Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Najciekawsze gry wydane w 1992 roku

Push-Over
Push-Over

Logiczne 23 kwietnia 1992

Push-Over to gra logiczna, w której wcielimy się w rolę mrówki, ukrywającej się pod wiele mówiącym pseudonimem G.I.Ant. Głównym zadaniem naszego bohatera jest odzyskać należące do psa Colina chipsy, które wskutek wypadku znalazły się w mrowisku.

PC

Laser Squad
Laser Squad

Strategiczne 23 kwietnia 1992

Laser Squad to gra strategiczna zaprojektowana przez Juliana Gollopa, późniejszego twórcę słynnego produktu firmy MicroProse, zatytułowanego UFO: Enemy Unknown. Gracz wcieli się tu w rolę dowódcy oddziału komandosów, który będzie musiał wykazać się umiejętnościami taktycznymi podczas wykonywania przewidzianych przez autorów misji.

PC

Crime City
Crime City

Przygodowe 23 kwietnia 1992

Jeden z najznamienitszych prywatnych detektywów – Henry White – zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa na swoim przyjacielu i wtrącony do aresztu. Jego syn, Steven, który do tej pory marnował czas i energię na pisanie kryminałów drugiej kategorii, postanawia rozpocząć własne śledztwo w tej sprawie.

PC

Hannibal (1992)
Hannibal (1992)

Strategiczne 23 kwietnia 1992

Akcja gry strategicznej Hannibal przenosi nas do 218 roku p.n.e., kiedy to zajęcie przez wojska kartagińskie miasta Sagunt wywołało drugą wojnę punicką. Gracz wcieli się w rolę słynnego, tytułowego wodza i spróbuje przedostać się drogą lądową przez Pireneje i Alpy do Italii, gdzie stoczy mnóstwo bitew z podległymi Rzymowi armiami.

PC

King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow
King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow

Przygodowe 22 kwietnia 1992

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier przygodowych, zapoczątkowanego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Jet to historia księcia Aleksandra, dręczonego wspomnieniami o pięknej księżniczce Cassimie, którą widział po raz ostatni wiele lat temu. Pewnego dnia magiczne lustro pokazuje mu wizję jego ukochanej żyjącej na odległych Zielonych Wyspach. Na bohater szybko wyrusza na wyprawę aby odnaleźć swoją ukochaną.

PC

Wizardry 7: Crusaders Of The Dark Savant
Wizardry 7: Crusaders Of The Dark Savant

RPG 22 kwietnia 1992

Wizardry 7: Crusaders Of The Dark Savant to siódma część popularnego cyklu cRPG stworzonego przez firmę Sir-tech Software. Akcja gry osadzona została na planecie Guardia, a zadaniem prowadzonej przez gracza drużyny bohaterów jest odnalezienie potężnego artefaktu Astral Dominae. Tytuł oferuje m.in. nieliniową fabułę, duży obszar do eksploracji, 250 przeciwników do pokonania i ponad 600 przedmiotów do znalezienia.

PC

B-17 Flying Fortress
B-17 Flying Fortress

Symulacje 20 kwietnia 1992

Przygotowany przez firmę MicroProse rewelacyjny symulator bombowca B-17, który budził prawdziwy postrach w sercach hitlerowców podczas II Wojny Światowej. Zgodnie z nazwą, samolot ten jest „latającą fortecą”, o czym szybko przekonasz się, jeśli wcielisz się w rolę jego dowódcy.

PC

Indiana Jones and The Fate of Atlantis
Indiana Jones and The Fate of Atlantis

Przygodowe 15 kwietnia 1992

Przygodówka studia LucasArts, w której wcielamy się w samego Indianę Jonesa. Tym razem zgłębia on tajemnice legendarnej Atlantydy jak zwykle walcząc z Nazistami. Fabuła nie jest oparta na żadnym z filmów z tej serii. Zabawa polega głównie na zwiedzaniu lokacji, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Rex Nebular and the Cosmic Gender Bender
Rex Nebular and the Cosmic Gender Bender

Przygodowe 13 kwietnia 1992

Gra przygodowa, w której wcielasz się w postać Rex’a Nebulara, człowieka, który wykonując zadanie polegające na odnalezieniu pewnego wazonu trafia na planetę zamieszkałą tylko przez kobiety.

