Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 października 2018, 11:05

Premiera i recenzje Call of Cthulhu - dobra historia i brak doszlifowania

Dziś na rynku debiutuje Call of Cthulhu, czyli próba przeniesienia na język gier wideo papierowego RPG-a osadzonego w mrocznym uniwersum Przedwiecznych Bogów, które powstało w wyobraźni amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Niestety, tytuł spotkał się z dość mieszanym przyjęciem wśród krytyków.

Halloween za pasem, więc wielu graczy zapewne pokusi się o sięgnięcie w tym okresie po jakąś grę osadzoną w klimatach grozy. Fani prozy amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta prawdopodobnie skuszą się na Call of Cthulhu, które dziś debiutuje na rynku w wersjach na PC, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Stworzony przez francuskie studio Cyanide (odpowiedzialne między innymi za cykl Styx) stanowi połączenie gry fabularnej oraz survival horroru i jest próbą adaptacji popularnego papierowego systemu RPG. Czy udaną? Według recenzentów w pewnym sensie tak, ale też nie do końca.

Call of Cthulhu nadjechało i jakoś specjalnie nie zachwyciło. - Premiera i recenzje Call of Cthulhu - dobra historia i brak doszlifowania - wiadomość - 2018-10-30
Call of Cthulhu nadjechało i jakoś specjalnie nie zachwyciło.

Według serwisu Opencritic, Call of Cthulhu może pochwalić się średnią oceną na poziomie zaledwie 67/100 (na podstawie 27 recenzji). Co zawiodło? Przede wszystkim warstwa techniczna. Produkcja studia Cyanide pełna jest bugów, kiepskich animacji, długich wczytywań poziomów i graficznych niedoróbek, które potrafią skutecznie popsuć atmosferę grozy. Recenzenci narzekają również na niektóre niezbyt przemyślane elementy gameplayu, jak na przykład kiepski projekt części zagadek, liniowość opowieści i zbyt powierzchownie potraktowane elementy znane z papierowego systemu RPG, w tym zmarnowany potencjał mechaniki poczytalności. Mieszane uczucia wzbudziły również pewne fragmenty historii. Dziennikarze zgodnie przyznają, że pierwsze kilka godzin jest absolutnie kapitalne i wciągające, lecz im dalej w las, tym większe ma się wrażenie, że gra zbyt szybko gna w stronę finału.

Tym, co zdaniem krytyków wyróżnia Call of Cthulhu, jest gęsty i mroczny klimat, który dobrze oddaje specyfikę twórczości H.P. Lovecrafta. Jest on podkreślany między innymi przez świetnie dobrane głosy postaci. Pochwał doczekał się również fakt, że w tytule cały czas jest obecne poczucie zaszczucia, w przeciwieństwie do innej popularnej gry z uniwersum stworzonego przez Lovecrafta, czyli Mrocznych Zakątków Świata. Produkcja studia Headfirst, mimo mocnego początku, z czasem zmienia się w strzelankę FPP, za co była wielokrotnie ganiona.

Największą siłą Call of Cthulhu jest bez wątpienia klimat. - Premiera i recenzje Call of Cthulhu - dobra historia i brak doszlifowania - wiadomość - 2018-10-30
Największą siłą Call of Cthulhu jest bez wątpienia klimat.

Podsumowując, jeśli ktoś poszukuje klimatycznej historii detektywistycznej osadzonej w uniwersum Przedwiecznych Bogów i jest w stanie przymknąć oko na pewne problemy techniczne oraz gameplayowe, w Call of Cthulhu powinien bawić się całkiem nieźle. Pozostali mogą się od tytułu dość mocno odbić.

Wybrane recenzje Call of Cthulhu

  1. GRYOnline.pl – 7,5/10
  2. GamingTrend – 85/100
  3. PlayStation LifeStyle – 7/10
  4. TrustedReviews – 3,5/5
  5. PC Invasion – 3,5/5
  6. Gaming Nexus – 6,5/10
  7. GamingBolt – 6/10
  8. DigitalChumps – 6/10
  9. We Got This Covered – 3/5
  10. VideoGamer – 4/10

Osoby zainteresowane kupnem Call of Cthulhu na PC zachęcamy do uprzedniego zapoznania się z oficjalnymi wymaganiami sprzętowymi, które są dostępne poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 (64-bitowy)
  2. Procesor: Intel Core i5-3450 3,1 GHz / AMD FX-6300 3,5 GHz (64-bitowy
  3. Kart grafiki: GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 (2GB VRAM)
  4. Pamięć RAM: 8 GB
  5. Miejsce na dysku twardym: 13 GB

Zalecane wymagania sprzętowe:

  1. System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 (64-bitowy)
  2. Procesor: Intel Core i7-3820 3.6 GHz / AMD FX-8370 4.0 GHz (64-bitowy)
  3. Karta grafiki: GeForce GTX 970/Radeon R9 390 (4GB)
  4. Pamięć RAM: 8 GB
  5. Miejsce na dysku twardym: 13 GB

Na koniec przypominamy również, że tytuł na wszystkich trzech dostępnych platformach posiada polską wersję językową (obejmującą wyłącznie napisy). Trzeba jednak uważać, gdyż jak donosi nasz recenzent, w tłumaczeniu znalazły się pewne błędy.

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej