Najciekawsze, nadciągające gry 2018 roku

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Akcji 2018

Trzecia odsłona westernowego cyklu gier akcji Red Dead, zapoczątkowanego w 2004 roku przez Red Dead Revolver. Jej kontynuacja, trzecioosobowy sandbox osadzony na Dzikim Zachodzie - Red Dead Redemption - osiągnęła wielki sukces i ugruntowała pozycję marki. Za serię odpowiada studio Rockstar Games.

PS4XONE

Playerunknown's Battlegrounds
Playerunknown's Battlegrounds

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 23 marca 2017)

Sieciowa strzelanka z elementami survivalowymi, koncentrująca się na rozgrywkach typu Battle Royale (ostatni pozostały przy życiu zwycięża). Playerunknown’s Battlegrounds jest dziełem studia stojącego za MMO TERA oraz twórcy moda Battle Royale do gier Arma II i Arma III. Zasady są proste: duża grupa graczy zostaje wrzucona na zamkniętą mapę o sporych rozmiarach, a zadaniem każdego z nich jest wymordowanie wszystkich pozostałych. Zabawa kończy się, gdy przy życiu pozostaje tylko jedna osoba. Uczestnicy rozgrywki zaczynają zmagania kompletnie bezbronni, więc początkowe fazy meczów stanowią wyścig po najlepsze uzbrojenie. Do dyspozycji walczących oddane zostały różnorodne typy broni, a gra oferuje sporą swobodę wyboru metod eliminowania wrogów. Tempo rozgrywki w Playerunknown’s Battlegrounds podkręca stopniowe kurczenie się terenu zmagań, wymuszające coraz częstsze konfrontacje między pozostałymi graczami.

PC

Wild West Online
Wild West Online

Akcji 2018

Opracowana przez studio 612 Games gra MMO w realiach Dzikiego Zachodu, inspirowana trybem wieloosobowym słynnego Red Dead Redemption firmy Rockstar Games. W Wild West Online gracze trafiają bowiem do rozległego, otwartego świata, gdzie starają się przetrwać, podejmując rozmaite aktywności. Jedną z głównych atrakcji stanowi tu zabawa w bandytów oraz stróżów prawa, a podczas zabawy możemy łączyć się w gangi i napadać na banki bądź okradać lub zabijać napotkane osoby. Równie dobrze możemy jednak wybrać zupełnie inny zawód i zostać np. farmerem czy poszukiwaczem złota. Co najważniejsze, każdy z takich graczy ma w świecie gry określone znaczenie, wpływając choćby na aspekt ekonomiczny rozgrywki. Ten swoisty symulator życia na Dzikim Zachodzie uzupełniony jest dodatkowo przez rozbudowany system rzemiosła, a podczas rozgrywki pozyskujemy schematy, pozwalające na wytworzenie określonych narzędzi lub broni.

PC

The Last of Us: Part II
The Last of Us: Part II

Akcji 2018

Pełnoprawna kontynuacja przygodowej gry akcji studia Naughty Dog z 2013 roku, będącej jedną z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych tytułów wydanych na konsole PlayStation. Fabuła The Last of Us Part II kontynuuje wątki z pierwszej części, a podczas zabawy przenosimy się ponownie w niedaleką przyszłość, gdzie groźna epidemia wywołana przez pasożytnicze grzyby doprowadziła do upadku cywilizacji. W grze powraca też dwójka znanych bohaterów, tzn. Joel i Ellie, choć tym razem wiodącą postacią jest 19-letnia już dziewczyna. Pod względem mechaniki gra rozwija pomysły z pierwszej części serii. Akcję obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami postaci, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji częściowo otwartych lokacji i przekradaniu się za plecami napotykanych wrogów. Podczas zabawy nie brakuje też brutalnych, bezpośrednich konfrontacji, w trakcie których czynimy użytek z arsenału broni białej oraz palnej.

PS4

Pillars of Eternity II: Deadfire
Pillars of Eternity II: Deadfire

RPG 2018

Kontynuacja rozbudowanej gry RPG, opracowana przez zespół Obsidian Entertainment. Opowiedziana w grze historia kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej odsłonie cyklu – Eothas, czyli bóg światła i odrodzenia, powraca do życia, wcielając się w posąg pogrzebany pod należącą do protagonisty warownią. Pomimo że twierdza zostaje zniszczona, bohater uchodzi z życiem. Od tej pory ma jednak do wykonania kolejne zadanie polegające nie tylko na odszukaniu Eothasa, lecz także na uzyskaniu odpowiedzi na pytania, jakie mogą wprowadzić chaos do świata bóstw i śmiertelników. Jak sugeruje tytuł, produkcja zabiera nas w podróż na położony daleko na wschodzie archipelag Deadfire, po którym poruszamy się zarówno na piechotę, jak i drogą wodną. Akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a rozgrywka po raz kolejny została oparta na eksploracji, wykonywaniu rozmaitych, mniej lub bardziej ważnych misji oraz na walce z napotkanymi przeciwnikami. Warto nadmienić, że świat Pillars of Eternity II: Deadfire żyje własnym życiem, a wybory dokonane przez nas w pierwszej części serii nie pozostają tutaj bez znaczenia. Zmian i usprawnień doczekały się interfejs i system dialogów, a także sama oprawa graficzna, wzbogacona choćby o dynamicznie zmieniającą się pogodę.