PC

Quarky & Quaysoo's Turbo Science
Quarky & Quaysoo's Turbo Science

Logiczne 12 kwietnia 1992

Gra edukacyjna w której stajemy do walki o tytuł najlepszego, międzygalaktycznego naukowca. Naszym zadaniem jest pokonanie liczącej kilka odcinków trasy, które pokonujemy odpowiadając na pytania z dziedziny fizyki.

PC

Cool Croc Twins
Cool Croc Twins

Zręcznościowe 12 kwietnia 1992

Cool Croc Twins to gra zręcznościowa opracowana przez studio Arcade Masters, w której wcielimy się w rolę jednego z krokodylów rywalizujących o serce pięknej Daisy Crocette. Zarówno Punk, jak i Funk muszą przebrnąć przez sześćdziesiąt przygotowanych przez autorów programu poziomów, wykazując się odwagą i sprytem. Bracia bliźniacy mogą też wykonać zadanie wspólnie, jeśli do zmagań w Cool Croc Twins zaprosimy drugą osobę.

PC

Bunny Bricks
Bunny Bricks

Zręcznościowe 12 kwietnia 1992

Bunny Bricks to gra zręcznościowa, przygotowana przez francuską firmę Silmarils, znaną na ogół z „poważniejszych” produkcji, jak np. Robinson’s Requiem czy serii Ishar. Program jest de facto klonem Arkanoida, ale podanym w przyjemnej oprawie wizualnej oraz przyprawionym odpowiednio wysoką dawką humoru.

PC

Heimdall
Heimdall

Akcji 12 kwietnia 1992

Heimdall to gra z gatunku action/adventure, która pozwoli Ci się wcielić w rolę tytułowego wojownika, oddelegowanego do walki z demonem zniszczenia, Lokim. To właśnie za jego sprawką, z Asgardu zniknęły trzy potężne bronie: młot Thora, włócznia Frey’a oraz miecz Odyna. Heimdall, dobrawszy do wyprawy wiernych kompanów, musi zwiedzić trzy ogromne światy w których ukryto potężne artefakty i oczywiście odzyskać je.

PC

Lure of the Temptress
Lure of the Temptress

Przygodowe 12 kwietnia 1992

Lure of the Temptress to gra przygodowa sygnowana logiem firmy Revolution Software, znanej większości graczy głównie za sprawą serii Broken Sword. Głównym bohaterem programu jest Diermot, królewski sługa, który wraz ze swoim panem i jego armią przybywa do wioski Turnvale, aby zdusić w zarodku rzekomą rebelię. Na miejscu okazuje się jednak, że zamiast wieśniaków z widłami w rękach, naprzeciwko monarchy staje uzbrojona po zęby horda potworów (Skorlów), której przewodzi czarodziejka Selena. W wyniku fatalnej w skutkach bitwy, król żegna się z życiem, armia zostaje rozbita a nasz bohater, nieprzytomny wskutek upadku z konia, trafia do ciemnego i ponurego lochu.

PC

1869
1869

Strategiczne 12 kwietnia 1992

1869 to gra ekonomiczna, podejmująca temat handlu morskiego. Zakładając małą firmę transportową i kupując pierwszy statek, gracz musi osiągnąć finansową potęgę, a to z kolei sprowadza się do korzystnego obrotu towarami pomiędzy poszczególnymi portami, zlokalizowanymi na całym świecie.

PC

Titus the Fox: To Marrakech and Back
Titus the Fox: To Marrakech and Back

Zręcznościowe 11 kwietnia 1992

Titus the Fox: To Marrakech and Back to klasyczna platformówka, która poprzez uwzględnienie w niej postaci tytułowego lisa jako głównego bohatera, stała się niemal wizytówką firmy Titus Interactive (założonej przez Herve’a i Erika Caenów – późniejszych twórców potęgi Interplay).

PC

The Island of Dr. Brain
The Island of Dr. Brain

Przygodowe 5 kwietnia 1992

Kontynuacja gry logicznej Castle of Dr. Brain. Nasze wysiłki koncentrują się wokół zagadek, które sprawdzają naszą inteligencję i wiedzę z ponad dwudziestu pięciu dziedzin.

