Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lipca 2022, 13:42

autor: Adrian Werner

Okrągła rocznica Warcrafta 3 w cieniu wątpliwych działań Blizzarda

Dwudzieste urodziny Warcrafta 3 zostały nieco popsute przez groźby firmy Activision Blizzard, wystosowane do twórcy jednego z fanowskich projektów.

20. urodziny obchodzi Warcraft III: Reign of Chaos, czyli jeden z najlepszych RTS-ów w historii. Produkcja zadebiutowała na PC 3 lipca 2002 roku i stała się olbrzymi hitem, sprzedając się w ponad milionie egzemplarzy w ciągu miesiąca od premiery. Dzisiaj taka liczba nie szokuje, ale wtedy uczyniła ze strategii studia Blizzard Entertainment najszybciej sprzedającą się grę w historii rynku PC.

Zepsute urodziny Warcraft III: Reign of Chaos

Urodziny przeboju powinny być radosnym dniem, ale zostały one popsute przez złe wieści dotyczące WarsmashModEngine, czyli korzystającego z modelu open-source projektu mającego zaoferować ulepszony silnik dla Warcrafta 3. Jego autor, Retera, otrzymał od prawników firmy Activision Blizzard list z żądaniem porzucenia projektu.

Prawnicy domagają się zaprzestania naruszania praw wydawcy. Jest to jednak o tyle niepoważne oskarżenie, że WarsmashModEngine nie dystrybuuje ani nie kopiuje żadnych elementów z Warcrafta 3. Jest to tylko silnik i aby z niego korzystać konieczne jest zaczerpnięcie z pełnej wersji gry wszystkich plików z danymi, co musi ręcznie zrobić sam użytkownik.

Problem leży w tym, że nawet jeśli Activision Blizzard nie ma w tym sporze racji, to raczej i tak dopnie swego. Trudno wyobrazić sobie bowiem, aby Retera było stać na kosztowną batalię sądową.

Działania wydawcy są tym bardziej rozczarowujące, że fani Warcrafta 3 nie byli ostatnio rozpieszczani. Odświeżona wersja gry w postaci Warcraft III: Reforged okazała się wielkim rozczarowaniem i do dzisiaj nie została w pełni naprawiona.

Blizzard zapomniał, ale fani pamiętają

Blizzard zignorował 20. urodziny Warcrafta 3, ale o rocznicy premiery nie zapomnieli fani. Jeden z nich o ksywce Grigoreen przygotował śliczny obrazek, który pokazuje, jak gra mogłaby wyglądać, gdyby była wykonana w pixelartowym 2D, a ruch odbywał się jedynie w dwóch wymiarach, niczym w platformówce.

O urodzinach gry pamiętali również ludzie ze studia Frost Giant, obecnie tworzący RTS-a Stormgate, co nie dziwi, gdyż pracuje tam wielu deweloperów odpowiedzialnych za Warcrafta 3. Prezes firmy, Tim Campbell, który był głównym projektantem kampanii tego przeboju, uczcił ten dzień następującą wiadomością do fanów.

Dziękuję wszystkim moim starym kolegom z drużyny Warcrafta 3, którzy pomogli powołać grę do życia – i społeczności, twórcom zawartości i graczom, którzy zadbali o to, aby pozostała silna przez dwie dekady.

Warcraft 3 jest punktem kulminacyjnym mojej kariery i jestem wdzięczny, że mogłem przyczynić się do powstania gry, która znaczy tak wiele dla tak wielu osób. Oryginalne WC3 nigdy nie może być zastąpione, ale mamy nadzieję, że uhonorujemy jego dziedzictwo.

  1. Warcraft III: Reign of Chaos – poradnik do gry

WarsmashModEngine to nie jedyny nowy open-sourcowy silnik dla starej gry.

Projekty tego typu pozwalają na komfortową zabawę w klasyczne produkcje na współczesnych pecetach, a często projekt tego typu wprowadzają także ulepszenia rozgrywki i grafiki. Takie mody dostępne są dla takich gier, jak:

  1. Caesar III (Augustus)
  2. Cannon Fodder (Open Fodder)
  3. Chris Sawyer's Locomotion (OpenLoco)
  4. Diablo (DevilutionX)
  5. Dune 2 (Dune Legacy)
  6. Heroes of Might and Magic II (Fheroes2)
  7. Syndicate (FreeSynd)
  8. Syndicate Wars (Syndicate Wars Port)
  9. The Settlers (Freeserf)
  10. The Settlers II (Return to the Roots)
  11. UFO: Enemy Unknown (OpenXcom)

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej