Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Breath of Fire IV PS1

Czwarta odsłona serii japońskich RPG-ów, których elementem charakterystycznym są ludzie obdarzeni niezwykłą mocą i mogący zmieniać się w smoki.

RPG, jRPG, manga i anime, smoki.

Capcom | producent

Capcom | wydawca

wersja językowa:
EN napisy

Data premiery gry Breath of Fire IV | PS1

27kwietnia2000

Sony PlayStation 1
Okładka Breath of Fire IV (PS1)
Breath of Fire IV

Przygotowana przez Capcom czwarta odsłona popularnej serii, która została zapoczątkowana w 1993 roku. Tytuł ponownie wykorzystuje motyw zamiany ludzi w smoki jako element wpływający na mechanikę gry i kształtujący przedstawianą historię.

Fabuła

Podczas poszukiwań księżniczki Eliny, która zaginęła podczas misji dyplomatycznej, jej młodsza siostra Nina i lider wojowniczego klanu Woren Cray przypadkowo trafiają na tajemniczego mężczyznę. Ryu nie pamięta nic poza swoim imieniem. Podróżnicy nakłaniają go, by do nich dołączył i wyruszają dalej ze swoją misją. Z czasem okazuje się, że w ich rękach leży los całego świata, a tajemnicza przeszłość Ryu ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości ludzkości. Młody mężczyzna ma bowiem sporo wspólnego z dawnym władcą imperium Fou, Fou-Lu, który niespodziewanie powrócił do świata żywych, by podporządkować sobie wszystko i wszystkich.

Mechanika

Breath of Fire IV to rozbudowany japoński RPG, w którym elementy typowe dla gatunku przeplatają się ze zrealizowanymi na potrzeby produkcji pomysłami twórców. Kamera prezentuje akcję w rzucie izometrycznym, ale można nią swobodnie obracać, by obserwować teren. W trakcie przygody gracze poświęcają czas na zwiedzanie kolejnych obszarów, rozmowy z NPC-ami, toczenie pojedynków z napotkanymi przeciwnikami, rozwijanie zdolności swoich postaci, a także rozmaite aktywności poboczne. Wśród nich jest m.in. tradycyjna dla serii mini-gra, polegająca na łowieniu ryb.

Potyczki w grze toczone są w systemie turowym. Drużyna herosów uczestniczy w nich podzielona na dwa składy po trzy postacie. Pierwszy aktywnie bierze udział w boju, korzystając z ataków fizycznych, czarów, a także zdolności specjalnych. Pozostała trójka odpoczywa w rezerwie, odnawiając posiadane punkty zdrowia i magii. W każdym momencie gracz może swobodnie zmieniać formacje, dostosowując się do sytuacji na arenie. Unikalnym elementem produkcji jest system kombosów – odpalenie ataków w odpowiedniej kolejności powoduje większe obrażenia i zwiększa szanse na sukces gracza.

Każdy z sześciu dostępnych bohaterów ma własną umiejętność specjalną, która nie tylko przydaje się w konfrontacjach z oponentami, ale również w trakcie eksploracji świata. Gracze mogą wpływać na kierunek rozwoju dostępnych herosów, wybierając różnych dostępnych mentorów i wykonując dla nich konkretne misje.

Kwestie techniczne

Breath of Fire IV łączy dwuwymiarowe, ręcznie rysowane sprite’y postaci ze szczegółowymi trójwymiarowymi tłami. Projekty bohaterów przygotował, po raz kolejny w serii, Tatsuya Yoshikawa. Jednym z atutów gry jest ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Yoshino Aokiego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Breath of Fire IV

Wymagania wiekowe Breath of Fire IV

12+

Recenzja: Breath of Fire IV

wiadomość1 lipca 2003

Breath of Fire IV kolejna część znakomitej serii z gatunku role-playing, znanej do tej pory konsolowym graczom. Kontynuuje ona opowieść o „smoczych ludziach”, którzy poświęcili swe życie walce ze złą boginią i przywróceniu pokoju na świecie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz