Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Najciekawsze gry RPG wydane w 2017 roku (4)

A House of Many Doors
A House of Many Doors

RPG 4 lutego 2017

Opracowana przez ekipę Pixel Trickery Games oryginalna, eksploracyjna gra RPG, będąca duchową kontynuacją Sunless Sea studia Failbetter Games. W A House of Many Doors wcielamy się w postać bohatera - podróżnika, szpiega i poety zarazem - który przemierza surrealistyczny pociąg na wielu nogach, będący rodzajem pasożytniczego wymiaru. Celem protagonisty jest zaś odkrycie, po co i przez kogo został on zbudowany. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, rozgrywka koncentruje się głównie na eksploracji, choć jednocześnie zawiera znacznie więcej elementów klasycznego RPG-a oraz kilka całkiem nowych rozwiązań. Podczas podróży spotykamy wiele postaci, z którymi możemy rozmawiać i werbować je do naszej drużyny. W grze nie zabrakło także walki z przeciwnikami, rozgrywającej się w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy. W miarę postępów w grze, w dzienniku bohatera automatycznie generowany jest rodzaj poematu, opowiadającego o jego perypetiach.

PC

Shiness: The Lightning Kingdom
Shiness: The Lightning Kingdom

RPG 18 kwietnia 2017

Nietypowa gra RPG akcji stworzona przez francuskie studio Enigami. Gracz trafia na planetę Mahera, zamieszkałą przez przedstawicieli różnorodnych, żyjących ze sobą w harmonii gatunków. W wyniku wojny domowej, jaka rozpętała się przed laty, glob rozpadł się na kawałki, a ocaleni znaleźli schronienie na unoszących się w przestrzeni wyspach. Głównym bohaterem gry jest Chado, który w towarzystwie przyjaciela – Poky'ego – rozbił się na jednej z nich, zwanej Adorn. Herosi szybko wplątują się w intrygę większego kalibru – od jej wyniku zależy przyszłość całego świata. Schemat rozgrywki w Shiness: The Lightning Kingdom oparto na trzech filarach, takich jak eksploracja zróżnicowanych lokacji, walka z przeciwnikami oraz wykonywanie zadań głównych i pobocznych. Co ciekawe, poszczególne cele możemy zaliczać w dowolny sposób, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwiązywanie problemów siłą zastąpić przekradaniem się za plecami oponentów. Same starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym – bierzemy udział w pojedynkach jeden na jednego, podczas gdy towarzysze wspomagają nas poprzez ataki dystansowe. W grze zaimplementowano również system rozwoju bohatera, który przekłada się na nowe techniki walki i czary, a także zdobywanie coraz lepszego ekwipunku. Wysokiej jakości oprawę graficzną zapewnia silnik Unreal Engine 4.

PCPS4XONEWiiU

Ever Oasis
Ever Oasis

RPG 23 czerwca 2017

Kolejne dzieło japońskiego studia Grezzo, opracowane we współpracy z firmą Nintendo. Gracze otrzymują grę RPG akcji, opartą na eksploracji świata i walce z przeciwnikami. Głównym bohaterem tego tytułu jest Tethu, który musi nie tylko odnaleźć swojego zaginionego brata, lecz także stworzyć sprawnie działającą oazę pośrodku pustyni, co ostatecznie pozwoli mu należycie przygotować się do starcia z siłami Chaosu. Wykonując rozmaite zadania pozyskujemy tak zwane „dewadems”, czyli walutę pozwalającą na stawianie kolejnych budynków w osadzie i zakup coraz potężniejszego ekwipunku. Co ciekawe, w toku przygody spotykamy postacie niezależne, które mogą pomóc nam w wyprawie bądź zamieszkać w naszej oazie. Walka, będąca jednym z filarów gry, została zrealizowana w czysto zręcznościowy sposób – kluczem do sukcesu jest wyprowadzanie skutecznych ataków i łączenie ich w efektowne kombinacje (na co pozwala możliwość przełączania się pomiędzy członkami drużyny w dowolnym momencie) oraz wykonywanie błyskawicznych uników. Bez wątpienia na pochwałę zasługuje przyjemna dla oka oprawa graficzna – Ever Oasis zostało utrzymane w charakterystycznej, bajkowej stylistyce.

3DS

Radiant Historia: Perfect Chronology
Radiant Historia: Perfect Chronology

RPG 29 czerwca 2017

Kompleksowy remake gry Radiant Historia, która zadebiutowała w 2010 roku na konsoli Nintendo DS. W porównaniu z oryginałem tytuł może się pochwalić przede wszystkim zupełnie nową, trójwymiarową oprawą graficzną, świeżym soundtrackiem skomponowanym przez Yoko Shimomurę oraz dodatkową ścieżką fabularną, wraz z nowymi scenariuszami i postaciami. Ponadto, specjalnie z myślą o weteranach, studio Atlus przygotowało możliwość pominięcia dużej części historii i rozpoczęcia zabawy z rozszerzoną zawartością, natomiast nowi w temacie gracze mogą wybrać jeden z niższych poziomów trudności. Pozostałe elementy gry pozostały niezmienione – Radiant Historia: Perfect Chronology to klasyczny reprezentant gatunku jRPG z turowym i taktycznym systemem walki. Gracz wciela się w wojownika imieniem Stocke – protagonista i jego towarzysze muszą zapobiec zagładzie kontynentu Vainqueur. Największą atrakcją opisywanej pozycji jest możliwość podróży w czasie i wpływania na bieg historii poprzez podejmowanie rozmaitych decyzji, co budzi skojarzenia z kultowymi Chrono Trigger i Chrono Cross.

3DS

The Elder Scrolls Online: Horns of the Reach
The Elder Scrolls Online: Horns of the Reach

RPG 14 sierpnia 2017

Dodatek DLC do gry The Elder Scrolls Online, czyli popularnej gry MMORPG studia ZeniMax Online. Największą nowością wprowadzoną w Horns of the Reach są dwa niedostępne wcześniej lochy, czyli Bloodroot Forge oraz Falkreath Hold. Opisywany add-on zawiera ponadto szereg nowych przedmiotów, masek potworów i osiągnięć. Wraz z rozszerzeniem zadebiutowała także darmowa aktualizacja, która wprowadziła nową mapę dla trybu Battlegrounds, zwaną Arcane University, oraz nowy zestaw zasad dla tego wariantu rozgrywki, noszący miano Chaos Ball. Zawartość dla trybu Battlegrounds udostępniono wyłącznie posiadaczom dodatku The Elder Scrolls Online: Morrowind, w przeciwieństwie do innych wprowadzonych przez update nowości, takich jak domy, meble, elementy estetyczne, skrzynie z walutą oraz wydarzenia świąteczne, z których mogą cieszyć się również osoby posiadające wyłącznie podstawową wersję gry.

PCPS4XONE

Cladun Returns: This is Sengoku!
Cladun Returns: This is Sengoku!

RPG 6 czerwca 2017

RPG typu dungeon crawler będące trzecim tytułem z serii Cladun. Podobnie jak poprzednie gry z cyklu, Cladun Returns: This is Sengoku! opracowane zostało przez firmę Nippon Ichi Software. Ponownie mamy okazję trafić do magicznej krainy Arcanus Cella, która stanowi punkt wyjścia dla herosów wyruszających do niebezpiecznych lochów. Tym razem gra rozpoczyna się wraz z końcem japońskiego okresu Sengoku – czasu, który pogrążył kraj w ogniu wojen i rebelii. Do Arcanus Cella trafiają znękane dusze, które nie mogą dostąpić reinkarnacji, dopóki nie załatwią niedomkniętych ziemskich spraw. Naszym zadaniem jest im pomoc, co wymaga od nas przemierzania charakterystycznych dla serii lochów, pełnych potworów, pułapek, potężnych bossów, ale też i cennych artefaktów do zdobycia. W walce używamy wachlarza broni białej i dystansowej: japońskich mieczy katana, ciężkich młotów bojowych, magicznych różdżek, łuków, shurikenów i innych. Specjalne umiejętności i cechy zapewniają nam różnego rodzaju klasy postaci, zarówno tak powszechne jak mistrz miecza czy mag, jak i bardziej egzotyczne profesje świętego, niegodziwego kapłana i Onmyoji. Kontrolowany bohater może być wspierany przez członków drużyny przy pomocy powracającego systemu Magic Circles. Zarówno twarze postaci, jak i sprite’y niektórych rodzajów broni mogą być modyfikowane w zintegrowanym Pixel Editorze.

