Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 14 stycznia 2021, 09:25

autor: Aquma

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Secure APlus

PODSTAWOWE CECHY:

  1. Darmowy dla: wszystkich
  2. Język polski: nie
  3. Obsługuje: Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
  4. Strona producenta

GŁÓWNE ZALETY I WADY:

  1. Ochrona: patrz wyniki Aviry, Bitdefendera, AVG oraz Windows Defendera
  2. Wydajność: AV-Test – nie był testowany, AV-Comparatives – nie był testowany
  3. Nowoczesny antywirus, charakteryzujący się nowatorskim podejściem do problematyki wykrywania zagrożeń;
  4. Wysoka skuteczność dzięki wykorzystaniu kilkunastu silników antywirusowych w chmurze i jednego lokalnie (zapewnia bieżącą ochronę i pozostaje na straży, gdy odłączymy komputer od sieci);
  5. Ciągłe powiadomienia mogą być męczące.

Chyba najmniej znany – a równocześnie najbardziej dynamicznie zyskujący na popularności – program na tej liście. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, za którą odpowiada oparta o chmurę technologia UniversalAV, wykorzystująca kilkanaście(!) silników antywirusowych. Dodatkowo lokalnie (do bieżącej ochrony) i w trybie offline bezpieczeństwo zapewnia silnik ClamAV. Aplikacja radzi świetnie sobie zarówno z tradycyjnymi zagrożeniami, jaki i wirusami bezplikowymi i oprogramowaniem wykorzystującym wiersz poleceń.

Program zupełnie inaczej podchodzi do ochrony komputera, wykorzystując rozwiązania oparte o certyfikaty i zaufane listy plików. Niemal wszystko (poza aplikacjami od dostawców potwierdzonych przez Secure APlus) jest domyślnie blokowane - uruchomiwszy plik nieposiadający stosownego certyfikatu bezpieczeństwa, otrzymujemy komunikat i musimy zdecydować, co dalej z nim zrobić. Największa zaleta tego programu jest też jednak jedną z jego wad – część użytkowników może być zirytowana liczbą wyświetlanych powiadomień.

Bartosz Aquma Świątek

Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok

Antywirusy na telefonach często spotykają się z mieszanymi opiniami. Nie bez powodu – znaczna część z nich jest absolutnie beznadziejna. Na szczęście nie wszystkie – wybraliśmy dla Was 9 najlepszych darmowych antywirusów na Androida.

Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021
Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5
Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5

Przetestowaliśmy kilka darmowych programów VPN, sprawdzając funkcjonalność, zestaw funkcji oraz prędkość łącza po aktywowaniu. Która ze znanych aplikacji poradziła sobie najlepiej? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?