Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Hardware 3 grudnia 2018, 12:01

autor: Maiman

Jaki telewizor do PS4 i Xbox One w 2018 roku?

Pomagamy wybrać telewizor odpowiedni do konsoli, który spełni oczekiwania każdego gracza.

4K czy 1080p – jaką rozdzielczość wybrać?

Co trzeba wiedzieć o rozdzielczości ekranu telewizora:

  1. Znalezienie niezbyt drogiego (do 3 tysięcy złotych) telewizora obsługującego rozdzielczość 4K (lub Ultra HD) to dzisiaj żaden problem.
  2. Należy pamiętać, że w teorii 4K i Ultra HD (UHD) odpowiadają dwóm różnym rozdzielczościom: odpowiednio 4096 x 2160 pikseli i 3840 x 2160 pikseli. W praktyce owe skróty zwykło się jednak stosować zamiennie w odniesieniu do niższej rozdzielczości. Tak też czynią producenci sprzętu.
  3. W 4K warto zainwestować, bo rozdzielczość tę zacznie w przyszłości obsługiwać większość gier, a już dziś domyślnie skalują do niej konsole takie jak Xbox One X czy PlayStation 4 Pro.
  4. W 1080p warto zainwestować, jeśli nie ma się wystarczających środków na telewizor 4K albo przekątna ekranu takiego telewizora nie przekracza 40 cali (ale wówczas mówimy zasadniczo o monitorze).
Balony w 4K. Na skompresowanym obrazku tego nie widać, ale muszą wyglądać naprawdę ładnie. - 2018-12-03
Balony w 4K. Na skompresowanym obrazku tego nie widać, ale muszą wyglądać naprawdę ładnie.

Dlaczego warto inwestować w 4K?

Rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli – 4K – wiele osób wciąż uważa za niepotrzebny bajer, na który najlepszym pecetom nie wystarcza mocy obliczeniowej. W świecie telewizorów i konsol coraz szybciej staje się ona jednak standardem. Już dziś maszyny Microsoftu i Sony domyślnie skalują większość gier obsługujących 1080p do 4K – ale i skalowanie powoli odchodzi do lamusa. Ostatnio prawdziwym (czyt. nieskalowanym) 4K i płynnością na poziomie 30 klatek na sekundę cieszyli się posiadacze Xboksa One X ogrywający Red Dead Redemption 2. Od majaczącego na horyzoncie PlayStation 5 także można oczekiwać obsługi tej rozdzielczości. Popularyzacja 4K w świecie gier nie jest zatem kwestią nadchodzących dekad, a miesięcy.

Dlatego – z perspektywy gracza – wybór telewizora wspierającego 4K to decyzja przyszłościowa i najbardziej rozsądna. Poza grami rozdzielczość tę wspierają materiały filmowe popularnych serwisów streamingowych – takich jak Netflix – czy zwykłe filmiki na YouTube. W kolejnych latach ich śladem niemal na pewno podąży większość programów telewizyjnych.

4K staje się standardem w serwisach streamingowych i na YouTube, a w przyszłości przejdą na niego zwykłe programy telewizyjne. - 2018-12-03
4K staje się standardem w serwisach streamingowych i na YouTube, a w przyszłości przejdą na niego zwykłe programy telewizyjne.