PCPS4PSV

Pixel Privateers
Pixel Privateers

RPG 22 lutego 2017

Utrzymana w klimatach science fiction taktyczna gra RPG, opracowana we współpracy studia Quadro Delta z twórcami Terrarii – ekipą Re-Logic. W Pixel Privateers obejmujemy dowództwo nad drużyną najemników, którzy podczas poszukiwania nowych technologii dla swojego pracodawcy zostają uwięzieni w obcej galaktyce. Zadaniem graczy jest zaś utrzymać drużynę przy życiu oraz odnaleźć sposób na bezpieczny powrót do domu. Gra stawia na pełną swobodę eksploracji, pozwalając na podróżowanie statkiem kosmicznym i lądowanie na każdej napotkanej planecie, a jedynym ograniczeniem jest tu poziom rozwoju naszej drużyny. Rozgrywka koncentruje się głównie na toczeniu kolejnych bitew w czasie rzeczywistym, a podczas walki możemy dowodzić zarówno całym oddziałem, jak i wydawać rozkazy pojedynczym jego członkom. W Pixel Privateers bawić możemy się samotnie oraz w trybie multiplayer dla max. 4 graczy. Całość okraszona została oldskulową i – zgodnie z tytułem – mocno rozpikselowaną oprawą graficzną.

PC

The Lost Child
The Lost Child

RPG 24 sierpnia 2017

Gra RPG typu dungeon crawler, stworzona przez japońskie studio Kadokawa Games pod nadzorem Takeyasu Sawaki, czyli twórcy El Shaddai: Ascension of the Metatron. Głównym bohaterem The Lost Child jest dziennikarz badający sprawę samobójstwa popełnionego na tokijskiej stacji Shinjuku. Jak się okazuje, w sprawę zamieszane są istoty nie z tego świata, a protagonista wchodzi w posiadanie broni o nazwie Demon Gun Gangour, która zdolna jest zniewalać upadłe anioły. Obserwując akcję z perspektywy pierwszej osoby, gracz przemierza rozległe podziemia i walczy z zamieszkującymi je demonami. Starcia rozgrywane są w turach. Pokonanych przeciwników da się zniewolić, by później wykorzystać ich unikalne zdolności w boju. Od czasu do czasu trafiamy również na powierzchnię, gdzie pozyskujemy cenne informacje podczas rozmów z postaciami niezależnymi – konwersacje te zostały zrealizowane w formie przypominającej gry typu visual novel. Stylistyka produkcji przywodzi na myśl mangę.

PS4PSV

Mary Skelter: Nightmares
Mary Skelter: Nightmares

RPG 14 lipca 2017

Przygotowany we współpracy studia Compile Heart z firmą Idea Factory, klasyczny dungeon crawler z turowym systemem walki. Akcja gry Mary Skelter: Nightmares osadzona została w fantastycznym świecie, w którym większość ludzkości zamieszkuje potężne więzienie, strzeżone przez niebezpieczne potwory. Kiedy główny bohater wraz z przyjaciółką zostaje uwolniony przez członków tajemniczej organizacji, oboje odkrywają, że obdarzeni zostali nadnaturalnymi mocami. Wraz z nowymi sojusznikami wyruszają w podróż, której celem jest odnalezienie drogi ucieczki z więzienia i sposobu na pokonanie strażników. Podczas zabawy poruszamy się po pokrytych siatką pól podziemiach, obserwując akcję z perspektywy pierwszoosobowej i tocząc turowe pojedynki z przeciwnikami. Co ciekawe, główny bohater nie bierze udziału w walce, a jedynie wspomaga swymi umiejętnościami piątkę walczących u jego boku towarzyszek, z których każda należeć może do jednej z kilku klas postaci, posiadających własne zdolności specjalne i ataki.

