Najciekawsze gry logiczne tego roku

Gwint: Wiedźmińska gra karciana
Gwint: Wiedźmińska gra karciana

Logiczne listopad 2017

Samodzielna wersja kolekcjonerskiej gry karcianej, która pojawiła się po raz pierwszy w bestsellerowym RPG-u akcji Wiedźmin 3: Dziki Gon studia CD Projekt RED i szybko okrzyknięta została jedną z najlepszych minigier w historii branży. W Gwent: The Witcher Card Game uczestnicy rywalizują ze sobą za pomocą sukcesywnie kompletowanych talii kart, podzielonych na pięć znanych z gry macierzystej frakcji. Rozgrywka odbywa się w klasycznym systemie turowym, a jej celem jest uzyskanie większej liczby punktów ataku od przeciwnika. Karty jednostek umieszczane są w trzech rzędach, odpowiadających kolejno podwładnym walczącym wręcz, żołnierzom specjalizującym się w atakach dystansowych oraz machinom bojowym, takim jak katapulty. Siła naszej armii może być zaś wzmacniana lub osłabiana za pomocą jednostek specjalnych, unikatowych mocy dowódców bądź efektów pogodowych. Poza rozbudowanym trybem multiplayer, w grze pojawia się także udostępniana w odcinkach kampania fabularna.

PCPS4XONE

Everything
Everything

Logiczne 21 marca 2017

Interaktywne doświadczenie, w którym gracz może przejąć kontrolę nad wszystkim – od pojedynczych elektronów, przez przedmioty i zwierzęta, aż po planety, gwiazdy i galaktyki. Oprócz zmiany skali świata i jego obserwacji, gra oferuje możliwość tworzenia światów wewnątrz innych światów oraz płynnego przechodzenia pomiędzy kolejnymi poziomami rzeczywistości. Źródłem inspiracji dla dewelopera odpowiedzialnego za jej stworzenie były dzieła filozofa Alana Wattsa.

PCPS4

We Were Here
We Were Here

Logiczne 3 lutego 2017

Oryginalna, pierwszoosobowa gra logiczna studia Total Mayhem Games, przeznaczona do zabawy w trybie kooperacji. Akcja We Were Here osadzona została na terenie tajemniczego, opuszczonego zamczyska na pustkowiu. Jeden z graczy wciela się w rolę nieszczęśnika uwięzionego wewnątrz małego wycinka twierdzy, zaś zadaniem drugiego, mającego do dyspozycji znacznie większą przestrzeń, jest odnalezienie i uwolnienie towarzysza. Aby tego dokonać, konieczne jest rozwiązanie całego szeregu zagadek logicznych oraz środowiskowych, gdzie kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca obu graczy. Sporą komplikację stanowi jednak fakt, że jedynym sposobem komunikacji między bohaterami jest krótkofalówka, zaś buszujący po zamku odkrywca podatny jest na trudne warunki i może np. zamarznąć na śmierć. Ze względu na specyfikę produkcji, w We Were Here bawić możemy się wyłącznie w trybie kooperacji przez Internet, rozmawiając ze sobą przez mikrofon. Tytuł wykorzystuje również gogle rzeczywistości wirtualnej, jednak nie są one niezbędne do zabawy.

