Najciekawsze, nadciągające gry 2018 roku

Kingdom Come: Deliverance
Kingdom Come: Deliverance

RPG 13 lutego 2018 (wczesny dostęp od 22 października 2014)

Zrealizowane na silniku CryEngine 3 epickie RPG akcji, osadzone w historycznych realiach krwawych wojen husyckich, które wstrząsnęły środkową Europą pierwszej połowy XV wieku. Za powstanie tytułu odpowiada czeskie studio Warhorse, w skład którego weszli m.in. współtwórcy popularnej serii Mafia. W grze wcielamy się w postać młodego kowala, który na wojnie stracił wszystko, co posiadał. Realizując ostatnią wolę ojca, wplątuje się on w spisek, którego celem jest ocalenie porwanego króla i zapobieżenie krwawemu konfliktowi. W olbrzymim, otwartym świecie gry nasz protagonista rozwija umiejętności, które, w zależności od woli gracza, uczynią go bardziej rycerzem lub łotrzykiem. Cechą charakterystyczną gry jest olbrzymi realizm oraz swoboda w wykonywaniu poszczególnych zadań. Autorzy zachowali wierność źródłom historycznym. Opracowano też nietypowy system craftingu oraz rozbudowany model walki, pozwalający na wykonywanie precyzyjnych ataków i ciosów specjalnych.

PCPS4XONE

God of War
God of War

Akcji 2018

Kolejna pełnoprawna odsłona słynnej serii trzecioosobowych gier akcji w konwencji hack-and-slash, stanowiącej od lat jeden z najważniejszych tytułów ekskluzywnych kolejnych generacji konsol firmy Sony. W kolejnych częściach cyklu śledziliśmy losy greckiego wojownika Kratosa, zaś rozgrywka skupiała się przede wszystkim na widowiskowej i niezwykle krwawej akcji oraz efektownym modelu walki. Opracowana przez wewnętrzne studia Sony Computer Entertainment gra God of War stanowi swoisty restart serii i zarazem pierwszą część cyklu stworzoną z myślą o PlayStation 4, co przełożyło się m.in. na całkiem nową, intrygującą historię fabularną oraz znaczącą poprawę warstwy audiowizualnej, czyniącą użytek z możliwości sprzętu ósmej generacji.

PS4

Spider-Man
Spider-Man

Akcji 2018

Przygodowa gra akcji ze słynnym superbohaterem w roli głównej. Rozgrywka polega oczywiście na walczeniu z przestępcami. Za produkcję odpowiada słynne studio Insomniac Games, znane m.in. z serii Ratchet & Clank, Resistance czy Sunset Overdrive.

PS4

Detroit: Become Human
Detroit: Become Human

Przygodowe 2018

Osadzona w realiach science fiction przygodowa gra akcji, za której powstanie odpowiadają deweloperzy z francuskiego studia Quantic Dream – twórcy takich gier jak Fahrenheit, Beyond: Two Souls czy bestsellerowe Heavy Rain. Detroit: Become Human stanowi rozwinięcie pomysłów zaprezentowanych w 2012 roku w demie technologicznym Kara, przedstawiającym proces powstawania obdarzonej uczuciami kobiety-androida. Akcja gry toczy się futurystycznej wersji tytułowego Detroit w czasach, kiedy roboty wyglądające i zachowujące się jak ludzie nie są już niczym nadzwyczajnym. Główna bohaterka gry - android o imieniu Kara - jest jednak wyjątkowa, gdyż jako jedyna obdarzona została prawdziwymi ludzkimi uczuciami. I to właśnie one sprawiają, że nasza protagonistka zapragnie poznać prawdę o sobie oraz innych robotach i jeśli to możliwe – wpłynąć na swój przyszły los. Zadaniem graczy jest oczywiście pomóc jej w realizacji tego niełatwego celu.

PS4

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Akcji 2018

Trzecia odsłona westernowego cyklu gier akcji Red Dead, zapoczątkowanego w 2004 roku przez Red Dead Revolver. Jej kontynuacja, trzecioosobowy sandbox osadzony na Dzikim Zachodzie - Red Dead Redemption - osiągnęła wielki sukces i ugruntowała pozycję marki. Za serię odpowiada studio Rockstar Games.

