Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 stycznia 2005, 12:34

Pod piracką banderą... cz. 6

Kontynuujemy opowieść o Piratach! Sida Meiera. Do tej pory przyjrzeliśmy się sylwetce głównego twórcy programu a także obu wersjom Piratów! jakie ukazały się kolejno, w latach 1987 i 1993. Powiedzieliśmy również coś niecoś na temat początków piractwa na Karaibach. Zgodnie z obietnicą daną wczoraj, przyjrzymy się sylwetką najsłynniejszych piratów.

Kontynuujemy opowieść o Piratach! Sida Meiera. Do tej pory przyjrzeliśmy się sylwetce głównego twórcy programu a także obu wersjom Piratów! jakie ukazały się kolejno, w latach 1987 i 1993. Powiedzieliśmy również coś niecoś na temat początków piractwa na Karaibach. Zgodnie z obietnicą daną wczoraj, przyjrzymy się sylwetkom najsłynniejszych piratów.

Pod piracką banderą... cz. 6 - ilustracja #1

Pod piracką banderą cz. 1

Pod piracką banderą cz. 2

Pod piracką banderą cz. 3

Pod piracką banderą cz. 4

Pod piracką banderą cz. 5

Urodzony w 1532 roku w angielskim mieście Plymouth, Sir John Hawkins nie był piratem w pełnym tego słowa znaczeniu. Sławę zyskał głównie dzięki handlu trzystoma niewolnikami, których pojmał w 1562 roku w Afryce. Zachęcony opowieściami o bogactwach Indii Zachodnich postanowił wyruszyć do basenu Morza Karaibskiego i tam pozbyć się kłopotliwego ładunku. Mimo hiszpańskich zakazów dotyczących handlu z obcymi narodami, Hawkinsowi udało się sprzedać niewolników w Santo Domingo. Czyn ten znacznie nadwyrężył wzajemne stosunki obu krajów i w dużej mierze przyczynił się do późniejszej wojny.

Pod piracką banderą... cz. 6 - ilustracja #2

Hawkins do końca pozostał wierny królowej Elżbiecie I, co zaowocowało uzyskaniem przez niego tytułu szlacheckiego. W 1567 roku marynarz wyruszył na kolejną wyprawę do Indii Zachodnich – tym razem jego armada składała się z sześciu statków, a jednym z kapitanów był jego nieznany wówczas kuzyn, Francis Drake. Hawkins handlował z kolejnymi hiszpańskimi koloniami, aż do feralnego dnia, kiedy jego flota została poważnie uszkodzona wskutek huraganu. Szukając miejsca do napraw, marynarz decyduje się użyć fortelu i wpłynąć do portu Veracruz pod banderą hiszpańską. Nie spodziewający się niczego koloniści zostają zaatakowani przez ludzi Hawkinsa, część z nich dostaje się do niewoli. Mimo chwilowego rozejmu, Hiszpanie decydują się raz na zawsze pozbyć kłopotliwego korsarza, wystawiając przeciwko niemu potężną armadę królewskich statków. Hawkins ledwo uchodzi z życiem – z konwoju ocalały zaledwie dwa okręty. W 1595 roku marynarz jeszcze raz decyduje się wyruszyć w kierunku Indii Zachodnich. Niestety, w trakcie podróży umiera, tuż obok wybrzeży Puerto Rico.

Bitwa pod Veracruz („Battle of San Juan de Ulua”) z udziałem Johna Hawkinsa stała się treścią jednego z dodatkowych scenariuszy w pierwszej wersji Sid Meier’s Pirates!

Sir Francis Drake to najsłynniejszy korsarz, jakiego wydała światu angielska ziemia. Data jego urodzin nie jest dokładnie znana – powszechnie przyjmuje się rok 1540. Swoją karierę rozpoczął od wypraw handlowych u boku Johna Hawkinsa, prawdziwą sławę zdobył jednak dopiero po objęciu dowództwa nad swoją własną flotą.

Największym sukcesem w dziedzinie piractwa było zdobycie „Srebrnego Pociągu” w 1573 roku – karawany dwustu mułów wyładowanych kosztownościami, która podążała lądem do Nombre de Dios. Zrabowane bogactwa były tak liczne, że Drake zmuszony był zostawić na miejscu pokaźną część srebra. Jego okręt był tak przeciążony od klejnotów, że z trudem dotarł do Anglii. Karkołomną podróż przeżyło zaledwie trzydziestu marynarzy, nikt jednak nie był niezadowolony - każdy członek wyprawy Drake’a do końca swoich dni opływał w luksusy.

Pod piracką banderą... cz. 6 - ilustracja #3

W 1577 roku królowa Elżbieta I wysłała Drake’a z kolejną misją przeciwko Hiszpańskiej Niezwyciężonej Armadzie. Korsarz rabował wszystko co stanęło mu na drodze. Po przebyciu Cieśniny Magellana, marynarz wylądował po drugiej stronie kontynentu i dotarł aż do Kaliforni. Stąd wyruszył w kierunku zachodnim i po długiej podróży, zjawił się w 1580 roku w Anglii. Francis Drake był pierwszym Brytyjczykiem, któremu udało się opłynąć świat. Dzięki temu zyskał tytuł szlachecki z rąk Elżbiety I, cieszył się ogromnym poważaniem i wkrótce stał się narodowym bohaterem. Warto zaznaczyć, że ze statku Golden Hind, na którego pokładzie Drake dokonał niebywałego czynu zrobiono krzesło, które do dzisiaj stoi na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Po wybuchy wojny w 1585 roku pomiędzy Hiszpanią i Anglią, Drake po raz kolejny wybrał się na Karaiby, tym razem wraz z flotą 30 okrętów i 2300 marynarzami. Angielski marynarz dokonał na Karaibach niebywałych czynów, zdobywając kilkanaście hiszpańskich portów i doszczętnie niszcząc prawie trzydzieści statków. Dzięki wyczynom Drake’a, hiszpańska inwazja opóźniła się o dwanaście miesięcy. Ostatnią podróż, tak jak i pierwszą, Drake odbył u boku Johna Hawkinsa. Zasłużony marynarz, dzierżący tytuł wiceadmirała umiera na morzu 28 stycznia 1596 roku, zaledwie półtorej miesiąca po swoim kuzynie.

Dzięki ogromnej zawziętości i bezkompromisowości Francis Drake uzyskał przydomek El Draque, czyli „Smok”. Po zdobyciu okrętu ze skarbami podczas wyprawy dookoła świata, Hiszpanie w zemście nazwali go cacafuego, czyli „Płonące Gówno”.

Opisany powyżej rajd na „Srebrny Pociąg” stał się treścią jednego z dodatkowych scenariuszy w Sid Meier’s Pirates!

Wszystkich zainteresowanych tematyką Sid Meier’s Pirates! zapraszamy jutro, kiedy to pokrótce przedstawimy kolejne życiorysy słynnych, karaibskich piratów.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej