Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry akcji wydane w 1997 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Grand Theft Auto
Grand Theft Auto

Akcji 27 października 1997

Kontrowersyjna gra akcji, opracowana przez pochodzące ze Szkocji studio DMA Design. Akcja tytułu toczy się na terenie 3 amerykańskich metropolii, wzorowanych na Miami, Nowym Jorku i San Francisco. Celem gracza jest zaś wykonywanie rozmaitych zadań, zlecanych przez lokalnych mafijnych bossów. Początkowo są to proste misje (np. kradzieże samochodów), lecz w miarę wzrostu naszej reputacji, bierzemy udział w coraz trudniejszych zadaniach, takich jak napady na banki, morderstwa i inne zuchwałe przestępstwa. Akcja gry ukazana jest z lotu ptaka, a rozgrywka pozwala na pełną swobodę w eksploracji miasta i wykorzystanie dowolnego środka lokomocji – zarówno do samej misji, jak i do ucieczki przed ścigającą nas policją. Główny bohater stopniowo wyzbywa się ograniczeń moralnych, a całość rozgrywki cechuje duża doza brutalności. Z tego też powodu gra wywołała ogromną falę kontrowersji i sprzeciwów, a w niektórych krajach oficjalnie zakazano jej sprzedaży.

PC

Quake II
Quake II

Akcji 7 grudnia 1997

Kontynuacja przełomowej strzelaniny FPS studia id Software, która - jak wydana rok wcześniej poprzedniczka - ustanawia nowe standardy graficzne za sprawą podrasowanego silnika idTech 2. Akcja gry Quake II rozgrywa się w odległej przyszłości, w której ludzkość nawiązała kontakt z biomechaniczną rasą technologicznie zaawansowanych Stroggów. Kiedy okazało się, że potajemnie planują oni podbój Ziemi, do akcji wysłana została elitarna jednostka kosmicznych marines. Ekipa została jednak kompletnie rozbita, a jedynym ocalałym członkiem zespołu jest gracz, od którego poczynań zależą dalsze losy Ziemian. W porównaniu z pierwszą odsłoną serii, Quake II cechuje się znacznie bogatszą warstwą fabularną, a także mocno zmodyfikowanym arsenałem dostępnych broni. Poszczególne poziomy zostały również mocno rozbudowane i utrzymane w zupełnie innej stylistyce. Mocną stroną gry pozostał jednak tryb wieloosobowy, umożliwiający zabawę do 16 graczy w kilku zróżnicowanych typach rozgrywki.

PCX360PS1

Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II
Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II

Akcji 15 września 1997

Sequel znakomitej gry akcji Dark Forces, rozgrywającej się w świecie Gwiezdnych Wojen, gdzie ponownie jako najemnik Kyle Katarn musimy pokrzyżować plany Imperium szkoląc się w mocy Jedi.

PC

Postal
Postal

Akcji 30 września 1997

Postal jest kontrowersyjną grą akcji, przeznaczoną wyłącznie dla pełnoletnich użytkowników. W roli głównego bohatera występuje psychopatyczny zabójca (tzw. "Koleś z Postala"), eksterminujący bez mrugnięcia okiem wszelkie napotkane formy życia ze szczególnym uwzględnieniem ludzi.

PC

Tomb Raider II: The Dagger of Xian
Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Akcji 31 października 1997

Druga odsłona legendarnej serii, która przedstawia kolejną przygodę dzielnej archeolog Lary Croft. Tomb Raider II: The Dagger of Xian przyniósł usprawnioną grafikę, nowe ruchy postaci i kilka innych pomysłów wprowadzających powiew świeżości do zabawy.

PCANDiOSPS1

Blood
Blood

Akcji 24 stycznia 1997

Gra akcji/FPS powstała w oparciu o engine Build, ten sam, z którego pomocy korzystano przy opracowywaniu słynnego Duke Nukem 3D. Gracz wciela się w rolę Caleba, diabelskiego pomiotu, szukającego zemsty na złym bóstwie Tchernobogu i hołdującej mu podziemnej organizacji Cabal.

PC

Outlaws
Outlaws

Akcji 27 września 1997

Gra FPS z niezawodnej stajni LucasArts z akcją umiejscowioną na Dzikim Zachodzie. Bohater gry, szeryf James Anderson, musi zemścić się na bandytach którzy zabili jego żonę i porwali jego córkę.

PC

Hexen II
Hexen II

Akcji 2 czerwca 1997

Kolejna gra akcji/FPS stworzona przez zespół Raven Software. Tym razem, programiści Raven Software, postanowili zaadaptować dla potrzeb gry, engine Quake'a. Oczywiście nie obeszło się bez drobnych poprawek, wszak pierwszy Hexen znany był z tego, że oprócz tradycyjnej porcji dewastacji, oferował także akcenty charakterystyczne dla gier przygodowych.

PC

MDK
MDK

Akcji 21 maja 1997

MDK to ciesząca się sporym uznaniem gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), będąca dziełem deweloperów ze studia Shiny Entertainment. Gracz wciela się w postać Kurta Hectica, który przy pomocy intelektu i wynalazków doktora Fluke'a Hawkinsa musi stawić czoła obcej rasie atakującej Ziemię.

PC

Castlevania: Symphony of the Night
Castlevania: Symphony of the Night

Akcji 20 marca 1997

Kolejna odsłona popularnej serii o losach łowców wampirów. Castlevania: Symphony of the Night reprezentuje gatunek metroidvanii i jest rozbudowaną dwuwymiarową grą akcji z licznymi elementami platformowymi i wyzwaniami zręcznościowymi.

X360PS3PS1

Shadow Warrior (1997)
Shadow Warrior (1997)

Akcji 13 maja 1997

Gra akcji twórców kultowej strzelanki FPP Duke Nukem 3D, mocno wzorowana na tej produkcji. Shadow Warrior jest oparty na tym samym silniku, co poprzednik i oferuje podobny sposób rozgrywki, jednak został osadzony w zupełnie innych klimatach. Gracz wciela się w japońskiego mistrza zabójców, należącego do tytułowego klanu Shadow Warriors. Zdradzony przez swego pracodawcę, który dodatkowo usiłuje przejąć władzę nad całą Japonią, Lo Wang zostaje zmuszony do walki z przeważającymi siłami wrogów. Jak przystało na japońskiego wojownika, bohater walczy głównie przy użyciu samurajskiego miecza. Dodatkowo na jego wyposażeniu znajdują się zabójcze shurikeny i inne elementy typowego dla regionu oręża. Nie brakuje również współczesnego uzbrojenia, w tym UZI, strzelb, wyrzutni rakiet czy granatnika. Walcząc z wrogami, gracz przemierza trójwymiarowe lokacje, których projekt jest bardziej zaawansowany niż w Duke Nukem 3D - już choćby z racji na to, że występują tu budynki piętrowe.

PC

Turok: Łowca dinozaurów
Turok: Łowca dinozaurów

Akcji 30 listopada 1997

Turok: Dinosaur Hunter to dynamiczna, pierwszoosobowa strzelanina (FPS), oparta na popularnej serii komiksów. Gracz wciela się w tytułowego bohatera - odważnego barbarzyńcę z prehistorycznych czasów, broniącego Ziemi przed zagrożeniami ze strony mieszkańców Zaginionego Lądu. Musi on stawić czoła groźnej rasie Campaignerów, która z armią zmodyfikowanych genetycznie dinozaurów chce zawładnąć Wszechświatem. Gra wyprodukowana została przez studio Iguana.

PC

Redneck Rampage
Redneck Rampage

Akcji 12 kwietnia 1997

Redneck Rampage to wyprodukowana przez studio deweloperskie Xatrix Entertainment pierwszoosobowa strzelanina (FPS). Akcja gry osadzona została w małym, amerykańskim miasteczku. Gracz wciela się w jednego z dwóch braci, którzy wyruszają na ratunek swojej ukochanej śwince Bessie, porwanej przez kosmitów. Tytuł wyróżnia się niekonwencjonalnym poczuciem humoru i stosunkowo wysokim poziomem trudności.

PC

Nightmare Creatures
Nightmare Creatures

Akcji 25 czerwca 1997

Nightmare Creatures jest rozbudowaną grą akcji z elementami przygody, w której akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (widok TPP). Całość klimatem przypomina m.in. takie serie jak Resident Evil czy Castlevania.

PCPS1

Star Wars: Shadows of the Empire
Star Wars: Shadows of the Empire

Akcji 10 maja 1997

Nowy rozdział Gwiezdnych Wojen, w którym jako najemnik Dash Rendar, musimy powstrzymać niecne plany organizacji Black Sun zgładzenia Luka Skywalker'a, oraz uwolnić zamrożonego Hana Solo z karbonitowej tafli.

PC

Chasm: the Rift
Chasm: the Rift

Akcji 2 lipca 1997

Chasm: The Rift to jeden z wielu klonów zapisanego już w historii gier FPS Quake’a, wprowadzający kilka ciekawych elementów do utartych przez prekursora standardów. Jako żołnierz wezwany na pomoc ludzkości, stawisz czoła wielu oponentom w kilku miejscach na ziemskim globie.

