Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

abandonware

stara gra

Termin odnoszący się do gier wydanych co najmniej kilka lat temu, często w wersjach na nieprodukowane już platformy sprzętowe. Tytuły te na ogół cechują się przestarzałymi rozwiązaniami technologicznymi (np. silnik graficzny nie obsługuje dzisiejszych kart grafiki), ale ich atutami mogą być fabuła, ciekawe postaci, duża grywalność oraz sentyment, jaki żywi do nich część graczy. Uruchomienie gry z kategorii abandonware na nowoczesnych urządzeniach często wymaga zastosowania odpowiedniego emulatora.

Mimo upływu lat gry retro, takie jak Jet Set Willy (1984), wciąż mają wielu zagorzałych miłośników. - 2017-11-20
Mimo upływu lat gry retro, takie jak Jet Set Willy (1984), wciąż mają wielu zagorzałych miłośników.

Wiele starych gier określanych bywa jako abandonware, czyli oprogramowanie, którego twórcy przestali je produkować, rozwijać oraz udzielać wsparcia technicznego. Tego rodzaju programy można znaleźć w zasobach sieciowych, jednak korzystanie z nich na ogół nie jest legalne. W przypadku, gdy producent lub wydawca danego tytułu nie planuje reedycji bądź wprowadzenia na rynek kolejnej odsłony, z reguły przymyka też oko na użytkowanie starych wersji przez osoby prywatne, o ile nie wiąże się to z czerpaniem korzyści finansowych.

Odmienną kategorię tworzą gry w stylu retro, czyli tworzone tak, by ich mechanika i oprawa audiowizualna przypominały stare gry. Zazwyczaj stanowią one wyraz sentymentu, jakim ich twórcy darzą okres początków komputerowej rozgrywki.