Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 maja 2010, 09:00

autor: Piotr Doroń

Nowe plotki o następcy PSP i płatnych usługach PlayStation Network

Redaktorzy VG247.com dotarli do szeregu nieoficjalnych informacji na temat potencjalnego następcy przenośnej konsoli PSP. Serwis donosi również, że szczegóły na temat nowych, płatnych usług PlayStation Network zostaną ujawnione w trakcie czerwcowych targów E3.

Redaktorzy VG247.com dotarli do szeregu nieoficjalnych informacji na temat potencjalnego następcy przenośnej konsoli PSP. Serwis donosi również, że szczegóły na temat nowych, płatnych usług PlayStation Network zostaną ujawnione w trakcie czerwcowych targów E3.

Z informacji dostarczonych redaktorom VG247.com przez anonimowe źródła wynika, że PSP2 posiadać będzie dwie kamery cyfrowe (zarówno na frontowej części konsoli, jak i na jej tyłach), a także, wzorem Nintendo DS i iPhone’a, dotykowy ekran. Według plotek obecność tego ostatniego nie wpłynie jednak na podjęcie decyzji o rezygnacji z tradycyjnego systemu kontroli, czyli przycisków geometrycznych, pada kierunkowego oraz gałki analogowej (lub gałek).

Sercem następcy PSP ma być rzekomo czterordzeniowa jednostka, będąca najprawdopodobniej odpowiednio dostosowaną wersją procesora Cell. Zważywszy na fakt, że PlayStation 3 jest napędzone przez ten sam układ, tyle że składający się z głównego, 64-bitowego procesora PowerPC oraz ośmiu rdzeni typu SPE, potwierdzenie tych informacji mogłoby zaowocować zapowiedzią zdecydowanie najsilniejszej platformy przenośnej. Istnieje również możliwość, że konsola zostanie pozbawiona obsługi fizycznych nośników, kontynuując drogę wyznaczoną przez niezbyt popularne PSP Go.

Według anonimowych źródeł premiera nowego PSP odbędzie się w 2011 roku (wcześniej plotki sugerowały raczej debiut jeszcze w bieżącym roku). W związku z powyższym, informatorzy VG247.com sugerują, że do oficjalnego ujawnienia następcy PlayStation Portable dojdzie najprędzej na europejskich targach Gamescom (sierpień) lub japońskich Tokyo Game Show (wrzesień).

Druga plotka dotyczy kwestii dodatkowych, płatnych usług, które w niedalekiej przyszłości mogłyby zostać uruchomione za sprawą PlayStation Network – sieciowego systemu, obsługiwanego głównie przez PlayStation 3.

Mianowicie, dostęp do nich ma podobno kosztować mniej niż 50 funtów rocznie (w przeliczeniu poniżej 200 złotych). Z bonusowych atrakcji źródła VG247.com wymieniają m.in. dostęp do muzyki (streaming), a także bonusy w postaci np. jednej darmowej gry z oferty PlayStation Network miesięcznie, wybieranej spośród 2-4 objętych tego typu promocją. Jednocześnie informatorzy zapewniają, że wszystkie dotychczas darmowe funkcje PSN pozostałyby nietknięte.

Co ciekawe, temat płatnych elementów PSN został już kilkukrotnie podjęty w przeszłości. Jedną z informacji poświęciliśmy liście potencjalnych korzyści, jakie będą płynąć z tytułu opłacania dodatkowego abonamentu. Znalazł się wśród nich dostęp do darmowych, godzinnych triali pełnych wersji gier przeznaczonych na PlayStation 3, bazy klasyków z PSOne, gier wydawanych w ramach serwisu PSP Minis (od 10 grudnia kompatybilnych z PS3), ekskluzywnych tematów dla menu konsoli.

Oprócz tego mówiło się wówczas o korzyściach w postaci: uczestnictwa w beta-testach gier, wydłużonej do trzech lat gwarancji na konsolę, bezpośrednim i automatycznym kontakcie z serwisem, możliwości udostępniania innym subskrybentom demonstracyjnych wersji posiadanych przez siebie gier, ogólnym czacie głosowym, ekskluzywnych promocjach w ramach PlayStation Store, specjalnej, dodatkowej zawartość do gier, systemie zewnętrznych serwerów przechowujących nasze gry (Cloud), serwisach z muzyką i wideoklipami, programie lojalnościowym oraz comiesięcznym zapasie „tokenów”, wymiennych za gry i zawartość dostępną w PS Store.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej