Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry strategiczne wydane w 1997 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Age of Empires
Age of Empires

Strategiczne 30 czerwca 1997

Gra strategiczna czasu rzeczywistego opracowana przez zespół Ensemble Studios. Gracze przejmują kontrolę nad jedną z dwunastu cywilizacji, wśród których pojawia się Babilonia, Egipt, Grecja, czy choćby Korea, a ich głównym zadaniem jest przeprowadzenie jej przez cztery etapy rozwoju, rozciągające się na przestrzeni ponad 10 tysięcy lat. Rozgrywka opiera się na rozbudowie własnego miasta (utrzymanego w jednym z czterech stylów architektonicznych: azjatyckim, egipskim, bliskowschodnim lub greckim), pozyskiwaniu niezbędnych surowców (drewno, żywność, kamień, złoto), opracowywaniu nowych technologii i produkcji jednostek, a w efekcie – na wystawianiu potężnych armii i na konfrontacjach z siłami przeciwnika. Oprócz czterech fabularnych kampanii dla pojedynczego gracza, Age of Empires oferuje specjalne scenariusze, tryb potyczki ze sztuczną inteligencją oraz wieloosobowy wariant rozgrywki dla maksymalnie ośmiu uczestników. Całości dopełnia dopracowana, dwuwymiarowa oprawa graficzna.

PC

Dungeon Keeper (1997)
Dungeon Keeper (1997)

Strategiczne 26 czerwca 1997

Innowacyjna strategia czasu rzeczywistego osadzona w klimatach fantasy, przygotowana przez Petera Molyneux i jego studio Bullfrog Productions (znane m.in. z serii Populous i Syndicate). W odróżnieniu od popularnych w latach 90. dungeon crawlerów, w Dungeon Keeper gracz nie wciela się rządnego przygód herosa, lecz w demonicznego władcę podziemi. Głównym zadaniem jest tu budowa rozległej sieci lochów oraz obrona ich przed zakusami bohaterów. W tym celu konieczne jest tworzenie umocnień, rozstawianie pułapek oraz zapełnianie niekończących się korytarzy armiami potworów. Równocześnie musimy zatroszczyć się o aspekt ekonomiczny, szukając nowych pokładów złota oraz diamentów, potrzebnych do utrzymania obrońców i rozbudowy kompleksu. Dungeon Keeper oferuje kampanię solową, składająca się z 20 podstawowych oraz 5 dodatkowych misji o zróżnicowanych celach. W grze obecny jest również także czteroosobowy multiplayer. Rozgrywka ukazana została w typowym dla gatunku widoku izometrycznym.

PC

Theme Hospital
Theme Hospital

Strategiczne 14 maja 1997

Utrzymana w humorystycznym tonie gra strategiczna, w której zostajemy właścicielem szpitala. Celem zabawy jest umiejętne prowadzenie placówki medycznej i dbanie o jej rozwój.

PCPS1

Total Annihilation
Total Annihilation

Strategiczne 12 września 1997

Total Annihilation to stworzona przez Chrisa Taylora i zespół deweloperski studia Cavedog Entertainment strategia czasu rzeczywistego (RTS) w klimatach science-fiction. Fabuła gry przedstawia trwający od tysiącleci galaktyczny konflikt między dwiema frakcjami - Core i Arm, który doprowadził do upadku obu cywilizacji. Gracz obejmuje kontrolę nad niedobitkami armii jednej ze stron, próbując odtworzyć dawny potencjał militarny i ostatecznie przechylić szalę zwycięstwa.

PC

Myth: Upadli Władcy
Myth: Upadli Władcy

Strategiczne 21 lipca 1997

Osadzona w realiach fantasy taktyczna strategia czasu rzeczywistego, za której powstanie odpowiada założone w 1991 roku studio Bungie Software. W grze wcielamy się w postać dowódcy Armii Światła, prowadzącego swoje armie do boju z siłami ciemności dowodzonymi przez tytułowych Upadłych Lordów. W odróżnieniu od większości typowych strategii czasu rzeczywistego, w grze Myth: The Fallen Lords nie musimy się martwić o surowce, gdyż rozgrywka koncentruje się w całości na potyczkach z kolejnymi oddziałami przeciwnika. Dodatkowo, wraz z kolejnymi zwycięskimi bitwami, walczący pod naszą komendą wojownicy różnych ras zyskują doświadczenie, co czyni ich potężniejszymi i pozwala wygrywać starcia nawet z przeważającymi siłami wroga. Niewątpliwym atutem produkcji jest w pełni trójwymiarowe środowisko oraz zaawansowany silnik fizyczny, dzięki któremu na efekt starć wpływ mają rozmaite czynniki zewnętrzne, a wszystkie znajdujące się na mapie obiekty mogą zostać użyte podczas bitwy.