PSV

Operation Babel: New Tokyo Legacy
Operation Babel: New Tokyo Legacy

RPG 16 maja 2017

Operation Babel: New Tokyo Legacy to bezpośredni sequel wydanego w 2014 roku Operation Abyss: New Tokyo Legacy. Produkcja jest typowym japońskim dungeon crawlerem z turowym systemem walki. Gra przenosi nas do alternatywnej wersji współczesnego Tokio, pod powierzchnią którego kryje się tajemniczy magiczny labirynt. Główny bohater tytułu należy do organizacji eksplorującej podziemne korytarze i walczącej z kryjącymi się w nich zagrożeniami. Rozpoczynając zabawę, tworzymy sześcioosobową drużynę. Twórcy przygotowali w sumie dziesięć różnych klas postaci oraz około 140 unikalnych czarów, zdolności oraz ataków.

PCPSV

Ticket to Earth
Ticket to Earth

RPG 15 marca 2017

Oryginalna mieszanka RPG-a i gry logicznej typu match-3, wydawana w formie epizodów. Ticket to Earth rozgrywa sie w odległej przyszłości na jednej z ludzkich kolonii. W wyniku katastrofy jej mieszkańcy zostają zmuszeni do ewakuacji. Problem w tym, że liczba miejsc na statku powrotnym jest mocno ograniczona. Wybuchają zamieszki, a co gorsza obywateli atakują roboty porządkowe, bandyci i niebezpieczne mutanty. Gracz prowadzi czwórkę bohaterów, którzy postanawiają dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Akcja w Ticket to Earth prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Gra została podzielona na misje, a filarem zabawy są starcia z przeciwnikami. Potyczki rozgrywają się w trybie turowym, na planszy podzielonej na kolorowe, kwadratowe pola. Wejście na jedno z nich owocuje wzmocnieniem określonej umiejętności. Kluczem do sukcesu jest jednoczesne przejście przez jak największą liczbę pól o tym samym kolorze, co nagradzane jest pomocnymi bonusami. Przy tym wszystkim gra oferuje rozwój postaci w formie rozbudowanego drzewka umiejętności. Ticket to Earth utrzymane zostało w kolorowym, kreskówkowym stylu.

PCANDiOS

The Elder Scrolls Online: Shadows of the Hist
The Elder Scrolls Online: Shadows of the Hist

RPG 1 sierpnia 2017

Jedno z kilku rozszerzeń do MMORPG-a osadzonego w lubianym uniwersum fantasy Tamriel. Dodatek The Elder Scrolls: Online - Shadows of the Hist wprowadza dwa argoniańskie podziemia, do których zabiera nas nowy wątek fabularny. Pierwszym z nich jest Cradle of Shadows, w którym gracze pomagają Argonianom z Mrocznego Bractwa w walce z zabójcami próbującymi pogrążyć w chaosie krainę Black Marsh. Drugi to Ruins of Mazzatun, czyli zagadkowe ruiny miasta stworzonego przez Argonian z plemienia Xit-Xaht, którego członkowie zmuszają współplemieńców do niewolniczej pracy nad tajemniczym projektem, jaki doprowadził ich do szaleństwa. Obie lokacje są dostępne w dwóch wariantach: zwykłym i przeznaczonym dla weteranów – ich poziom skalowany jest do poziomu lidera grupy. Ponadto The Elder Scrolls Online - Shadows of the Hist oferuje nowe osiągnięcia do odblokowania, znajdźki oraz elementy wyposażenia dla postaci (w tym tzw. Potworne maski).

