Najciekawsze gry, na które czekamy

Star Citizen
Star Citizen

Symulacje jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 4 czerwca 2014)

Kosmiczny symulator (space-sim) autorstwa Chrisa Robertsa i ekipy deweloperskiej Cloud Imperium Games. Akcja Star Citizen osadzona została w XXX wieku. Zjednoczona pod sztandarem United Earth Empire ludzkość rozpoczęła kolonizację Kosmosu, napotykając na swej drodze wiele obcych ras. Dla żądnych przygód pilotów to niepowtarzalna okazja, by zdobyć sławę i bogactwo, a także zyskać status obywatela międzygalaktycznego imperium. Rozgrywka łączy elementy symulacji lotu statkiem kosmicznym, strzelaniny, cRPG, a nawet strategii ekonomicznej. Gra oferuje dwa tryby zabawy. Squadron 42 to kampania offline, w której kreowany przez gracza bohater dołącza do elitarnej eskadry gwiezdnych myśliwców. Dla miłośników MMO deweloperzy przygotowali natomiast Tryb Galaktyki, pozwalający na wspólną zabawę z tysiącami graczy. Widowiskowa oprawa wizualna Star Citizen generowana jest przez silnik CryEngine 3.

PC

BeamNG.drive
BeamNG.drive

Wyścigi jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 29 maja 2015)

Sandboksowa symulacja jazdy samochodem. BeamNG.drive jest debiutanckim dziełem niezależnego studia BeamNG, zrealizowanym jako zwieńczenie trwających kilka lat prac nad realistycznym silnikiem fizyki. Gracze mają okazję usiąść za kierownicą samochodów kilku klas (m.in. osobówka, pick-up, furgonetka) i zająć się eksploracją rozległych terenów. Twórcy gry przygotowali szereg trybów zabawy, pozwalających wziąć udział m.in. w policyjnym pościgach, wyścigach ulicznych oraz misjach kurierskich. Wbudowany edytor umożliwia fanom wprowadzanie nowych pojazdów i tras. Model jazdy zastosowany w grze uwzględnia wiele czynników oddziałujących na pojazdy w ruchu. Znakiem rozpoznawczym BeamNG.drive jest jednak niezwykle realistyczny system zniszczeń. Wypadki w wirtualnym świecie niewiele różnią się od tego, co zobaczyć można na prawdziwych drogach.

PC

Escape from Tarkov
Escape from Tarkov

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Sieciowa strzelanina w konwencji MMO, uzupełniona elementami RPG i survivalu. Za powstanie gry odpowiada rosyjskie studio Battlestate Games, którego członkowie mają za sobą prace m.in. przy takich markach jak S.T.A.L.K.E.R., Mass Effect czy BioShock. Akcja Escape from Tarkov przenosi nas do tytułowego rosyjskiego miasta, o które walczą dwie frakcje najemników z ramienia Federacji Rosyjskiej oraz prywatnej korporacji. Gracze wcielają się w członków owych dwóch grup militarnych i walczą o przetrwanie w pozornie tylko opuszczonej i pełnej rozmaitych niebezpieczeństw metropolii. Uczestnicy zabawy należą do rywalizujących stronnictw i mogą działać w kooperacji, jednak ich lojalność zależy od nich samych - każdy może stanowić zagrożenie dla każdego. W przeciwieństwie do większości produkcji z tego gatunku, gra wyróżnia się ścisłym połączeniem warstwy fabularnej z walką PvP oraz eksploracją. Na wyróżnienie zasługuje też oryginalny system rozwoju, które nalicza różne rodzaje doświadczenia w zależności od akcji podejmowanych przez graczy.

PC

Beyond Good & Evil 2
Beyond Good & Evil 2

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Pełnoprawna kontynuacja wysoko ocenianej przygodówki akcji z 2003 roku. Gra została przygotowana przez twórcę oryginału Michela Ancela oraz studio Ubisoft Montpellier, a prace nad nią były wielokrotnie przerywane na skutek realizacji innych projektów (m.in. gier z serii Rayman). Pod względem fabularnym Beyond Good & Evil 2 kontynuuje wątki zapoczątkowane w pierwowzorze, a podczas zabawy śledzimy dalsze losy mieszkańców fantastycznej planety Hillys i spotykamy doskonale znanych bohaterów, takich jak nieustraszona reporterka Jade oraz jej wujek Pey’j. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, gra odznacza się dużym, otwartym światem z pełną swobodą eksploracji oraz iście filmowym rozmachem przedstawionej historii. Niezmienne pozostały jednak charakterystyczne elementy cyklu, takie jak oryginalny styl graficzny oraz spora dawka nieprzeciętnego poczucia humoru.