PC

Worms 2
Worms 2

Strategiczne 18 stycznia 1997

Worms 2 to druga odsłona cyklu strategii turowych, rozwijanego przez studio Team 17 Software. Gracz kieruje poczynaniami tytułowych robali uzbrojonych w różnego rodzaju broń, a jego zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich jednostek przeciwnika. Twórcy przewidzieli kilka wariantów rozgrywki, w tym tryb multiplayer dla maksymalnie 6 osób.

PC

KKND
KKND

Strategiczne 11 czerwca 1997

Krush Kill 'N Destroy jest strategią czasu rzeczywistego (RTS) osadzoną w realiach panujących w 60 lat po III Wojnie Światowej - 2079 r. W wyniku konfliktu nuklearnego ludzkość podzielona została na dwa odmienne obozy: ocalałych i mutantów.

PC

Panzer General IIID, Operation Panzer
Panzer General IIID, Operation Panzer

Strategiczne 30 września 1997

Oficjalna kontynuacja legendarnej gry firmy SSI z 1994 roku. Przenosimy się ponownie w czasy II wojny światowej, by wziąć udział w bitwach rozgrywanych w Europie Zachodniej i Wschodniej, Afryce Północnej a także fikcyjnej kampanii w USA.

PC

X-COM: Apocalypse
X-COM: Apocalypse

Strategiczne 13 maja 1997

Trzecia odsłona popularnej serii turowych gier strategicznych firmy Microprose, w których stajemy na czele organizacji o nazwie X-COM, powołanej celem ochrony Ziemi przed atakami Obcych. W ogólnych założeniach rozgrywka przebiega tu niemal identycznie, jak w poprzednich odsłonach cyklu. Podczas zabawy budujemy i rozwijamy kolejne bazy, prowadzimy badania nad rozwojem technologii i wynajmujemy oraz wyposażamy naszych żołnierzy. Wszystko zaś po to, by wysyłać ich w kolejne misje, których celem jest oczyszczenie obszarów opanowanych przez Obcych. Mimo to gra X-COM: Apocalypse pełna jest zmian i nowości, z czego najważniejszą wydaje się nowy teatr działań. Tym razem nie jest to już bowiem cała Ziemia, ale potężna metropolia Mega-Prime, w której funkcjonują różne niezależne organizacje, prowadzące działalność nie zawsze sprzyjającą naszej sprawie. Poza ulepszoną oprawą audiowizualną, na uwagę zasługuje także nowość: reakcje poszczególnych grup społecznych na podejmowane przez gracza działania.

PC

Sid Meier's Gettysburg
Sid Meier's Gettysburg

Strategiczne 13 czerwca 1997

Obejmij dowództwo nad jedną z armii Unii lub Konfederacji i swym kunsztem strategicznym przesądź o losach największej bitwy wojny secesyjnej.

PC

Dark Colony
Dark Colony

Strategiczne 8 października 1997

Dark Colony to ciekawa strategia czasu rzeczywistego (RTS), opracowana przez specjalistów z zespołu Strategic Simulations Inc. (SSI). Przenosimy się w niej do połowy XXII wieku, w którym to okresie trwają prace nad kolonizacją Marsa.

PC

Seven Kingdoms: Ancient Adversaries
Seven Kingdoms: Ancient Adversaries

Strategiczne 20 grudnia 1997

Dawno, dawno temu w czasach, gdy ludzie żyli obok bogów i potworów, siedem królestw rywalizowało ze sobą, by zapanować nad światem. Zbuduj swoje imperium i podbij inne królestwa.

PC

Rival Realms
Rival Realms

Strategiczne 15 czerwca 1997

Strategia czasu rzeczywistego rozgrywająca się w średniowiecznym świecie fantasy, gdzie trzy rasy, ludzi, elfów i łuskoskórych, walczą o panowanie nad pozostałymi.