PC

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

RPG 2018

Osadzona w otwartym świecie w klimacie science-fiction gra RPG oparta na papierowym systemie fabularnym Cyberpunk. Produkcja została opracowana przez studio CD Projekt RED, które wsławiło się kultową serią o Wiedźminie, zaś w pracach nad grą uczestniczył aktywnie twórca oryginalnego systemu, Mike Pondsmith. Fabuła przenosi nas do tytułowego roku 2077 i zaawansowanego technologicznie, skorumpowanego świata przyszłości. Miejscem akcji jest zaś pełne mrocznych intryg i tajemnic miasto Night City, doskonale znane fanom systemu Cyberpunk. Eksplorując otwarty świat gry, poznajemy skomplikowaną i wielowątkową historię naszych bohaterów, prowadząc liczne dialogi i wypełniając szereg zadań fabularnych, które wymagać od nas będą nierzadko podejmowania trudnych, moralnych wyborów. Mechanikę rozgrywki (przede wszystkim system rozwoju postaci) autorzy oparli w pewnym stopniu na papierowym pierwowzorze. O odpowiednie wrażenia wizualne dba zaś podrasowana technologia RED Engine, wykorzystana wcześniej w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

PC

The Crew 2
The Crew 2

Wyścigi 2018

Druga odsłona zapoczątkowanej w 2014 roku serii gier wyścigowych The Crew. W produkcji zasiadamy za kierownicą rozmaitych samochodów, którymi przemierzamy rozległy, otwarty teren, pełen emocjonujących zawodów.

PC

Flight Sim World
Flight Sim World

Symulacje 2018 (wczesny dostęp od 18 maja 2017)

Symulator lotniczy od twórców gry Symulator Pociągu 2017. Podczas zabawy otrzymujemy dostęp do rozmaitych maszyn, które wykorzystujemy w trybie Free Flight, multiplayerze czy też w trakcie zadań wykreowanych samemu w specjalnym edytorze.

PC

EA Sports UFC 3
EA Sports UFC 3

Sportowe 2018

Trzecia odsłona serii gier przeznaczonych dla miłośników MMA. Produkcja pozwala wcielić się w największe gwiazdy walczące dla organizacji Ultimate Fighting Championship (UFC).

PS4XONE

Northgard
Northgard

Strategiczne 2018 (wczesny dostęp od 22 lutego 2017)

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w fantastycznym świecie wikingów oraz mitologii skandynawskiej. W Northgard dowodzimy grupą nordyckich wojowników, którzy po wielu latach żmudnej eksploracji natrafili na owiany tajemnicą, bogaty ląd. Aby okryć się sławą, będą oni musieli stawić czoła niebezpieczeństwom czyhającym na nich w nowym świecie. Mechanika rozgrywki w Northgard wzorowana jest na klasycznych RTS-ach, pokroju Age of Empires, Age of Mythology czy The Settlers. Poza standardowym pozyskiwaniem surowców, rozbudową osady i walką, gra oferuje elementy survivalowe, a jednym z głównych zadań gracza jest zapewnienie swojemu klanowi przetrwania podczas długich i niezwykle mroźnych zim. Do naszych przeciwników w bezpośrednich starciach należą m.in. krwiożercze wilki, nieumarli wojownicy oraz inne mityczne stwory, w tym giganty, z którymi można spróbować się sprzymierzyć. Northgard oferuje trójwymiarową grafikę z klasycznym widokiem izometrycznym, utrzymaną w lekko komiksowym stylu.

PC

Willy-Nilly Knight
Willy-Nilly Knight

RPG 2018 (wczesny dostęp od 18 maja 2017)

Taktyczna gra RPG, łącząca turowy system walki oraz eksplorację w czasie rzeczywistym. Dzieło niezależnego rosyjskiego studia Double Dice Games przenosi nas do fantastycznej krainy inspirowanej legendami arturiańskimi. Zaczarowane lasy i zaśnieżone szczyty przemierza czteroosobowa drużyna: nieustraszony wojownik Artur, dzierżący wyciągnięte z kamienia zaklęte ostrze, biegła w magii czarodziejka Gvinevra, zręczna elfia łuczniczka Idril oraz muskularny krasnolud Kerdick. Nasi bohaterowie starają się uratować świat od zagłady, jaka grozi mu z powodu wojny lokalnych bogów oraz działań tajemniczych spiskowców starających się przywrócić do władzy starożytne siły zła. Na drodze drużyny stają rzesze rozmaitych przeciwników: od ogromnych pająków i szkieletów, aż po bandy goblinów i trolli. Z nieprzyjaciółmi walczymy w taktycznych bitwach w systemie turowym. Kluczem do zwycięstwa jest dobre wykorzystanie cech postaci, arsenału umiejętności specjalnych oraz posiadanych przedmiotów. Dodatkowe elementy ekwipunku uzyskujemy, przeszukując pozostałości po pokonanych wrogach albo korzystając z systemu craftingu, pozwalającego łączyć znalezione składniki w cenne i użyteczne przedmioty. Oprawa graficzna zrealizowana została w ciepłych, radosnych barwach, co przekłada się na baśniową i lekką atmosferę.