PCPS4XONE

Rust
Rust

Akcji jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 11 grudnia 2013)

Sandboksowy survival przygotowany przez twórcę jednej z najpopularniejszych modyfikacji silnika Source - Garry’ego Newmana i ekipę studia Facepunch. Uniwersum gry czerpie inspiracje z takich tytułów, jak DayZ czy S.T.A.L.K.E.R. i charakteryzuje się rozległym, otwartym światem, w którym nasz bohater walczy o przetrwanie. Pod względem mechaniki Rust czerpie jednak garściami z sandboksów, takich jak Minecraft. Nasza postać odczuwa głód, zimno, zmęczenie lub potrzebę schronienia, a celem zabawy jest zaspokojenie jej podstawowych potrzeb przy pomocy odnajdywanych przedmiotów i zaawansowanego systemu craftingu. W zależności od preferencji gracza, zabawę można prowadzić w pojedynkę, koncentrując się na aspekcie survivalowym, bądź w trybie multiplayer, gdzie pojawia się element współpracy lub rywalizacji z innymi graczami, z których każdy motywowany jest własnymi celami i potrzebami.

PC

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7

Wyścigi jeszcze nie ogłoszona

Siódma pełnoprawna odsłona flagowego cyklu symulatorów samochodowych, stanowiącego od lat chlubę kolejnych generacji konsol PlayStation. Za jej powstanie odpowiada związane od lat z serią japońskie studio Polyphony Digital. W grze możemy tradycyjnie sprawdzić swe umiejętności rajdowe, zasiadając za kierownicą licencjonowanych samochodów, począwszy od modeli seryjnych, poprzez ekskluzywne wozy wyścigowe, na prototypach skończywszy. Do dyspozycji graczy oddano sporą liczbę nowych tras, obejmujących zarówno zamknięte tory, jak i drogi o charakterze publicznym. Mocną stroną tytułu pozostała zaawansowana fizyka i model jazdy, uwzględniający takie czynniki jak prędkość, masa, aerodynamika, zawieszenie oraz nawierzchnia i warunki pogodowe. Nieodłącznym elementem gry jest także rozbudowany tryb wieloosobowy oraz system statystyk gracza. Gran Turismo 7 to kolejna odsłona serii zaprojektowana z myślą konsoli PlayStation 4, co przełożyło się oczywiście na wyraźną poprawę walorów wizualnych gry.

PS4

Subnautica
Subnautica

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 16 grudnia 2014)

Opracowany przez studio Unknown Worlds sandboksowy koktajl gatunkowy, łączący elementy przygodowych gier akcji, zręcznościowek oraz RPG. Świat gry czerpie inspiracje z takich powieści, jak 20.000 Mil Podmorskiej Żeglugi, a w głębinach oceanu napotykamy zarówno rozmaite morskie potwory, jak i pozostałości futurystycznych budowli i statków. Gracze wcielają się w postać kapitana nowoczesnego okrętu podwodnego, którego zadaniem jest eksploracja głębin. Cechą charakterystyczną gry jest możliwość konstruowania okrętów i decydowania o takich ich elementach, jak osiągi, rozkład wnętrza, urządzenia pokładowe oraz użyte do budowy materiały. Zabawę zaczynamy od budowy prymitywnych statków, lecz w miarę postępów rozgrywki stworzymy bardziej zaawansowane jednostki, które pozwolą na odkrywanie nowych, niedostępnych wcześniej rejonów oceanu. Podczas gry możemy swobodnie przechadzać się po pokładzie statku, ale nie braknie też okazji do wyjścia na zewnątrz i samodzielnego zwiedzania podwodnego świata.