PC

Warlords III: Reign of Heroes
Warlords III: Reign of Heroes

Strategiczne 2 października 1997

Trzecia część Warlords, doskonałej strategicznej gry turowej , której fabuła prowadzi nas tym razem w fantastyczny świat imperium Selentine, zaatakowanego przez moce ciemności.

PC

Incubation: Battle Isle - Faza czwarta
Incubation: Battle Isle - Faza czwarta

Strategiczne 15 listopada 1997

Incubation: Time is Running Out jest klasyczną strategią turową, wyprodukowaną przez studio Blue Byte Software. Akcja gry osadzona została na planecie Scayra, której mieszkańcy zainfekowani zostali tajemniczym wirusem zamieniającym ludzi w krwiożercze bestie. Gracz dowodzi oddziałem komandosów wysłanym z misją uratowania resztki ocalałych kolonistów.

PC

Dungeon Keeper: The Deeper Dungeons
Dungeon Keeper: The Deeper Dungeons

Strategiczne 30 listopada 1997

Oficjalny dodatek do oryginalnej gry strategicznej Dungeon Keeper autorstwa Petera Molyneux. Wraz z nim otrzymujemy piętnaście nowych misji przeznaczonych do zabawy z komputerem i tyle samo map dedykowanych do rozgrywek multiplayer. Twórcy nie zapomnieli też o szeregu poprawek, korygujących niedostatki pierwowzoru.

PC

Warcraft II: The Dark Saga
Warcraft II: The Dark Saga

Strategiczne 31 sierpnia 1997

Konsolowa wersja strategii czasu rzeczywistego Warcraft II: Tides of Darkness, zawierająca w sobie także zadania z dodatku Beyond the Dark Portal. Produkcja pozwala graczowi na poprowadzenie sił ludzi bądź orków w krwawej wojnie o dominację nad krainą Azeroth. Do zadań użytkownika należy budowanie bazy, zbieranie surowców, rozwój armii oraz niszczenie sił wroga. Edycja konsolowa zawiera wiele usprawnień w stosunku do wersji wydanej na komputery osobiste.

PS1

Command & Conquer: Red Alert - The Aftermath
Command & Conquer: Red Alert - The Aftermath

Strategiczne 2 sierpnia 1997

Drugie rozszerzenie do bestsellerowej strategii RTS Command & Conquer: Red Alert, opracowanej pod koniec 1996 roku przez firmę Westwood Studios. Dodatek zatytułowany The Aftermath oferuje osiemnaście nowych scenariuszy dla jednego gracza (po dziewięć dla każdej ze stron), które podobnie jak w poprzednim rozszerzeniu nie zostały połączone w jedną całość. Fani zabawy wieloosobowej otrzymali zaś kolejną setkę nowych map do trybu multiplayer. Sporą atrakcję dodatku stanowi siedem nowych jednostek, które w odróżnieniu od tych z Counterstrike’a, możemy podczas gry swobodnie produkować. Alianci wzbogacili się o dysponujący zdolnością teleportacji czołg Chronotank, mechaników potrafiących naprawiać uszkodzone jednostki oraz ciężarówki wypełnione głowicami jądrowymi. Sowieci zyskali zaś kolejne wynalazki Tesli, takie jak piechotę oraz czołgi atakujące prądem, a także ulepszoną łódź podwodną, potrafiącą niszczyć cele naziemne. Obie strony otrzymały też czyniące ogromne spustoszenie czołgi MAD.

PC

Command & Conquer: Red Alert - Counterstrike
Command & Conquer: Red Alert - Counterstrike

Strategiczne 2 sierpnia 1997

Oficjalny dodatek do wydanej w listopadzie 1996 roku strategii czasu rzeczywistego Command & Conquer: Red Alert autorstwa Westwood Studios. Dodatek zatytułowany Counterstrike oferuje szesnaście nowych scenariuszy (po osiem dla każdej ze stron) o różnym stopniu trudności. W przeciwieństwie do gry macierzystej, nie zostały one jednak połączone w kampanię i mogą być rozgrywane w całkowicie dowolnej kolejności. Nie zapomniano także o zwolennikach rozgrywki wieloosobowej, dla których przygotowane zostało aż 100 nowych, zróżnicowanych map. Całość wzbogacają cztery nowe jednostki: Tesla Tank, Elite Super Soldier, Wonder Dog oraz Superjet. Minus stanowi jednak fakt, iż nie możemy tworzyć ich sami, a są one dostępne tylko w wybranych misjach. Swoistą ciekawostkę C&C: Red Alert – Counterstrike stanowi ukryta minikampania, w której stawiamy czoła… armii gigantycznych mrówek!

