Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2018, 17:09

gra artyleryjska

artillery game

Gry artyleryjskie to produkcje, w których gracze ostrzeliwują się wzajemnie lub walczą ze sztuczną inteligencją. Cechą charakterystyczną pozycji tego typu jest konieczność określenia wartości parametrów wpływających na trajektorię lotu pocisków przed oddaniem strzału; mowa o sile i kącie, pod jakim zostanie wystrzelony pocisk. Ponadto często należy zwracać uwagę na czynniki zewnętrzne, takie jak choćby wiatr.

Cele zazwyczaj znajdują się za przeszkodami terenowymi, więc strzały należy oddawać w taki sposób, by pociski leciały po paraboli. Rozgrywka w grach artyleryjskich najczęściej toczy się w trybie turowym.

Seria Worms to jedne z najpopularniejszych gier artyleryjskich; na zdjęciu – Worms Armageddon z 1999 roku. - 2018-07-12
Seria Worms to jedne z najpopularniejszych gier artyleryjskich; na zdjęciu – Worms Armageddon z 1999 roku.

Gry artyleryjskie były jednymi z pierwszych gier wideo; prekursorem gatunku jest Artillery z 1976 roku autorstwa Mike'a Formana. Pierwsza tego typu produkcja posiadająca prostą grafikę, również zatytułowana Artillery, trafiła na komputery Apple II w 1980 roku. Z czasem gry artyleryjskie ulegały stopniowej rozbudowie, wzbogacając się o elementy zaczerpnięte z innych gatunków: Tank Wars z 1990 roku pozwalało na zakup broni i toczenie potyczek z wieloma przeciwnikami; w 1994 roku premierę miała stworzona przez studio Team17 gra Worms, w której tytułowe robaki mogły przemieszczać się po polu bitwy niczym w platformówkach; w 2009 roku roku natomiast zadebiutowało bijące rekordy popularności Angry Birds.