Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Hardware 5 grudnia 2018, 14:51

autor: AlicjaGórska

Budujemy tani komputer do Asasyna, Wiedźmina i Battlefielda

Proponujemy Wam kilka zestawów komputerowych, które w rozsądnej cenie powinny zapewnić zadowalające wrażenia płynące z grania w najnowsze tytuły.

Jakie wymogi powinien spełniać komputer dla graczy?

To pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Są gracze, którym nie zależy na najwyższej jakości obrazu – tak dalece pochłania ich sama historia. Są też gracze, którzy do „brzydkiej” gry w ogóle nie usiądą i zawsze muszą grać w najnowsze tytuły na ustawieniach ultra. Niektórzy polują na okazje i kupują głośne hity parę lat po ich premierze, kiedy zdążyły już nieco stanieć. No i są też tacy, którzy skupiają się przede wszystkim na tytułach e-sportowych oraz ich płynności. Moim założeniem przy konstruowaniu proponowanych zestawów było wypośrodkowanie tych wszystkich oczekiwań. Chciałam, żeby rozgrywka sieciowa w najpopularniejsze aktualnie tytuły była możliwie płynna. Z drugiej strony zależało mi, by na komputerze można było bez frustracji zagrać w najnowsze tytuły AAA (choć może nie na najwyższych ustawieniach) oraz zupełnie komfortowo w nieco starsze propozycje.

Procesor do bijące serce naszego peceta. Jego wybór jest kluczowy i to od niego powinniśmy zacząć budowę komputera. - 2018-12-10
Procesor do bijące serce naszego peceta. Jego wybór jest kluczowy i to od niego powinniśmy zacząć budowę komputera.

Poniższe propozycje sprzętowe nie są oczywiście sztywne. Możecie swobodnie podmieniać część elementów zaproponowanych zestawów. Gdybyście zapragnęli stworzyć własny zestaw albo wprowadzić zmiany w tych, które zaproponowałam, warto kierować się następującymi wskazówkami:

Procesor

To jeden z najrzadziej wymienianych elementów komputera i jedna z najważniejszych jego części. Gracze powinni celować w produkty minimum 4 lub 6-rdzeniowe. Poza liczbą rdzeni należy zwrócić uwagę na wątki (wielowątkowe procesory mogą przetwarzać na jednym rdzeniu więcej danych równocześnie) oraz taktowanie. Im wyższa częstotliwość taktowania zegara, tym wydajniejszy jest procesor. Producenci umożliwiają w niektórych podzespołach dodatkowe podbicie taktowania przy pomocy trybu Turbo Boost (Intel) lub Turbo Core (AMD). Jeżeli jesteście fanami overclockingu i chcielibyście samodzielnie podkręcić moc procesora, szukajcie oznaczenia „OC” albo dopisku „K” lub „X” przy modelach Intela (jeżeli chodzi o AMD, to niemal każdy procesor tego producenta można poddać overclockingowi).

Kiedy wybierzemy już procesor, musimy dobrać do niego odpowiednią płytę główną. - 2018-12-10
Kiedy wybierzemy już procesor, musimy dobrać do niego odpowiednią płytę główną.

Płyta główna

Przy zakupie płyty głównej powinniśmy zwrócić uwagę na jej socket, czyli gniazdo procesora, który będzie determinował to, jaki procesor będziemy mogli w niej zamontować. Szczególnie dużo uwagi temu zagadnieniu trzeba poświęcić w przypadku Intela, który lubi stosunkowo często zmieniać swoje sockety. Płyty główne występują w różnych standardach wielkościowych (mini atx, mikro atx, atx, extended atx, xl atx) określających liczbę i możliwości znajdujących się w nich slotów. Warto zadbać o to, by płyta główna miała odpowiednią ilość miejsca na kości pamięci oraz porty umożliwiające podłączenie kilku dysków (HDD i SSD).

Chłodzenie

Tańsze procesory, których nie można poddać overclockingowi, posiadają już wbudowane chłodzenie, zaspokajające ich potrzeby. W przypadku sprzętów, które można podkręcić, producenci nie załączają często chłodzenia. Dobieramy je na podstawie osiągów - im większa zmiana fabrycznych ustawień, tym większa będzie temperatura oraz napięcie procesora, a tym samym przyda nam się potężniejsze chłodzenie.