PC

Gobliins 2: The Prince Buffoon
Gobliins 2: The Prince Buffoon

Przygodowe 4 kwietnia 1992

Druga część przygodowo-logicznej serii gier o Goblinach. Dwójka bohaterów, Winkle i Fingus, musi uratować syna króla Angoulafre'a i pokonać nikczemnego łotra o imieniu Amoniak.

PCiOS

Realms of Arkania: Blade of Destiny
Realms of Arkania: Blade of Destiny

RPG 1 kwietnia 1992

Pierwsza część trylogii "Realms of Arkania". Przejmujemy kontrolę nad drużyną składającą się z sześciu osób. Wyruszamy na poszukiwania magicznego miecza, z pomocą którego możliwe stanie się wygnanie złowrogich orków.

PC

Leather Goddesses of Phobos! 2
Leather Goddesses of Phobos! 2

Przygodowe 23 marca 1992

Druga część popularnej gry przygodowej firmy Infocom. Fabuła programu koncentruje się wokół meteorytu, który spada na Ziemię w okolicach amerykańskiego miasteczka Atom City.

PC

Gunship 2000: Islands & Ice
Gunship 2000: Islands & Ice

Symulacje 20 marca 1992

Islands & Ice to jedyne, oficjalne rozszerzenie do gry Gunship 2000 - symulatora śmigłowców wojskowych, wydanego przez niezawodną niegdyś w tej dziedzinie, firmę MicroProse. Dodatek nie wprowadza większych zmian do samej rozgrywki, koncentruje się natomiast nad nowymi scenariuszami i terenami, gdzie będą się one rozgrywać.

PC

Fox Ranger
Fox Ranger

Akcji 20 marca 1992

Fox Ranger to kolejny przedstawiciel popularnego gatunku strzelanin, tym razem autorstwa koreańskiej firmy Soft Action. Głównym bohaterem gry jest pilot nowoczesnego myśliwca, który jak to zwykle bywa, jest jedyną nadzieją ludzkości na powstrzymanie kosmicznych najeźdźców, atakujących Ziemię.

PC

Michael Jordan in Flight
Michael Jordan in Flight

Sportowe 20 marca 1992

W latach dziewięćdziesiątych Michael Jordan był na ustach wszystkich fanów koszykówki, nikogo nie powinno więc dziwić, że jego popularność postanowili skwapliwie wykorzystać także producenci gier komputerowych.

PC

The Games: Summer Challenge
The Games: Summer Challenge

Sportowe 12 marca 1992

The Games: Summer Challenge to druga gra sportowa przygotowana przez studio MindSpan dla firmy Accolade, która oferuje kilka dyscyplin w ramach hipotetycznej olimpiady letniej.

PC

The Legend of Kyrandia
The Legend of Kyrandia

Przygodowe 12 marca 1992

Gra przygodowa stworzona w roku 1992 przez firmę Westwood Studios. Opowiada historię Brandona, wnuka czarodzieja Kallaka, który przeciwstawia się szalonemu błaznowi Malcolmowi.

PC

Cover Girls Strip Poker
Cover Girls Strip Poker

Logiczne 12 marca 1992

Cover Girl Strip Poker to przedstawiciel popularnych symulatorów gry w rozbieranego pokera. Do wyboru jest osiem partnerek, które przedstawione są za pomocą serii fotek a w przypadku czterech z nich, także animacji.

PC

Thomas the Tank Engine
Thomas the Tank Engine

Zręcznościowe 11 marca 1992

Thomas the Tank Engine to gra zręcznościowo-logiczna, przeznaczona głównie dla małych dzieci, która wykorzystuje postacie lokomotyw znanych z książek i filmów. Głównym bohaterem zmagań jest oczywiście Tomasz, najsłynniejsza i najlepiej rozpoznawalna ciuchcia w historii literatury dziecięcej.

PC

Electro Man
Electro Man

Zręcznościowe 21 lutego 1992

Gra Electro Body (w Stanach Zjednoczonych wydana pod nazwą Electro Man) została opracowana przez krakowskie studio xLand, znane m.in. z takich produkcji jak Robbo czy Heartlight.

PC

Aces of the Pacific
Aces of the Pacific

Symulacje 20 lutego 1992

Aces of the Pacific to symulator walk powietrznych, jakie miały miejsce podczas II Wojny Światowej nad wodami Oceanu Spokojnego. Gracz może wcielić się do służby zarówno po stronie japońskiej, jak i amerykańskiej, co zaowocuje zupełnie różnymi scenariuszami.

PC

Curse of the Catacombs
Curse of the Catacombs

Akcji 11 lutego 1992

Gra The Catacomb Armageddon (w komercyjnej wersji znana jako Curse of the Catacombs) to druga po The Catacomb Abyss opowieść o przygodach dzielnego maga, który w pojedynkę zamierza zabić Nemesisa oraz jego popleczników.

PC

Another World
Another World

Przygodowe 11 lutego 1992

Jedna z najbardziej innowacyjnych gier jaka kiedykolwiek została wydana na komputery klasy PC. Jest to gra platformowa, przypominająca znaną serię Prince of Persia, jednakże zawierająca dużo lepszą fabułę, dużą dawkę akcji, niesamowity klimat i iście artystyczną scenografię i animację.

PC

Stone Age
Stone Age

Logiczne 2 lutego 1992

W Stone Age – debiutanckim produkcie firmy Stonehenge Soft Art – wcielamy się w rolę zielonego smoka, który został uwięziony w labiryncie podziemnych jaskiń. W każdym ze stu przygotowanych przez autorów etapów musimy doprowadzić naszego podopiecznego do wyjścia. Jeśli nam się to uda, sympatyczny stwór odzyska upragnioną wolność.

PC

Star Control II
Star Control II

Strategiczne 23 stycznia 1992

Gra uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych gier w historii przemysłu komputerowego. SC2 to połączenie przygodowej strategii z elementami gry zręcznościowej, z akcją rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej.

PC

The Catacomb Abyss
The Catacomb Abyss

Akcji 12 stycznia 1992

The Catacomb Abyss to gra akcji, za której powstanie odpowiada studio Softdisk. W 1992 roku w jego szeregach znajdował się John Carmack i to właśnie on stworzył silnik napędzający omawiany produkt. Engine został zresztą później odpowiednio zmodyfikowany i wykorzystany w słynnej strzelaninie Wolfenstein 3D.

PC

Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific
Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific

Symulacje 1 stycznia 1992

Hybryda gry strategicznej i symulatora okrętów wojennych, opracowana przez firmę Microprose. Gracz bierze udział w wydarzeniach, jakie rozgrywały się na Pacyfiku w tytułowym roku 1942 – zadaniem czekającym na wykonanie jest przejęcie kontroli nad Guadalcanal.

PC

Might and Magic IV: Clouds of Xeen
Might and Magic IV: Clouds of Xeen

RPG 1 stycznia 1992

Czwarta część popularnej serii pierwszoosobowych gier RPG, zapoczątkowanej w roku 1986 przez studio New World Computing. W grze Might and Magic IV: Clouds of Xeen podążająca za uciekającym Sheltemem drużyna bohaterów trafia do krainy uciskanej przez tajemniczego Lorda Xeena, który uwięził zarządcę Xeen imieniem Crodo i sieje spustoszenie w pogrążonym w chaosie świecie. Aby pokonać demonicznego władcę, konieczne będzie wykucie specjalnego miecza, czego podejmuje się oczywiście kontrolowana przez gracza drużyna śmiałków. Czwarta odsłona cyklu bazuje na tym samym silniku graficznym i oferuje niemal identyczną mechanikę rozgrywki, co jej poprzedniczka. Wśród najważniejszych nowości wymienić warto zaś przede wszystkim przydatny system notatek i możliwość wyboru jednego z dwóch poziomów trudności: adventurer i warrior, wpływających na wytrzymałość naszych przeciwników. W interfejsie wprowadzono też specjalną przegródkę na przedmioty fabularne, zapobiegającą ich przypadkowemu sprzedaniu.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.