Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 6 maja 2020, 15:45

autor: Ramzes

Ranking kart graficznych Nvidia i AMD - maj 2020

GeForce RTX 2070, 2080 i 2080 z serii Super kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 5700 i 5700 XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych wiosną 2020 roku.

Zawarte w niniejszym artykule porady dotyczące zakupu kart graficznych dla graczy pecetowych powinny dać Wam wystarczającą ilość wartościowych informacji i ułatwić podjęcie decyzji, którą kartę wybrać. W tym miejscu chcielibyśmy podzielić się z Wami jedynie podstawowymi poradami, które warto wziąć pod uwagę, jeśli przymierzacie się do zakupu nowej jednostki.

Jeśli składacie zupełnie nowy komputer, musicie najpierw zdefiniować budżet, jaki zamierzacie na niego przeznaczyć. Warto stosować zasadę, że karta graficzna powinna stanowić około jednej trzeciej całkowitej wartości komputera do gier. To powinno dać gwarancję, że żaden komponent sprzętowy nie stanie się wąskim gardłem zestawu - tzn. żaden element komputera nie będzie wpływać na spowolnienie innych podzespołów.

Karta graficzna to z punktu widzenia gracza jeden z najważniejszych podzespołów komputera. - Ranking kart graficznych Nvidia i AMD - maj 2020 - dokument - 2020-05-06
Karta graficzna to z punktu widzenia gracza jeden z najważniejszych podzespołów komputera.

Podczas wymiany karty graficznej należy pamiętać, aby jej wydajność nie była ograniczona przez potencjalnie zbyt słaby procesor i monitor - jeśli i tak grasz tylko na pełnym ekranie w Full HD (w porównaniu do 4K), nie potrzebujesz drogiej grafiki, chyba że zawsze chcesz się bawić w ponad sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Która karta graficzna jest najlepsza dla graczy? Przed zakupem należy rozważyć następujące kwestie: które gry powinny działać i w jaki sposób (rozdzielczość, szczegóły i fps)? Jednym z najważniejszych pytań jest oczywiście: „jaki jest mój budżet?”. Dlatego oferujemy przegląd najciekawszych obecnie kart graficznych w różnych segmentach cenowych z benchmarkami w rozdzielczości Full HD, WQHD i UHD, a także zalecenia dotyczące tego, jak dobrze dany model może „wyświetlać” aktualne gry.

Wszystkie karty graficzne zostały podzielone na kilka kategorii. Większość modeli, jakie proponujemy, to nowe GPU (to znaczy nadal możesz je kupić w sklepie z pełną gwarancją), ale dla porównania znajdziecie także takie, które zostały wycofane z produkcji, a więc z reguły nie można ich już kupić (chyba, że interesują Cię egzemplarze używane).

Półka cenowa do 1000 zł jest bardzo popularna. Karty graficzne w tej kategorii cechują się przyzwoitym stosunkiem cena/wydajność w najbardziej popularnej rozdzielczości 1920x1080. Jednak to karty z segmentu do 1500 zł nadają się najlepiej do FullHD i grania w 60fps na wysokich ustawieniach graficznych. Część z nich może stanowić pierwszy krok do świata WQHD (2560x1440).

Nvidia Titan RTX to najmocniejsza karta graficzna w grach na rynku. Każda prezentowana poniżej konstrukcja została do niej przyrównana.
Nvidia Titan RTX to najmocniejsza karta graficzna w grach na rynku. Każda prezentowana poniżej konstrukcja została do niej przyrównana.

W trzeciej kategorii znajdziesz karty graficzne w cenie od 1500 do 2000 zł. Nie będą one tak opłacalne jak układy klasy niższej, ponieważ półka cenowa przesunęła się po wydaniu kart z serii RTX. Te modele są dziś raczej wykorzystywane do grania w rozdzielczości WQHD (2560x1440), a nie 1080p. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie byś wykorzystał takie karty do Full HD, tym bardziej, że monitory dla graczy z wysokim odświeżaniem ekranu są aktualnie bardzo popularne.

Ostatnia kategoria zarezerwowana została dla entuzjastów sprzętu komputerowego. Bezkompromisowa wydajność za duże pieniądze, czyli to, czego szukają najwięksi zapaleńcy gier komputerowych. Znajdziesz tutaj konstrukcje, które bez problemu radzą sobie z osiąganiem bardzo dobrej wydajności w rozdzielczości 1440p, a nawet 4k.

Uwaga! Wszystkie procentowe wartości są liczbami, które odpowiadają średniej ilości fps w grach Red Dead Redemption 2, Shadow of the Tomb Raider, Battlefield V oraz Star Wars Jedi: Fallen Order. Wyniki zostały uszeregowane na podstawie danych zebranych z testów przeprowadzonych przez serwisy Hardware Unboxed, Techpowerup, Jayztwocents oraz Gamers Nexus.

TWOIM ZDANIEM

Ile byłbyś w stanie wydać kasy na kartę graficzną?

Do 1500 zł
31,4%
Do 1000 zł
19,7%
Do 2000 zł
18,4%
Powyżej 3000 zł
11%
Do 3000 zł
10,8%
Do 500 zł
8,8%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2020
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2020

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

AMD Radeon czy Nvidia GeForce? Jakie karty graficzne kupują Polacy - TOP 5
AMD Radeon czy Nvidia GeForce? Jakie karty graficzne kupują Polacy - TOP 5

Jakie karty graficzne Polacy kupują najchętniej? Czy Nvidia nadal rządzi na salonach, a może skutecznie wygryza ją AMD? Postanowiliśmy sprawdzić, czy nad Wisłą chętniej sięgamy po GeForce, czy po Radeon.

AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT – którą wersję kupić?
AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT – którą wersję kupić?

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo wariantów kart graficznych AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT. Prawie wszystkie mogą pochwalić się dobrym stosunkiem ceny do jakości i wydajności – ale niektóre niereferenty są pod tym względem zauważalnie lepsze.