PS4XONE

The Last of Us: Part II
The Last of Us: Part II

Akcji 2018

Pełnoprawna kontynuacja przygodowej gry akcji studia Naughty Dog z 2013 roku, będącej jedną z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych tytułów wydanych na konsole PlayStation. Fabuła The Last of Us Part II kontynuuje wątki z pierwszej części, a podczas zabawy przenosimy się ponownie w niedaleką przyszłość, gdzie groźna epidemia wywołana przez pasożytnicze grzyby doprowadziła do upadku cywilizacji. W grze powraca też dwójka znanych bohaterów, tzn. Joel i Ellie, choć tym razem wiodącą postacią jest 19-letnia już dziewczyna. Pod względem mechaniki gra rozwija pomysły z pierwszej części serii. Akcję obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami postaci, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji częściowo otwartych lokacji i przekradaniu się za plecami napotykanych wrogów. Podczas zabawy nie brakuje też brutalnych, bezpośrednich konfrontacji, w trakcie których czynimy użytek z arsenału broni białej oraz palnej.

PS4

Far Cry 5
Far Cry 5

Akcji 2018

Piąta pełnoprawna odsłona rozwijanego przez firmę Ubisoft cyklu pierwszoosobowych gier akcji z otwartym światem. W odróżnieniu od poprzednich części serii, fabuła Far Cry 5 nie przenosi nas w żadne egzotyczne miejsca, a na teren Montany, czyli jednego z najsłabiej zaludnionych stanów USA. Gracz wciela się zaś w policjanta (lub policjantkę; płeć i wygląd postaci można personalizować), którego zadaniem jest rozpracowanie i zniszczenie organizacji przestępczej, działającej pod przykrywką fanatycznej sekty. Na jej czele stoi zaś charyzmatyczny Joseph Seed, który w bezwzględny, sadystyczny sposób rozprawia się z przeciwnikami. Pod względem rozgrywki produkcja oferuje największy w historii cyklu otwarty świat, w którym dużą rolę odgrywają pojazdy, a na wykonanie czeka cała masa zadań głównych i pobocznych, a także różnego rodzaju aktywności dodatkowe. Do naszej dyspozycji oddano imponujący arsenał broni oraz całkiem rozbudowany system craftingu. Wzorem poprzedniej części serii, możemy także oswajać dzikie zwierzęta, by pomagały nam w walce.

PCPS4XONE

Pathfinder: Kingmaker
Pathfinder: Kingmaker

RPG 2018

Osadzona w realiach fantasy klasyczna gra RPG, powstała we współpracy debiutującego studia Owlcat Games z legendą branży, Chrisem Avellonem. Oparta na popularnym systemie RPG gra Pathfinder: Kingmaker zabiera graczy w podróż do typowego świata fantasy, gdzie ich zadaniem jest zbudowanie królestwa i obronienie go przed atakami ze strony nieprzyjaciół. Akcja prezentowana jest w klasycznym rzucie izometrycznym, a podczas zabawy kontrolujemy drużynę bohaterów o zróżnicowanych umiejętnościach. W toku rozgrywki eksplorujemy rozległą krainę, wykonujemy rozmaite zadania główne oraz poboczne i walczymy z napotkanymi przeciwnikami, czyniąc użytek zarówno z klasycznego oręża, jak i sporego wachlarza zaklęć ofensywnych oraz defensywnych. Istotnym elementem rozgrywki jest zarządzanie naszym królestwem, które koncentruje się nie tylko na budowie osad, miast oraz twierdz, ale także na podejmowaniu rozmaitych decyzji odzwierciedlających charakter naszego bohatera.

PC

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

RPG 2018

Osadzona w otwartym świecie w klimacie science-fiction gra RPG oparta na papierowym systemie fabularnym Cyberpunk. Produkcja została opracowana przez studio CD Projekt RED, które wsławiło się kultową serią o Wiedźminie, zaś w pracach nad grą uczestniczył aktywnie twórca oryginalnego systemu, Mike Pondsmith. Fabuła przenosi nas do tytułowego roku 2077 i zaawansowanego technologicznie, skorumpowanego świata przyszłości. Miejscem akcji jest zaś pełne mrocznych intryg i tajemnic miasto Night City, doskonale znane fanom systemu Cyberpunk. Eksplorując otwarty świat gry, poznajemy skomplikowaną i wielowątkową historię naszych bohaterów, prowadząc liczne dialogi i wypełniając szereg zadań fabularnych, które wymagać od nas będą nierzadko podejmowania trudnych, moralnych wyborów. Mechanikę rozgrywki (przede wszystkim system rozwoju postaci) autorzy oparli w pewnym stopniu na papierowym pierwowzorze. O odpowiednie wrażenia wizualne dba zaś podrasowana technologia RED Engine, wykorzystana wcześniej w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

