szereg poprawek i nowych funkcji. Dzięki niej posiadacze Xboksów One mogą zagrać przy pomocy myszy i klawiatury, wersja na PlayStation 4 wykorzystuje panel świetlny pada, z kolei edycja na komputery osobiste radzi sobie lepiej z obsługą ray tracingu i technologii DLSS. Najważniejszym jej elementem jest tryb Nowa gra plus, w którym przed rozpoczęciem zabawy gracze mogą dostosować do indywidualnych preferencji szereg aspektów rozgrywki.

Na uwagę zasługuje możliwość wyboru pomiędzy czterema wersjami ekwipunku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na starcie (a dokładnie – po uwolnieniu Anny w Moskwie) otrzymać wyposażenie, z którego korzystaliśmy w finale opowieści (poza ulepszeniami pancerza i zegarka, które trzeba odblokować raz jeszcze; pozostały sprzęt czeka na nas w warsztacie na pokładzie Aurory). Poza tym możemy zdecydować się na wariant, za sprawą którego Artiom będzie mógł zabierać ze sobą tylko jedną sztukę broni lub pozwolić bohaterowi korzystać z kuszy od początku przygody (pozostałe giwery należy zdobyć ponownie). Na sprawdzenie czekają również ograniczenia funkcjonalności plecaka – wyłączenie rzemiosła w terenie lub okrojenie go do możliwości modyfikacji broni.

Tryb Nowa gra plus to okazja, by przeżyć przygodę Artioma w nieco odmienionej wersji. - Wszystko o Metro Exodus - data premiery, cena i Epic Games Store - dokument - 2020-06-02
Tryb Nowa gra plus to okazja, by przeżyć przygodę Artioma w nieco odmienionej wersji.

Oczywiście na tym się nie kończy. Zaprawieni w bojach stalkerzy mogą podnieść wartość pancerza ludzkich przeciwników i sprawić, by cześciej korzystali z granatów, a także uczynić mutanty bardziej agresywnymi. Ponadto mają możliwość sprawdzenia trybu Iron Mode, gdzie stan rozgrywki jest zapisywany tylko pomiędzy kolejnymi rozdziałami fabuły. Na chętnych czeka również realistyczny cykl dnia i nocy (w którym doba trwa dwadzieścia cztery godziny czasu rzeczywistego) oraz zdecydować się na częstsze występowanie zjawisk atmosferycznych (pokroju burz piaskowych, opadów śniegu i mgły) lub większe zagęszczenie „plam” radiacji. Dopełnieniem tego wszystkiego są rozrzucone po lokacjach kasety, na których nagrano komentarze deweloperów.

Fabularne DLC

Metro Exodus otrzyma dwa fabularne rozszerzenia, które można nabyć osobno lub w ramach przepustki sezonowej.

The Two Colonels

Pierwszym z dodatków jest wyceniony na 24,99 zł The Two Colonels, który zadebiutował 20 sierpnia 2019 roku.

Add-on zabiera nas do Nowosybirska, a jego akcja została osadzona na niemal rok przed pojawieniem się w mieście Artioma i jego drużyny. Głównym bohaterem tego DLC jest pułkownik Chlebnikow, czyli ojciec małego Kiryła znanego z pierwowzoru. W poszukiwaniu trwałego rozwiązania problemów trapiących tamtejszy bastion ludzkości (nie dość, że zielona substancja zapewniająca mieszkańcom tuneli ochronę przed radiacją zaczyna się kończyć, to jeszcze ludzie coraz częściej są atakowani przez krwiożercze mutanty) protagonista udaje się na niebezpieczną ekspedycję.

W Metro Exodus: The Two Colonels otrzymujemy jeden liniowy rozdział. Przemierzając klaustrofobiczne lokacje, robimy użytek z potężnego miotacza ognia, który pozwala nam rozprawić się z każdym czyhającym na nas zagrożeniem (chyba że zabraknie nam paliwa…).

W trakcie zabawy w The Two Colonels możemy skorzystać z nowej śmiercionośnej broni. - Wszystko o Metro Exodus - data premiery, cena i Epic Games Store - dokument - 2020-06-02
W trakcie zabawy w The Two Colonels możemy skorzystać z nowej śmiercionośnej broni.

Sam’s Story

Drugie rozszerzenie, czyli Sam’s Story, zadebiutowało na 11 lutego 2020 roku, a wyceniono je na 75 złotych.

Głównym bohaterem tego dodatku jest Sam, czyli jeden z członków załogi Aurory. Poszukiwania sposobu na dotarcie do Stanów Zjednoczonych prowadzą protagonistę do spustoszonego przez potężne tsunami Władywostoku, który można swobodnie przemierzać. W przeciwieństwie do The Two Colonels ów add-on otrzymał bowiem otwartą mapę, na której mieści się dzielnica mieszkalna, dawne obiekty przemysłowe, a także zniszczona zatoka. W pozostałościach po miejskiej dżungli umiejętności survivalowe Sama zostaną wystawione na ciężką próbę.

Ruiny Władywostoku nie są bezpiecznym miejscem, toteż Sam nie może rozstawać się ze swoją bronią ani na krok. - Wszystko o Metro Exodus - data premiery, cena i Epic Games Store - dokument - 2020-06-02
Ruiny Władywostoku nie są bezpiecznym miejscem, toteż Sam nie może rozstawać się ze swoją bronią ani na krok.
Metro Exodus

Metro Exodus