PC

Katharsis
Katharsis

Akcji 15 kwietnia 1997

Katharsis to wyprodukowana przez studio deweloperskie Metropolis Software scrollowana strzelanina. Akcja gry osadzona została w przyszłości. Ziemia zostaje zaatakowana przez tajemnicze statki kosmiczne noszące oznaczenia kolonistów, z którymi ponad tysiąc lat wcześniej stracono kontakt. Gracz wciela się w rolę pilota myśliwca broniącego planety, a jego zadaniem jest odkryć prawdę o pochodzeniu intruzów i odeprzeć inwazję.

PC

Take No Prisoners
Take No Prisoners

Akcji 30 września 1997

Postapokaliptyczna strzelanina 3D, wykonana w klasycznym widoku z góry. Akcja toczy się w San Antonio przyszłości, zniszczonym po wybuchu nuklearnym. Gracz wciela się w postać najemnika, który musi odzyskać specjalny kryształ, niezbędny do budowy kopuły chroniącej przed skażeniem.

PC

Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon
Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon

Akcji 28 lutego 1997

Stworzony przez grupę zapaleńców ze studia Hypnotic Interactive pakiet poziomów do kultowej strzelaniny FPS Quake, który został zaaprobowany przez studio id Software jako oficjalny dodatek. Rozszerzenie zatytułowane Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon niesie ze sobą piętnaście zupełnie nowych poziomów, podzielonych na trzy miniepizody oraz jedną oryginalną mapę do trybu Deathmatch. Ambitni deweloperzy postanowili jednak również nieco urozmaicić oryginalną produkcję, wprowadzając szereg ciekawych dodatków kosmetycznych, takich jak dziury pozostające po kulach czy możliwość zniszczenia niektórych elementów otoczenia. Prócz tego w grze pojawiły się dwa zupełnie nowe rodzaje przeciwników (Centroid i Gremlin) i trzy niedostępne wcześniej narzędzia zagłady: zmodyfikowany granatnik, szybkostrzelne działko laserowe oraz inspirowany mitologią germańską wielki młot Mjolnir, mogący jednym uderzeniem poważnie zranić wszystkie obecne na planszy potwory.

PC

Armored Core
Armored Core

Akcji 10 lipca 1997

Pierwsza odsłona serii gier akcji z widokiem TPP, w której główną rolę grają gigantyczne roboty. Gracze wcielają się w jednego z pilotów nowoczesnych maszyn bojowych i podejmują się szeregu rozmaitych misji.

PS1

Nuclear Strike
Nuclear Strike

Akcji 29 października 1997

Piąta odsłona kultowego cyklu strzelanin z widokiem z góry, zapoczątkowanego w 1992 roku grą Desert Strike. W grze podążamy śladem terrorysty, który wszedł w posiadanie niezwykle groźnej dla świata głowicy atomowej. Do naszej dyspozycji oddano 15 różnych maszyn bojowych, na czele z nowoczesnym śmigłowcem Super Apache, wyposażonym w pociski Hydra oraz rakiety Hellfire i Sidewinder.

PC

Twisted Metal 2: World Tour
Twisted Metal 2: World Tour

Akcji 13 listopada 1997

Twisted Metal 2 należy do kultowej serii, która debiutowała w 1995 roku na konsoli PlayStation. Gra jest samochodową strzelaniną, w której wcielamy się w jednego z uczestników turnieju, rywalizując na śmierć i życie z innymi przeciwnikami.

PC

Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity
Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity

Akcji 31 marca 1997

Drugi oficjalny dodatek do kultowej strzelaniny FPS Quake autorstwa studia id Software. Opracowane przez ekipę Rogue Entertainment rozszerzenie o nazwie Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity wprowadza do rozgrywki szesnaście szczegółowo dopracowanych map, podzielonych na dwa epizody, które pod względem architektonicznym przebijają nawet poziomy znane z oryginalnego Quake’a. Dodatek oferuje nam aż dziewięć niedostępnych wcześniej typów przeciwników, takich jak niewidzialni rycerze, elektryczne węgorze, ożywające statuy i mumie oraz potężny egipski Guardian, czteroręki Overlorda czy obecny w finałowej potyczce smok. W konfrontacji z nowymi wrogami wykorzystujemy zaś nowe i zmodyfikowane wersje oryginalnych broni, a także kilka przydatnych narzędzi, takich jak pozwalający na wykonywanie dłuższych skoków pas antygrawitacyjny czy ulepszona tarcza absorbująca część obrażeń.

PC

Blood Plasma Pak
Blood Plasma Pak

Akcji 1 października 1997

Pierwsze oficjalne rozszerzenie do gry Blood, oferujące jeden nowy epizod, kilku premierowych złoczyńców i zwiększoną siłę rażenia niektórych broni.