PC

Miscreated
Miscreated

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 30 października 2014)

Przygotowana przez debiutujące studio Entrada Interactive sandboksowa gra TPP, ukierunkowana na rozgrywkę sieciową i aspekt survivalowy. Akcja gry toczy się w postapokaliptycznych pustkowiach zniszczonego przez wojnę nuklearną świata, a gracze wcielają się w ocalałych, których głównym celem jest przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku. W trakcie zabawy musimy nieustannie monitorować poziom głodu, pragnienia i napromieniowania, mający istotne znaczenie dla sprawności naszego organizmu. Dzięki zaawansowanemu systemowi rzemiosła, znalezione podczas eksploracji przedmioty możemy wykorzystać do stworzenia niezbędnego ekwipunku lub zbudowania schronienia przed bandytami i mutantami. Otwarty tryb PvP pozwala na współpracę bądź rywalizację pomiędzy grającymi, a celem zapobieżenia przypadkom dręczycielstwa wprowadzono specjalny system, umożliwiający wyznaczenie nagrody za głowę gracza utrudniającego zabawę innym. O wysokiej jakości oprawę graficzną gry zadbał silnik CryEngine 3.

PC

Northgard
Northgard

Strategiczne 2018 (wczesny dostęp od 22 lutego 2017)

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w fantastycznym świecie wikingów oraz mitologii skandynawskiej. W Northgard dowodzimy grupą nordyckich wojowników, którzy po wielu latach żmudnej eksploracji natrafili na owiany tajemnicą, bogaty ląd. Aby okryć się sławą, będą oni musieli stawić czoła niebezpieczeństwom czyhającym na nich w nowym świecie. Mechanika rozgrywki w Northgard wzorowana jest na klasycznych RTS-ach, pokroju Age of Empires, Age of Mythology czy The Settlers. Poza standardowym pozyskiwaniem surowców, rozbudową osady i walką, gra oferuje elementy survivalowe, a jednym z głównych zadań gracza jest zapewnienie swojemu klanowi przetrwania podczas długich i niezwykle mroźnych zim. Do naszych przeciwników w bezpośrednich starciach należą m.in. krwiożercze wilki, nieumarli wojownicy oraz inne mityczne stwory, w tym giganty, z którymi można spróbować się sprzymierzyć. Northgard oferuje trójwymiarową grafikę z klasycznym widokiem izometrycznym, utrzymaną w lekko komiksowym stylu.

PC

State of Decay 2
State of Decay 2

Akcji 2018

Pełnoprawna kontynuacja wydanej w 2013 roku sandboksowej gry akcji studia Undead Labs. Akcja State of Decay 2 osadzona została ponownie w postapokaliptycznym, otwartym świecie po wybuchu epidemii zombie. Podczas zabawy mamy sposobność pokierować grupką ocalałych ludzi, z których każdy odznacza się swoją własną biografią, umiejętnościami i cechami charakteru. Pomiędzy poszczególnymi bohaterami możemy się dowolnie przełączać, zajmując się budową bezpiecznej kryjówki oraz eksploracją świata i przetrząsaniem okolicznych budynków w celu zgromadzenia zapasów, niezbędnych do przetrwania. W starciach z grupami zombie wykorzystujemy zaś różne rodzaje zaimprowizowanych broni. Całość uzupełnia system rozwoju postaci, w którym doskonalimy naszych bohaterów poprzez wykonywanie określonych czynności. Prócz kampanii fabularnej, gra oferuje niekończący się tryb przetrwania oraz pełnoprawny multiplayer, umożliwiający współpracę czterech graczy, z których każdy zarządza swoją własną grupką ocalałych.

PCXONE

Metro Exodus
Metro Exodus

Akcji 2018

Trzecia odsłona inspirowanego twórczością Dmitrija Głuchowskiego, popularnego cyklu FPS-ów, nad którym pieczę sprawuje studio 4A Games. Gracze po raz kolejny wcielają się w Artyoma przemierzającego tereny Rosji zniszczonej wskutek wojny nuklearnej, jaka miała miejsce na ponad dwadzieścia lat przed zaprezentowanymi tu wydarzeniami. Metro Exodus jest rozwinięciem koncepcji zapoczątkowanych w poprzednikach – po raz kolejny w trakcie zabawy zajmujemy się głównie eksploracją (tym razem oprócz terenów miejskich i podziemnych tuneli do naszej dyspozycji oddano także rozległe, dzikie obszary), walką z napotkanymi przeciwnikami oraz skradaniem. To ostatnie jest o tyle ważne, że na naszej drodze stają nie tylko uzbrojeni ludzie, lecz również zmutowane istoty – o ile powalenie mniejszego adwersarza nie stanowi dla protagonisty większego problemu, o tyle pokonanie jednego z większych mutantów może nastręczyć mu niemałych trudności. Całość przyciąga uwagę za sprawą wysokiej jakości oprawy graficznej.

PCPS4XONE

EA Sports UFC 3
EA Sports UFC 3

Sportowe 2018

Trzecia odsłona serii gier przeznaczonych dla miłośników MMA. Produkcja pozwala wcielić się w największe gwiazdy walczące dla organizacji Ultimate Fighting Championship (UFC).

PS4XONE

The Crew 2
The Crew 2

Wyścigi 2018

Druga odsłona zapoczątkowanej w 2014 roku serii gier wyścigowych The Crew. W produkcji zasiadamy za kierownicą rozmaitych samochodów, którymi przemierzamy rozległy, otwarty teren, pełen emocjonujących zawodów.

PCPS4XONE

Anthem
Anthem

Akcji 2018

Osadzone w konwencji science fiction RPG akcji z elementami MMO autorstwa studia BioWare Edmonton – twórców m.in. serii Dragon Age i klasycznej trylogii Mass Effect. Akcja gry Anthem przenosi nas na obcą planetę, gdzie za murami gigantycznego fortu ludzkość chroni się przed śmiertelnie groźnymi bestiami. Gracze wcielają się w role tzw. wolnych strzelców, którzy porzucają to bezpieczne miejsce, aby badać dalekie zakątki planety i chronić ludzkość przed niebezpieczeństwami. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji otwartego, dynamicznie zmieniającego się świata, wypełnianiu zadań fabularnych oraz walce, zrealizowanej w stylu trzecioosobowych strzelanek. Kluczową rolę w rozgrywce odgrywają specjalne pancerze wspomagane, które zostały podzielone na kilka klas, a w toku zabawy mogą być ulepszane i modyfikowane. Całość nastawiona jest głównie na zabawę w trybie kooperacji, zaś pod względem technicznym korzysta z dobrodziejstw popularnego, nieustannie rozwijanego silnika Frostbite.

PCPS4XONE

Dragon Ball FighterZ
Dragon Ball FighterZ

Bijatyki 2018

Zrealizowana we współpracy firmy Bandai Namco z ekipą studia Arc System Works klasyczna bijatyka 2.5 D, w której naprzeciw siebie stają bohaterowie popularnego uniwersum Dragon Ball. W odróżnieniu od większości wcześniejszych produkcji firmowanych marką stworzoną przez Akirę Toriyamę, Dragon Ball FighterZ wykorzystuje wariant zabawy znany jako "tag battle". Przystępując do walki, dobieramy więc trzyosobową drużynę, aby w trakcie potyczki przełączać się między nimi w dowolnym momencie, wykonując przypisane im ataki specjalne i budując rozmaite rozbudowane kombosy. Pojedynek przegrywamy zaś w chwili, w której każdy z naszych bohaterów utraci cały swój pasek życia. Akcję obserwujemy w rzucie z boku, jednak wszystkie elementy oprawy graficznej wykonane zostały w trzech wymiarach. Umożliwiło to twórcom wykorzystanie zaawansowanych efektów graficznych oraz stylizowanych animacji, dzięki którym gra przypomina klasyczne telewizyjne anime.

PCPS4XONE

Kodoku
Kodoku

Przygodowe 2018

Inspirowana japońskimi horrorami, oraz bogatą kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni przygodowa gra akcji z mocnymi akcentami skradankowymi. Jako kolekcjoner książek, trafiamy na ponurą wyspę Kodoku, gdzie jak wskazuje trop, ukryty został rzadki, bibliofilski okaz. Opuszczone przez ludzi miejsce okazuje się siedliskiem demonów, a naszym zadaniem będzie przetrwać i znaleźć drogę ucieczki z wyspy.