PCPS4XONE

Galaxy of Pen & Paper
Galaxy of Pen & Paper

RPG 27 lipca 2017

Kolejna część serii humorystycznych RPG-ów, nad którymi pieczę sprawuje studio Behold. Podobnie jak poprzednie dzieła tego zespołu, produkcja symuluje sesje stołowych gier fabularnych, odtwarzając zachowania graczy i mistrza gry oraz wydarzenia toczące się w ramach rozgrywanych przez nich kampanii. W odróżnieniu od swoich poprzedników, tytuł stawia na klimaty science fiction – wirtualni gracze i prowadzone przez nich postacie przemierzają galaktykę, wykonują rozmaite zadania i toczą bitwy rozgrywane w systemie turowym. Na ich drodze stają nie tylko niewielkie grupy adwersarzy, lecz także całe eskadry statków kosmicznych. W toku przygody zarówno wirtualni gracze, jak i prowadzone przez nich postacie gromadzą punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, otrzymując dostęp do nowych umiejętności i ulepszeń statystyk. Nie brakuje również możliwości modyfikacji samych statków. Cechą charakterystyczną Galaxy of Pen & Paper jest kolorowa, oldskulowa oprawa graficzna, utrzymana w pixelartowej stylistyce.

PCANDiOS

Fallen Legion: Flames of Rebellion
Fallen Legion: Flames of Rebellion

RPG 18 lipca 2017

Side-scrollowa gra jRPG z silnie zarysowanymi elementami klasycznego beat'em upa, opracowana przez amerykańskie studio YummyYummyTummy. Produkcja została wydana na konsolach PlayStation 4 i PlayStation Vita, a wersje na poszczególne platformy różnią się przede wszystkim pod względem warstwy fabularnej. Gracz trafia do fantastycznego królestwa Fenumii, które straciło swój dawny splendor po przedwczesnej śmierci władcy. Jego córka, czyli główna bohaterka wersji na PlayStation 4, stara się zaradzić problemowi, w związku z czym wyrusza w długą i niebezpieczną podróż celem zapewnienia poddanym spokoju i bezpieczeństwa. Nie uszło to uwadze żądnego władzy Legata (wcielamy się w niego w edycji na PlayStation Vita), który szybko decyduje się podjąć próbę przejęcia władzy w kraju. Filar rozgrywki w Fallen Legion stanowi walka z przeciwnikami – starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a kluczem do sukcesu jest wykorzystanie indywidualnych zdolności prowadzonych do boju postaci, umiejętne łączenie ataków całej drużyny w rozbudowane kombinacje oraz wykazanie się refleksem. Ponadto w trakcie zabawy wielokrotnie przychodzi nam podejmować mniej lub bardziej ważne decyzje, jakie rzutują na przebieg historii i wygląd świata gry. Całość okraszono przyjemną dla oka, ręcznie malowaną, dwuwymiarową oprawą graficzną.

PS4PSV

Cosmic Star Heroine
Cosmic Star Heroine

RPG 11 kwietnia 2017

Gra RPG opracowana przez niewielkie studio Zeboyd Games. Gracz wciela się w Alyssę L’Salle, czyli jedną z najlepszych agentek galaktycznego rządu. Odkąd jej tożsamość została ujawniona światu, bohaterką interesują się organizacje, jakim kiedyś zaszła za skórę – postawionym przed nami zadaniem jest zatem odkrycie powodów, jakie doprowadziły do tych wydarzeń, a także rozwikłanie galaktycznego spisku, z którego istnienia protagonistka nie zdawała sobie wcześniej sprawy. Filar rozgrywki w Cosmic Star Heroine stanowi eksploracja oraz walka z przeciwnikami. Podczas starć rozgrywanych w trybie turowym robimy użytek z nietypowej broni – kija przeobrażającego się w karabin i generującego pole siłowe. Ważny element gry stanowią również rozmowy z postaciami niezależnymi, a także możliwość modyfikacji wyglądu kwatery głównej naszej bohaterki. Ponadto heroina może rekrutować dodatkowych agentów, jacy towarzyszą jej w przygodzie. Całość działa w oparciu o technologię Unity, a dwuwymiarowa oprawa graficzna jest utrzymana w charakterystycznej, pixelartowej stylistyce.

