Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Komputery PC 4 kwietnia 2003, 14:50 Soulcatcher

Urządzenia sieciowe

Zastanawialiście sie kiedyś gdzie wędruje kabel sieciowy wychodzący z Waszego komputera? Do jakich urządzeń jest podpięty, przez co przechodzi, itp? Postaramy sie Wam to nieco przybliżyć za pomocą poniższego tekstu.

  1. store&forward (zapamiętaj i wyślij) – po odebraniu ramek (dane przesyłane w sieci dzielone są na ramki) z sieci zapisuje je, sprawdza ich poprawność i dopiero wtedy przesyła dalej do portu odbiorcy; tego rodzaju przełącznik pracuje wolniej, ale za to zwiększa niezawodność przesyłu danych w sieci
  2. cut through (przełączanie bezwłoczne) – przesyła pakiety bezzwłocznie do portu przeznaczenia nie sprawdzając ich poprawności, tego typu przełącznik nie spowalnia ruchu w sieci, niestety nie potrafi wykryć nieprawidłowości podczas przesyłania danych

Router – jest odpowiedzialny za przesyłanie danych pomiędzy różnymi sieciami. Właśnie on na podstawie adresu IP dokonuje wyboru drogi, jaką będzie musiał przebyć każdy wysłany przez nas plik. Decyzje tą podejmuje na podstawie tablicy wyboru tras – tablicy routingu (zawieraja ona informacje o topologii najbliższego otoczenia sieciowego). W większości przypadków routery samodzielnie tworzą tego typu tablice poprzez komunikację z innymi routerami. Możemy również ręcznie stworzyć tablice routingu – jednak każdą zmianę w topologii sieci będziemy musieli wtedy w niej odnotowywać.

Oprócz wyboru optymalnych tras przesyłu danych routery mogą spełniać funkcje firewalli. Dodatkowo blokują wydostanie się do internetu informacji przesyłanych w sieci lokalnej. Pozwalają również ustawiać prędkość połączenia dla poszczególnych adresów IP (przydatne w celu równego rozdzielenia przepustowości łącza na wielu użytkowników).

Funkcję routera oprócz wyspecjalizowanych urządzeń sprzedawanych na rynku mogą pełnić zwykłe pecety – wyposażone oczywiście w odpowiednie oprogramowanie. Najpopularniejszym emulatorem programowym jest darmowa dystrybucja Linuksa o nazwie Freesco. Ma bardzo małe wymagania sprzętowe i śmiało można ją uruchamiać z dyskietki na komputerze klasy 386.

Mam nadzieję, że ten syntetyczny opis podstawowych urządzeń sieciowych wyjaśnił wam ich funkcjonalność. Od odpowiedniego ich doboru zależy bowiem niezawodność tworzonych sieci, a ich cena nie zawsze musi być wysoka. Dobrze przemyślany projekt sieci pozwoli łatwo wykryć wszelkie błędy oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.

Mikołaj „Yauokim” Kociorski

1 2 3 4