Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Najciekawsze gry logiczne tego roku

Gwint: Wiedźmińska gra karciana
Gwint: Wiedźmińska gra karciana

Logiczne grudzień 2017

Samodzielna wersja kolekcjonerskiej gry karcianej, która pojawiła się po raz pierwszy w bestsellerowym RPG-u akcji Wiedźmin 3: Dziki Gon studia CD Projekt RED i szybko okrzyknięta została jedną z najlepszych minigier w historii branży. W Gwent: The Witcher Card Game uczestnicy rywalizują ze sobą za pomocą sukcesywnie kompletowanych talii kart, podzielonych na pięć znanych z gry macierzystej frakcji. Rozgrywka odbywa się w klasycznym systemie turowym, a jej celem jest uzyskanie większej liczby punktów ataku od przeciwnika. Karty jednostek umieszczane są w trzech rzędach, odpowiadających kolejno podwładnym walczącym wręcz, żołnierzom specjalizującym się w atakach dystansowych oraz machinom bojowym, takim jak katapulty. Siła naszej armii może być zaś wzmacniana lub osłabiana za pomocą jednostek specjalnych, unikatowych mocy dowódców bądź efektów pogodowych. Poza rozbudowanym trybem multiplayer, w grze pojawia się także udostępniana w odcinkach kampania fabularna.

PCPS4XONE

The Talos Principle VR
The Talos Principle VR

Logiczne 17 października 2017

Specjalna wersja gry The Talos Principle, na którą składa się zarówno podstawowa wersja tej produkcji, jak i oficjalne rozszerzenie ochrzczone mianem Road to Gehenna. Tytuł został opracowany z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej, co wymusiło na twórcach zmianę modelu sterowania – pozostałe elementy mechaniki pozostały jednak niezmienione w porównaniu z pierwowzorem.

PC

Archaica: The Path of Light
Archaica: The Path of Light

Logiczne 8 września 2017

Gra logiczna inspirowana Chromatronem i Aargonem. Archaica: The Path Of Light jest debiutancką produkcją polskiego studia niezależnego TwoMammoths. Tytuł stawia gracza przed niezwykle odpowiedzialnym zadaniem: musi on uratować ludzką cywilizację od zagłady. W tym celu konieczne jest uruchomienie specjalnych mechanizmów obronnych. Aby tego dokonać, należy poprowadzić wiązkę światła przez zapomnianą ścieżkę starożytnych. W praktyce oznacza to operowanie lustrami, które naprowadzają światło na magiczne kryształy, zapewniające energię maszynom. Zadanie to utrudniają liczne przeszkody w postaci bloków skalnych, które trzeba przesunąć, czy zamkniętych bram. Dodatkowym urozmaiceniem są sekrety ujawniające pewne szczegóły fabularne. Odkrywamy je poprzez skierowanie strumienia światła na obeliski z hieroglifami. Kampania dla jednego gracza oferuje pięć krain podzielonych na kilka poziomów. Dostęp do nich uzyskujemy z pozycji mapy świata, a raz ukończone etapy da się rozegrać ponownie. Archaica: The Path Of Light oferuje kolorową grafikę 3D oraz zróżnicowane lokacje.

PC

We Were Here
We Were Here

Logiczne 3 lutego 2017

Oryginalna, pierwszoosobowa gra logiczna studia Total Mayhem Games, przeznaczona do zabawy w trybie kooperacji. Akcja We Were Here osadzona została na terenie tajemniczego, opuszczonego zamczyska na pustkowiu. Jeden z graczy wciela się w rolę nieszczęśnika uwięzionego wewnątrz małego wycinka twierdzy, zaś zadaniem drugiego, mającego do dyspozycji znacznie większą przestrzeń, jest odnalezienie i uwolnienie towarzysza. Aby tego dokonać, konieczne jest rozwiązanie całego szeregu zagadek logicznych oraz środowiskowych, gdzie kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca obu graczy. Sporą komplikację stanowi jednak fakt, że jedynym sposobem komunikacji między bohaterami jest krótkofalówka, zaś buszujący po zamku odkrywca podatny jest na trudne warunki i może np. zamarznąć na śmierć. Ze względu na specyfikę produkcji, w We Were Here bawić możemy się wyłącznie w trybie kooperacji przez Internet, rozmawiając ze sobą przez mikrofon. Tytuł wykorzystuje również gogle rzeczywistości wirtualnej, jednak nie są one niezbędne do zabawy.

PC

Snipperclips: Cut It Out, Together
Snipperclips: Cut It Out, Together

Logiczne 3 marca 2017

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez firmę Nintendo specjalnie na potrzeby nowej konsoli – Switch. Trzon rozgrywki stanowią zróżnicowane zagadki, których rozwiązanie wymaga nie tylko zdolności kreatywnego myślenia, a niekiedy także odpowiedniego refleksu, lecz również ścisłej współpracy pomiędzy graczami. W Snipperclips: Cut It Out, Together wcielamy się bowiem w papierowe postacie, jakim nadajemy różne kształty, by uzupełniały się z formami bohaterów kontrolowanych przez towarzyszy - co umożliwia rozwiązanie zagadki. Same łamigłówki podzielono na dwie grupy opracowane z myślą o początkujących i zaawansowanych graczach. Oprócz trybu współpracy dla maksymalnie czterech osób, w grze pojawiają się warianty rozgrywki skoncentrowane na rywalizacji. Całości dopełnia ładna i kolorowa, dwuwymiarowa oprawa graficzna.

Switch

Light Tracer
Light Tracer

Logiczne 26 września 2017

Gra logiczna od firmy Oasis Games, która wydała szereg tytułów na urządzenia mobilne, przeglądarki czy też PC-ty (np. Tiger Knight: Empire War). W produkcji wcielamy się w boską istotę pomagającą księżniczce w pokonywaniu kolejnych pięter niebezpiecznej wieży. Ułatwiamy zadanie kobiecie, wskazując specjalną różdżką trasę, którą ma podążać. Ponadto możemy też manipulować otoczeniem, obracając całe plansze w prawo i lewo, podnosząc podesty, przesuwając platformy itd. Gameplay polega głównie na eksploracji i rozwiązywaniu zagadek, ale na końcu każdego etapu musimy zmierzyć się z groźnym bossem, np. złym bałwanem czy kamiennym gigantem. Podczas walki trzeba wykazać się sprytem oraz zręcznością. Rozgrywka w Light Tracer odbywa się w trybie single player – nie ma możliwości pokonywania kolejnych zagadek z innymi graczami. Tytuł wykorzystuje za to technologię rzeczywistości wirtualnej. Do zabawy wymagane są gogle PlayStation VR, współpracujące z konsolą PlayStation 4.

PS4

Where Cards Fall
Where Cards Fall

Logiczne 30 listopada 2017

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez duet niezależnych zespołów deweloperskich – The Game Band oraz Snowman. Produkcja charakteryzuje się prostą, kreskówkową oprawą graficzną, która współgra z dopracowanymi animacjami i wpadającą w ucho, nastrojową muzyką. Wraz z poruszaną przez twórców tematyką wszystko to tworzy intrygującą całość. Where Cards Fall przedstawia bowiem proces dorastania i wpływ przeżyć z lat młodzieńczych na dorosłe życie. W trakcie zabawy stawiamy domki z kart, kształtując otaczającą nas rzeczywistość. Konstrukcje przywołują wspomnienia popychające do przodu opowieść i ułatwiające przemieszczanie się postaci. To właśnie w ten sposób rozwiązujemy łamigłówki i pomagamy bohaterom dostać się w kolejne miejsca.

PCiOS

Monument Valley 2
Monument Valley 2

Logiczne 6 listopada 2017

Druga część serii popularnych gier logicznych, nad którą pieczę sprawuje niezależny zespół ustwo. Produkcja opowiada zupełnie nową historię, w której gracz poznaje losy matki podróżującej ze swoim dzieckiem po fantastycznym świecie. Rozgrywka zasadza się na schemacie wypracowanym na potrzeby pierwszej odsłony cyklu – naszym zadaniem jest przeprowadzenie obu postaci z jednego miejsca w drugie, czego dokonujemy poprzez manipulowanie otoczeniem, zabawę perspektywą czy choćby tworzenie iluzji optycznych torujących im dalszą drogę. Warto nadmienić, że dzięki obecności dwóch postaci zagadki w Monument Valley 2 rozwiązuje się nieco inaczej niż poprzednio – niemniej, osoby, które grały we wcześniejszą produkcję, poczują się tutaj niczym ryba w wodzie. Całość ponownie charakteryzuje się wysokiej jakości oprawą graficzną – źródłem inspiracji dla jej oryginalnego stylu były grafiki Mauritsa Cornelisa Eschera.

ANDiOS

Everything
Everything

Logiczne 21 marca 2017

Generator światów, którym gracz może się przyglądać z różnych perspektyw, opracowany przez niezależnego dewelopera Davida O’Reilly’ego. Poszczególne uniwersa możemy obserwować zarówno w skali mikro, jak i makro – zabawę rozpoczynamy w ściśle określonym miejscu świata wygenerowanego proceduralnie i sami decydujemy, jak potoczy się zabawa; możemy przejąć kontrolę nad pojedynczym atomem, zwierzęciem czy przedmiotem i skoncentrować się na jego otoczeniu lub sterować całą planetą, gwiazdą czy nawet galaktyką. Zabawa jest pozbawiona ściśle określonego celu – sami decydujemy o tym, co i dlaczego robimy. Przeskakując pomiędzy różnymi elementami wszechświata tworzymy jego swoistą encyklopedię – odkryte obiekty są katalogowane, dzięki czemu można je przeglądać z poziomu specjalnego menu. Dopełnieniem całości jest przyzwoita grafika oraz klimatyczny soundtrack, a zabawie towarzyszą wykłady filozofa Alana Wattsa. Jako ciekawostkę należy dodać, że Everything to pierwsza gra wideo w historii, która stanęła przed szansą otrzymania Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany” za sprawą kilkunastominutowego zwiastuna; owa animacja zdobyła wcześniej nagrodę jury na Vienna Shorts Festival.

PCPS4

Persian Nights: Sands of Wonders
Persian Nights: Sands of Wonders

Logiczne 7 czerwca 2017

Kolejna produkcja typu HOPA w portfolio wydawniczym firmy Artifex Mundi. Dzieło studia Sodigital przenosi gracza do baśniowej Persji, w której rządy twardej ręki sprawuje Wielki Wezyr Zaved. Nie dość, że prawowity władca, król Badiya, zapadł na śmiertelną chorobę, to jeszcze populację kraju dziesiątkuje tajemnicza plaga. Problemom próbuje zaradzić główna bohaterka, aptekarka Tara, która prowadzi śledztwo w towarzystwie dżinki Minu i szermierza Dariusa. Na potrzeby Persian Nights: Sands of Wonders przygotowano czterdzieści jeden malowniczych lokacji, w których rozwiązujemy zagadki polegające na poszukiwaniu ukrytych przedmiotów, postaci lub obiektów, jakie zakamuflowano na pełnych detali planszach. W toku przygody bierzemy też udział w minigrach oraz warzymy rozmaite mikstury na podstawie pozyskiwanych składników. Opisywany tytuł odznacza się ręcznie rysowaną grafiką wysokiej jakości. Podobać się może również muzyka oraz animowane przerywniki filmowe, przedstawiające kolejne fragmenty opowiedzianej historii.

PCANDiOSWP

Hearthstone: Podróż do wnętrza Un'Goro
Hearthstone: Podróż do wnętrza Un'Goro

Logiczne 6 kwietnia 2017

Kolejne oficjalne rozszerzenie do darmowej gry karcianej Hearthstone: Heroes of Warcraft studia Blizzard Entertainment. Tym razem autorzy postanowili wysłać nas w niezbadane knieje krateru Un’Goro. Dzikie ostępy dżungli, która zarasta tytułowy krater, pełne są intrygujących, ale często też bardzo niebezpiecznych okazów fauny i flory. Postępując śladami drużyny badawczej, dowodzonej przez Elizę Astrowidzącą, mamy okazję spotkać potężne dinozaury, dzikie żywiołaki, wrogo nastawione rośliny oraz całą masę innych fascynujących organizmów. Rozszerzenie wprowadziło 135 nowych kart, nowe słowo kluczowe (umiejętność) o nazwie Adaptacja, nowy typ karty – Zadanie, a także utrzymane w klimacie tytułowego krateru Un’Goro pole bitwy oraz rewers Skamielina. Autorzy utworzyli też nową grupę stronników, gromadzącą w swoich szeregach Żywiołaki. Do tej kategorii trafiły nie tylko magiczne istoty z dodatku, ale też pewna część starych kart.

PCANDiOS

Bubble Witch 3 Saga
Bubble Witch 3 Saga

Logiczne 11 stycznia 2017

Łatwa do opanowania zręcznościówka, opracowana przez firmę King. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, produkcja jest nie tylko grą przeglądarkową – można w nią zagrać na Facebooku oraz na urządzeniach mobilnych. Fabuła po raz kolejny koncentruje się na czarownicy Stelli, której zadaniem jest obrona magicznego świata przed zakusami złowrogiego kocura Wilbura. Antagonista porwał Królową Wróżek oraz uwięził dobre duchy i przyjazne sowy. Rozgrywka w Bubble Witch 3 Saga w dalszym ciągu opiera się na strzelaniu kolorowymi bąbelkami do kulek wiszących w górnej części planszy. Celem jest uzyskiwanie zlepków jednej barwy, liczących minimum trzy sztuki – w zamian zdobywamy punkty oraz bonusy. W kampanii fabularnej naszym zadaniem jest pokonanie magicznej bariery stworzonej przez Wilbura. Pozostałe tryby gry to oparty na rywalizacji multiplayer oraz wariant kolekcjonerski, gdzie gramy do wyczyszczenia danej planszy ze wszystkich bąbelków. Całości dopełnia możliwość rozbudowy wymarzonego mieszkania dla czarownicy, pełnego różnych gadżetów. Produkcja charakteryzuje się przyjemną dla oka, kreskówkową oprawą 2D.

ANDiOSWWW

Hearthstone: Rycerze Mroźnego Tronu
Hearthstone: Rycerze Mroźnego Tronu

Logiczne 10 sierpnia 2017

Szóste duże rozszerzenie do darmowej gry karcianej Hearthstone studia Blizzard Entertainment. Tym razem trafiamy do lodowej krainy Northrend, rządzonej przez nieumarłego Króla Lisza, który zdołał przemienić legendarnych bohaterów Azeroth w posłusznych mu Rycerzy Śmierci. Hearthstone: Rycerze Mroźnego Tronu wprowadza zestaw 135 kart inspirowanych wojskami Plagi, w tym licznych stronników ze zdolnością Agonii. Pojawiają się też karty bohaterskie, pozwalające przemienić wybraną postać w Rycerza Śmierci, dzięki czemu zyskuje nowy portret, zdolność, okrzyk bojowy oraz pancerz. Nowe karty możemy sprawdzić w potyczkach z innymi graczami bądź w ramach ośmiu misji single player, pozwalających na zmierzenie się nie tylko ze sługami Króla Lisza, ale także z samym nieumarłym władcą. Rozszerzenie wprowadza także nowe pole gry oraz rewers kart.