PCPS4PSV

Victor Vran: Fractured Worlds
Victor Vran: Fractured Worlds

RPG 6 czerwca 2017

Niesamodzielne rozszerzenie do wydanego latem 2015 roku hack'n'slasha Victor Vran studia Haemimont Games. W dodatku zatytułowanym Fractured Worlds tytułowy łowca potworów zostaje przeniesiony do wymiaru, który narodził się podczas zderzenia kilku pękniętych światów. Jego zadaniem jest zaś zdobycie wszystkich części artefaktu znanego pod nazwą Astrolabium, posiadającego moc zdolną odmienić przeznaczenie bohatera. Opisywane rozszerzenie nie zmienia mechanizmów rozgrywki, zabawa sprowadza się zatem do eksplorowania świata i eliminacji hord potworów za pomocą mocno zręcznościowego systemu walki. Oferuje ono jednak całkiem nową kampanię fabularną z czterema wielkimi lochami, których architektura codziennie ulega zmianie, a także niekończące się podziemia o nazwie Fracture. Przetrwanie naszemu protagoniście zapewnia zaś podwyższony limit rozwoju bohatera, dodatkowe miejsce na karty przeznaczenia oraz talizmany, które po naładowaniu pozwalają aktywować potężne ataki specjalne.

PC

Culdcept Revolt
Culdcept Revolt

RPG 3 października 2017

Wydana z okazji dwudziestolecia istnienia serii Culdcept turowa gra RPG z elementami strategii, łącząca cechy klasycznych planszówek z produkcjami karcianymi. Stworzona przez Omiya Soft gra Culdcept Revolt zabiera nas do oryginalnego świata fantasy, gdzie wcielamy się w chłopaka o imieniu Allen, rekruta armii rebeliantów walczących z tyranią hrabiego Kranissa. W trakcie zabawy toczymy turowe bitwy na pokrytych siatką planszach, a celem każdej jest zdobycie jak największej liczby punktów, przyznawanych za przejmowanie kontroli nad kolejnymi sektorami pola walki. O liczbie pól pokonywanych w trakcie tury decyduje rzut kostką. Jeśli podczas ruchu napotkamy przeciwnika, rozpoczyna się bitwa, w której korzystamy z kart reprezentujących potwory oraz czary. W trakcie kampanii dla jednego gracza fabułę poznajemy z przerywników zrealizowanych w formacie visual novel. Dostępna jest także opcja multiplayer, w której max. 4 graczy może toczyć pojedynki w trybie lokalnym lub w sieci.

3DS

Mordheim: Warband Skirmish
Mordheim: Warband Skirmish

RPG 17 marca 2017

Wieloosobowe, taktyczne RPG osadzone w uniwersum Warhammera, wydane na platformach mobilnych. Mordheim: Warband Skirmish zabiera graczy do tytułowego miasta Mordheim na pięćset lat przed wydarzeniami z głównej linii fabularnej Warhammera. W miejscu tym spadła kometa zawierająca cenny minerał, o który rywalizuje ze sobą kilka frakcji, w wyniku czego miasto zamieniło się w arenę nieustających walk. Gracz dołącza do konfliktu, prowadząc do boju własnoręcznie skomponowaną drużynę śmiałków. Rozgrywka polega na eksploracji poszczególnych poziomów i walce z napotkanymi przeciwnikami, a także na pozyskiwaniu wyżej wspomnianego minerału. Starcia toczą się w trybie turowym z kamerą w rzucie izometrycznym. Przed rozpoczęciem zabawy rekrutujemy najemników reprezentujących określone ugrupowanie oraz specjalizację. W miarę postępów postacie zdobywają coraz lepszy ekwipunek i umiejętności, przy czym śmierć jest tu permanentna, więc poległych lub rannych awanturników musimy zastępować nowymi.

