Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 12 listopada 2017, 11:50

Asasyńskie miejscówki - najciekawsze lokacje z serii Assassin's Creed

Jedna z najważniejszych gier akcji obchodzi właśnie swoje dziesiąte urodziny. A że wspaniałe widoczki zawsze były znakiem markowym cyklu, wybraliśmy dla Was 10 najlepszych lokacji z serii Assassin's Creed.

Spis treści

Pustynia

Co to takiego? Pustkowia przysypane piachem... przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wizyta na pustyni zapewnia bowiem wrażenia, jakich próżno szukać na jakimkolwiek innym obszarze.

Gdzie można zobaczyć? Na pustynię można zawędrować w Assassin’s Creed Origins – chcąc poczuć przedsmak tego, co ma do zaoferowania na przykład Sahara, można jednak udać się też nieco bliżej, choćby na polską Pustynię Błędowską.

Przed premierą Assassin’s Creed Origins złośliwi twierdzili, że otwarty świat opracowany na potrzeby gry będzie zawdzięczać swoje monstrualne rozmiary pustyniom, na których Bayek nie natrafi na nic ciekawego. Nic bardziej mylnego, czego dowodem jest fakt, że „morze piasku” ostatecznie załapało się do niniejszego zestawienia. Zacznijmy od tego, że owe obszary bynajmniej nie są pozbawione życia – owszem, nie znajdziemy tam większych osad, aczkolwiek pojedyncze budynki, w których przeważnie rezydują bandyci, jak najbardziej pojawiają się tu i ówdzie.

Dodatkowo, wędrując po tych lokacjach, nie raz i nie dwa natykamy się również na zwierzęta przystosowane do życia w trudnych warunkach (jak chociażby węże) albo takie, które zawędrowały tam z bliżej nieznanych powodów; w przypadku tych drugich warto jednak mieć się na baczności i zawsze być wyposażonym w kilka strzał – nie ma bowiem nic gorszego niż bezpośrednie starcie z wygłodniałym lwem pośrodku... niczego. Sama pustynia również „żyje”, na co dowodem są występujące na niej burze piaskowe. Co prawda nie są one w stanie bezpośrednio zagrozić Bayekowi, choć znajdując się w samym środku takiej zawieruchy, nie może on wzywać na pomoc Senu ani tym bardziej przywołać swojego wierzchowca.

Jak widać, pustynia w Assassin’s Creed Origins bynajmniej nie jest martwa. Iście mistyczne wrażenia towarzyszące jej przemierzaniu potęgują majaczące w oddali piramidy.

Fatamorgana i halucynacje

Wędrowcy, którzy zapuszczają się w głąb pustyni, często doświadczają fatamorgany lub w przypadkach skrajnego wycieńczenia organizmu – halucynacji. Grając w Assassin’s Creed Origins, można się przekonać, że i Bayek nie jest na nie odporny. W trakcie swoich pustynnych wojaży protagonista „widzi” nie tylko dalekie oazy (które okazują się złudzeniem po dotarciu na miejsce) – od czasu do czasu jego oczom ukazują się również inne „atrakcje” pokroju płonącego krzaku (jego pojawieniu się towarzyszy głos przemawiający z bliżej nieokreślonego kierunku) czy pasażera na gapę, jadącego przez chwilę wraz z nim na wierzchowcu. Całość wzbogacono efektami, jakich próżno szukać na prawdziwej pustyni – przywidzenia nie rozpływają się w powietrzu, tylko rozsypują, niczym powstałe z piasku.

Wielbłądy są doskonale przystosowane do funkcjonowania na gorącej pustyni – nie dziwi więc fakt, że należą one do głównych rodzajów wierzchowców w Assassin’s Creed Origins… (fot. Luca Galuzzi; CC BY-SA 2.5) - 2017-11-12
Wielbłądy są doskonale przystosowane do funkcjonowania na gorącej pustyni – nie dziwi więc fakt, że należą one do głównych rodzajów wierzchowców w Assassin’s Creed Origins… (fot. Luca Galuzzi; CC BY-SA 2.5)

Assassin’s Creed Origins nie jest pierwszą (i zapewne nie ostatnią) produkcją, w której pojawia się wielbłąd. Niemniej, chcąc uzyskać możliwie najbardziej realistyczny efekt, pracujący nad jego animacjami deweloperzy postanowili... urządzić jednemu z takich zwierząt sesję motion capture. Wielbłąda w charakterystycznym czarnym kombinezonie macie na zdjęciu obok – prawdopodobnie niczego lepszego już dzisiaj nie zobaczycie.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej

Moda z Horizon Forbidden West to mocne 10/10 - zakochałem się w tych strojach!
Moda z Horizon Forbidden West to mocne 10/10 - zakochałem się w tych strojach!

The Last of Us 2 zachwyciło mnie postaciami, Battle Brothers klimatem dark fantasy, a Horizon Forbidden West strojami – i nie tylko, bo cały kierunek artystyczny gry uważam za tak oryginalny, że próżno czegoś takiego szukać u konkurencji.

Ateny czy Rzym? Porównujemy wielkość miast w serii Assassin's Creed
Ateny czy Rzym? Porównujemy wielkość miast w serii Assassin's Creed

W dobie nieustającego rozwoju gier wideo coraz większym uznaniem cieszy się nowa forma spędzania czasu podczas zabawy w wirtualnych światach. Mowa o e-globtroterstwie, czyli... zwiedzaniu i poznawaniu cyfrowych krain.

Najlepsze gry z serii Assassin's Creed – top 9 odsłon kultowego cyklu
Najlepsze gry z serii Assassin's Creed – top 9 odsłon kultowego cyklu

Assassin's Creed to seria, która miała ogromny wpływ na rozwój branży gier wideo w ostatnich dziesięciu latach. Postanowiliśmy raz na zawsze rozstrzygnąć, która odsłona jest najlepsza, a która najgorsza. Oto wyniki głosowania.