PS4PSV

Project Nimbus
Project Nimbus

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 5 listopada 2014)

Utrzymana w klimatach science fiction dynamiczna strzelanina TPP studia GameCrafter, koncentrująca się na bitwach mechów. Akcja Project Nimbus osadzona została pod koniec XXI wieku, kiedy to po wielkiej wojnie, która zniszczyła niemal całą powierzchnię planety, ocaleni ludzie uciekli na orbitę. Podzieleni na trzy wrogie frakcje, toczą nieustanną wojnę o zasoby. Podczas gry wcielamy się w postać młodego, rozpoczynającego karierę pilota i bierzemy udział w dynamicznych bitwach powietrznych z udziałem dziesiątków przeciwników. Walczymy nie tylko z szeregowymi mechami wroga, ale także z potężnymi latającymi fortecami oraz tzw. asami, z których każdy posiada swoją własną historię, osobowość i odmienną taktykę walki. Całość zrealizowana została w typowo japońskim stylu, inspirowanym filmami animowanymi z Kraju Kwitnącej Wiśni.

PC

Demon Core
Demon Core

Akcji 2018

Uzupełniona elementami skradanki i survivalu strzelanina FPS autorstwa fińskiego studia Apex Games. Fabuła gry Demon Core przenosi nas w realia kryzysu paliwowego, kiedy wobec kończących się pokładów ropy naftowej największe mocarstwa świata poszukują alternatywnych źródeł energii. Jedyną skuteczną metodę wynajdują rosyjscy inżynierowie, jednak nie zamierzają oni podzielić się efektami badań ze światem. Podczas zabawy wcielamy się w panią naukowiec z pewnego rosyjskiego laboratorium, której zadaniem jest przetrwanie ataku wrogich sił, pragnących odnaleźć i przechwycić tajne akta. Rozgrywka nastawiona jest w głównej mierze na ukrywanie się przed wrogami oraz eksterminowanie ich za pomocą zróżnicowanego oręża. Istotnym elementem zabawy jest jednak również walka o przetrwanie bez broni. Kontrolowana przez nas bohaterka dysponuje bowiem możliwością zastawiania pułapek i uruchamiania mechanizmów eliminujących wrogów, jak również ukrywania się pośród zabitych i udawania trupa.

PC

Novus Aeterno
Novus Aeterno

Strategiczne 2018

Osadzona w realiach science fiction gra MMORTS autorstwa niezależnego Taitale Studios. Akcja gry Novus Aeterno toczy się w rozległej galaktyce, którą przed wiekami rządziło pięć wielkich imperiów i choć naprzemiennie następowały tu okresy wojny i pokoju, miały one pozytywny wpływ na rozwój technologii oraz gospodarki. W wyniku potężnej katastrofy dawny porządek został zaburzony, a jedynymi pozostałościami cywilizacji stały się potężne statki-matki z zahibernowanymi ciałami ocalałych. Podczas zabawy gracze wcielają się w rolę konsula jednego z pięciu wspomnianych imperiów, którego zadaniem jest odbudowanie dawnej potęgi swojego ludu. Pod względem mechaniki gra bazuje na fundamentach klasycznych MMORTS-ów, rezygnując jednak z sesji, instancji, zamkniętych map czy systemu meczów. Zamiast tego rozgrywka toczy się w nieustannie ewoluującym uniwersum, gdzie gracze mają pełną swobodę działania i rywalizują między sobą tylko tam i tylko wtedy, gdy tego chcą.

PC

Blockade Runner
Blockade Runner

Symulacje 2018

Osadzona w realiach science fiction sandboksowa gra symulacyjna, będąca debiutancką produkcją niezależnego studia ZanMgt. Pod względem mechaniki Blockade Runner przenosi rozwiązania kultowego Minecrafta w przestrzeń kosmiczną, uzupełniając je nowymi pomysłami. Przystępując do zabawy, musimy zaprojektować i zbudować swój statek kosmiczny, doczepiając do jego metalowej ramy kolejne funkcjonalne elementy. Następnie ruszamy na podbój proceduralnie generowanej galaktyki, w której praktycznie każdy element można swobodnie niszczyć. Rozgrywka koncentruje się na walce, zbieraniu surowców oraz wypełnianiu całego szeregu zróżnicowanych misji, jednak to od gracza w stu procentach zależy, czym zechce się zająć. Podczas zabawy większość czasu spędzamy we wnętrzu statku kosmicznego, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć kombinezon i przespacerować się na zewnątrz. Całość została zaprojektowana pod kątem zabawy wieloosobowej i dopiero w trybie multiplayer w pełni rozwija skrzydła.