PC

Detroit: Become Human
Detroit: Become Human

Przygodowe 2018

Osadzona w realiach science fiction przygodowa gra akcji, za której powstanie odpowiadają deweloperzy z francuskiego studia Quantic Dream – twórcy takich gier jak Fahrenheit, Beyond: Two Souls czy bestsellerowe Heavy Rain. Detroit: Become Human stanowi rozwinięcie pomysłów zaprezentowanych w 2012 roku w demie technologicznym Kara, przedstawiającym proces powstawania obdarzonej uczuciami kobiety-androida. Akcja gry toczy się futurystycznej wersji tytułowego Detroit w czasach, kiedy roboty wyglądające i zachowujące się jak ludzie nie są już niczym nadzwyczajnym. Główna bohaterka gry - android o imieniu Kara - jest jednak wyjątkowa, gdyż jako jedyna obdarzona została prawdziwymi ludzkimi uczuciami. I to właśnie one sprawiają, że nasza protagonistka zapragnie poznać prawdę o sobie oraz innych robotach i jeśli to możliwe – wpłynąć na swój przyszły los. Zadaniem graczy jest oczywiście pomóc jej w realizacji tego niełatwego celu.

PS4

Ace Combat 7: Skies Unknown
Ace Combat 7: Skies Unknown

Zręcznościowe 2018

Zręcznościowa gra lotnicza stanowiąca kontynuację znanej serii wydawanej przez japońską firmę Bandai Namco Games. Podobnie jak poprzednie części, Ace Combat 7 osadzone jest w alternatywnej rzeczywistości, w której układ państw na Ziemi jest zupełnie inny, a ludzkość dysponuje oryginalnymi jednostkami latającymi. Gra kładzie duży nacisk na fabułę, która rozwijana jest zarówno poprzez wydarzenia podczas misji, jak i liczne scenki przerywnikowe. Rozgrywka w Ace Combat 7 opiera się na zręcznościowym modelu lotu z niewielkimi elementami symulacji. W związku z tym, zamiast realizmu doświadczymy tu wielu dynamicznych i efektownych podniebnych starć, wśród których pojawiają się też potyczki z potężniejszymi bossami. Jednocześnie każdy z dostępnych samolotów pilotuje się trochę inaczej, co pomaga w utrzymaniu różnorodności rozgrywki. Ace Combat 7 oferuje zarówno kampanię fabularną dla jednego gracza, jak i tryb multiplayer. Produkcja powstała w oparciu o silnik Unreal Engine 4 oraz zapewnia wsparcie dla okularów wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

PCPS4XONE

Oxygen Not Included
Oxygen Not Included

Symulacje 2018 (wczesny dostęp od 18 maja 2017)

Osadzona w realiach science fiction, dwuwymiarowa gra symulacyjna kanadyjskiego studia Klei Entertainment, w której zajmujemy się rozwijaniem kosmicznej kolonii na bliżej nieokreślonej planecie. W grze Oxygen Not Included odpowiedzialni jesteśmy za wszystkie aspekty funkcjonowania bazy, począwszy od jej ustawicznej rozbudowy, aż po indywidualne zarządzanie każdym z podległych kolonistów i przydzielanie im określonych obowiązków. Mieszkańcy kolonii mogą bowiem zajmować się np. wydobyciem, budowaniem, prowadzeniem badań, transportem, a nawet gotowaniem, a każdej z tych prac możemy nadawać określone priorytety, aby nasza baza działała możliwie najefektywniej. Dodatkowo musimy też zadbać o podstawowe potrzeby życiowe kolonistów i zapewnić im dostęp do wody, jedzenia, ogrzewania, a także tytułowego tlenu, który rozprowadzany jest po terenie bazy za pomocą sieci skomplikowanych rur. Całość odznacza się charakterystycznym dla produkcji studia, kreskówkowym stylem graficznym.

PC

The Black Death
The Black Death

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 14 kwietnia 2016)

Osadzona w realiach średniowiecznej Europy gra MMORPG, będąca efektem współpracy dwóch niewielkich studiów deweloperskich: Syrin oraz Small Impact Games. The Black Death jest swoistym symulatorem przetrwania w czasach epidemii tytułowej "czarnej śmierci", a podczas zabawy musimy zmagać się nie tylko z typowymi problemami ludzi tamtej epoki, ale także z rozprzestrzeniającą się po świecie zarazą. Rozgrywka toczy się w inspirowanym krajobrazami Europy Zachodniej otwartym świecie o powierzchni 8 km kw., a przystępując do gry możemy wybrać jedną z ośmiu dostępnych profesji (rycerz, rolnik itp.), która determinuje późniejszy styl rozgrywki. Oprócz wykonywania kolejnych zadań, do naszych obowiązków w grze należy zaspokajanie podstawowych potrzeb kierowanej postaci, a także unikanie kontaktu z osobami zarażonymi dżumą. Nie zabraknie także okazji do potyczek, w których wykorzystujemy rozbudowany i wymagający system walki, pozwalający na zadawanie precyzyjnych cięć i parowanie ataków przeciwnika.

PC

Miscreated
Miscreated

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 30 października 2014)

Przygotowana przez debiutujące studio Entrada Interactive sandboksowa gra TPP, ukierunkowana na rozgrywkę sieciową i aspekt survivalowy. Akcja gry toczy się w postapokaliptycznych pustkowiach zniszczonego przez wojnę nuklearną świata, a gracze wcielają się w ocalałych, których głównym celem jest przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku. W trakcie zabawy musimy nieustannie monitorować poziom głodu, pragnienia i napromieniowania, mający istotne znaczenie dla sprawności naszego organizmu. Dzięki zaawansowanemu systemowi rzemiosła, znalezione podczas eksploracji przedmioty możemy wykorzystać do stworzenia niezbędnego ekwipunku lub zbudowania schronienia przed bandytami i mutantami. Otwarty tryb PvP pozwala na współpracę bądź rywalizację pomiędzy grającymi, a celem zapobieżenia przypadkom dręczycielstwa wprowadzono specjalny system, umożliwiający wyznaczenie nagrody za głowę gracza utrudniającego zabawę innym. O wysokiej jakości oprawę graficzną gry zadbał silnik CryEngine 3.

PC

0 A.D.
0 A.D.

Strategiczne 2018

Dostępna w modelu free-to-play strategia RTS autorstwa studia Wildfire Games, złożonego z deweloperów i graczy, pracujących za darmo w czasie wolnym. Początkowo gra miała być modyfikacją Age of Empires II, lecz finalnie przeniesiono ją na nowy silnik i udostępniono jako samodzielną produkcję. Głównym zamiarem twórców było zaś zaprezentowanie najważniejszych cywilizacji, żyjących na Ziemi w okresie od V wieku p.n.e. do V wieku czasów nowożytnych. W grze 0 A.D. bierzemy udział w całkowicie fikcyjnym konflikcie, choć całość stara się trzymać realiów historycznych w kwestii odwzorowania broni, budynków itp. Zabawa polega zaś na kontrolowaniu wybranej nacji i rozwijaniu jej wraz z upływem czasu, a do zadań graczy należy zagospodarowanie posiadanego terytorium, produkcja pożywienia i pozyskiwanie surowców, niezbędnych do rozbudowy. Prócz tego musimy być też przygotowani na ewentualną wojnę, werbując żołnierzy, którzy w razie potrzeby odeprą atak wrogą bądź podbiją pobliskie osady lub miasta.

PC

Darksiders III
Darksiders III

Akcji 2018

Trzecia część zapoczątkowanej w 2010 roku serii Darksiders. Tym razem wcielamy się w Fury – kobietę maga, której zadaniem jest przywrócenie równowagi między złem a dobrem na Ziemi. W tym celu musi pokonać Siedem Grzechów Głównych oraz ich sługusów.

PCPS4XONE

Borderlands 3
Borderlands 3

Akcji 2018

Kolejna odsłona słynnej serii Borderlands. Produkcja jest pierwszoosobową strzelanką, której akcja rozgrywa się w otwartym świecie, a całości dopełniają elementy zaczerpnięte z gatunku RPG. Tytuł stworzyło studio Gearbox Software, odpowiedzialne za dwie pierwsze odsłony oraz serię Brothers in Arms.

PC

Code Vein
Code Vein

Akcji 2018

Mroczne RPG akcji od japońskiego studia Shift, które wsławiło się stworzeniem serii God Eater. Historia Code Vein rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy to na gruzach cywilizacji żyją wampiry o nadludzkich zdolnościach. Żyjący wspólnie krwiopijcy starają się odkryć tajemnice postapokaliptycznego świata, jak również uniknąć przemiany w pokraczne monstra na wskutek niedoboru krwi. Gra kładzie spory nacisk na eksplorację płynnie połączonych lokacji, jak również na walkę przy użyciu rozmaitej broni białej. Istotną rolę odgrywa wysysanie krwi, pozwalające korzystać ze specjalnych zdolności, jak również system umożliwiający zwiedzanie świata gry w towarzystwie kompana. Tytuł powstał w oparciu o technologię Unreal Engine 4.

PS4

Of Kings and Men
Of Kings and Men

Akcji 2018

Osadzona w realiach średniowiecznych sieciowa gra akcji, będąca debiutancką produkcją studia Donkey Crew, założonego przez twórców popularnej modyfikacji do gry Mount & Blade: Warband. Ambicją Of Kings And Men jest odtworzenie w dużej skali średniowiecznych wojen, a rozgrywka skupia się na wieloosobowej rywalizacji, w której udział wziąć może nawet do 200 graczy. Podczas zabawy uczestnicy dołączają do różnych frakcji, gromadzą dla nich surowce oraz toczą boje z wrogimi królestwami w kilku typowych wariantach rozgrywki. Sercem gry jest rozbudowany system walki, wzorowany na autentycznych, średniowiecznych taktykach. W trakcie starć czynimy użytek z bogatego arsenału mieczy, toporów, maczug, włóczni, kusz, łuków i tarcz, a bogaty system rozwoju pozwala dopasować umiejętności postaci do naszego stylu gry. Ponadto za zgromadzone złoto możemy konstruować lepsze uzbrojenie i pancerze, a nawet wznosić rozmaite struktury obronne dla naszej frakcji.

PC

System Shock
System Shock

Akcji 2018

Pełnoprawny remake stworzonej przez studio Looking Glass w 1994 roku gry System Shock, która dzięki unikalnej hybrydzie gatunkowej strzelaniny FPS z grą fabularną w realiach cyberpunkowych weszła na stałe do kanonu swojego gatunku. Za nową wersję gry odpowiedzialne jest studio Night Drive, mające na swoim koncie także odświeżoną wersję oryginału z 2015 roku. System Shock Remake odtwarza warstwę fabularną pierwowzoru, przenosząc graczy na stację kosmiczną Cytadela, gdzie jako doświadczony haker musimy stawić czoła kontrolującej ją sztucznej inteligencji o nazwie Shodan. Mechanika rozgrywki nie uległa większym zmianom, łącząc cechy strzelaniny FPS oraz RPG z rozbudowanym systemem hakowania. Największe zmiany zaszły zaś w warstwie wizualnej, która została opracowana od podstaw we współpracy z Robem Watersem, odpowiedzialnym za projekty lokacji w oryginalnej wersji. Ponadto całkowicie przemodelowano też interfejs gry oraz model sterowania, tak aby przypominały one współczesne strzelaniny FPS.

PCPS4XONE

Pizza Connection 3
Pizza Connection 3

Strategiczne 2018

Kolejna, po Pizza Syndicate z 1999 roku i wydanego rok później Pizza Connection 2, odsłona cyklu strategii ekonomicznych, w których gracz wciela się w szefa pizzerii. Zadaniem, jakie zostaje przed nim postawione, jest przeobrażenie skromnego biznesu w wielką sieć restauracji z lokalami na całym świecie. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, jedną z największych atrakcji oferowanych przez dzieło studia Gentlymad jest kreator pizzy, pozwalający na komponowanie nowych wariantów tytułowego dania z wykorzystaniem ponad 75 składników. Oprócz tego, w trakcie zabawy musimy dbać o stronę biznesową naszej działalności, co wiąże się z zarządzaniem poszczególnymi placówkami i pracownikami, dekorowaniem lokali oraz przeprowadzaniem analiz rynkowych. Od czasu do czasu musimy także zmagać się z konkurencją, nierzadko posuwając się do nieczystych zagrań. Filarem Pizza Connection 3 jest kampania fabularna, którą rozpoczynamy w Rzymie, by stopniowo przejmować kolejne rynki. Oczywiście nie brakuje tu również trybu swobodnego, w którym możemy bez ograniczeń oddawać się rozwojowi swojego biznesu. Co ciekawe, jest to pierwsza część serii wykonana w pełnym trójwymiarze.

PC

Production Line
Production Line

Strategiczne 2018 (wczesny dostęp od 18 maja 2017)

Nietypowa strategia ekonomiczna opracowana przez studio Positech Games. Źródłem inspiracji dla twórców była koncepcja Henry'ego Forda, który ustalił, że rozbicie procesu konstrukcyjnego na jak najmniejsze i najprostsze elementy pozwala zwiększyć tempo produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. W Production Line gracze przejmują kontrolę nad fabryką motoryzacyjną, której rozwój odbywa się poprzez coraz lepszą optymalizację procesu produkcji. Z uwagi na fakt, że główną walutą jest tutaj czas, kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie linii montażowej, a co za tym idzie – właściwe rozstawienie maszyn z wykorzystaniem każdego metra kwadratowego zakładu, celem uniknięcia jakichkolwiek przestojów. Dzięki zmniejszeniu kosztów więcej zarabiamy, zdobywając fundusze na dalszy rozwój. Warto przy tym pamiętać o konkurencji, która nieustannie depcze nam po piętach (na domiar złego wielkie koncerny motoryzacyjne dysponują znacznie większymi środkami na inwestycje), a także o możliwości wystąpienia awarii i innych problemów technicznych oraz rozmaitych wydarzeń losowych.