PC

Lords of Magic
Lords of Magic

Strategiczne 19 listopada 1997

Osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, łącząca turową eksplorację z bitwami, rozgrywanymi w czasie rzeczywistym. Akcja toczy się w świecie Urak, w którym współistnieje ze sobą 8 różnych religii. Kiedy zły Lord Balkoth pragnie zniszczyć inne religie w imię własnego boga, przedstawiciele pozostałych wyznań muszą zjednoczyć siły w walce ze wspólnym przeciwnikiem.

PC

Dark Reign: The Future of War
Dark Reign: The Future of War

Strategiczne 31 lipca 1997

Dark Reign: The Future of War to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego (RTS), która w 1997 roku wyróżniała się w pełni trójwymiarowym silnikiem graficznym.

PC

Industry Giant
Industry Giant

Strategiczne 20 marca 1997

Symulator ekonomiczny dzięki któremu można sprawdzić swoje umiejętności zarządzania przedsiębiorstwem. Nasze obowiązki obejmują m.in. zdobywanie surowców, poprzez organizowanie sieci transportowej na lądzie, morzu i w powietrzu, budowanie fabryk oraz wprowadzanie wyrobów na rynek. Musimy też radzić sobie z bezlitosną konkurencją.

PC

Warhammer Epic 40,000: Final Liberation
Warhammer Epic 40,000: Final Liberation

Strategiczne 15 grudnia 1997

Warhammer Epic 40,000: Final Liberation to osadzona w realiach popularnego uniwersum science-fiction strategia turowa, wyprodukowana przez studio deweloperskie Holistic Design. Fabuła gry przedstawia konflikt pomiędzy ludźmi i orkami, walczącymi o panowanie nad planetą Volistad. Gracz przejmuje kontrolę nad jedną ze stron i stara się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

PC

Close Combat II: A Bridge Too Far
Close Combat II: A Bridge Too Far

Strategiczne 17 września 1997

Druga część popularnej serii gier strategicznych Close Combat przenosząca nas w czasy II Wojny Światowej, gdzie możemy wykazać swe dowódcze umiejętności podczas słynnej wojskowej operacji desantowej o kryptonimie Market Garden.

PC

War Wind II: Human Onslaught
War Wind II: Human Onslaught

Strategiczne 30 listopada 1997

Kontynuacja RTS-a w klimatach fantasy, opowiadającego o losach wielkiej wojny na planecie Yavaun. W drugiej części gry, do znanych już ras skupionych w dwóch przeciwstawnych obozach, dołączają nowe siły ziemskich marines i naukowców. Produkcja kładzie nieco większy nacisk na rozwój badań i technologii.

PC

Kupiec
Kupiec

Strategiczne 30 czerwca 1997

Kupiec to osadzona w realiach fantasy gra ekonomiczna, stworzona przez polskie studio Color7 Productions. Gracz wciela się w rolę handlarza, który musi zdobyć bogactwo, by wykupić swą narzeczoną z rąk piratów. Produkcja jest konwersją hitu z komputerów 8-bitowych.

PC

Pacific General
Pacific General

Strategiczne 30 czerwca 1997

Piąta i ostatnia część strategicznego cyklu 5-Star General, w której powracamy na fronty II wojny światowej i koncentrujemy na zmaganiach prowadzonych przez wojska amerykańskie i japońskie na wodach Oceanu Spokojnego.

PC

Fallen Haven
Fallen Haven

Strategiczne 8 kwietnia 1997

Fallen Haven to utrzymana w klimatach science-fiction strategia turowa, autorstwa studia Micomeq. Fabuła gry przedstawia zmagania ludzi i obcej rasy Tauran o panowanie nad obfitującą w cenne złoża surowców planetą New Haven. Gracz wciela się w rolę głównodowodzącego siłami wybranej frakcji i ma za zadanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

PC

Tom Clancy's Politika
Tom Clancy's Politika

Strategiczne 30 listopada 1997

Firmowana nazwiskiem Toma Clancy'ego turowa gra strategiczna, wzorowanej na popularnej planszówce Risk firmy Hasbro. Akcja gry toczy się w 1997 roku w Rosji, gdzie nie po nagłej śmierci prezydenta Jelcyna osiem konkurencyjnych frakcji rozpoczyna morderczą rywalizację o przejęcie władzy w państwie.

