Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 17 listopada 2020, 14:03

autor: rassi

Tani smartfon - 11 telefonów do 700 zł wartych polecania w 2020 roku

Smartfon teoretycznie może być albo tani, albo dobry. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, udowadniające, że sprzęt z niższej półki również może nadawać się do czegoś więcej niż tylko rozmawiania i wysyłania SMS-ów.

Wybór telefonu do 700 złotych nie jest prostym zadaniem. W tej półce cenowej ciężko o smartfona kompletnego. Zdarzają się co prawda wyjątki i korzystne promocje, ale znacznie częściej będzie trzeba iść na kompromisy i zrezygnować z jednej funkcji na rzecz drugiej. O ile wybranie 10 telefonów za maksymalnie 1000 złotych, które zaspokoiłby potrzeby większości użytkowników, nie było zadaniem przesadnie trudnym, o tyle stworzenie ciekawej i różnorodnej listy dysponując budżetem o 300 złotych niższym, nastręczyło już pewnych problemów. Pewniaków było zaledwie kilka.

Przeglądając dziesiątki smartfonów do 700 złotych można zaobserwować kilka ciekawych rzeczy. Wiele nowych telefonów z tego przedziału cenowego jest podobnych do siebie. Większym zaskoczeniem jest jednak odkrycie tego, że część starszych modeli oferuje np. większą rozdzielczość ekranu niż urządzenia, które miały swoją premierę w ubiegłym roku. Zmalała rozdzielczość, ale powiększył się rozmiar. W większości telefonów z zestawienia przekątna znacznie przekracza 6 cali. Koniec końców ma to negatywny wpływ na zagęszczenie pikseli, a tym samym jakość obrazu.

Tani telefon może przynieść wiele radości. Kluczowe jest odnalezienie najlepszego modelu dla siebie. - Tani smartfon - 11 telefonów do 700 zł wartych polecania w 2020 roku - dokument - 2020-11-17
Tani telefon może przynieść wiele radości. Kluczowe jest odnalezienie najlepszego modelu dla siebie.

Największą trudnością okazało się znalezienie smartfonów, które można określić mianem „produkt kompleksowy”. Można je policzyć na palcach jednej ręki. W pozostałych przypadkach trzeba było z czegoś zrezygnować, aby zmieścić się w budżecie. Mowa m.in. o trzecim aparacie, większej pojemności baterii czy dodatkowym gigabajcie RAM. Najważniejsza stała się więc różnorodność i to, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Stworzenie listy telefonów, z których każdy byłby godny polecenia dla wszystkich, szybko okazało się bowiem nierealne.

Najlepsze smartfony do 700 złotych

W obszarze telefonów do 700 złotych wystarczyło kilka miesięcy, aby lista najlepszych modeli przestała być aktualna. To świetna wiadomość dla użytkowników. Świeże urządzenia są coraz lepsze i często wprowadzają w ten przedział cenowy „nowości”, których nie można było znaleźć w nim wcześniej. Jednym słowem postęp.

 1. Realme 5 – wydajne podzespoły
 2. Oppo A52 – najlepsze zdjęcia po zmroku
 3. Xiaomi Redmi Note 8T – smartfon kompletny
 4. Cubot X20 Pro – aż 6 GB pamięci RAM
 5. Redmi 9 – świetny stosunek ceny do możliwości
 6. Umidigi A7 Pro – szklane plecki i metalowa ramka
 7. Huawei P40 Lite E – prawdopodobnie najlepszy aparat
 8. Cubot Quest – pancerny z certyfikatem IP68
 9. Alcatel 3L 2020 – wzorowa optymalizacja baterii
 10. Motorola Moto G8 – nowoczesny design
 11. Realme C3 – długi czas pracy na jednym ładowaniu