PC

Hearthstone: Podróż do wnętrza Un'Goro
Hearthstone: Podróż do wnętrza Un'Goro

Logiczne 6 kwietnia 2017

Kolejne oficjalne rozszerzenie do darmowej gry karcianej Hearthstone: Heroes of Warcraft studia Blizzard Entertainment. Tym razem autorzy postanowili wysłać nas w niezbadane knieje krateru Un’Goro. Dzikie ostępy dżungli, która zarasta tytułowy krater, pełne są intrygujących, ale często też bardzo niebezpiecznych okazów fauny i flory. Postępując śladami drużyny badawczej, dowodzonej przez Elizę Astrowidzącą, mamy okazję spotkać potężne dinozaury, dzikie żywiołaki, wrogo nastawione rośliny oraz całą masę innych fascynujących organizmów. Rozszerzenie wprowadziło 135 nowych kart, nowe słowo kluczowe (umiejętność) o nazwie Adaptacja, nowy typ karty – Zadanie, a także utrzymane w klimacie tytułowego krateru Un’Goro pole bitwy oraz rewers Skamielina. Autorzy utworzyli też nową grupę stronników, gromadzącą w swoich szeregach Żywiołaki. Do tej kategorii trafiły nie tylko magiczne istoty z dodatku, ale też pewna część starych kart.

PCANDiOS

Archaica: The Path of Light
Archaica: The Path of Light

Logiczne listopad 2017

Gra logiczna inspirowana Chromatronem i Aargonem. Archaica: The Path Of Light jest debiutancką produkcją polskiego studia niezależnego TwoMammoths. Tytuł stawia gracza przed niezwykle odpowiedzialnym zadaniem: musi on uratować ludzką cywilizację od zagłady. W tym celu konieczne jest uruchomienie specjalnych mechanizmów obronnych. Aby tego dokonać, należy poprowadzić wiązkę światła przez zapomnianą ścieżkę starożytnych. W praktyce oznacza to operowanie lustrami, które naprowadzają światło na magiczne kryształy, zapewniające energię maszynom. Zadanie to utrudniają liczne przeszkody w postaci bloków skalnych, które trzeba przesunąć, czy zamkniętych bram. Dodatkowym urozmaiceniem są sekrety ujawniające pewne szczegóły fabularne. Odkrywamy je poprzez skierowanie strumienia światła na obeliski z hieroglifami. Kampania dla jednego gracza oferuje pięć krain podzielonych na kilka poziomów. Dostęp do nich uzyskujemy z pozycji mapy świata, a raz ukończone etapy da się rozegrać ponownie. Archaica: The Path Of Light oferuje kolorową grafikę 3D oraz zróżnicowane lokacje.

PC

Snipperclips: Cut It Out, Together
Snipperclips: Cut It Out, Together

Logiczne 3 marca 2017

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez firmę Nintendo specjalnie na potrzeby nowej konsoli – Switch. Trzon rozgrywki stanowią zróżnicowane zagadki, których rozwiązanie wymaga nie tylko zdolności kreatywnego myślenia, a niekiedy także odpowiedniego refleksu, lecz również ścisłej współpracy pomiędzy graczami. W Snipperclips: Cut It Out, Together wcielamy się bowiem w papierowe postacie, jakim nadajemy różne kształty, by uzupełniały się z formami bohaterów kontrolowanych przez towarzyszy - co umożliwia rozwiązanie zagadki. Same łamigłówki podzielono na dwie grupy opracowane z myślą o początkujących i zaawansowanych graczach. Oprócz trybu współpracy dla maksymalnie czterech osób, w grze pojawiają się warianty rozgrywki skoncentrowane na rywalizacji. Całości dopełnia ładna i kolorowa, dwuwymiarowa oprawa graficzna.

Switch

Bubble Witch 3 Saga
Bubble Witch 3 Saga

Logiczne 11 stycznia 2017

Łatwa do opanowania zręcznościówka, opracowana przez firmę King. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, produkcja jest nie tylko grą przeglądarkową – można w nią zagrać na Facebooku oraz na urządzeniach mobilnych. Fabuła po raz kolejny koncentruje się na czarownicy Stelli, której zadaniem jest obrona magicznego świata przed zakusami złowrogiego kocura Wilbura. Antagonista porwał Królową Wróżek oraz uwięził dobre duchy i przyjazne sowy. Rozgrywka w Bubble Witch 3 Saga w dalszym ciągu opiera się na strzelaniu kolorowymi bąbelkami do kulek wiszących w górnej części planszy. Celem jest uzyskiwanie zlepków jednej barwy, liczących minimum trzy sztuki – w zamian zdobywamy punkty oraz bonusy. W kampanii fabularnej naszym zadaniem jest pokonanie magicznej bariery stworzonej przez Wilbura. Pozostałe tryby gry to oparty na rywalizacji multiplayer oraz wariant kolekcjonerski, gdzie gramy do wyczyszczenia danej planszy ze wszystkich bąbelków. Całości dopełnia możliwość rozbudowy wymarzonego mieszkania dla czarownicy, pełnego różnych gadżetów. Produkcja charakteryzuje się przyjemną dla oka, kreskówkową oprawą 2D.

ANDiOSWWW

Death Squared
Death Squared

Logiczne 14 marca 2017

Sieciowa gra logiczna, nastawiona na ścisłą współpracę pomiędzy uczestnikami zabawy, przygotowana przez australijskie SMG Studio. Death Squared oddaje nam kontrolę nad pociesznymi, sześciennymi robocikami, których zadaniem jest dotarcie do platform o takim samym kolorze jak ich obudowy. Zadanie utrudniają przeróżne pułapki i mechanizmy: od czujników laserowych, które po wykryciu ruchu zmieniają warunki na planszy, po strumienie energii, które mogą być zablokowane przez robota o tym samym kolorze co promień, ale stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich innych. Jako że między ruchami robotów występuje zwykle szereg zależności, rozwiązywanie łamigłówek wymaga ścisłej współpracy pomiędzy graczami i koordynacji ruchów poszczególnych postaci. Death Squared oferuje ponad 100 różnych poziomów, podzielonych na trzy tryby gry: kampanię fabularną dla jednego lub dwóch graczy, wariant Party dla dwóch lub czterech graczy, oraz specjalny tryb Vault, również przeznaczony dla dwóch lub czterech graczy, do którego trafiły poziomy ocenione przez deweloperów jako zbyt trudne, aby znaleźć się w dwóch pozostałych.

PCPS4XONE

Card Thief
Card Thief

Logiczne 19 marca 2017

Oryginalna hybryda karcianki i skradanki, opracowana przez zespół Tinytouchtales. Gracz wciela się w doświadczonego złodzieja, którego zadaniem jest dokonanie czterech skoków. Zawartość poszczególnych zleceń jest w dużym stopniu generowana losowo, co umożliwia ich wielokrotne rozgrywanie. W trakcie misji musimy między innymi ukrywać się w cieniu, gasić pochodnie, unikać wykrycia i wykradać cenne przedmioty. Akcje protagonisty, zdarzenia, postacie i przedmioty ukazywane są przez mechaniki gier karcianych. Każdej z lokacji towarzyszy talia dziesięciu kart przydzielanych losowo z zaprojektowanego przez autorów zestawu. Naszym zadaniem jest wytyczenie przez nie szlaku, bezpiecznie prowadzącego bohatera do celu. Bez wpływu na rozgrywkę nie pozostają karty aktywowane przez gracza, reprezentujące umiejętności i elementy ekwipunku, dzięki którym możemy zmieniać sytuację na danej planszy. Wszystko to wzbogacono o system światła, decydujący o możliwości wykrycia naszego podopiecznego, a także mechanikę rozwoju postaci oraz punkty życia. Mocną stroną Card Thief jest również atrakcyjna dwuwymiarowa oprawa graficzna, opracowana przez Maxa Fiedlera. Za wpadającą w ucho muzyką stoi natomiast Oliver Salkic.

