Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

fabuła liniowa

Jeden ze sposobów konstrukcji scenariusza w grach wideo. Fabuła liniowa przedstawia wydarzenia zgodnie z narzuconą przez autorów kolejnością. Gracze nie mają możliwości zmienić biegu wypadków, a ich działania mogą jedynie pchnąć akcję do przodu.

Liniowa konstrukcja fabularna występuje również w niemal wszystkich innych sposobach opowiadania historii (wyjątek stanowią m.in. gry paragrafowe), a w grach wideo była dominującym standardem w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Obecnie za liniowe uznaje się również fabuły gier, w których gracze co prawda mogą wpływać na przebieg niektórych pobocznych wątków, ale ciąg zdarzeń w głównej ścieżce fabularnej prowadzi tylko do jednego zakończenia. Taka konstrukcja scenariusza dobrze sprawdza się w produkcjach, w których twórcy chcą przedstawić epicką historię, a ingerencja zewnętrzna mogłaby pokrzyżować zamysł artystyczny (np. brak finałowej potyczki).

Przykłady gier zawierających liniową fabułę: cykl Call of Duty, Uncharted 2: Among Thieves, Portal, God of War II.