W następstwie aktualizacji z listy zniknęło 8 smartfonów: Xiaomi Mi A3, Motorola Moto G7 Power, Xiaomi Redmi Note 7, Motorola One, Sharp Aquos D10, Honor Lite 10, Alcatel 3X 2019, Asus ZenFone Max M2 i Motorola Moto G6. Powodów stojących za tym, że modele te zostały podmienione, było kilka. Głównym była słaba dostępność lub jej całkowity brak w sklepach i na aukcjach. Pojawili się też naturalni następcy. I tak Moto G8 zastąpiła Moto G6. Na liście po raz pierwszy znalazło się urządzenie Umidigi. Wydaje się, że poprzednia „dziesiątka” była mocniejsza, ale i w tej można znaleźć kilka perełek, które biją na głowę niektóre znacznie droższe smartfony. Moje osobiste TOP 3 to Cubot X20 Pro, Oppo A52 oraz oczywiście Xiaomi Redmi Note 8T. Na wyróżnienie zasługuje Huawei P40 Lite E (za aparat), Realme C3 (za czas pracy na jednym ładowaniu), Alcatel 3L 2020 (za znakomitą optymalizację akumulatora), Umidigi A7 Pro (za materiały użyte do produkcji) i Cubot Quest (pomimo dwóch lat od premiery ciężko znaleźć lepszy pancerny model).

Co dostaniemy za maksymalnie 700 złotych?

Zapoznając się z urządzeniami z tego przedziału cenowego, da się wyszczególnić kilka cech, które będą często powtarzać się we wielu, choć nie we wszystkich modelach. Na pierwszy ogień idzie jakość wykonania. Większość telefonów ma plastikową obudowę. Znacznie rzadziej trafiają się urządzenia ze szklanymi pleckami. Przekątna ekranu mieści się w przedziale od 5,50 cala do nawet 6,53 cala. Słabo wypada przy tym rozdzielczość – zazwyczaj HD+ (6 przypadków). Nieźle prezentuje się ilość pamięci RAM i miejsca na dane. Odpowiednio 4 GB i 64 GB. Zdarzają się wyjątki. Taki Cubot X20 Pro dysponuje aż 6 gigabajtami, ale Realme C3 ma już tylko 3 GB RAM-u. Dobrą wiadomością jest fakt, że żadne z zaprezentowanych urządzeń nie ma baterii mniejszej niż 4000 mAh. Przy małym zagęszczeniu pikseli przekłada się to na długą pracę urządzenia na jednym ładowaniu. Większość smartfonów wspiera funkcję szybkiego ładowania.

Przejdźmy do możliwości foto. Uogólniając, można stwierdzić, że niemal każdy telefon przyzwoicie radzi sobie w dobrych warunkach oświetleniowych i ma ogromne problemy z zachowaniem wysokiej jakości przy zdjęciach nocnych. Oprócz głównego obiektywu najczęściej są obecne jeszcze dwa, a nawet trzy aparaty. We większości przypadków są to jednostki do zdjęć makro i szerokokątnych. Za 700 złotych lub mniej da się kupić telefon z NFC!

TWOIM ZDANIEM

Często wymieniasz telefon?

Raz na parę lat
89%
Raz do roku
7,2%
Częściej niż raz w roku
3,8%
Zobacz inne ankiety
Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku
Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku

Smartfony ze średniej półki cenowej cieszą się coraz większą popularnością (m.in. dzięki Xiaomi) – postanowiliśmy więc przejrzeć co w Polsce oferują najwięksi producenci i sprawdzić, jakie modele telefonów do 1200 zł warto wybrać.

Bardzo tani smartfon – jaki telefon do 350 złotych wybrać w 2020 roku?
Bardzo tani smartfon – jaki telefon do 350 złotych wybrać w 2020 roku?

Kupno taniego smartfona nie zawsze musi oznaczać wydanie pieniędzy na beznadziejną i leciwą konstrukcję – choć sprzęty za mniej niż 350 złotych nie są demonami wydajności, to da się wybrać model, który spełni Wasze oczekiwania.

Najlepszy smartfon do 1000 zł | TOP 10
Najlepszy smartfon do 1000 zł | TOP 10

Żeby cieszyć się szybkim i robiącym dobre zdjęcia smartfonem nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych. Już telefony ze średniej półki spełnią oczekiwania większości użytkowników. Którymi z nich warto zainteresować się w pierwszej kolejności?