W naszym „rozsądnym” cenowo zestawie nie chcemy montować przesadzonego systemu chłodzenia. - 2018-12-10
W naszym „rozsądnym” cenowo zestawie nie chcemy montować przesadzonego systemu chłodzenia.

Pamięć RAM

Minimum (a zarazem optimum) dla gracza to 8 GB rozłożone na dwie kości pamięci po 4 GB z odpowiednio wysokim taktowaniem. Dopuszczalną częstotliwość taktowania określa płyta główna. Ważne jest także wybranie odpowiedniego typu pamięci, chociaż dzisiaj, kupując nowe sprzęty, nie powinno się już inwestować w technologię starszą niż DDR4. Zwłaszcza że moduły RAM nie posiadają kompatybilności wstecznej. Na wydajność pamięci RAM wpływa też CL (CAS latency), czyli opóźnienie pamięci. Im niższe, tym lepiej. Gracze nie powinni przekraczać poziomu 15-16 CL.

Karta graficzna

Tutaj warto w pierwszej kolejności skupić się na taktowaniu GPU. Im wyższe, tym lepiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że NVIDIA i AMD tworzą swoje podzespoły w oparciu o różne architektury, więc nie powinno się zestawiać ich parametrów pod tym względem w skali 1:1. Pamięć karty graficznej zakupionej z myślą o graniu nie powinna spadać poniżej 4 GB, gdyż przekłada się na możliwość uruchamiania gry w wyższych rozdzielczościach. Podobnie jak procesory, karty graficzne również można podkręcać, na co wskazują takie oznaczenia, jak wspomniane już „OC”.

Topowe modele kart graficznych póki co lepiej zostawić na sklepowych gablotach. - 2018-12-10
Topowe modele kart graficznych póki co lepiej zostawić na sklepowych gablotach.

Dysk

Służy do przechowywania danych. Na rynku występuje w dwóch typach: HDD i SSD (te znowu dzielą się na SATA i M2). Pierwsze są aktualnie naprawdę tanie, nawet przy dużych pojemnościach. Wykonane są jednak w technologii, która nie wykazuje się zadowalającą wydajnością. Dyski HDD są także podatne na uszkodzenia. SSD charakteryzują się dużo lepszą prędkością zapisu i odczytu, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz znacznie wyższą ceną. W wersji oszczędnej najlepiej jest inwestować w dwa dyski – mniejszy SSD na system oraz większy HDD do przechowywania danych.

Zasilacz

To wbrew temu, co można by sądzić na podstawie nikłego tematyzowania tego elementu w dyskusjach czy artykułach, jeden z najważniejszych elementów komputera. Źle dobrany może doprowadzić do awarii całej jednostki. Warto zostawić sobie 20% zapasu energetycznego, żeby mieć pewność, że nie dojdzie do spięcia. Zasilacz powinien być też wyposażony w przynajmniej podstawowe zabezpieczenia. Należy tez zwrócić uwagę na okablowanie, które w niektórych przypadkach może technicznie uniemożliwiać podłączenie poszczególnych komponentów.

Na szczęście można kupić tanią obudowę, która będzie solidna i elegancka. - 2018-12-10
Na szczęście można kupić tanią obudowę, która będzie solidna i elegancka.

Obudowa

Tutaj to można zaszaleć. Wybór pudeł jest na rynku ogromny i to w pełnej rozpiętości cenowej. Poza kwestiami estetycznym należy zwrócić uwagę na wielkość wybranej obudowy i sprawdzić, czy zmieści się płyta główna z procesorem, chłodzenie i wybrane dyski. Przed ostatecznym zakupem potwierdzamy też odpowiednią długość kart graficznych i zasilaczy. Wydajna obudowa powinna mieć również dobry system oddawania ciepła (przynajmniej dwa wentylatory).

Nasze zestawienia

Pomocne w wyborze odpowiednich podzespołów z pewnością będą nasze poradniki zakupowe. Dzięki nim dowiecie się, czym kierować się podczas zakupów oraz rozeznacie się w ciekawych ofertach różnych producentów.

  1. Procesory
  2. Karty graficzne
  3. Zasilacze
  4. Obudowy