ANDiOS

Monument Valley 2
Monument Valley 2

Logiczne 30 maja 2017

Kontynuacja popularnej produkcji z 2014 roku. W grze kierujemy dwiema postaciami - matką i jej córką - które podróżują po fantastycznym, pełnym sekretów świecie, po drodze rozwiązując mniej i bardziej skomplikowane zagadki.

iOS

Odyssey: The Next Generation Science Game
Odyssey: The Next Generation Science Game

Logiczne 19 kwietnia 2017

Opracowana przez niewielkie, niezależne studio The Young Socratics gra logiczno-przygodowa, wzbogacona walorami edukacyjnymi. W Odyssey: The Next Generation Science Game poznajemy historię dziewczynki, która wraz z ojcem–archeologiem i całą rodziną została uwięziona przez piratów na jednej z karaibskich wysepek. Chcąc stawić im czoła, bohaterowie postanowili zbudować na wyspie rozliczne przeszkody, mające powstrzymać piratów, a jednocześnie nie stanowić większego problemu dla młodych naukowców. Gracz wciela się zaś w jednego z nich, który po usłyszeniu komunikatu radiowego postanawia wyruszyć na ratunek. Akcję gry obserwujemy z perspektywy FPP, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji i rozwiązywaniu łamigłówek. Podczas zabawy należy wykazać się nie tylko znajomością podstawowych zagadnień z dziedziny fizyki, matematyki czy astronomii, ale także wiedzą na temat dwóch tysięcy lat historii tychże dziedzin. Całość urozmaica oryginalny system podpowiedzi, pozwalający na uczenie się wraz z bohaterką.

PC

Dragon Front
Dragon Front

Logiczne październik 2017

Opracowana przez studio High Voltage Software kolekcjonerska gra karciana, łącząca tradycyjne klimaty fantasy z estetyką dieselpunka. Gra Dragon Front pozbawiona jest warstwy fabularnej, a rozgrywka koncentruje się tu przede wszystkim na toczeniu kolejnych pojedynków. Zmagania odbywają się na planszach o wymiarach 4x4 pola, a ich zasady zainspirowane zostały znaną z czwartego epizodu Gwiezdnych Wojen grą Dejarik. Do dyspozycji graczy oddano cztery unikalne frakcje o odmiennych atrybutach, mechanice i strategii walki. W grze znajdziemy też ponad setkę czarów oraz blisko 300 zróżnicowanych postaci, wśród których znalazły się rozmaite bojowe kreatury, a także potężni bohaterowie, których przyzwanie odwrócić może losy niejednej bitwy. Cechą charakterystyczną Dragon Front jest fakt, że gra stworzona została z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej, co zapewnia możliwość szczególnego zagłębienia się w świat gry.

PC

Where Cards Fall
Where Cards Fall

Logiczne październik 2017

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez duet niezależnych zespołów deweloperskich – The Game Band oraz Snowman. Produkcja charakteryzuje się prostą, kreskówkową oprawą graficzną, która współgra z dopracowanymi animacjami i wpadającą w ucho, nastrojową muzyką. Wraz z poruszaną przez twórców tematyką wszystko to tworzy intrygującą całość. Where Cards Fall przedstawia bowiem proces dorastania i wpływ przeżyć z lat młodzieńczych na dorosłe życie. W trakcie zabawy stawiamy domki z kart, kształtując otaczającą nas rzeczywistość. Konstrukcje przywołują wspomnienia popychające do przodu opowieść i ułatwiające przemieszczanie się postaci. To właśnie w ten sposób rozwiązujemy łamigłówki i pomagamy bohaterom dostać się w kolejne miejsca.

PCiOS

Kawiteros
Kawiteros

Logiczne październik 2017

Dwuwymiarowa gra logiczna wzbogacona o elementy charakterystyczne dla platformówek, za której stworzeniem stoi niezależne studio Neko Entertainment. Źródłem inspiracji dla twórców były wierzenia i tradycje Indian Huiczol, co objawia się nie tylko w warstwie fabularnej, lecz także w atrakcyjnej oprawie graficznej, pełnej psychodelicznych barw. W Kawiteros gracz wciela się w młodego szamana próbującego zyskać mądrość i doświadczenie – w tym celu protagonista wybiera się w podróż po magicznej wersji pasma górskiego Sierra Madre. Zabawa polega na eksploracji zapadającego w pamięć świata oraz na rozwiązywaniu zagadek z wykorzystaniem mocy łączenia elementów rzeczywistości – proces ten odbywa się poprzez rysowanie prostych linii pomiędzy poszczególnymi obiektami. Oprócz tego, w toku przygody bohater przeprowadza szeroki wachlarz rytuałów o różnym przeznaczeniu, co pozwala mu na pokonywanie kolejnych przeszkód. Warto pamiętać, że na drodze protagonisty stają zarówno rozmaite niebezpieczeństwa, jak i rzeczy oraz istoty, które pomagają mu w wędrówce.

