Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Annapurna Interactive/Focus Home Interactive
i
Publicystyka 20 grudnia 2023, 13:41

Franz. Przegląd gier niedostrzeżonych i niekochanych 2023

Spis treści

  1. Co to: „coś pomiędzy SMS-ową przygodówką a gniewnym tamagotchi”
  2. Platformy: Android, iOS
  3. Wersja PL:
  4. Data debiutu: 16 października
  5. Średnia ocen (via OpenCritic): – (brak recenzji)

Nie muszę przedstawiać Wam studia Ice-Pick Lodge, prawda? Wiecie, twórców gry Pathologic? Ich najnowszym dziełem jest Franz. Spośród wszystkich eksperymentów, jakie do tej pory serwował ów deweloper – a do praktycznie każdej jego gry pasuje to określenie – ten jest chyba najbardziej eksperymentalny. I niepokojący.

Instalując na swoim smartfonie aplikację Franz (za darmo), rozpoczynacie znajomość z tytułową postacią. Postacią tajemniczą, zagubioną, skrzywdzoną – ale też zdolną do krzywdzenia i manipulowania. Będziecie otrzymywać od niej wiadomości (czasem w formie łamigłówek) i odpowiadać na nie, budując relację, która... może Was zabrać w nieoczekiwane, mroczne miejsca. Nie zdziwcie się, jeśli Franz wyrzuci Was z „gry” za nieżyczliwe zachowanie, a potem w środku nocy będzie „spamować” powiadomieniami, prosząc, byście wrócili.

Studio Ice-Pick Lodge stworzyło zaskakująco przekonującą iluzję osoby, która jest zdolna do niepokojących działań. Sądząc po dostępnych w sieci relacjach „graczy”, nie każda psychika sprosta Franz. Zostaliście ostrzeżeni.

Torn Away

  1. Co to: anty(drugo)wojenna przygoda o dziesięciolatce uciekającej z obozu pracy
  2. Platformy: PC, XOne
  3. Game Pass:
  4. Wersja PL: tak (napisy)
  5. Data debiutu: 29 września
  6. Liczba recenzji na Steamie: 385 (94% pozytywnych)
  7. Średnia ocen (via OpenCritic): 86% (7 recenzji)
  8. Spodziewana cena na Steam Winter Sale: nieco poniżej 50 zł

Wojna oczami dziecka. Kiedy ostatnio spotkaliście się z grą wideo, której tematykę można byłoby opisać tymi słowami? Najnowsza pozycja, jaka przychodzi mi do głowy, to My Memory of Us z 2018 roku, stworzone przez Polaków, a opatrzone narracją czytaną przez sir Patricka Stewarta. Stąd prosta droga do załamywania rąk nad faktem, że nasza branża zbyt rzadko bierze się za bary z tego rodzaju trudnymi kwestiami, ale zostawmy te dywagacje na inną okazję.

W tym miejscu po prostu doceńmy fakt, że istnieje taka gra jak Torn Away. Od strony rozgrywki mamy tu nieskomplikowaną przygodówkę o delikatnie zręcznościowym (skradankowym?) zabarwieniu, która używa na zmianę rzutu bocznego w 2,5D oraz widoku FPP. Ważniejsza jest otoczka: inspirowana pamiętnikami prawdziwych dzieci opowieść o dziesięciolatce, która ucieka z obozu pracy w Niemczech i próbuje wrócić do domu, do Rosji.

Tak, grę stworzyli głównie Rosjanie – i bynajmniej nie spotkali się z uznaniem w swojej ojczyźnie za podjęcie tego tematu...

We. The Refugees: Ticket to Europe

  1. Co to: polski interaktywny quasi-reportaż o uchodźcach z Afryki
  2. Platforma: PC
  3. Game Pass:
  4. Wersja PL: tak (napisy)
  5. Data debiutu: 1 maja
  6. Liczba recenzji na Steamie: 58 (93% pozytywnych)
  7. Średnia ocen (via OpenCritic): – (1 recenzja)
  8. Spodziewana cena na Steam Winter Sale: ok. 40 zł

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy trudnych tematach w „elektronicznej rozrywce” (nie cierpię tego terminu). Drugie pytanie: kiedy ostatnio spotkaliście się z grą wideo, która porusza kwestię kryzysu uchodźczego? Ostatnia, jaką kojarzę, to Bury Me, My Love z 2017 roku, wydana w pierwszej kolejności na urządzeniach mobilnych. Mobilnych!

Znamienne, że Ticket to Europe – potem przemianowane na We. The Refugees: Ticket to Europe (wydawca, firma Polyslash, dodał tytularny łącznik ze swoim poprzednim dziełem: We. The Revolution) – wśród docelowych platform też początkowo miało smartfony i tablety. Jednak Polacy ze studia Act Zero uwzględnili też pecety i wypuścili grę najpierw na Steamie... gdzie przepadła w tłumie.

Twórcy opisują swoje dzieło jako „tekstowe RPG z ogromną ilością wyborów i znaczących konsekwencji”. Sądząc po tym, co widziałem w wersji demo (wciąż dostępnej, notabene), myślę, że grze w istocie bliżej do przygodówki. Jak by jej jednak nie klasyfikować, liczy się przede wszystkim to, iż zasłużyła na troszkę większy rozgłos.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Szczęśliwa trzynastka - najlepsze gry 2023 roku według redakcji GRYOnline.pl
Szczęśliwa trzynastka - najlepsze gry 2023 roku według redakcji GRYOnline.pl

Czas na dobre zamknąć podsumowania minionych dwunastu miesięcy - oto przed Wami trzynaście najlepszych gier 2023 roku wybranych przez redakcję GRYOnline.pl. Jedziemy!

Fenomen „cozy” - o tym, jak gry pozwalają odpocząć
Fenomen „cozy” - o tym, jak gry pozwalają odpocząć

Budowanie domków zamiast walki, pomaganie NPC zamiast dramatycznych zwrotów akcji – oto prosty przepis na odpoczynek wewnątrz gry.

15 gier indie z porywającą fabułą
15 gier indie z porywającą fabułą

Gramy w gry z wielu powodów, a jednym z nich jest chęć poznania fascynujących historii. Dlatego przygotowaliśmy dla Was subiektywne zestawienie ciekawych „indyków”, które warto sprawdzić z uwagi na fabułę, metakomentarz lub na typ narracji.