PCXONE

The Forest
The Forest

Akcji jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 30 maja 2014)

Sandboksowy survival horror z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). The Forest jest dziełem niezależnego studia SKS Games, znanego głównie za sprawą smartfonowego hitu End Night. Gracz wciela się w rolę mężczyzny, który jako jedyny przeżył katastrofę samolotu pasażerskiego. Bohater trafia na odizolowaną od cywilizacji wyspę, zamieszkałą przez kanibalistyczne plemię mutantów. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji terenu (las, jaskinie itp.), umiejętnościach survivalowych (budowanie bezpiecznego schronienia, poszukiwanie żywności, zastawianie pułapek i inne) oraz walce lub unikaniu konfrontacji z przeciwnikami. Twórcy zadbali o żywy, dynamicznie zmieniający się świat, pozwalający na dużą swobodę działań. Od strony technicznej The Forest wykorzystuje możliwości silnika Unity 4.

PCPS4

The Elder Scrolls VI
The Elder Scrolls VI

RPG jeszcze nie ogłoszona

Kolejna pełnoprawna odsłona słynnego cyklu gier RPG The Elder Scrolls. Tytuł został zapowiedziany w 2016 roku przez Todd Howarda - reżysera i producenta wykonawczego serii.

PC

Zombie MMO (Undead Labs)
Zombie MMO (Undead Labs)

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Zombie MMO to przeznaczona wyłącznie do zabawy sieciowej gra akcji, w konwencji survival horroru, stworzona przez studio Undead Labs. Gracz kieruje poczynaniami jednego z ocalałych w świecie opanowanym przez hordy zombie. Podstawowym celem zmagań jest przetrwanie, czyli zapewnienie sobie dostępu do jedzenia, wody, bezpiecznego schronienia i broni pozwalającej odpierać ataki żywych trupów.

PS4XONE

Maia
Maia

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 3 grudnia 2013)

Osadzona w realiach science-fiction gra strategiczna z silnie zarysowanym wątkiem ekonomicznym, opracowana przez debiutujące brytyjskie studio Machine, na czele z byłym członkiem niezależnego Mode 7, Simonem Rothem. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości, a zadaniem gracza jest kolonizacja planety 3452C, znanej powszechnie jako tytułowa Maia. Rozgrywka toczy się na generowanych proceduralnie mapach o powierzchni do 2 km kwadratowych. Mechanika zabawy została dość mocno rozbudowana. Do naszych zadań należy więc nie tylko wznoszenie kolejnych podziemnych struktur, zapewniających sprawne funkcjonowanie kolonii - konieczne jest także prowadzenie prac górniczych, które pozwolą na wydobycie cennych surowców oraz umożliwią dalszą rozbudowę bazy. Nie możemy też zapomnieć o szeregu potrzeb naszej społeczności, zapewniając mieszkańcom pracę, pożywienie oraz odpowiednie rozrywki. Podobnie jak w kultowym Dungeon Keeperze, gra pozwala przełączyć się na widok FPP i spacer po terenie kolonii.

PC

SpaceVenture
SpaceVenture

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Klasyczna gra przygodowa typu point-and-click, opracowana przez studio Two Guys From Andromeda. Filarami tego zespołu są Scott Murphy i Mark Crowe, czyli autorzy pierwszych czterech odsłon kultowego Space Questa. Korzenie opisywanej tutaj produkcji uwidaczniają się przede wszystkim za sprawą wybitnie komediowego scenariusza i specyficznego humoru. SpaceVenture zabiera nas w odległą przyszłość, kiedy to kolonizacja kosmosu nie stanowi już dla ludzkości większego wyzwania. Zabawa polega na eksploracji, gromadzeniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów z najróżniejszymi postaciami i na rozwiązywaniu mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek.

PC

Ground Branch
Ground Branch

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Ground Branch to taktyczna strzelanka koncentrująca się na trybie multiplayer. Jest to gra, w której liczy się realizm i ścisła współpraca z kolegami z drużyny. Ginie się najczęściej od jednej kuli, a wszystkie bronie zachowują się tak jak w rzeczywistości.