PC

Hidden Folks
Hidden Folks

Logiczne 15 lutego 2017

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez Adriaana de Jongha i Sylvaina Tegroega. Rozgrywka została oparta na prostym, choć mocno nietypowym schemacie – zabawa toczy się na kilkunastu dwuwymiarowych, monochromatycznych planszach, a naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich celów. Mogą to być zarówno określone postacie, jak i konkretne przedmioty. Poszukiwania utrudnia konieczność wchodzenia w interakcję z niektórymi elementami otoczenia (przykładowo, odnalezienie pasjonata muzyki wymaga wcześniejszego uruchomienia znajdujących się nieopodal głośników), a także fakt, że na poszczególnych poziomach roi się od podobnych obiektów odwracających uwagę. Z pomocą przychodzą jednak wskazówki dotyczące potencjalnych miejsc, gdzie powinniśmy rozpocząć poszukiwania oraz swoista ściągawka z listą „zgub”. Mocną stronę Hidden Folks stanowi oprawa audiowizualna – całość prezentuje się niczym rysunki wykonywane przez znudzonego ucznia na ostatniej stronie zeszytu, a jej dopełnienie stanowi bogata paleta dźwięków wydawanych przez niemal wszystkie elementy plansz (ludzi, samochody, zwierzęta, a nawet roboty).

PCiOS

Manifold Garden
Manifold Garden

Logiczne 2017

Oryginalna gra eksploracyjna, w której gracz trafia do świata, gdzie na każdym kroku łamane są prawa fizyki. W trakcie rozgrywki przemierzamy nietypowe miejsca i rozwiązujemy rozmaite, mniej lub bardziej skomplikowane zagadki.

PCPS4

Statik
Statik

Logiczne 27 kwietnia 2017

Opracowana przez ekipę Tarsier Studios gra logiczna, wykorzystująca gogle rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Akcja gry Statik przenosi nas do tajemniczego laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty, mające na celu poznanie możliwości ludzkiego mózgu. Zabawa rozpoczyna się w chwili, gdy główny bohater budzi się w szpitalnym fotelu z dłoniami zamkniętymi w niewielkim urządzeniu i nie widząc swych palców, nie jest w stanie powiedzieć co znajduje się wewnątrz. Fakt ten ma zaś odzwierciedlenie w przygotowanych dla gracza zagadkach: ich zasady stanowią ścisłą tajemnicę, toteż nigdy nie wiadomo, jakiego przycisku pada należy użyć w danym momencie. Zagadki te opierają się na intuicji i spostrzegawczości gracza oraz manipulacji elementami otoczenia, a schemat ich rozwiązywania odzwierciedla proces uczenia się rozkładu zawartości kolejnych urządzeń. Podczas zabawy towarzyszy nam lekarz, który śledzi nasze poczynania, nie szczędząc przy tym rozmaitych, często humorystycznych komentarzy.