ANDiOS

Snack World
Snack World

RPG 10 sierpnia 2017

Gra RPG opracowana przez firmę Level 5 z myślą o urządzeniach mobilnych i konsoli Nintendo 3DS. Jej akcja została osadzona w fantastycznym świecie, a główny bohater to Chup – młody chłopiec planujący wziąć odwet na najeźdźcach, którzy doszczętnie spalili jego rodzinną wioskę. Na szczęście heros nie jest sam – towarzyszą mu bowiem przyjaciele Mayone oraz Pepperon. W Snack World akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a rozgrywka została oparta na eksploracji oraz na kolekcjonowaniu rozmaitych przedmiotów. Co ciekawe, poszczególne elementy ekwipunku podzielono są sygnowane konkretnymi markami – tyczy się to zarówno broni białej, tarcz i ubrań, jak i biżuterii, a okraszono je logotypami fikcyjnych kompanii Detton, Qloris, czy choćby Fairy Electronics. Dodatkowo, wszystko to można nabyć w fizycznej formie i przenieść do wirtualnego świata z wykorzystaniem technologii NFC. Tytuł charakteryzuje się wysokiej jakości oprawą graficzną, wzorowaną na kreskówkach – wyraźnie widoczne są w niej naleciałości z mangi i anime.

ANDiOS3DS

Asdivine Hearts 2
Asdivine Hearts 2

RPG 15 lutego 2017

Kontynuacja stworzonej przez studio Kemco w 2014 roku oldskulowej gry jRPG w klimatach fantasy. Fabuła Asdivine Hearts 2 kontynuuje wątki zapoczątkowane w poprzedniczce, jednak jej znajomość nie jest niezbędna do zabawy. W trakcie gry ponownie śledzimy losy Zacka, który wraz z przyjaciółmi udaje się w podróż do alternatywnego świata Archelio. Kiedy naszego bohatera dotyka magiczna klątwa, na barki gracza spada obowiązek jej odczynienia. Zadanie to utrudnia jednak fakt, że już na początku drużyna traci cały ekwipunek i zapasy, a w realizacji celu przeszkadza jej tajemnicza istota o boskich mocach. Pod względem mechaniki, produkcja czerpie wzorce z klasycznych gier jRPG z konsol 16- i 32-bitowych. Podczas zabawy eksplorujemy świat, wypełniamy rozmaite zadania fabularne i toczymy turowe bitwy z napotykanymi przeciwnikami. W drużynie gracza może znajdować się max. 6 bohaterów, jednak możemy też delegować poszczególne postaci na samodzielne misje, co pozwala im zarobić dodatkowe pieniądze.

AND

Loot Rascals
Loot Rascals

RPG 7 marca 2017

Gra RPG typu roguelike utrzymana w klimatach science fiction, będąca debiutancką produkcją studia Hollow Ponds, założonego przez byłych twórców Hohokum. W Loot Rascals wcielamy się w astronautę, którego statek rozbija się na niebezpiecznej obcej planecie. Generowany losowo świat, jaki przychodzi nam eksplorować w Loot Rascals, składa się z heksagonalnych pól, które początkowo w większości są ukryte. W trakcie zabawy często spotykamy agresywne potwory, z którymi walczymy w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, zabijani wrogowie pozostawiają po sobie karty reprezentujące umiejętności. Ponieważ liczba kart, jakie możemy przechowywać jednocześnie, jest ograniczona, bardzo ważne jest ich staranne dobieranie. Każda śmierć wiąże się z utratą kilku z nich; co ciekawe, następnie zostają one podniesione przez naszego zabójcę. Z kolei ten trafia na serwer innego gracza; osoba, która go zgładzi, może zwrócić nam utraconą umiejętność lub zatrzymać ją dla siebie. W tym drugim przypadku musi jednak się liczyć z ewentualną zemstą.