PC

Ace Combat 2
Ace Combat 2

Akcji 30 maja 1997

Druga odsłona strzelaniny powietrznej, która zgrabnie łączy elementy zręcznościowe i symulacyjne. Wydana ekskluzywnie na PlayStation 1 produkcja jest kontynuacją Air Combat z 1997 roku.

PS1

Beast Wars: Transformers
Beast Wars: Transformers

Akcji 5 grudnia 1997

Gra akcji oparta na motywach serialu znanego w Polsce pod tytułem Kosmiczne wojny. Gracze opowiadają się po stronie Maximali (potomków Autobotów) lub Predaconów (następców Decepticonów), a od dokonanego przez nich wyboru zależy wynik konfliktu rozgrywającego się na powierzchni prehistorycznej Ziemi.

PCPS1

Duke Nukem 3D: Duke it out in D.C.
Duke Nukem 3D: Duke it out in D.C.

Akcji 2 grudnia 1997

Pierwszy, autoryzowany przez 3D Realms dodatek do kultowej gry Duke Nukem 3D. Akcję gry osadzono w Waszyngtonie, a naszym zadaniem jest odnalezienie i uwolnienie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

PC

G-Police
G-Police

Akcji 30 listopada 1997

Dynamiczna, trójwymiarowa gra akcji, w której wcielamy się w stróża prawa z przyszłości i zasiadamy za sterami futurystycznego śmigłowca policyjnego. Wykonując kolejne misje w inspirowanym słynnym Łowcą Androidów uniwersum, staramy się także odkryć przyczynę nagłej i tajemniczej śmierci swojej siostry.

PCPS3PSPPSV

Mageslayer
Mageslayer

Akcji 24 września 1997

Dynamiczna gra akcji z widokiem z góry. Naszym zadaniem jest przedrzeć się do twierdzy złego rycerza i zabić go, zanim dopełni się jego zemsta.

PC

Bedlam 2: Absolute Bedlam
Bedlam 2: Absolute Bedlam

Akcji 4 czerwca 1997

Kontynuacja dynamicznej strzelanki Bedlam z 1996 roku, w której jako dowódca oddziału RAT stajemy ponownie naprzeciw zreorganizowanej armii zbuntowanych maszyn. Zasady rozgrywki nie uległy zmianie, a twórcy ograniczyli się do zaprojektowania i oddania w ręce graczy nowego zestawu nieco bardziej rozbudowanych misji.

PC

Blood: Cryptic Passage
Blood: Cryptic Passage

Akcji 9 sierpnia 1997

Kolejny dodatek do jednej z najciekawszych gier, opartych na popularnym enginie Build. Tym razem Caleb wyrusza w niebezpieczną misję, mającą na celu odnalezienie antycznego zwoju.

PC

RayStorm
RayStorm

Akcji 10 stycznia 1997

Futurystyczna strzelanka 3D z widokiem izometrycznym. Gracze przejmują kontrolę nad lecącym ku górnej krawędzi ekranu statkiem, a ich celem jest wyeliminowanie pojawiających się oponentów i przetrwanie ich ataków.

PS1

Time Crisis
Time Crisis

Akcji 31 października 1997

Strzelanina na szynach wydana przez firmę Namco. Produkcja umożliwia graczom wcielenie się w tajnego agenta, który stara się uratować porwaną córkę prezydenta fikcyjnego państwa. Tytuł wprowadził rewolucyjny dla gatunku koncept chowania się za osłonami.

PS1

Treasures of the Deep
Treasures of the Deep

Akcji 31 sierpnia 1997

Przygodowa gra akcji, w której wcielamy się w najemnika wykonującego podwodne misje. Zadania stawiane przed nami w Treasures of the Deep polegają między innymi na plądrowaniu wraków statków, niwelowaniu skutków katastrof ekologicznych czy choćby na krzyżowaniu planów konkurencji. W momencie premiery tytuł zwracał na siebie uwagę przede wszystkim za sprawą wysokiej jakości oprawy graficznej.

PS1

Extreme Assault
Extreme Assault

Akcji 15 września 1997

Obroń Ziemię przed inwazją Obcych dysponując prototypowym śmigłowcem Sioux AH-23 oraz ciężkim czołgiem nowej generacji T1, którymi walczysz w olbrzymich strefach operacyjnych.

PC

Ghost in the Shell
Ghost in the Shell

Akcji 17 lipca 1997

Bazująca na popularnej mandze i anime Ghost in the Shell strzelanina TPP, w której gracze sterują pająkopodobnym pojazdem bojowym i podejmują się szeregu misji. Produkcja stawia na zręcznościowe, efektowne pojedynki z wrogami.

PS1