PS4

Star Wars: Puzzle Droids
Star Wars: Puzzle Droids

Logiczne 27 kwietnia 2017

Gra logiczna typu match-3, której akcja została osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen. Produkcja została stworzona przez firmę Disney, a dystrybuowana jest w modelu darmowym z mikropłatnościami. Rozgrywka opiera się na schemacie charakterystycznym dla gatunku – na dwuwymiarowych, pokrytych kwadratowymi polami planszach losowo pojawiają się różnorodne symbole, a zadaniem gracza jest tworzenie ciągów co najmniej trzech elementów tego samego rodzaju. Im więcej takowych uda mu się połączyć jednocześnie, tym większą nagrodę otrzymuje. Na tle innych reprezentantów gatunku Star Wars: Puzzle Droids wyróżnia się za sprawą rozbudowanego scenariusza – możemy prześledzić historię opowiedzianą w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, jednak w odróżnieniu od oryginału, fabuła prezentowana jest z perspektywy droida BB-8. Ponadto gra jest bardziej różnorodna niż typowe tytuły typu match-3. W trakcie zabawy odblokowujemy bowiem konkretne misje i walczymy z przeciwnikami, a do naszej dyspozycji oddano szereg mocy specjalnych, umożliwiających uporanie się z kolejnymi wyzwaniami. W miarę odnoszonych sukcesów otrzymujemy dostęp do wspomnień droida, ukazujących interesujące scenki z jego życia.

ANDiOS

Claybook
Claybook

Logiczne 2017

Gra logiczna z elementami zręcznościówki, w której gracze rozwiązują kolejne łamigłówki mieszczące się w obrębie tytułowej księgi. Wszystkie elementy otoczenia, a także obiekty wykorzystywane przez nas w toku rozgrywki, wykonano z plasteliny, którą możemy formować w rozmaite kształty – każdy z nich posiada unikalne atuty i słabości. Dopełnieniem całości jest barwna i wpadająca w oko oprawa graficzna.

PCPS4XONE

She Remembered Caterpillars
She Remembered Caterpillars

Logiczne 17 stycznia 2017

Opracowana przez ekipę niemieckiego studia jumpsuit entertainment dwuwymiarowa gra logiczna z widokiem izometrycznym. W She Remembered Caterpillars przenosimy się do dziwacznego świata, w którym musimy odnaleźć zaginionego ojca. Pierwsze skrzypce w zabawie odgrywa jednak nie fabuła, lecz oryginalna mechanika rozgrywki, polegająca na odpowiednim manipulowaniu kolorami. Podczas gry przemieszczamy po niewielkich planszach różnobarwne stworki, które mogą przechodzić wyłącznie przez ruchome mosty o tym samym kolorze, co one. Klucz do sukcesu leży zaś w fakcie, że nasi podopieczni mogą łączyć się ze sobą, tworząc bohatera w kolorze pochodnym. Dzięki temu zaś jeden stworek nabiera cech dwóch swych pobratymców i może przedostawać się przez dwa rodzaje mostów. Na każdym z 40 poziomów gry naszym celem jest doprowadzenie wszystkich naszych podopiecznych na specjalne białe pola, co nierzadko wymaga od nas intensywnego wysilenia szarych komórek.

PCSwitch

Impossible Bottles
Impossible Bottles

Logiczne 2017

Niecodzienna gra logiczna, w której musimy pomóc pewnemu naukowcowi w naprawieniu mechanicznych istot, gdyż są one kluczem do uzyskania źródła niekończącej się energii. Niestety roboty zostały umieszczone w tajnych laboratoriach tuż pod domami zwykłych ludzi, co nie raz wpakuje nas w tarapaty.

ANDiOS

Wattam
Wattam

Logiczne grudzień 2017

Debiutancki projekt studia Funomena, za którego powstanie odpowiada twórca gry Katamari Damacy, a także osoby pracujące nad przebojami, takimi jak Journey. Tematyką produkcji jest proces łączenia się różnych rzeczy.

PS4

Gorogoa
Gorogoa

Logiczne 2017

Gra logiczna, w której naszym zadaniem jest przesuwanie kolorowych szkiców po dwuwymiarowej planszy – w ten sposób uzyskujemy sceny o kluczowym znaczeniu i tym samym możemy popchnąć akcję do przodu. Filarem zabawy jest rozwiązywanie zagadek i poznawanie owianej tajemnicą fabuły pełnej religijnej symboliki.