PC

Project 5
Project 5

RPG jeszcze nie ogłoszona

Osadzona w realiach postapo gra cRPG, stworzona przez ukraińskie studio Best Way (Soldiers: Ludzie Honoru, Faces of War: Oblicza Wojny, Men of War i inne). Fabuła Nuclear Union przedstawia alternatywną wizję świata, w którym Kryzys Kubański zakończył się wojną nuklearną i unicestwieniem większości ludzkiej populacji. Niektórzy mieszkańcy Związku Radzieckiego zdołali jednak w porę ewakuować się do schronów. 50 lat później zapada decyzja o wyjściu na powierzchnię i odbudowie dawnej cywilizacji. Zgodnie z gatunkową konwencją, rozgrywka polega głównie na eksplorowaniu wirtualnego świata, wypełnianiu misji, gromadzeniu przedmiotów oraz rozwijaniu umiejętności kreowanej postaci. Istotnym elementem zabawy jest również walka toczona w czasie rzeczywistym i obserwowana zza pleców bohatera.

PC

TimeSplitters 4
TimeSplitters 4

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Czwarta odsłona serii gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Fabuła przedstawia kolejne zmagania z tytułowymi timesplitterasami, obcą rasą, która pragnie zniszczyć ludzkość wykorzystując do tego kryształy czasu i ingerując w bieg historii. Pierwotny projekt gry stworzyło studio Free Radical Design (obecnie Crytek UK).

X360PS3

Reset
Reset

Logiczne jeszcze nie ogłoszona

Opracowana przez studio Theory Interactive (założone przez dwóch byłych pracowników firmy Futuremark), pierwszoosobowa gra logiczna z tzw. "solowym trybem kooperacji". W Reset przenosimy się do świata przyszłości, gdzie zaawansowane technologie zapewniają ludziom niezwykłe możliwości. Bohater gry potrafi bowiem naginać czasoprzestrzeń i w ten sposób tworzyć kopie samego siebie z przeszłości. Za pomocą tej zdolności gracz musi rozwiązać szereg wymagających, ale satysfakcjonujących zagadek logicznych, w których liczy się w nie tylko intelekt, ale i zręczność, gdyż niektóre działania trzeba również zsynchronizować w czasie. Spora dowolność w doborze kolejnych zadań jest jednak tylko dodatkiem do rozbudowanej, choć liniowej historii fabularnej, opowiadanej przy pomocy wyszukanych środków – w tym widowiskowych cutscenek. Ogromną zaletą produkcji jest jej oprawa wizualna, której rozmach (mimo skromnego budżetu produkcji) robi olbrzymie wrażenie.

PC

Titanic: Honor and Glory
Titanic: Honor and Glory

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Pierwszoosobowa gra przygodowa studia ORM Entertainment, która pierwotnie stanowić miała jedynie modyfikację popularnej strzelaniny Crysis 2. Fabuła gry Titanic: Honor and Glory koncentruje się wokół katastrofy największego w historii statku pasażerskiego, który zatonął w 1912 roku, grzebiąc w głębinach oceanu kilkaset osób. W grze wcielamy się w postać niejakiego Roberta Morgana, który niesłusznie oskarżony ucieka przed policją, chroniąc się na pokładzie liniowca. Celem bohatera jest odnalezienie dowodów świadczących o jego niewinności, jednak po zderzeniu z górą lodową równie ważne staje się dla niego ujście z życiem z tonącego liniowca. Głównym celem twórców stało się możliwie jak najwierniejsze odtworzenie wyglądu Titanica, zaś oprócz klasycznego trybu fabularnego przygotowano także specjalny tryb swobodny, w którym możemy oddać się całkowicie zwiedzaniu słynnego statku, zaglądając w niemalże każdy jego zakamarek i wchodząc w interakcje z rozmaitymi obiektami na pokładzie.

PCPS4XONE

Against the Wall
Against the Wall

Logiczne jeszcze nie ogłoszona

Surrealistyczna gra logiczno-zręcznościowa, której akcja toczy się na powierzchni niekończącej się gigantycznej ściany zbudowanej głównie z różnego rodzaju białych cegieł. Naszym zadaniem jest manipulowanie kamiennymi blokami w taki sposób, aby móc poruszać się w górę. Co pewien czas musimy zmierzyć się też z mechanicznymi zagadkami oraz wrogami chcącymi strącić nas w przepaść.

PC

Kenshi
Kenshi

RPG jeszcze nie ogłoszona

Prawdziwy koktajl gatunkowy łączący elementy strategiczne z RPG. Akcja toczy się w post-apokaliptycznym świecie wymieszanym z aspektami kultur azjatyckich. Kierujemy pojedynczą postacią lub maksymalnie pięćdziesięcioma naraz. Gra w niczym nie ogranicza naszej swobody. Możemy wypełniać zadania, prowadzić handel lub nawet budować miasta.

PC

Mistborn: Birthright
Mistborn: Birthright

RPG jeszcze nie ogłoszona

Opracowany przez ekipę studia Little Orbit RPG akcji, oparty na popularnym cyklu powieści fantasy Brandona Sandersona, znanych w naszym kraju pod tytułem Z Mgły Zrodzony. Akcja gry toczy się w świecie Scadrial, w tzw. Ostatnim Imperium, rządzonym przez obdarzonego boskimi mocami Imperatora. Po zdobyciu władzy podzielił on społeczeństwo na wspierającą go szlachtę oraz złożoną z oponentów kastę niewolników. Cechą charakterystyczną świata Sandersona jest fakt, że nie spotkamy tu tradycyjnej magii, a wszelkie nadnaturalne moce oparte zostały na niezwykłych właściwościach metali i tzw. allomancji. Akcja Mistborn: Birthright rozpoczyna się kilkaset lat przed wydarzeniami z książkowego cyklu, a podczas zabawy wcielamy się w postać młodego szlachcica, który aby ocalić rodzinę przed zagładą, musi nauczyć się korzystać z tychże mocy. Pod względem mechaniki mamy zaś do czynienia z typowym RPG-iem akcji, koncentrującym się na eksploracji, wykonywaniu zadań, rozmowach z napotkanymi postaciami oraz walce.

PCPS4XONE

Game of Thrones: Seven Kingdoms
Game of Thrones: Seven Kingdoms

RPG jeszcze nie ogłoszona

Powstała we współpracy firmy Bigpoint z doświadczonym, norweskim studiem Artplant przeglądarkowa gra MMORPG, oparta na motywach cyklu powieści fantasy George’a R.R. Martina pt. Pieśń Lodu i Ognia. Fabuła Game of Thrones: Seven Kingdoms osadzona została w tym samym czasie, co pierwszy tom książkowej serii i koncentruje się na konflikcie pomiędzy rodami Lannisterów, Baretheonów i Starków, których celem jest obsadzenie stanowiska królewskiego namiestnika własnym człowiekiem. W grze nie reprezentujemy jednak żadnego z tych rodów, lecz wcielamy się w członka jednej z pomniejszych rodzin, sami decydując o tym, którą stronę konfliktu wesprzeć. Rozgrywka zaprojektowana została pod kątem trybu PvP, tak więc akcję gry napędzają głównie starcia z innymi graczami. System walki jest mocno zręcznościowy, a do sukcesu wymagane są refleks oraz dobry zmysł taktyczny. W późniejszych etapach rozgrywki dochodzi też do olbrzymich bitew i oblężeń twierdz, których zajęcie zapewnia dostęp do zasobów i dochody z podatków.

WWW

Intruder
Intruder

Akcji jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 31 stycznia 2014)

Pierwszoosobowa strzelanka taktyczna koncentrująca się głównie na rozgrywkach wieloosobowych. Mechanika zabawy i ułożenie poziomów premiują spryt oraz umiejętności skradankowe. Autorzy zapewnili dostęp do masy pomysłowych gadżetów umożliwiających zastawianie pułapek na wrogów. Gra oferuje zarówno tryby rywalizacji, jak i kooperacji.

PC

Cube World
Cube World

RPG jeszcze nie ogłoszona

Cube World to sandboksowa gra z gatunku RPG akcji, stworzona przez niezależne studio Picroma. Produkcja inspirowana jest m.in. kultowym Minecraftem oraz seriami Legend of Zelda i Monster Hunter. Gra nie posiada fabuły sensu stricte. Zamiast tego gracz kreuje bohatera, z którym przemierza nieskończenie duży, losowo generowany świat pełen lochów, zamków i potworów. Zabawa polegała głównie na eksplorowaniu lokacji, wykonywaniu zlecanych misji, rozwijaniu posiadanych umiejętności oraz przekształcaniu otoczenia. W zbudowanym z voxeli świecie Cube World można wznosić i niszczyć budowle, a także samodzielnie produkować przydatne przedmioty. Poza trybem rozgrywki jednoosobowej, gra oferuje również możliwość zabawy w kooperacji z innymi graczami za pośrednictwem sieci Internet.