PC

The Exiled
The Exiled

RPG 2018 (wczesny dostęp od 23 lutego 2017)

Sandboksowe MMORPG osadzone w świecie dark fantasy, kładące nacisk na tryb PvP oraz interakcję pomiędzy graczami. W The Exiled gracz przyjmuje rolę osoby uwięzionej w rozległej dolinie, gdzie musi zbudować kryjówkę, zdobyć sprzymierzeńców i znaleźć sposób na ucieczkę. W tym celu należy łączyć siły z innymi graczami, ale i rywalizować o zasoby niezbędne do przetrwania i osiągnięcia celu. W The Exiled gracze mają pełną swobodę w rozwijaniu umiejętności swej postaci, a zdolności ofensywne wiążą się ściśle z posiadanym uzbrojeniem i ekwipunkiem. Zastosowany w grze model walki premiuje celność, wyczucie czasu oraz umiejętność podejmowania trafnych decyzji taktycznych. Zamiast rozbudowanej fabuły i misji pobocznych, rozgrywkę napędza ciągła rywalizacja z innymi graczami oraz konieczność ochrony posiadanych zasobów. Z drugiej strony, zazwyczaj więcej korzyści osiąga się z pracy zespołowej, a nie ze współzawodnictwa. Na każdym serwerze rozgrywka zostaje co jakiś czas zakończona i wyłania się zwycięzców.

PC

Conan Exiles
Conan Exiles

Akcji 2018 (wczesny dostęp od 31 stycznia 2017)

Osadzona w fantastycznym uniwersum Conana sandboksowa gra akcji z elementami survivalowymi, opracowana przez zespół norweskiego studia Funcom, znanego m.in. za sprawą przygodowego cyklu The Longest Journey oraz MMORPG Age of Conan. Podczas zabawy wcielamy się w jednego z wyrzutków, którego głównym zadaniem jest przetrwanie w brutalnym i niegościnnym świecie. Mechanika rozgrywki w grze Conan Exiles nie odbiega od większości produkcji z tego gatunku, a zabawa koncentruje się na walce, zdobywaniu pożywienia oraz pozyskiwaniu surowców, za pomocą których możemy wytworzyć masę przydatnego ekwipunku oraz wybudować kryjówkę, zapewniającą nam ochronę przed niebezpieczeństwami i ewentualnymi atakami ze strony dzikich zwierząt bądź innych graczy. Całość skupia się oczywiście głównie na trybie wieloosobowym, pozwalającym graczom łączyć siły podczas realizacji zadań czy wznoszenia kryjówek. Deweloperzy ze studia Funcom zatroszczyli się jednak również o pełnoprawny tryb single player.

PCPS4XONE

Project Wight
Project Wight

Akcji 2018

Pierwszoosobowa gra akcji z elementami skradanki, stworzona przez niezależne studio The Outsiders. Produkcja przenosi gracza do alternatywnej wersji wczesnego średniowiecza, w której skaliste rejony Skandynawii zamieszkują nie tylko wikingowie, lecz także przedstawiciele zapomnianej rasy inteligentnych bestii. Gracz wciela się w jednego z nich – stworzenie dorasta na jego oczach, stając się coraz bardziej zabójczym drapieżnikiem. Początkowo Project Wight przypomina skradankę – podopieczny jest słaby i nie potrafi walczyć, zatem musi przemykać za plecami wrogów i ukrywać się w niedostępnych dla ludzi miejscach. Z czasem jednak protagonista uczy się brutalnie rozprawiać z przeciwnikami, biegać z zawrotną szybkością, a nawet szybować i ogłuszać oponentów przy pomocy przeraźliwego krzyku. Tytuł działa w oparciu o technologię Unity, a trójwymiarowa oprawa graficzna obfituje w szczegóły i realistyczne efekty świetlne.

PC

Ancestors
Ancestors

Strategiczne 2018

Rozbudowana strategia czasu rzeczywistego autorstwa niezależnego polskiego studia Destructive Creations. Akcja gry Ancestors osadzona została w średniowieczu, a kampania dla pojedynczego gracza oparta została na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Podczas zabawy przychodzi nam zaś pokierować jedną z czterech zróżnicowanych frakcji: Słowianami, Germanami, Wikingami oraz Anglosasami. Pod względem mechaniki produkcja koncentruje się na prezentacji bitew na dużą skalę, a kluczem do sukcesu jest tu dobór właściwej taktyki, uwzględniającej topografię terenu. Prócz bitew na otwartym terenie, nie zabrakło też możliwości podbijania miast i wiosek należących do naszych nieprzyjaciół. W trakcie rozgrywki należy jednak również pochylić się nad sferą ekonomiczną: rozbudową naszej siedziby oraz koniecznością pozyskiwania niezbędnych surowców i materiałów. Elementem wyróżniającym grę jest jej spora przystępność, nawet dla początkujących w gatunku graczy.