PCiOS

Adventure Pop
Adventure Pop

Logiczne 31 stycznia 2017

Miks zręcznościówki i gry logicznej udostępniony w formacie free-to-play. Zadaniem gracza w Adventure Pop jest pomóc Penelope – poszukiwaczce przygód, która musi stawić czoła namolnym piratom i odnaleźć zaginionych przyjaciół. Zabawa toczy się na dwuwymiarowej planszy upstrzonej kolorowymi kulkami. Korzystając z działa strzelającego wielobarwnymi pociskami gracz musi trafiać kulki o kolorze odpowiadającym barwie wystrzeliwanego pocisku. Owocuje to wyczyszczeniem fragmentu planszy i zdobyciem określonej liczby punktów – im więcej kulek uda się zbić jednym strzałem, tym lepszy osiąga się wynik. Sprawę komplikuje fakt, że na drugiej połowie ekranu o zwycięstwo walczy jeden z rywali, przez co zmagania zamieniają się niekiedy w swoisty wyścig z czasem. Dodatkowo, zbijanie kulek przez adwersarzy owocuje zadaniem obrażeń wybranej przez nas postaci. W trakcie zabawy zdobywamy przydatne wzmocnienia i moce specjalne, a w miarę odnoszonych sukcesów odblokowujemy dostęp do kolejnych bohaterów obdarzonych zróżnicowanymi zdolnościami.

PS4XONE

Potion Explosion
Potion Explosion

Logiczne 25 stycznia 2017

Gra logiczna typu "połącz 3 elementy", stanowiąca adaptację popularnej planszówki o tym samym tytule. Za jej opracowanie odpowiada studio Clangore. Gracze trafiają do Magicznej Akademii Horribilorum, a ich zadaniem jest warzenie coraz bardziej skomplikowanych eliksirów. Kluczem do sukcesu jest postępowanie zgodnie z przepisami i właściwy dobór wrzucanych na planszę składników. Zgodnie z regułami "match-3", usunięcie jednego z nich sprawia, że wszystkie elementy znajdujące się powyżej opadają, nierzadko zmieniając ułożenie całości. Jeśli doprowadzimy do zetknięcia co najmniej dwóch takich samych komponentów, wywołamy eksplozję. Dodatkowe utrudnienie stanowi ograniczona ilość miejsca w zbiorniku, do którego nieustannie podążają poszczególne składniki. W Potion Explosion grać można zarówno w pojedynkę, rywalizując ze sztuczną inteligencją, jak i w trybie multiplayer, konkurując z innymi osobami. Całości dopełniają sieciowe rankingi, gdzie możemy się pochwalić osiągnięciami.

ANDiOS

Euclidean Lands
Euclidean Lands

Logiczne 10 marca 2017

Nietuzinkowa gra logiczna (znana wcześniej także pod nazwą notSureAboutNameYet), będąca autorskim dziełem niezależnego dewelopera Miro Straki. Tytuł gry Euclidean Lands zaczerpnięto od matematycznego pojęcia przestrzeni euklidesowej, a podczas zabawy wcielamy się w postać wędrowca przemierzającego surrealistyczną krainę, złożoną z połączonych ze sobą sześciennych bloków. W trakcie gry protagonista stawia czoła zróżnicowanym zagadkom logicznym, polegającym w głównej mierze na odpowiednim manipulowaniu otoczeniem. Możemy tu obracać pod dowolnym kątem nie tylko całe plansze, ale także ich pojedyncze bloki – niczym elementy popularnej kostki Rubika. W ten sposób omijamy zastawione na nas pułapki, poznając równocześnie fabułę gry, której fragmenty zapisane zostały w pozornie niewidocznych miejscach planszy. Prócz tego, w grze czeka na nas także walka z napotkanymi przeciwnikami, która została zrealizowana w systemie turowym, przypominającym nieco rozwiązania z gry Lara Croft GO.

iOS