PC

Castle Story
Castle Story

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 24 września 2013)

Castle Story to strategia czasu rzeczywistego (RTS) z rozbudowanym aspektem ekonomicznym i możliwością transformacji voxelowego otoczenia. Gra stanowi debiutanckie dzieło niezależnego studia Sauropod, a jej produkcję wsparli użytkownicy platformy finansowania społecznościowego Kickstarter. Akcja Castle Story toczy się w świecie składającym się z dryfujących w powietrzu wysp. Zabawa polega głównie na projektowaniu i wznoszeniu twierdz, a także ich obronie przed najeźdźcami. Gracz musi umiejętnie pokierować poczynaniami osadników, którzy odpowiednio do potrzeb mogą być górnikami, drwalami bądź budowlańcami. Od strony technicznej Castle Story wykorzystuje możliwości popularnego silnika Unity Engine. Utrzymana w intensywnej kolorystyce, trójwymiarowa oprawa wizualna zbudowana jest z klocków (voxeli), podobnie jak słynny Minecraft.

PC

Pathfinder Online
Pathfinder Online

RPG jeszcze nie ogłoszona

Pathfinder Online to przeniesienie na kanwę gatunku MMORPG jednej z najsłynniejszych papierowych gier RPG, działającej na zmodyfikowanych zasadach Dungeone & Dragons 3,5. Produkcją tego tytułu zajęło się specjalnie sformowane do tego celu studio Goblinworks oraz firma Paizo, czyli autorzy oryginalnego Pathfindera.

PC

MU Legend
MU Legend

RPG jeszcze nie ogłoszona

Sequel jednej z najpopularniejszych koreańskich gier MMORPG. MU 2 jest dziełem studia deweloperskiego firmy Webzen Inc., która podjęła się również roli wydawcy. Akcja gry osadzona została na mitycznym kontynencie Mu, według teorii Jamesa Churchwarda zamieszkiwanego przez starożytną cywilizację Naascalów. Gracze wcielają się w role bohaterów, którzy na legendarnym lądzie poszukują bogactwa, przygód i potworów do zgładzenia. Rozgrywka w MU 2 nastawiona jest na dynamiczną walkę w stylu rasowego hack'n'slasha. Jak przystało na produkcję z gatunku MMO, w grze nie brakuje rozbudowanych funkcji społecznościowych, pozwalających m.in. na komunikację ze znajomymi, formowanie drużyn i tworzenie klanów. Wysokiej jakości oprawa wizualna MU 2 generowana jest przez popularny silnik Unreal Engine 3.

PC

Lineage Eternal: Twilight Resistance
Lineage Eternal: Twilight Resistance

RPG jeszcze nie ogłoszona

Trzecia odsłona przebojowego cyklu gier MMORPG, wykreowanego i rozwijanego przez firmę NCsoft. Zgodnie z zamysłem twórców, Lineage Eternal: Twilight Resistance stanowi powrót do korzeni serii, choć realizuje go w formie nowoczesnego hack’n’slasha. Akcja ponownie osadzona została w doskonale znanym fanom uniwersum fantasy. Osią przewodnią fabuły jest konflikt z siłami zła. Dwa stulecia po tym, jak armie dobra zostały pokonane, upadli bohaterowie zaczynają podnosić się z kolan. Wybucha nowa wojna, o której losach zadecydują gracze. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, sednem zabawy jest stworzenie własnego awatara i pokierowanie jego rozwojem w rozległym świecie, pełnym misji i innych atrakcji. Lineage Eternal: Twilight Resistance wyróżnia się jednak rozbudowaną mechaniką walki, pozwalającą wziąć udział w spektakularnych bitwach.