PCPS4XONE

Project Automata
Project Automata

Strategiczne 2018

Strategia ekonomiczna inspirowana takimi seriami, jak Transport Tycoon czy Industry Giant. Project Automata osadzone jest na początku XX wieku, a przed graczem stoi zadanie stworzenia finansowego imperium. W tym celu należy wydobywać surowce, budować fabryki, produkować cenne towary, konstruować środki transportu oraz nawiązywać kontakty handlowe z miastami na całym świecie. Dzięki zastosowaniu odrębnych modułów sztucznej inteligencji, burmistrzowie poszczególnych miast mają inne osobowości i motywacje. Dodatkową atrakcją jest system losowych zdarzeń oraz pobocznych zadań. Również sam świat generowany jest proceduralnie. Gra oferuje sporą swobodę w doborze strategii, przy czym konieczne jest też radzenie sobie z różnymi trudnościami i skutkami ubocznymi naszej działalności, takimi jak zanieczyszczenie środowiska, odpady czy choroby wśród pracowników. Project Automata zawiera kampanię dla pojedynczego gracza, tryb piaskownicy oraz kooperacyjny i rywalizacyjny multiplayer. Gra cechuje się bardzo prostą grafiką 2D ukazaną w rzucie izometrycznym.

PC

UnDungeon
UnDungeon

Akcji 2018

Oryginalna hybryda gatunkowa, łącząca elementy charakterystyczne dla przygodowych gier akcji oraz produkcji typu roguelike. Za jej stworzenie odpowiada niezależne, trzyosobowe studio Laughing Machines. W UnDungeon gracz trafia do fantastycznego multiwersum składającego się z siedmiu równoległych wymiarów – w wyniku tajemniczego kataklizmu wszystkie uniwersa scaliły się w jeden zniszczony świat. Jakiś czas po tych dramatycznych wydarzeniach pojawiło się siedmiu herosów wyposażonych w tak zwane Rdzenie – artefakty zapewniające im nieśmiertelność, dzięki którym mogą odwrócić skutki tej fuzji. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie oni są głównymi bohaterami gry – przed rozpoczęciem przygody gracz może wybrać jednego z nich, mając na uwadze ich indywidualne cechy i umiejętności. Sama rozgrywka prezentowana jest w rzucie izometrycznym, zaś jej filar stanowi eksploracja oraz starcia z przeciwnikami rozgrywane w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, rozwój postaci oparto nie na punktach doświadczenia, a na kolekcjonowaniu kolejnych artefaktów zwiększających możliwości bojowe. Ponadto w grze znalazło się miejsce na dialogi z postaciami niezależnymi, a także na podejmowanie rozmaitych decyzji, które ostatecznie prowadzą do jednego z kilku zakończeń. Całość okraszono prostą, dwuwymiarową oprawą graficzną, utrzymaną w pixelartowej stylistyce.

PC

Dragon Nest: Labyrinth
Dragon Nest: Labyrinth

RPG 2018

Wyprodukowana przez południowokoreańskie studio Eyedentity Games gra RPG akcji z gatunku hack'and'slash, będąca mobilnym spin-offem pecetowej serii MMORPG Dragon Nest. Akcja tytułu osadzona jest w znanym z pierwowzoru uniwersum fantasy, choć podczas zabawy odwiedzamy jedynie niewielki fragment Lagendii. Większość czasu spędzamy zaś w lochach zwanych Labiryntem, gdzie naszym zadaniem jest odnalezienie pradawnego skarbu, strzeżonego przez potężnego smoka. Pod względem rozgrywki, w Dragon Nest: Labirynth mamy do czynienia z klasycznym hack'and'slashem, w którym do dyspozycji graczy oddano kilkoro bohaterów, reprezentujących cztery odmienne klasy. W grze znajdziemy także oparty na runach i kamieniach szlachetnych model rozwoju postaci oraz prosty system rzemiosła. W przerwach między realizacją kolejnych zadań zajmujemy się zaś rozwojem własnej osady, która udostępnia dodatkowe aktywności, takie jak łowienie ryb, hodowla zwierząt czy pozyskiwanie surowców.

