Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 14 stycznia 2021, 09:25

autor: Aquma

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Avast Free Antivirus

PODSTAWOWE CECHY:

  1. Darmowy dla: użytkowników indywidualnych
  2. Język polski: tak
  3. Obsługuje: Windows XP/Vista (wsparcie tylko do końca roku), Windows 7/8/10
  4. Strona producenta

GŁÓWNE ZALETY I WADY:

  1. Ochrona: AV-Test – 6/6, AV-Comparatives - 3 gwiazdki i 96,9% skuteczności (2 gwiazdki w Enhanced Real-World Test)
  2. Wydajność: AV-Test - 5,5/6, AV-Comparatives – 3 gwiazdki
  3. Duża popularność (400 mln użytkowników) umożliwia programistom szybkie reagowanie na zagrożenia.
  4. Mnogość dodatkowych funkcji.
  5. Program nachalnie namawia do skorzystania z płatnej licencji.

To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych darmowych antywirów w naszym kraju, zapewniający solidnej klasy ochronę przed każdym typem zagrożeń. Avast oferuje też wiele dodatkowych funkcji, takich jak ochrona przeglądarki, menadżer haseł, narzędzie do skanowania środowisk sieciowych, a także tryb agresywny (blokuje on podejrzane programy, jeśli nie znajdują się na tzw. białej liście producenta, nawet gdy wstępne skanowanie nie sugeruje, że mogą być szkodliwe) i dodatkowe zabezpieczenie systemu (program najpierw uruchamia poddany w wątpliwość plik w bezpiecznym, wirtualnym środowisku – tzw. piaskownicy – dokładnie analizując jego działanie i dopiero po pomyślnym przejściu takiego testu dopuszcza go do zasobów systemu Windows).

Avast niestety ma jednak także swoje wady – największą z nich jest nachalne nakłanianie użytkowników do skorzystania z płatnej licencji. Warto też odnotować nieco słabsze wyniki w teście Advanced Threat Protection serwisu AV-Comparatives – program poradził sobie w nim nieco gorzej od czołówki (dwie gwiazdki).

Avast i kontrowersje związane z prywatnością

W styczniu ubiegłego roku wyszła na jaw afera, w którą zamieszana była firma podległa koncernowi Avast – Jumpshot. Okazało się, że programy antywirusowe omawianego producenta (a konkretniej wtyczka do przeglądarki) były wykorzystywane do zbierania wrażliwych danych użytkowników, a następnie sprzedawania ich firmom trzecim. Mowa m.in. o historii odwiedzanych stron, wyszukiwaniach oraz danych z Google Maps. W doniesieniach mówiono o Avast, ale niektórzy eksperci wskazywali na identyczne rozwiązania w bliźniaczym AVG.

Pomimo pozornego zachowania anonimowości, informacje były na tyle szczegółowe, że mogły zostać wykorzystane nawet do zidentyfikowania poszczególnych użytkowników. Ostatecznie Avast przeprosił swoich klientów za „zranienie ich uczuć”, a wspomniana firma podległa definitywnie zakończyła swoją działalność. Mimo to niesmak pozostał i warto pamiętać o tej sytuacji rozglądając się za programem antywirusowym.

Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok

Antywirusy na telefonach często spotykają się z mieszanymi opiniami. Nie bez powodu – znaczna część z nich jest absolutnie beznadziejna. Na szczęście nie wszystkie – wybraliśmy dla Was 9 najlepszych darmowych antywirusów na Androida.

Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021
Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5
Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5

Przetestowaliśmy kilka darmowych programów VPN, sprawdzając funkcjonalność, zestaw funkcji oraz prędkość łącza po aktywowaniu. Która ze znanych aplikacji poradziła sobie najlepiej? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?