PC

Command & Conquer: Sole Survivor Online
Command & Conquer: Sole Survivor Online

Strategiczne 30 listopada 1997

Ciekawa poboczna odsłona serii strategii czasu rzeczywistego. W odróżnieniu od poprzednich części Command & Conquer, w tej grze każdy z graczy kontroluje jedną jednostkę i staje do walki z innymi uczestnikami w sieciowych potyczkach. Rozgrywka przypomina więc strzelanki pierwszoosobowe, chociaż jest zaprezentowana w typowym stylu dla serii (widok z góry). Twórcy przygotowali 23 jednostki. W bitwach brało udział nawet do 51 osób.

PC

7th Legion
7th Legion

Strategiczne 26 sierpnia 1997

Strategia czasu rzeczywistego, w której naprzeciw siebie stają frakcje rządzącego na Ziemi Siódmego Legionu oraz niegdysiejszych Wybrańców, powracających do domu po nieudanej misji kolonizacyjnej. Gra zrywa z tradycyjnym schematem pozyskiwania surowców, skupiając się wyłącznie na gotówce zdobywanej za zabicie jednostek przeciwnika. Swoistą innowacją jest też wprowadzenie losowych kart specjalnych, potrafiących odwrócić losy niejednej potyczki.

PC

Wargames: Defcon 1
Wargames: Defcon 1

Strategiczne 15 września 1997

Wargames: Defcon 1 to strategia czasu rzeczywistego (RTS), oparta na motywach głośnego filmu "Gry Wojenne" w reżyserii Johna Badhama. Fabuła osadzona została w nieodległej przyszłości i przedstawia konflikt pomiędzy ludźmi i maszynami. Deweloperzy ze studia Interactive przygotowali łącznie 30 misji do wykonania. Gra jest pierwszym RTS-em, w którym wykorzystano silnik graficzny 3D.

PC

The L.E.D. Wars
The L.E.D. Wars

Strategiczne 15 grudnia 1997

Osadzona w realiach science fiction strategia czasu rzeczywistego, będąca debiutancką produkcją belgijskiego Larian Studios. Gracz staje na czele zbrojnego ramienia megakorporacji, a jego zadaniem jest zabezpieczenie produkcji niezbędnego ludzkości narkotyku o nazwie Liquid Evolution Drug (w skrócie L.E.D.).

PC

Fields of Fire
Fields of Fire

Strategiczne 10 kwietnia 1997

Strategia czasu rzeczywistego z elementami gry RPG, wyprodukowana przez studio Empire Interactive. Akcja rozgrywa się podczas wojen amerykańskich z XVII wieku. Odbywamy rozmaite bitwy, dzięki którym zdobywamy doświadczenie dla naszego bohatera, angażując się w coraz trudniejsze wątki fabularne i zadania do wykonania. Gra posiada tryb dla wielu graczy.

PC

Tribal Rage
Tribal Rage

Strategiczne 10 lutego 1997

Tribal Rage to osadzona w postapokaliptycznych realiach strategia czasu rzeczywistego (RTS), stworzona przez zespół deweloperski studia TalonSoft. Akcja gry osadzona została w roku 2030, a gracze kierują poczynaniami jednej z 6 walczących o surowce i przetrwanie frakcji. Twórcy zadbali o element losowy, powodujący, że kampania single-player zawsze ma inny przebieg, a także możliwość rywalizacji w trybie wieloosobowym.

PC

Imperium Galactica
Imperium Galactica

Strategiczne 1 marca 1997

Strategia kosmiczna łącząca w sobie elementy gier z gatunku RTS oraz turowego rozwoju imperium. Początkowo otrzymujemy do dyspozycji flotę składającą się z kilku statków oraz zwierzchnictwo nad trzema koloniami. Eksplorujemy kosmos, rozwijamy technologie, handlujemy i pertraktujemy z przedstawicielami obcych ras, a wszystko po to, aby zapewnić dominującą rolę ludzkości.

PC