ANDiOS

Wake The Dreamer
Wake The Dreamer

Symulacje 2018

Nietypowa przygodowa gra akcji wydana na platformy mobilne. Wake The Dreamer przedstawia żywot szarego pracownika korporacji, który po zaśnięciu przenosi się do fantastycznego świata. Na początku możemy stworzyć swoją postać za pomocą rozbudowanego edytora. Rozgrywka podzielona została na dwie naprzemienne sekcje. Za dnia zajmujemy się życiem codziennym bohatera, czyli chodzeniem do pracy, spacerowaniem po mieście oraz kupowaniem nowych ubrań i mebli. Co istotne, postać żyje własnym życiem według realnego zegara, niezależnie od tego, czy akurat się nią zajmujemy czy nie. Natomiast po zaśnięciu bohatera przenosimy się do równoległego świata marzeń sennych, w którym podróżujemy w statku kosmicznym pomiędzy planetami, bierzemy udział w konfliktach między fantastycznymi rasami, a nawet próbujemy znaleźć miłość. Zarówno we śnie, jak i na jawie zmuszani jesteśmy do regularnego podejmowania ważnych decyzji, które kształtują fabułę oraz dalsze losy protagonisty. Oprawa graficzna Wake The Dreamer korzysta ze stylistyki pixel art.

ANDiOS

Black Witchcraft
Black Witchcraft

Zręcznościowe 2018

Oryginalny beat 'em up opracowany przez niezależne, koreańskie studio QuattroGear. Gracze wcielają się w czarownicę Ligeię, której zadaniem jest odnalezienie zaginionej siostry. Poszukiwania prowadzą ją do opanowanego przez demony miasta Usher – protagonistka musi stawić czoła hordom wyjętych z koszmaru istot. W Black Witchcraft akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej – rozgrywka została oparta na eksploracji otoczenia, skakaniu po platformach, omijaniu licznych pułapek, a przede wszystkim na walce z przeciwnikami. Heroina robi doskonały użytek nie tylko z magicznych mocy, lecz także z możliwości dwóch duchów – Williama Wilsona oraz Plutona – potrafiących zamieniać się w broń. Na uwagę niewątpliwie zasługuje oprawa graficzna, utrzymana w charakterystycznej, gotyckiej stylistyce – sami bohaterowie składają się natomiast z setek mniejszych, animowanych elementów.

PCPS4XONE

Pixel Noir
Pixel Noir

RPG 2018

Pixel Noir to osadzona w realiach współczesnych gra RPG z izometryczną kamerą i turowym systemem walki, stworzona przez zespół SWDTech. Wcielamy się w prywatnego detektywa, który stara się rozwikłać zagadkę tajemniczych wydarzeń sprzed dekady.

PCPS4XONEPSV

Star Traders 2 RPG
Star Traders 2 RPG

RPG 2018

Wyprodukowana przez zespół Trese Brothers Games kosmiczna gra RPG z rozbudowaną warstwą strategiczną. Jej akcja osadzona została w uniwersum znanym z pierwszej części serii oraz turowego Star Traders 4X Empires. Gra pozwala na wcielenie się w kapitana statku gwiezdnego, próbującego różnymi metodami zarobić na utrzymanie siebie i swojej załogi. Podczas zabawy zajmujemy się wykonywaniem rozmaitych zadań, ale musimy też dbać o sukcesywne ulepszanie naszego statku oraz werbowanie i szkolenie załogi, której każdy członek obdarzony został inną osobowością oraz mocnymi i słabymi stronami. W Star Trader 2 RPG nie zabrakło również licznych okazji do walki, która toczy się w systemie turowym, nie tylko w przestrzeni, ale także w atmosferze lub na powierzchni planet. Tytuł zapewnia nam pełną swobodę działania, dzięki której sami decydujemy, czy chcemy zostać kosmicznym piratem, kupcem, łowcą nagród, najemnikiem, żołnierzem czy szpiegiem. Możemy też dowolnie łączyć ze sobą różne ścieżki kariery.

PC

Acaratus
Acaratus

RPG 2018 (wczesny dostęp od 25 lutego 2016)

Taktyczna turowa gra RPG, będąca debiutancką produkcją studia Nodbrim Interactive. Akcja osadzona została w świecie fantasy, w którym genialny inżynier opracował silnik parowy. Z czasem doprowadziło do powstania potężnych kombinezonów bojowych przypominających mechy, które szybko wyparły tradycyjne siły zbrojne. Gracz wciela się w dowódcę organizacji założonej w celu ostatecznego zakończenia nękającego uniwersum konfliktu. Przenosząc się z lokacji do lokacji, napotykamy przeciwników, rozmawiamy z postaciami i staramy się realizować cel gry. Głównym daniem Acaratus są turowe bitwy, podczas których obejmujemy dowodzenie nad kilkuosobowym oddziałem. Tempo rozgrywki podkręca fakt, że im szybciej zakończymy turę, tym więcej punktów akcji otrzymujemy w następnej. Gdy przeciwnik wydaje rozkazy, my zajmujemy się kupowaniem za punkty dowodzenia specjalnych kart z pomocnymi bonusami, które losujemy w swojej turze. Acaratus pozwala nam konstruować własne maszyny bojowe, a także je ulepszać.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.