PC

SNOW (2016)
SNOW (2016)

Sportowe jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 28 stycznia 2016)

Rozgrywająca się w otwartym świecie symulacyjna gra sportowa autorstwa niezależnego szwedzkiego studia Poppermost Productions. Produkcja zatytułowana po prostu SNOW skupia się na jeździe na nartach oraz desce snowboardowej i choć za wzór posłużyły jej konsolowe serie pokroju SSX, autorzy gry położyli szczególny nacisk na realizm. Akcja toczy się w okolicach alpejskiej góry Sialia, usianej narciarskimi stokami, ukrytymi dolinkami czy górskimi wioskami. Podczas zabawy możemy rywalizować z komputerową sztuczną inteligencją lub brać udział w zmaganiach wieloosobowych z żywymi przeciwnikami, a rozgrywkę urozmaicają szerokie możliwości customizacji postaci oraz posiadanego sprzętu. O walory wizualne gry zadbał silnik CryEngine 3, co zaowocowało atrakcyjnym wyglądem lokacji oraz realistyczną fizyką jazdy. Całość udostępniona została w modelu darmowym, z opcją wykupienia dodatkowych pakietów zawierających ekskluzywne akcesoria oraz wirtualną walutę do wydania w wewnętrznym sklepie gry.

PC

The Repopulation
The Repopulation

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 19 grudnia 2014)

Osadzona w realiach science-fiction sandboksowa gra MMO autorstwa niezależnej ekipy Above and Beyond Technologies. W grze bierzemy udział w toczącej się na planecie Rhyldan wojnie klonów, dołączając do jednej z dwóch dostępnych frakcji lub tworząc własną. Świat gry może być dowolnie modyfikowany, a rozgrywka kładzie szczególny nacisk na swobodę eksploracji oraz zmienność zadań, które generowane są losowo na podstawie zachowań samych graczy. Zabawa może toczyć się w trybach PvE lub PvP, oferując dwa odmienne modele walki: typowy dla produkcji MMORPG system klasyczny oraz zapożyczony z gier akcji system aktywny, dający możliwość czołgania się, kucania i korzystania z osłon. System rozwoju postaci oparto na drzewkach, oferujących ponad 100 umiejętności, podzielonych na 15 stopni zaawansowania. W grze nie zabrakło także systemu rzemiosła, dzięki któremu możemy tworzyć zarówno proste przedmioty, bronie czy pojazdy, jak i w pełni funkcjonalne miasta z rozbudowanym systemem obronnym.

PC

Wolcen: Lords of Mayhem
Wolcen: Lords of Mayhem

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 24 marca 2016)

Opracowane przez debiutujące studio SolarFall Games RPG akcji w realiach dark fantasy, w którym szczególny nacisk położony został na ogromną swobodę rozgrywki oraz rozwoju bohatera. W grze wcielamy się w postać byłego oficera Republiki Ludzi, który zostaje skazany za wynalezienie nowych magicznych mocy. Uciekając przed niechybną śmiercią, bohater trafia w szeregi tajemniczego zakonu Templariuszy, gdzie musi odkryć prawdę o mrocznym sekrecie, który może doprowadzić do zagłady rodzaju ludzkiego. Rozgrywka bazuje na klasycznych elementach gatunku hack’n’slash, jednakże twórcy wprowadzili szereg autorskich rozwiązań, znacząco urozmaicających rozgrywkę. Jedną z nich jest niezwykle rozbudowany system rzemiosła, pozwalający na pełną dowolność tworzenia elementów ekwipunku i uzbrojenia. Nietypowy jest także system rozwoju postaci - bohaterowie gry nie uczą się z góry narzuconych umiejętności, lecz ich ciała ulegają mutacjom, ściśle uzależnionym od indywidualnego stylu rozgrywki.

PC

Project Zomboid
Project Zomboid

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 30 sierpnia 2011)

Wyprodukowana przez niezależne studio, The Indie Stone, gra z gatunku RPG akcji. Project Zomboid przedstawia ponurą wizję świata zmagającego się z epidemią zombie. Gracz kieruje poczynaniami jednego z nielicznych pozostałych przy życiu ludzi, a jego głównym zadaniem jest przetrwanie jak najdłuższego czasu. Jak przystało na sandbox, rozgrywka pozwala na dużą swobodę działania. Bohater musi jednak nie tylko bronić się przed hordami zombie, ale także zadbać o bezpieczne schronienie, zbierać żywność, produkować potrzebne przedmioty, a nawet zatroszczyć się o własne zdrowie psychiczne. Poza trybem solowym Project Zomboid pozwala także na zabawę w kooperacji z innymi graczami. Gra posiada bardzo oszczędną oprawę wizualną, co jednak znajduje uzasadnienie w niewielkich wymaganiach sprzętowych.

