futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 marca 2021, 14:59

autor: Jacek Winkler

Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9

Jak dobrze wypada kinowy format 21:9 w grach komputerowych? Jak dużo wydajności i mocy obliczeniowej może nas kosztować granie przy tak szerokim ekranie w porównaniu do „standardowych” 16:9?

Spis treści

Czy monitory ultrawide to oszustwo w grach?

Często omawianym czynnikiem związanym z monitorami 21:9 jest nieuczciwa konkurencja, czyli przewaga nad innymi graczami, wynikająca z poszerzonego pola widzenia. Fakt, większa widoczność to dość pomocny aspekt – ale musimy pamiętać, że główne wydarzenia ze świata gry z reguły są widoczne na samym środku ekranu. Zatem tego typu „oszukiwanie” jest trochę wyssane z palca. W przypadku Overwatch Blizzard zdecydował się jednak na sztuczne powiększenie ekranu gry podczas rozgrywki w rozdzielczościach 21:9 – tym sposobem stwarzane jest pole widzenia podobne do tego obserwowanego w rozdzielczościach 16:9 (patrz zdjęcie poniżej).

Naszym zdaniem to trochę przesadzone posunięcie, zwłaszcza że zgodnie z tą logiką można by również ograniczyć maksymalną liczbę klatek na sekundę – w końcu gracze mają tendencję do osiągania lepszych rezultatów z wyższą liczbą FPS. Przeciwników widzi się szybciej ze 144 lub nawet 240 klatkami na sekundę, niezależnie od tego, czy posiadasz monitor wspierający taką częstotliwość wyświetlania. Nie chodzi tu o same oglądanie tylu FPS na ekranie, a o zmniejszenie opóźnienia względem wyświetlacza. Oczywiście na odpowiedniej klasy monitorze (na przykład 144, czy 240 Hz) efekt ten będzie jeszcze bardziej widoczny. Kilka przydatnych informacji odnośnie do monitorów 240 Hz znajdziecie w artykule Aqumy.

Niemniej jednak ogólna i ostateczna ocena jest tu praktycznie niemożliwa, ponieważ „wygląd” rozdzielczości 21:9 różni się w zależności od gry. Jak bardzo format obrazu wpływa na grę? Biorąc pod uwagę indywidualne umiejętności poszczególnych graczy – to już kwestia subiektywna i wciąż podlegająca dyskusjom, których nie zakończono jednoznacznymi wnioskami. Na pewno dochodzi tutaj też zwykłe przyzwyczajenie i podejście do zmian. Jeżeli faktycznie chcecie wypróbować ultrapanoramę, dajcie sobie czas na sprawdzenie wszystkich rzeczy i nie skreślajcie opcji tylko dlatego, że po dwóch dniach nie potraficie się przyzwyczaić do takiego formatu.

Lepsza ultrapanorama czy trzy „zwykłe” monitory? Nad tą kwestią jeszcze się zastanowimy w kolejnych testach. - Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9 - dokument - 2021-03-24
Lepsza ultrapanorama czy trzy „zwykłe” monitory? Nad tą kwestią jeszcze się zastanowimy w kolejnych testach.
Lepiej kilka monitorów 16:9 czy jeden ultrawide 21:9?
Lepiej kilka monitorów 16:9 czy jeden ultrawide 21:9?

Wyobraź sobie, że chcesz przeznaczyć ok. 2000 zł na monitor. W tej cenie możesz kupić kolosa ultrawide 4K albo trzy „zwykłe” monitory 16:9 Full HD. Co lepsze? Która opcja bardziej nada się do gier, a która do pracy? Sprawdzamy!

HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora
HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora

HDMI, DisplayPort, DVI, VGA/D-Sub – za pomocą jakiego interfejsu najlepiej podłączyć monitor do karty graficznej? Należy wybrać złącze, które pozwoli w 100% wykorzystać potencjał wyświetlacza tzn. natywną rozdzielczość oraz pełen zakres odświeżania.

Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9
Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9

Nieistotne, czy przy komputerze będziemy częściej relaksować się w ulubionej grze, czy też będziemy pracować – monitor ultrawide znacznie zwiększy nasz komfort w porównaniu z ekranem o proporcjach 16:9.