PCPS4

The Witch and the Hundred Knight 2
The Witch and the Hundred Knight 2

RPG 23 lutego 2017

The Witch and the Hundred Knight 2 to gra RPG akcji typu hack-and-slash, stworzona przez japońskie studio Nippon Ichi Software. Jest to kontynuacja produkcji wydanej w 2013 roku, w której śledziliśmy losy wiedźmy Metallia i przyzwanego przez nią rycerza. W dwójce akcja koncentruje się wokół dwóch innych kobiet – Amali, agentki pracującej w organizacji zwalczającej wiedźmy, i Chelki, czarownicy, która przebudziła się w jej siostrze Milm. Gracze wcielają się jednak w wojownika z pierwszej odsłony, który wraz ze swoimi nowymi koleżankami stara się rozwikłać zagadkę tajemniczej choroby, zamieniającej młode dziewczyny z regionu Kevala w wiedźmy. Rozgrywka polega głównie na toczeniu zręcznościowych pojedynków z napotkanymi przeciwnikami. Rycerz potrafi w locie zmieniać bronie, łącząc kolejne ciosy w mordercze combosy. Postać z czasem zdobywa doświadczenie przekładające się na większą ilość zdrowia czy siłę. Dodatkowo w trakcie zabawy zdobywamy i wytwarzamy lepsze wyposażenie.

PS4

Digimon Links
Digimon Links

RPG 3 października 2017

Mobilna adaptacja kultowej japońskiej marki Digimon, będącej swego czasu głównym konkurentem dla Pokemonów. Tytuł angażuje gracza w dbanie o potrzeby tytułowych stworków, trenowanie ich i wystawianie do walk rozgrywanych w formacie 3-na-3.

ANDiOS

Etrian Mystery Dungeon 2
Etrian Mystery Dungeon 2

RPG 31 sierpnia 2017

Kolejny spin-off popularnego cyklu dungeon crawlerów Etrian Odyssey, opracowany przez studio Spike Chunsoft. Gracz wciela się w poszukiwacza przygód, który pomaga tajemniczej nieznajomej w dostaniu się do korzeni drzewa Yggdrasil, mających skrywać bramę do świata bogów. Akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a lwia część rozgrywki polega na eksploracji generowanych losowo podziemi oraz na toczeniu turowych potyczek z przeciwnikami. Co ciekawe, bohaterowie oraz adwersarze wykonują swoje ruchy w tym samym czasie – kiedy więc przemieszczamy się z jednego pola na drugie, taką samą akcję mogą wykonać również oponenci. Do naszej dyspozycji oddano drużynę składającą się z czterech śmiałków, jakich możemy zatrudniać i wymieniać w mieście będącym naszą bazą wypadową. W toku przygody herosi zdobywają doświadczenie i zyskują nowe umiejętności oraz klasowe zdolności specjalne. Warto nadmienić, że po śmierci protagoniści trafiają z powrotem do miasta, straciwszy jednak cały ekwipunek oraz zdobyte złoto. Cechą charakterystyczną Etrian Mystery Dungeon 2 jest przyjemna dla oka, kolorowa oprawa graficzna.

3DS

Stranger of Sword City Revisited
Stranger of Sword City Revisited

RPG 28 lutego 2017

Odświeżona wersja pierwszoosobowego dungeon crawlera Stranger of Sword City z 2014 roku, od japońskiego studia Experience. Gra została wzbogacona o nowe elementy, postacie oraz wątki fabularne. Gracze wcielają się w jedynego ocalałego z katastrofy lotniczej, który odkrywa, że został przeniesiony do fantastycznego świata. Bohater wkrótce znajduje drogę do Escario – legendarnego miasta mieczy. Jego mieszkańcy biorą przybysza za Wybrańca, który ma ocalić ich przed mrocznymi siłami. Stranger of Sword City Revisited jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG typu dungeon crawler. Podczas zabawy przemierzamy niebezpieczne lochy wraz z kilkuosobową drużyną bohaterów. Oprócz szerokiej gamy plugastwa, z którym musimy rozprawić się podczas kolejnych turowych potyczek, w grze czekają na nas także potężni bossowie. W przerwach pomiędzy eksploracją lochów możemy odpoczywać w siedzibie gildii i rozwijać umiejętności naszej postaci. Stranger of Sword City Revisited oferuje dwa style graficzne: quasi-realistyczny oraz anime, pomiędzy którymi można się dowolnie przełączać.

PSV