Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 26 sierpnia 2020, 17:15

gacha game

Termin określający grę wideo, w której jedną z głównych mechanik jest odblokowywanie nowej zawartości wyłącznie w drodze losowań, często przybierających formę specjalnych wydarzeń trwających przez określony czas. Dostęp do takich losowań otrzymujemy po wydaniu określonej ilości wirtualnej bądź prawdziwej gotówki. W gacha games zdobywamy w ten sposób zarówno elementy kosmetyczne, jak i przedmioty zapewniające nam przewagę lub pozwalające na poczynienie postępów w grze.

Z uwagi na fakt, że w gacha games zdobywanie wirtualnej waluty wyłącznie w trakcie rozgrywki często jest wyjątkowo czasochłonne (co zachęca do skorzystania z mikropłatności i uzupełnienia wirtualnego portfela przy pomocy prawdziwych pieniędzy), gry tego typu wzbudzają liczne kontrowersje. Przykładowo, jeszcze w 2012 roku na terenie Japonii zakazano stosowania systemu znanego jako complete gacha, polegającego na możliwości zdobycia przez gracza rzadkiego przedmiotu wyłącznie po skompletowaniu dużego zestawu pospolitych elementów. Na europejskich rynkach gacha games muszą natomiast spełniać wymogi analogiczne do tych, które są stosowane w przypadku gier wykorzystujących lootboksy.

Wydane w 2017 roku Fire Emblem Heroes jest taktyczną grą RPG,a przy tym produkcją typu gacha game.
Wydane w 2017 roku Fire Emblem Heroes jest taktyczną grą RPG,a przy tym produkcją typu gacha game.

Gacha games narodziły się w 2012 roku i zaczęły błyskawicznie odnosić sukcesy w Kraju Kwitnącej Wiśni; z czasem zaczęły pojawiać się również na zachodnich rynkach, święcąc triumfy na urządzeniach mobilnych. Nazwa gacha game wywodzi się od gashaponów, zwanych również gachaponami, czyli automatów z zabawkami popularnych przede wszystkim na terenie Japonii.