PC

Line of Defense
Line of Defense

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 11 września 2014)

Przygotowana przez studio 3000AD futurystyczna strzelanina MMOFPS. Akcja gry Line of Defense toczy się na odległej planecie Lyrius, będącej od lat miejscem badań prowadzonych przez Imperium GALCOM. Kiedy zasoby planety zaczynają się wyczerpywać, a GALCOM koncentruje swą uwagę na innych miejscach, sytuację postanawia wykorzystać frakcja Terran, sprzeciwiająca się władzy Imperium. Podczas zabawy bierzemy udział w potężnej galaktycznej wojnie, w której naprzeciw siebie stają gracze reprezentujący obie zwaśnione strony. Głównym celem zabawy jest przejmowanie kontroli nad bazami, zlokalizowanymi na różnych kontynentach planety oraz na orbicie, a w cechujących się wielką skalą bitwach PvP (nawet do 256 osób) biorą udział zarówno oddziały piechoty, jak i jednostki pływające oraz latające. W przeciwieństwie do wielu podobnych produkcji, gra nie narzuca sztywnych klas postaci, pozwalając na dowolne wybieranie rozwijanych umiejętności oraz nabywanego ekwipunku.

PC

Fortnite
Fortnite

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 25 lipca 2017)

Nastawiona na tryb współpracy gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Deweloping tytułu powierzony został polskiemu oddziałowi firmy Epic Games (dawne studio People Can Fly). Akcja Fortnite toczy się w świecie nawiedzanym przez przypominające zombie demony. Gracze wcielają się w role członków oddziałów, które mają za zadanie powstrzymać potwory przybywające na Ziemię przez sieć portali. Rozgrywka podzielona została na dwie fazy. Za dnia należy zbudować twierdzę, w której nocą można będzie odpierać ataki demonów. Zabawa polega głównie na poszukiwaniu materiałów, konstruowaniu umocnień i walce z przeciwnikami. Gra dystrybuowana jest w modelu biznesowym free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności za niektóre udogodnienia.

PCPS4XONE

GTR 3
GTR 3

Wyścigi 2018

Pełnoprawna trzecia odsłona kultowej serii wyścigowej, zapoczątkowanej w 2004 roku przez studio SimBin Development Team. Za jej powstanie odpowiadają twórcy oryginału, mający na swoim koncie inne popularne tytuły samochodowe, takie jak GT Legends czy RACE. W grze zasiadamy za kierownicą licencjonowanych wozów klasy GT i WTCC, aby wziąć udział w serii zawodów, toczonych na wiernie odwzorowanych torach wyścigowych w różnych częściach świata. Pod względem mechaniki oraz modelu jazdy, gra reprezentuje poziom typowy dla wcześniejszych produkcji studia SimBin. Mamy więc do czynienia z realistyczną symulacją zachowania samochodu, która dzięki przyjaznym mechanizmom oraz szeregowi możliwych ułatwień staje się dostępna także i dla początkujących amatorów czterech kółek. Całość podana została w wysokiej jakości oprawie audiowizualnej i prócz tradycyjnych trybów zabawy jednoosobowej, pozwala także na rywalizację z innymi kierowcami w pełnoprawnym trybie multiplayer.

PC

Jeklynn Heights
Jeklynn Heights

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 25 maja 2016)

Opracowana przez ekipę niezależnego Vex Studios wieloosobowa gra akcji, łącząca elementy bijatyki, RPG-a oraz strategii. Akcja Jeklynn Heights toczy się w mieście złożonym z dwóch różnych rejonów – dobrze utrzymanej dzielnicy bogaczy oraz zaniedbanych slumsów. Gracze dzielą się na dwie drużyny, w skład których wchodzą bohaterowie różnych klas, o odmiennym uzbrojeniu i zdolnościach startowych. Zespoły rozmieszczane są na przeciwległych krańcach mapy, a ich zadaniem jest zdobycie specjalnego przedmiotu (tzw. Orb of Egression), znajdującego się na terytorium drużyny przeciwnej. Zabawa opiera się głównie na walce, podczas której możemy wyprowadzać potężne ataki specjalne oraz rozbudowane kombosy, wymagające zadawania ciosów w określonym tempie. Ponadto na mapie rozmieszczone są możliwe do przejęcia struktury, zapewniające określone bonusy. Zdobywane podczas potyczek punkty możemy przeznaczać na ulepszanie naszych postaci.

PC

Lonely Mountains: Downhill
Lonely Mountains: Downhill

Zręcznościowe 2018

Lonely Mountains: Downhill to opracowana z myślą o pecetach zręcznościówka, w której musimy zjeżdżać na rowerze po stokach wielkich gór. Mapy mają otwartą strukturę, pozwalając nam swobodnie wybierać trasę prowadzącą na dół. Produkcja stawia na efektowną zabawę i nie próbuje realistycznie symulować kolarstwa górskiego.

PC

SCALE
SCALE

Logiczne 2018

SCALE to wyprodukowana przez zespół CubeHeart gra logiczna. Akcja ukazana jest z oczu bohaterki, a zabawa polega głównie na rozwiązywaniu zagadek oraz walce. Zarówno łamigłówki, jak i przeciwników pokonujemy korzystając z urządzenia pozwalającego na zmniejszanie oraz powiększanie elementów wirtualnego świata.

PC

The Mandate
The Mandate

Strategiczne 2018

The Mandate to kosmiczna strategia wzbogacona elementami RPG, której akcja toczy się w świecie przyszłości o ustroju politycznym i kulturowym wzorowanym na rosyjskim caracie. Podczas zabawy rozwijamy imperium, prowadzimy wojny oraz podejmujemy trudne moralnie wybory fabularne.

PC

Aztez
Aztez

Strategiczne 2018

Stylowa produkcja niezależnego, amerykańskiego studia Team Colorblind, łącząca w sobie elementy dwóch pozornie rozbieżnych gatunków: strategii turowej i chodzonej bijatyki. Akcja gry Aztez toczy się 20 lat przed przybyciem na kontynent hiszpańskich konkwistadorów, a zadaniem gracza jest rozwijanie granic azteckiego państwa, ściąganie podatków i reagowanie na rozmaite zdarzenia losowe. O ile całość bazuje na założeniach gatunku strategii, nasza siłowa interwencja może okazać się potrzebna np. przy próbach ściągnięcia podatku z niechcących się podporządkować obywateli, bądź w razie epidemii, kiedy jedynym wyjściem może okazać się wycięcie w pień wszystkich zarażonych. Warto odnotować, że gra bazuje na rozległej wiedzy historycznej, wynikającej z pasji autorów, którzy wiernie oddali np. ponad 30 azteckich miast, czy też znanych z epoki wojowników. Cechą charakterystyczną Aztez jest także bardzo oryginalna, monochromatyczna oprawa wizualna, ożywiana jedynie czerwienią tryskającej krwi.

PCPS4XONEWiiUPSV

Formicide
Formicide

Zręcznościowe 2018

Dwuwymiarowa gra akcji studia Rock Wall Games, w której gracze kierują poczynaniami żądnych krwi mrówek, rywalizując na jednej arenie z innymi uczestnikami zabawy. Rozgrywka w Formicide pod wieloma względami przypomina produkcje ze słynnej serii Worms, jednak jest od nich dużo bardziej dynamiczna, gdyż starcia nie odbywają się tu w systemie turowym, lecz w czasie rzeczywistym. Fundamentem zmagań jest rywalizacja pomiędzy graczami, rozgrywająca się w kilku typowych trybach rozgrywki na dwuwymiarowych, platformowych arenach. Celem zabawy jest zlikwidowanie mrówek kontrolowanych przez przeciwników, co wbrew pozorom nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Zabójcze owady są bowiem szybkie i skoczne, a dostępny arsenał broni, takich jak karabiny, wyrzutnie rakiet czy miotacze płomieni, pozwala na stosowanie rozmaitych forteli i taktyk. Atutem gry jest też wsparcie dla modów, dzięki czemu zainteresowani mogą samodzielnie przerabiać mapy, broń oraz wygląd swoich mrówek.

