Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Hardware 3 grudnia 2018, 12:01

autor: Maiman

Jaki telewizor do PS4 i Xbox One w 2018 roku?

Pomagamy wybrać telewizor odpowiedni do konsoli, który spełni oczekiwania każdego gracza.

HDR – co to i czy tego potrzebuję?

Jak obsługa HDR (High Dynamic Range) zwiększa realizm wyświetlanego obrazu – i kiedy się on przydaje:

  1. Dzięki większej jasności maksymalnej – oferowanej przez matrycę telewizora obsługującego HDR – zwiększa się (nawet czterokrotnie) zakres i głębia wyświetlanych barw.
  2. To, co widzimy na ekranie, bliższe jest w rezultacie kolorom, które nasze oczy rejestrują podczas obserwowania otoczenia.
  3. W połączeniu z rozdzielczością 4K, odpowiednim kontrastem i innymi parametrami, obraz wykorzystujący HDR wyglądają tak realistycznie i żywo, jak to obecnie możliwe.
  4. Zakup telewizora obsługującego HDR możecie sobie odpuścić, jeśli ma Wam posłużyć przez rok czy dwa lata. W nieco odleglejszej przyszłości technologia ta stanie się jednak bardziej rozpowszechniona – zarówno w przemyśle growym, jak i filmowo-serialowym.
Porównywanie obrazu HDR do obrazu bez HDR nie ma sensu, o ile nie robicie tego na ekranie obsługującym HDR. - 2018-12-03
Porównywanie obrazu HDR do obrazu bez HDR nie ma sensu, o ile nie robicie tego na ekranie obsługującym HDR.

Czy HDR bardzo przyda mi się w grach konsolowych?

Obsługujące HDR telewizory są znacznie droższe od swoich konkurentów niewspierających tej technologii. HDR jest też jednak wykorzystywany przez coraz więcej gier dostępnych na PlayStation 4 i Xboksie One (modele S i X). Czy warto w takim razie sypnąć groszem z nadzieją, że po odpaleniu najnowszego tytułu „spadnie się z krzesła” na widok wizualnych fajerwerków?

Odpowiedź na to pytanie leży niestety po stronie twórców… samych gier. Tylko do nich należy decyzja, czy – i w jakim stopniu – ich tytuł wykorzysta HDR. O ile w przypadku produkcji ekskluzywnych można przypuszczać, że deweloper dopieści każdy detal i zadba również o dynamiczną paletę barw, gry multiplatformowe często odpuszczają sobie szlifowanie tego elementu. Nawet świetnie wyglądające Red Dead Redemption 2 – reklamujące się sloganem „HDR ready” – angażuje technologię tylko podczas renderowania niektórych rodzajów oświetlenia, jak ogniska. Reszcie obrazu brakuje natomiast fotorealizmu, na jaki pozwala wyposażony w technologię HDR ekran.

„Fake HDR” to problem wielu gier konsolowych, który jednak niebawem może odejść w zapomnienie. (źródło: Digital Foundry) - 2018-12-03
„Fake HDR” to problem wielu gier konsolowych, który jednak niebawem może odejść w zapomnienie. (źródło: Digital Foundry)

Co z filmami w HDR?

HDR obsługuje generalnie więcej filmów niż gier. Telewizor wspierający tę technologię nie sprawi jednak, że każdy film zacznie nagle wykorzystywać bogatszą paletę barw. Aby cieszyć się takim „rozszerzonym” doświadczeniem, musicie najpierw zaopatrzyć się w film „HDR ready”. Do tego przyda się odtwarzacz Blu-Ray – bo to na „niebieskich nośnikach” właśnie wypala się tego typu produkcje.