PCANDiOS

Chess Ultra
Chess Ultra

Logiczne 21 czerwca 2017

Rozbudowany symulator szachów, przystosowany do współpracy z zestawami do wirtualnej rzeczywistości. Chess Ultra umożliwia rywalizację z innymi graczami lub ze sztuczną inteligencją, oferując dziesięć poziomów zaawansowania, od których zależy liczba ruchów, które może przewidzieć komputer, a także prawdopodobieństwo popełnienia przez niego błędu. Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Podstawowych zasad gry oraz zaawansowanych strategii uczy nas samouczek. Twórcy przygotowali w sumie osiemdziesiąt wyzwań szachowych (jak np. wygranie partii w trakcie siedmiu tur). Multiplayer umożliwia zabawę lokalną lub rankingowe rozgrywki przez sieć. Chess Ultra pozwala na organizowanie własnych turniejów oraz wyszukiwanie graczy odpowiadających naszemu poziomowi umiejętności. Twórcy przygotowali cztery pokoje do gry. Dodatkowo możemy zmieniać także wygląd planszy oraz figur szachowych, wybierając z dziesiątek przygotowanych modeli. Produkcja została przystosowana do działania w rozdzielczości 4K.

PCPS4XONESwitch

Eden: Renaissance
Eden: Renaissance

Logiczne 24 lipca 2017

Eden: Renaissance to gra logiczna autorstwa zespołu The Last Kind. Gracz kontroluje młodego archeologa, który podczas wyprawy na Antarktydę wpada na trop obcej cywilizacji. Wraz z jednym z jej przedstawicieli, czyli tytułowym Edenem, musi uratować świat i znaleźć drogę powrotną do domu. Rozgrywka toczy się w systemie turowym, a cała zabawa sprowadza się do bezpiecznego przeprowadzania postaci od punktu startowego do mety. Po drodze napotykamy liczne przeszkody i zagrożenia, więc musimy wymyślać sposoby na radzenie sobie z nimi. Wymaga to planowania tras, manipulowania otoczeniem i wykorzystywania specjalnych zdolności Edena związanych z kontrolowaniem żywiołów. Co pewien czas spotykamy również wrogów, a pokonanie każdego ich typu wymaga innej strategii. Nie zabrakło także starć z potężnymi bossami. Wszystko to ukazane jest w ładnej grafice 3D utrzymanej w kreskówkowej stylistyce, a kampanię uatrakcyjnia pół godziny scenek przerywnikowych posuwających naprzód fabułę.

ANDiOS

Odyssey: The Next Generation Science Game
Odyssey: The Next Generation Science Game

Logiczne 19 kwietnia 2017

Opracowana przez niewielkie, niezależne studio The Young Socratics gra logiczno-przygodowa o znacznych walorach edukacyjnych. W Odyssey: The Next Generation Science Game poznajemy historię dziewczynki, która wraz z ojcem archeologiem i całą rodziną została uwięziona przez piratów na jednej z karaibskich wysepek. Chcąc stawić im czoła, bohaterowie postanowili zbudować na wyspie rozliczne przeszkody mające powstrzymać piratów, a jednocześnie nie stanowić większego problemu dla młodych naukowców nadciągających z odsieczą. Gracz wciela się zaś w śmiałka, który po usłyszeniu komunikatu radiowego postanawia wyruszyć na ratunek. Akcję gry obserwujemy z perspektywy FPP, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji i rozwiązywaniu łamigłówek. Podczas zabawy należy wykazać się nie tylko znajomością podstawowych zagadnień z dziedziny fizyki, matematyki czy astronomii, ale także wiedzą na temat dwóch tysięcy lat historii tychże dziedzin. Całość urozmaica oryginalny system podpowiedzi, pozwalający na uczenie się wraz z bohaterką.

PC

She Remembered Caterpillars
She Remembered Caterpillars

Logiczne 17 stycznia 2017

Opracowana przez ekipę niemieckiego studia jumpsuit entertainment dwuwymiarowa gra logiczna z widokiem izometrycznym. W She Remembered Caterpillars przenosimy się do dziwacznego świata, w którym musimy odnaleźć zaginionego ojca. Pierwsze skrzypce w zabawie odgrywa jednak nie fabuła, lecz oryginalna mechanika rozgrywki, polegająca na odpowiednim manipulowaniu kolorami. Podczas gry przemieszczamy po niewielkich planszach różnobarwne stworki, które mogą przechodzić wyłącznie przez ruchome mosty o tym samym kolorze, co one. Klucz do sukcesu leży zaś w fakcie, że nasi podopieczni mogą łączyć się ze sobą, tworząc bohatera w kolorze pochodnym. Dzięki temu zaś jeden stworek nabiera cech dwóch swych pobratymców i może przedostawać się przez dwa rodzaje mostów. Na każdym z 40 poziomów gry naszym celem jest doprowadzenie wszystkich naszych podopiecznych na specjalne białe pola, co nierzadko wymaga od nas intensywnego wysilenia szarych komórek.

PCSwitch

Picross S
Picross S

Logiczne 28 września 2017

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier logicznych, znana z konsol przenośnych firmy Nintendo. Picross S jest pierwszą grą z serii przeznaczoną na Nindendo Switch. Zabawa opiera się na zasadach łamigłówki wymyślonej przez japońskiego grafika Nona Ishidę, znanej pod nazwą „malowanie liczbami”. Podobnie jak to było w poprzedniej grze, w Picross S zadaniem gracza jest zamalowywanie pól diagramu, w taki sposób, aby powstał rozpikselowany rysunek. Liczby znajdujące się po bokach planszy i ponad nią podpowiadają, ile pól w danym rzędzie bądź kolumnie należy wypełnić, by rozwiązać konkretną łamigłówkę. Gra oferuje trzysta tego typu zagadek, których poziom skomplikowania można dostosować do indywidualnych preferencji użytkownika. W Picross S można grać samemu lub przy współpracy z drugim graczem. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, tytuł odznacza się prostą, dwuwymiarową oprawą graficzną, a zabawie towarzyszy spokojna, relaksująca muzyka.

Switch

Top Gear: Road Trip
Top Gear: Road Trip

Logiczne 17 sierpnia 2017

Mobilna gra logiczna przygotowana przez fińskie studio Motorious Entertainment. Jak sugeruje tytuł, produkcja bazuje na popularnym programie telewizyjnym Top Gear emitowanym przez brytyjską stację BBC. W Top Gear Road udajemy się w podróż przez Wyspy Brytyjskie, Francję, Włochy i inne kraje Europy. W trakcie zabawy nie tylko zwiedzamy te państwa, lecz również bierzemy udział w wyścigach, pozyskujemy nowe samochody i wypełniamy zadania wzorowane na wyzwaniach z telewizyjnego pierwowzoru. W toku zmagań ekran jest podzielony na dwie części – wydarzenia obserwujemy z kokpitu samochodu, dynamicznie reagując na wydarzenia, jakie mają miejsce na drodze. Sama jazda odbywa się natomiast za pośrednictwem mechanizmów charakterystycznych dla gier typu match-3. Na znajdującą się pod spodem planszę wrzucane są różnokolorowe symbole, a naszym zadaniem jest manipulowanie nimi w taki sposób, by tworzyć kombinacje minimum trzech tego samego rodzaju. To właśnie typy takich ciągów oraz ich długość wypływają na ruch prowadzonego przez nas samochodu. Warto odnotować, że poszczególne trasy można pokonywać wielokrotnie, bijąc rekordy ustanowione zarówno przez siebie, jak i przez innych graczy z całego świata.

ANDiOS

Manifold Garden
Manifold Garden

Logiczne grudzień 2017

Oryginalna eksploracyjna gra logiczna będąca debiutanckim dziełem niewielkiego zespołu William Chyr Studio. Akcja Manifold Garden przenosi gracza do irracjonalnego świata, gdzie prawa fizyki łamane są niemal na każdym kroku. Trzon rozgrywki stanowi eksploracja dziwnego otoczenia, odkrywanie jego tajemnic i rządzących nim reguł, a także rozwiązywanie licznych zagadek zmuszających do niekonwencjonalnego myślenia. Akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a środowisko gry stanowią przeczące zasadom fizyki twory architektoniczne, np. niekończące się schody czy trójwymiarowe labirynty. Jako że grawitacja nie jest tu rzeczą stałą, możliwe jest poruszanie się nie tylko po podłodze, ale także po ścianach i suficie. Aby jednak odkrywać nowe drogi, prowadzące do kolejnych etapów przygody, należy wykazać się przede wszystkim zdolnością nieszablonowego myślenia i wykraczania poza utarte schematy. Całość odznacza się opartą głównie na konturach, rysunkową oprawą graficzną.

PCPS4

Gorogoa
Gorogoa

Logiczne grudzień 2017

Oryginalna gra logiczna, za której opracowaniem stoi studio Buried Signal. Autorem tej produkcji jest Jason Roberts, który odpowiadał zarówno za kod gry, jak i za jej oprawę wizualną. Głównym bohaterem Gorogoa jest chłopiec kolekcjonujący tajemnicze przedmioty o znaczeniu religijnym. Pełna symboliki opowieść odwołuje się do wierzeń z całego świata i ma przy tym wyjątkowo abstrakcyjny charakter. Filarem zabawy jest rozwiązywanie zagadek funkcjonujących na zasadach układanek (tak zwanych „przesuwanek”) składających się z maksymalnie czterech scen. Sprawę komplikuje fakt, że nie dopasowujemy do siebie poszczególnych części jednego obrazka, a raczej motywy poukrywane na każdej scence – ułożone odpowiednio obrazki „ożyją”, tworząc scenę o kluczowym znaczeniu i tym samym popychając akcję do przodu. Gorogoa zwraca uwagę tak za sprawą oryginalnej mechaniki, jak zapadającej w pamięć oprawy graficznej, która sprawia wrażenie pokolorowanego szkicu wprawionego w ruch.

PCiOS

Death Squared
Death Squared

Logiczne 14 marca 2017

Sieciowa gra logiczna, nastawiona na ścisłą współpracę pomiędzy uczestnikami zabawy, przygotowana przez australijskie SMG Studio. Death Squared oddaje nam kontrolę nad pociesznymi, sześciennymi robocikami, których zadaniem jest dotarcie do platform o takim samym kolorze jak ich obudowy. Zadanie utrudniają przeróżne pułapki i mechanizmy: od czujników laserowych, które po wykryciu ruchu zmieniają warunki na planszy, po strumienie energii, które mogą być zablokowane przez robota o tym samym kolorze co promień, ale stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich innych. Jako że między ruchami robotów występuje zwykle szereg zależności, rozwiązywanie łamigłówek wymaga ścisłej współpracy pomiędzy graczami i koordynacji ruchów poszczególnych postaci. Death Squared oferuje ponad 100 różnych poziomów, podzielonych na trzy tryby gry: kampanię fabularną dla jednego lub dwóch graczy, wariant Party dla dwóch lub czterech graczy, oraz specjalny tryb Vault, również przeznaczony dla dwóch lub czterech graczy, do którego trafiły poziomy ocenione przez deweloperów jako zbyt trudne, aby znaleźć się w dwóch pozostałych.

PCPS4XONESwitch

Dragon Quest Rivals
Dragon Quest Rivals

Logiczne grudzień 2017

Gra karciana opracowana przez firmę Square-Enix, której akcję osadzono w fantastycznym uniwersum wykreowanym na potrzeby serii Dragon Quest. W trakcie rozgrywki bierzemy udział w toczonych w trybie turowym pojedynkach jeden na jednego, korzystając z samodzielnie skomponowanej talii kart ozdobionych wizerunkami bohaterów i przeciwników znanych z pozostałych gier z cyklu (takich jak choćby Huser z Dragon Quest X oraz Camus i Martin z Dragon Quest XI) – każdego z nich obdarzono indywidualnymi zdolnościami bojowymi, których umiejętne wykorzystanie jest kluczem do sukcesu. Naszym zadaniem jest zredukowanie do zera liczby punktów życia przeciwnika, co prowadzi do osiągnięcia zwycięstwa, z kolei swój potencjał bojowy zwiększamy, poszerzając kolekcję kart o nowe egzemplarze. Na osobną wzmiankę zasługuje przyjemna dla oka oprawa graficzna Dragon Quest Rivals, utrzymana mangowej stylistyce oraz bogatej kolorystyce.

PCANDiOS

Adventure Pop
Adventure Pop

Logiczne 31 stycznia 2017

Miks zręcznościówki i gry logicznej udostępniony w formacie free-to-play. Zadaniem gracza w Adventure Pop jest pomóc Penelope – poszukiwaczce przygód, która musi stawić czoła namolnym piratom i odnaleźć zaginionych przyjaciół. Zabawa toczy się na dwuwymiarowej planszy upstrzonej kolorowymi kulkami. Korzystając z działa strzelającego wielobarwnymi pociskami gracz musi trafiać kulki o kolorze odpowiadającym barwie wystrzeliwanego pocisku. Owocuje to wyczyszczeniem fragmentu planszy i zdobyciem określonej liczby punktów – im więcej kulek uda się zbić jednym strzałem, tym lepszy osiąga się wynik. Sprawę komplikuje fakt, że na drugiej połowie ekranu o zwycięstwo walczy jeden z rywali, przez co zmagania zamieniają się niekiedy w swoisty wyścig z czasem. Dodatkowo, zbijanie kulek przez adwersarzy owocuje zadaniem obrażeń wybranej przez nas postaci. W trakcie zabawy zdobywamy przydatne wzmocnienia i moce specjalne, a w miarę odnoszonych sukcesów odblokowujemy dostęp do kolejnych bohaterów obdarzonych zróżnicowanymi zdolnościami.

PS4XONE

Hidden Folks
Hidden Folks

Logiczne 15 lutego 2017

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez Adriaana de Jongha i Sylvaina Tegroega. Rozgrywka została oparta na prostym, choć mocno nietypowym schemacie – zabawa toczy się na kilkunastu dwuwymiarowych, monochromatycznych planszach, a naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich celów. Mogą to być zarówno określone postacie, jak i konkretne przedmioty. Poszukiwania utrudnia konieczność wchodzenia w interakcję z niektórymi elementami otoczenia (przykładowo, odnalezienie pasjonata muzyki wymaga wcześniejszego uruchomienia znajdujących się nieopodal głośników), a także fakt, że na poszczególnych poziomach roi się od podobnych obiektów odwracających uwagę. Z pomocą przychodzą jednak wskazówki dotyczące potencjalnych miejsc, gdzie powinniśmy rozpocząć poszukiwania oraz swoista ściągawka z listą „zgub”. Mocną stronę Hidden Folks stanowi oprawa audiowizualna – całość prezentuje się niczym rysunki wykonywane przez znudzonego ucznia na ostatniej stronie zeszytu, a jej dopełnienie stanowi bogata paleta dźwięków wydawanych przez niemal wszystkie elementy plansz (ludzi, samochody, zwierzęta, a nawet roboty).

PCiOS

Statik
Statik

Logiczne 27 kwietnia 2017

Opracowana przez ekipę Tarsier Studios gra logiczna wykorzystująca gogle rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Akcja gry Statik przenosi nas do tajemniczego laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty mające na celu poznanie możliwości ludzkiego mózgu. Zabawa rozpoczyna się w chwili, gdy główny bohater budzi się w szpitalnym fotelu z dłoniami zamkniętymi w niewielkim urządzeniu; nie widząc swych palców, nie jest w stanie powiedzieć, co znajduje się wewnątrz. W podobnej sytuacji znajduje się gracz - nosząc gogle VR, również nie widzi swoich dłoni. Fakt ten ma odzwierciedlenie w przygotowanych zagadkach: ich zasady stanowią tajemnicę, toteż nigdy nie wiadomo, jakiego przycisku pada należy użyć w danym momencie. Łamigłówki te opierają się na intuicji i spostrzegawczości gracza oraz manipulacji elementami otoczenia, a schemat ich rozwiązywania odzwierciedla proces uczenia się budowy kolejnych urządzeń, zmienianych z zagadki na zagadkę. Podczas zabawy towarzyszy nam lekarz, który śledzi nasze poczynania, nie szczędząc przy tym rozmaitych, często humorystycznych komentarzy.

PS4

Puzzle Adventure Blockle
Puzzle Adventure Blockle

Logiczne 3 sierpnia 2017

Zabawna gra logiczna, w której rozgrywka opiera się na obracaniu całych plansz. W ten sposób pomagamy herosowi dostać się do wyjścia, po drodze zbierając rozmaite przedmioty i omijając wszelkie niebezpieczeństwa. Bohaterami Puzzle Adventure Blockle są dwie postacie – kot Kulu, wysłany przez burmistrza miasta Katz w celu odnalezienia siedmiu magicznych kamieni, które pomogą mu przejąć władzę nad światem, oraz piękna bogini Arika, potrafiąca manipulować planszami. Zgodziła się ona użyczyć swoich mocy, gdyż ma problemy z pamięcią i obiecano jej powrót do swojego świata po wykonaniu misji. Tytuł został stworzony przez japońskie studio Intense, które polskim graczom może być znane m.in. z gry akcji Dot Runner: Complete Edition. Puzzle Adventure Blockle to dwuwymiarowa produkcja w zabawnym, mangowym stylu graficznym. Aplikacja została wydana na konsoli Nintendo Switch w dość niskiej cenie, ale tylko w ramach cyfrowej dystrybucji.

Switch

Potion Explosion
Potion Explosion

Logiczne 25 stycznia 2017

Gra logiczna typu "połącz 3 elementy", stanowiąca adaptację popularnej planszówki o tym samym tytule. Za jej opracowanie odpowiada studio Clangore. Gracze trafiają do Magicznej Akademii Horribilorum, a ich zadaniem jest warzenie coraz bardziej skomplikowanych eliksirów. Kluczem do sukcesu jest postępowanie zgodnie z przepisami i właściwy dobór wrzucanych na planszę składników. Zgodnie z regułami "match-3", usunięcie jednego z nich sprawia, że wszystkie elementy znajdujące się powyżej opadają, nierzadko zmieniając ułożenie całości. Jeśli doprowadzimy do zetknięcia co najmniej dwóch takich samych komponentów, wywołamy eksplozję. Dodatkowe utrudnienie stanowi ograniczona ilość miejsca w zbiorniku, do którego nieustannie podążają poszczególne składniki. W Potion Explosion grać można zarówno w pojedynkę, rywalizując ze sztuczną inteligencją, jak i w trybie multiplayer, konkurując z innymi osobami. Całości dopełniają sieciowe rankingi, gdzie możemy się pochwalić osiągnięciami.

ANDiOS

Card Thief
Card Thief

Logiczne 19 marca 2017

Oryginalna hybryda karcianki i skradanki, opracowana przez zespół Tinytouchtales. Gracz wciela się w doświadczonego złodzieja, którego zadaniem jest dokonanie czterech skoków. Zawartość poszczególnych zleceń jest w dużym stopniu generowana losowo, co umożliwia ich wielokrotne rozgrywanie. W trakcie misji musimy między innymi ukrywać się w cieniu, gasić pochodnie, unikać wykrycia i wykradać cenne przedmioty. Akcje protagonisty, zdarzenia, postacie i przedmioty ukazywane są przez mechaniki gier karcianych. Każdej z lokacji towarzyszy talia dziesięciu kart przydzielanych losowo z zaprojektowanego przez autorów zestawu. Naszym zadaniem jest wytyczenie przez nie szlaku, bezpiecznie prowadzącego bohatera do celu. Bez wpływu na rozgrywkę nie pozostają karty aktywowane przez gracza, reprezentujące umiejętności i elementy ekwipunku, dzięki którym możemy zmieniać sytuację na danej planszy. Wszystko to wzbogacono o system światła, decydujący o możliwości wykrycia naszego podopiecznego, a także mechanikę rozwoju postaci oraz punkty życia. Mocną stroną Card Thief jest również atrakcyjna dwuwymiarowa oprawa graficzna, opracowana przez Maxa Fiedlera. Za wpadającą w ucho muzyką stoi natomiast Oliver Salkic.

ANDiOS

Framed 2
Framed 2

Logiczne 14 czerwca 2017

Prequel pierwszego Framed, opracowany przez australijskie studio Loveshack Entertainment. Po raz kolejny mamy do czynienia z grą logiczną utrzymaną w konwencji komiksowego czarnego kryminału. Tym razem trafiamy do Azji, a prowadzony przez nas bohater zostaje wrobiony w zbrodnię, której nie popełnił. Nie pozostaje mu zatem nic innego, jak oczyścić się z zarzutów, nim dopadną go prawdziwi przestępcy lub policja. Rozgrywka w grze Framed 2 polega na układaniu komiksowych kadrów w taki sposób, by bezpiecznie przeprowadzić protagonistę od punktu startowego do końcowego, a tym samym zapewnić mu wyjście bez szwanku z kolejnych tarapatów. Ułożenie właściwej sekwencji wydarzeń często jest sporym wyzwaniem – nim dojdziemy do rozwiązania, po drodze zobaczymy kilka wersji historii, które kończą się tragicznie dla naszego podopiecznego. Całość charakteryzuje się interesującą, komiksową oprawą wizualną w klimatach noir.

ANDiOS

Boost Beast
Boost Beast

Logiczne 20 lipca 2017

Okraszona kreskówkową grafiką produkcja z gatunku match-3 powstała we współpracy studia Arzest z firmą Arc System Works. Gra Boost Beast przenosi gracza do alternatywnej rzeczywistości, w której w wyniku uderzenia w Ziemię tajemniczego meteorytu wszyscy ludzie zostali zamienieni w krwiożercze zombie. Rozpętanemu w ten sposób kryzysowi czoła mogą zaś stawić jedynie zwierzęta, na czele których staje nieustraszony pies Alec. Filar rozgrywki stanowią starcia z kolejnymi hordami nieumarłych, toczone w trybie turowym na ponad 200 arenach. Potyczki rozgrywają się na dwuwymiarowych planszach, podzielonych na kwadratowe pola wypełnione kolorowymi elementami. Połączenie ze sobą co najmniej trzech elementów tej samej barwy skutkuje przywołaniem na pole bitwy jednego z kilku zwierzaków, dysponujących odmiennymi umiejętnościami bojowymi. Urozmaicenie rozgrywki stanowią zróżnicowane typy przeciwników, rozmieszczone na placu boju przeszkody oraz spora liczba bonusów zmieniających układ elementów na planszy.

Switch

Star Wars: Puzzle Droids
Star Wars: Puzzle Droids

Logiczne 27 kwietnia 2017

Gra logiczna typu match-3, której akcja została osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen. Produkcja została stworzona przez firmę Disney, a dystrybuowana jest w modelu darmowym z mikropłatnościami. Rozgrywka opiera się na schemacie charakterystycznym dla gatunku – na dwuwymiarowych, pokrytych kwadratowymi polami planszach losowo pojawiają się różnorodne symbole, a zadaniem gracza jest tworzenie ciągów co najmniej trzech elementów tego samego rodzaju. Im więcej takowych uda mu się połączyć jednocześnie, tym większą nagrodę otrzymuje. Na tle innych reprezentantów gatunku Star Wars: Puzzle Droids wyróżnia się za sprawą rozbudowanego scenariusza – możemy prześledzić historię opowiedzianą w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, jednak w odróżnieniu od oryginału, fabuła prezentowana jest z perspektywy droida BB-8. Ponadto gra jest bardziej różnorodna niż typowe tytuły typu match-3. W trakcie zabawy odblokowujemy bowiem konkretne misje i walczymy z przeciwnikami, a do naszej dyspozycji oddano szereg mocy specjalnych, umożliwiających uporanie się z kolejnymi wyzwaniami. W miarę odnoszonych sukcesów otrzymujemy dostęp do wspomnień droida, ukazujących interesujące scenki z jego życia.

ANDiOS

Euclidean Lands
Euclidean Lands

Logiczne 10 marca 2017

Nietuzinkowa gra logiczna (znana wcześniej także pod nazwą notSureAboutNameYet), będąca autorskim dziełem niezależnego dewelopera Miro Straki. Tytuł gry Euclidean Lands zaczerpnięto od matematycznego pojęcia przestrzeni euklidesowej, a podczas zabawy wcielamy się w postać wędrowca przemierzającego surrealistyczną krainę, złożoną z połączonych ze sobą sześciennych bloków. W trakcie gry protagonista stawia czoła zróżnicowanym zagadkom logicznym, polegającym w głównej mierze na odpowiednim manipulowaniu otoczeniem. Możemy tu obracać pod dowolnym kątem nie tylko całe plansze, ale także ich pojedyncze bloki – niczym elementy popularnej kostki Rubika. W ten sposób omijamy zastawione na nas pułapki, poznając równocześnie fabułę gry, której fragmenty zapisane zostały w pozornie niewidocznych miejscach planszy. Prócz tego, w grze czeka na nas także walka z napotkanymi przeciwnikami, która została zrealizowana w systemie turowym, przypominającym nieco rozwiązania z gry Lara Croft GO.

iOS