PC

UFO2Extraterrestrials: Battle for Mercury
UFO2Extraterrestrials: Battle for Mercury

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona

Gra strategiczna w klimatach science-fiction. Dowodzimy siłami, które mają na celu obronę naszej planety przed najeźdźcami z kosmosu. Rozwijamy infrastrukturę naziemną i budujemy bazy, prowadzimy badania nad nowymi technologiami, a na dodatek kierujemy obroną przeciwlotniczą całego globu. Wysyłamy też drużyny zwiadowcze w miejsca katastrof UFO.

PC

Kingdom Hearts III
Kingdom Hearts III

RPG jeszcze nie ogłoszona

Trzecia pełnoprawna odsłona popularnej serii gier jRPG, zapoczątkowanej w 2002 roku na konsoli PlayStation 2. Pod względem fabularnym, produkcja firmy Square-Enix jest swoistym zwieńczeniem historii rozgrywającej się w oryginalnym uniwersum fantasy, stanowiącym połączenie świata filmów i seriali Walta Disneya ze światem kultowego cyklu Final Fantasy. Bohaterami gry są ponownie znani z poprzednich części serii: Sora, Riku i Kairi oraz postaci takie jak Miki, Donald czy Goofy. W trakcie zabawy jesteśmy zaś świadkami ostatecznego starcia pomiędzy światłem i mrokiem, uosabianym przez nową organizację o nazwie XIII, na czele której stanął wskrzeszony mistrz Xenaroth. Mimo wyraźnie poprawionej oprawy graficznej, Kingdom Hearts III wykorzystuje mechanikę i system walki z poprzednich odsłon serii. Akcję obserwujemy więc z perspektywy trzecioosobowej, zaś podczas toczących się w czasie rzeczywistym starć możemy liczyć na wsparcie dwóch sojuszników dysponujących własnym zestawem umiejętności.

PS4XONE

Indiana Jones and the Fountain of Youth
Indiana Jones and the Fountain of Youth

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Indiana Jones and the Fountain of Youth to klasyczna gra przygodowa, wyprodukowana przez niezależne studio Screen 7. Produkt nawiązuje do wielkich hitów z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – Indiana Jones and the Last Crusade oraz (przede wszystkim) Indiana Jones and the Fate of Atlantis.

PC

Final Fantasy Type-0 Online
Final Fantasy Type-0 Online

RPG jeszcze nie ogłoszona

Opracowana wspólnymi siłami firm Square Enix oraz Perfect World gra jRPG, nastawiona na sieciowe rozgrywki multiplayer. Akcja Final Fantasy Type-0 Online toczy się w dysponującej zaawansowaną technologią krainie fantasy o nazwie Orience, która jest areną wojny pomiędzy czterema potężnymi nacjami. Gracze wcielają się w nastoletnich uczniów szkoły specjalizującej się w rozwijaniu zdolności magicznych i przygotowaniu młodych magów do zadań bojowych. Ogólne mechanizmy rozgrywki stanowią rozwinięcie pomysłów z trybu multiplayer gry Final Fantasy Type-0. Otrzymujemy więc wieloosobowe RPG akcji, w którym niewielkie grupy graczy eksplorują pełne potworów i potężnych bossów mapy, a całość koncentruje się głównie na pojedynkach toczonych za pomocą mocno zręcznościowego systemu walki. Pomiędzy wyprawami wojownicy odpoczywają w szkole, rozwijając przyjaźnie z innymi uczniami i biorąc udział w lekcjach oraz różnych minigrach, pozwalających nauczyć się nowych umiejętności.

PCANDiOS

Columbus 4
Columbus 4

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Epizodyczna gra przygodowa pozwalająca na wcielenie się w członka zespołu badającego niewyjaśnione tajemnice naszego świata. Fabuła obraca się wokół tajemnic skrywanych przez system podziemnych tuneli w Nowej Szkocji. Rozgrywka polega na dokładnym przeszukiwaniu lokacji, gromadzeniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów oraz rozwiązywaniu zagadek.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.