PC

La-Mulana 2
La-Mulana 2

Zręcznościowe 2018

Kontynuacja stylowej, oldskulowej platformówki, w której przemierzaliśmy azteckie ruiny, kierując łebskim archeologiem Lemezą Kosugim. W grze La-Mulana 2 wcielamy się w rolę córki tamtego bohatera, która całkowicie wdała się w swojego ojca i podobnie jak on jest poszukiwaczką przygód, przemierzającą tajemnicze, niedostępne miejsca w kapeluszu i z nieodłącznym biczem w dłoni. Tym razem jednak akcja przenosi nas do Skandynawii, zaś fabuła gry oparta została na motywach legend nordyckich. Sama rozgrywka nadal bazuje na rozwiązaniach takich klasyków, jak Metroid czy Castlevania. Zabawa sprowadza się więc do eksploracji pełnych niebezpieczeństw poziomów, gdzie czekają nas wymyślne pułapki oraz wrogo nastawieni przeciwnicy i bardziej wymagający bossowie. W miarę postępów w grze zdobywamy nowe bronie i przydatne umiejętności, a na zakup ekwipunku pozwalają nam zdobywane po drodze precjoza. Całość utrzymana została w znanej z pierwowzoru stylistyce retro.

PC

Eden Star
Eden Star

Przygodowe 2018 (wczesny dostęp od 30 stycznia 2015)

Eden Star to przygodowa gra akcji osadzona na obcej planecie. Struktura zabawy jest sandboksowa i zadaniem graczy jest głównie przeżycie, eksplorowanie świata oraz gromadzenie surowców, za pomocą których budowane są coraz potężniejsze struktury i przedmioty.

PC

Project Phoenix
Project Phoenix

RPG 2018

Project Phoenix to hybryda gatunków jRPG i RTS, stworzona przez niezależny zespół doświadczonych twórców ze wszystkich stron świata. W grze ruszamy na epicką przygodę, eksplorując świat i tocząc taktyczne walki czteroosobową drużyną śmiałków, złożoną z anioła, paladyna, elfiej tropicielki i maga bitewnego.

PC

Rainbow Skies
Rainbow Skies

RPG 2018

Kontynuacja wydanej w 2013 roku gry jRPG Rainbow Moon, nominowanej do nagrody najlepszej gry niezależnej roku na platformie PSN. W przeciwieństwie do pierwowzoru, Rainbow Skies opowiada historię całkiem nowego bohatera i osadzona jest w zupełnie nowym świecie, choć całość pozostaje w zgodzie z wykreowanym przez SideQuest Studios uniwersum, obejmującym dwa otwarte, równoległe światy z rozległymi podziemiami do eksploracji. Gra oferuje podobny co poprzedniczka styl zabawy, którego głównym elementem są rozgrywane w systemie turowym potyczki z przeciwnikami. Mechanika walki została tu jednak znacząco rozbudowana, m.in. o nowe ataki i kombosy, zaś w podziemiach napotykamy znacznie więcej elementów akcji oraz specjalnych minigierek. Prócz tego, na potrzeby gry przygotowano zupełnie nowy system dialogów oraz zadań pobocznych, które rozszerzono m.in. o nowy typ zleceń, sprowadzający się do poszukiwania skarbów. Całość dopełnia zaś niedostępna wcześniej opcja rozgrywki crossplatformowej.

PS4PS3PSV

H-Hour: World's Elite
H-Hour: World's Elite

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 19 maja 2015)

Ukierunkowana na rozgrywkę sieciową i współpracę w zespole taktyczna gra akcji autorstwa niezależnego studia Special Operations Forces. Określana jako duchowy spadkobierca serii SOCOM gra H-Hour: World’s Elite czerpie z klasycznych, taktycznych strzelanin FPS, w których najważniejszym elementem rozgrywki jest realizm, a efekt ten deweloperom udało się uzyskać dzięki całej masie szkoleń pod okiem doświadczonych żołnierzy. Przed każdą misją możemy wybrać mniejszą lub większą ilość sprzętu i cięższe lub lżejsze bronie oraz pancerze, co wiąże się z koniecznością dokonywania wyborów i korzystania z rozwiązań kompromisowych. Choć opisywana produkcja oferuje możliwość zabawy jednoosobowej, to jednak zaprojektowana została głównie pod kątem rozgrywki kooperacyjnej – w myśl zasady, że w prawdziwym świecie nie ma miejsca dla samotnych bohaterów. Rozgrywkę ułatwia nam zaś specjalny interfejs pozwalający na używanie komend głosowych i wizualnych oraz cały zestaw narzędzi do zarządzania społecznością.

PCPS4

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.