Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 13 stycznia 2021, 12:16

autor: Ramzes

Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021

GeForce RTX 3080 czy RTX 3070 kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 5700 i 5700 XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych w 2021 roku.

Zawarte w niniejszym artykule porady dotyczące zakupu kart graficznych dla graczy pecetowych powinny dać Wam wystarczającą ilość wartościowych informacji i ułatwić podjęcie decyzji, którą kartę wybrać. W tym miejscu chcielibyśmy podzielić się z Wami jedynie podstawowymi poradami, które warto wziąć pod uwagę, jeśli przymierzacie się do zakupu nowej jednostki.

Jeśli składacie zupełnie nowy komputer, musicie najpierw zdefiniować budżet, jaki zamierzacie na niego przeznaczyć. Warto stosować zasadę, że karta graficzna powinna stanowić nie mniej niż jedna trzecia całkowitej wartości komputera do gier. To powinno dać gwarancję, że żaden komponent sprzętowy nie stanie się wąskim gardłem zestawu - tzn. żaden element komputera nie będzie wpływać na spowolnienie innych podzespołów.

Karta graficzna to z punktu widzenia gracza jeden z najważniejszych podzespołów komputera. - Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021 - dokument - 2021-01-13
Karta graficzna to z punktu widzenia gracza jeden z najważniejszych podzespołów komputera.

Podczas wymiany karty graficznej należy pamiętać, aby jej wydajność nie była ograniczona przez potencjalnie zbyt słaby procesor i monitor - jeśli i tak grasz tylko na pełnym ekranie w Full HD (w porównaniu do 4K), nie potrzebujesz drogiej grafiki, chyba że zawsze chcesz się bawić w ponad sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Która karta graficzna jest najlepsza dla graczy? Przed zakupem należy rozważyć następujące kwestie: które gry powinny działać i w jaki sposób (rozdzielczość, szczegóły i fps)? Jednym z najważniejszych pytań jest oczywiście: „jaki jest mój budżet?”. Dlatego oferujemy przegląd najciekawszych obecnie kart graficznych w różnych segmentach cenowych z benchmarkami w rozdzielczości Full HD, QHD i UHD, a także zalecenia dotyczące tego, jak dobrze dany model może „wyświetlać” aktualne gry.

Wszystkie proponowane przez nas karty graficzne zostały podzielone na kilka kategorii. Większość modeli, jakie proponujemy, to nowe GPU (to znaczy nadal możesz je kupić w sklepie z pełną gwarancją), ale dla porównania znajdziecie także takie, które zostały wycofane z produkcji, a więc z reguły nie można ich już kupić (chyba, że interesują Cię egzemplarze używane).

Półka cenowa do 1000 zł jest bardzo popularna. Karty graficzne w tej kategorii cechują się przyzwoitym stosunkiem cena/wydajność w najbardziej popularnej rozdzielczości 1920x1080. Jednak to karty z segmentu do 1500 zł nadają się najlepiej do FullHD i grania w 60fps na wysokich ustawieniach graficznych. Część z nich może stanowić pierwszy krok do świata QHD (2560x1440).

Nvidia Titan RTX to jedna z najdroższych kart graficznych na rynku. Są jednak znacznie tańsze i lepsze do gier konstrukcje.
Nvidia Titan RTX to jedna z najdroższych kart graficznych na rynku. Są jednak znacznie tańsze i lepsze do gier konstrukcje.

W trzeciej kategorii znajdziesz karty graficzne w cenie od 1500 do 2000 zł. Nie będą one tak opłacalne jak układy klasy niższej, ponieważ półka cenowa przesunęła się po wydaniu kart z serii RTX. Te modele są dziś raczej wykorzystywane do grania w rozdzielczości WQHD (2560x1440), a nie 1080p. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie byś wykorzystał takie karty do Full HD, tym bardziej, że monitory dla graczy z wysokim odświeżaniem ekranu są aktualnie bardzo popularne.

Ostatnia kategoria zarezerwowana została dla entuzjastów sprzętu komputerowego. Bezkompromisowa wydajność za duże pieniądze, czyli to, czego szukają najwięksi zapaleńcy gier komputerowych. Znajdziesz tutaj konstrukcje, które bez problemu radzą sobie z osiąganiem bardzo dobrej wydajności w rozdzielczości 1440p, a nawet 4k.

Uwaga! Wszystkie procentowe wartości są liczbami, które odpowiadają średniej ilości fps w grach Red Dead Redemption 2, Shadow of the Tomb Raider, Battlefield V oraz Star Wars Jedi: Fallen Order. Wyniki zostały uszeregowane na podstawie danych zebranych z testów przeprowadzonych przez serwisy Hardware Unboxed, Techpowerup, Jayztwocents oraz Gamers Nexus.

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

TWOIM ZDANIEM

Ile byłbyś w stanie wydać kasy na kartę graficzną?

Do 1500 zł
29,9%
Do 2000 zł
19,5%
Do 1000 zł
17,7%
Powyżej 3000 zł
12,7%
Do 3000 zł
12,5%
Do 500 zł
7,7%
Zobacz inne ankiety
1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać
1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać

Czy warto kupić używaną kartę graficzną z Chin? Nasz poradnik podpowie jak kupić tańszego GeForce'a lub Radeona i nie dać się nabrać.

Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

RTX 3070 vs 2080 Ti - Czy warto czekać na nowe karty GeForce
RTX 3070 vs 2080 Ti - Czy warto czekać na nowe karty GeForce

W pierwszym dniu września firma Nvidia pokazała oficjalnie trzy pierwsze układy graficzne z serii GeForce RTX 3000. Wyczekiwane GPU bazują na nowej architekturze Ampere i mają oferować znaczny przyrost wydajności.